Test skrinky Riotoro CR500. Alebo keď je v pekle chladno

Interiér v znamení efektivity

Riotoro je síce mladá firma, no jej produkty patria pod tie kvalitatívne lepšie v daných cenových kategóriach. Naprieč sortimentom majú herné periférie, vzduchové a vodné chladenie, zdroje a skrinky. Pri skrinkách aj zostaneme. Na podrobnejšie preskúmanie mi prišiel midi-tower s označením CR500. Okrem veľmi slušného vyhotovenia za 80 eur ponúka napríklad i vysokú efektivitu chladenia.

Interiér v znamení efektivity

Do vnútra sa dostanete typicky odnatím temperovaného skla. Pri voľbe komponenotv a najrôznejších prepočtov však buďte opatrní. Niektoré miery na škatuli s tými na oficiálnej stránke sa nezhodujú, ako napríklad dĺžka GPU – oficiálna stránka uvádza 400 mm no škatuľa vraví 320 mm, čo je veľký rozdiel (aj keď máloktorá grafika presahuje 320 mm). Podľa mojich meraní by bolo teoreticky možné osadiť aj 400mm kartu. Bola by však na hrane s predným/spodným ventilátorom pre nasávanie. Návrh priesotru a rozloženie jednotlivých prvkov skrinky sú však celkovo zvládnuté na výbornú. Podnos na uchytenie základnej dosky je hrubý 0,6 mm a dokonca aj pri tejto hrúbke je plech veľmi pevný a poskytuje skvelú oporu pre základnú dosku a ostatné komponenty. Azda len zase sa netreba pri výbere vežovitého chladiča držať oficiálnych parametrov. Hoci tie tentokrát sedia aj na škatuli aj na oficiálnej skrinke, no s meraním sa mi nezhodujú. Uvádzaných 180 mm na chladič CPU je úplna útopia, maximálnu výšku môže mať reálne 160 mm.

Priechodky na kabeláž sú veľké a správne rozmiestnené. Nie je žiadny problém cez ne prestrčiť akýkoľvek zväzok. K dokonalosti chýba len pogumovanie hrán. No i zabrúsené otvory sú v poriadku a nemôžem mať k nim výhrady. Čo sa týka základných dosiek, je možné nainštalovať všetky štandardne používané formáty: Mini-ITX, mATX aj ATX. Vyznačenie, aký formát kam, sa na plechu ale nenachádza.

Na tunel je možné uchytiť 2× 2,5″ disky, ktoré prekvapivo nie sú spomenuté na oficiálnej stránke výrobcu a ani na škatuli pri parametroch. To znamená, že skrinka pojme 4× 2,5″ a 2× 3,5″ disky. Beriem to ako milé prekvapenie a bonus naviac. Je možné, že oproti prvej CR500 skrinka prešla nejakou úpravou, ktorá sa nestihla dostať do parametrov na stránky/škatuľu a preto sa parametre zhodujú skôr zriedkavo. Na pravej strane tunela je mriežková štruktúra plechu pre lepšiu cirkuláciu vzduchu aj v spodnej časti skrinky, kde sa nachádza šuplík pre 3,5″ disky.

Na prednej časti sú umiestnené dva 120mm ventilátory Riotoro Cross-X Clear, ktoré sa po zapojení a spustení roztočia do červenej farby, pričom spojenie dvojitej mriežky na prednom paneli a ventilátorov urobí nádherný efekt rozžhaveného kovu. V noci je z toho efektu hotové „peklo” vzbudzujúce hrôzu, ako je možné vidieť na titulnej fotke. Za najväčšiu výhodu toho považujem, že je priateľka v noci akosi prítuľnejšia 🙂

Zadná časť má taktiež od výroby ventilátor na výduchu, ale už bez osvetlenia LED. Nepodarilo sa mi identifikovať, o ktorý model z ponuky Riotoro sa jedná i keď tvarovo to vyzerá na radu Cross-X z predného panela, parametre sú odlišné, príkon 2,6 W vs. 2,3 W v prospech ventilátora na výduchu. Mne osobne imponuje, že sa skrinka nesnaží ísť silou mocou cestou blikania a všemožného osvetlenia ale len jednej farby, tematickej červenej, ktorú si ľudia automaticky pri býkovi vybavia.

   

Na pravej vrchnej časti je umiestnený ovládací panel s tlačidlami. Môže sa zdať, že pri temperovanom skle to je rušivý element pri pohľade do skrinky, ale nie je to tak. Na ľavej časti, pod otvormi vrchného panelu, je upevnený spomínaný prachový filter s magnetmi po celom obvode filtra.

Z druhej strany vnútra skrinky hneď ohúri skvelo pripravený priestor pre káblový manažment. Priestor, ktorý je v najhlbšej časti merania až 2,5 cm a možnosti usporiadania káblov, mi skrátilo dobu skladania komponentov až o niekoľko minút. Dobrý manažment kabeláže v skrinke ocení každý, kto si potrpí na poriadku, aj keď ho nie je vidieť. Na zadnú stranu kostry je možnosť uchytenia ďalších dvoch 2,5″ diskov, ktoré už sú spomenuté na oficiálnych stránkach, takže ďalšie prekvapenie sa nekoná.

Spodná časť skrinky, respektíve tunel pojme zdroj ATX so šírkou 180 mm (aj keď v parametroch na webe Riotora nájdete 220 mm) a šuplík s dvomi polohami pre 3,5″ disky. Odvibrovanie HDD úplne absentuje, disk je priamo v kontakte s plastovým vozíkom a vozík zase s plechovou klietkou. Nikde žiadne gumičky ani iný tlmiaci materiál. Nejaké tie vibrácie sa preto na kostru prenesú a viac či menej budú zvyšovať hlučnosť celého počítača.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test extra skrinky MSI Sekira 500X: 200 milimetrov v akcii

Firma MSI nám pravidelne prináša inovatívne riešenia naprieč celým segmentom PC hardvéru. V priebehu minulého roka vypustila do sveta novú radu skriniek Sekira v troch verziách. Sekira 500P, 500G a 500X. Rozdiely medzi nimi môžu pre niekoho byť markantné, pre iného zase zanedbateľné. Poďme sa pozrieme na to, čo nám môže, najdrahšia Sekira 500X, ponúknuť vo veľkom vyhotovení midi-tower. Celý článok „Test extra skrinky MSI Sekira 500X: 200 milimetrov v akcii“ »

  •  
  •  
  •  

Fractal Design Define R6. Nová generace superpopulární skříně

Skříně Fractal Design jsou hodně populární, takže vydání nového typu je svým způsobem i událost, ačkoliv skříň je takový pasivní komponent, na kterém by na první pohled nemělo až tak záležet. (Dokud se nezohledňují kvality jako tichý provoz a nejrůznější faktory přispívající ke „komfortu“.) Švédská firma nyní vypouští novou vylepšenou verzi skříně Define, která osobám tuto značku ctící přinese nové možnosti. Celý článok „Fractal Design Define R6. Nová generace superpopulární skříně“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *