Test extra skrinky MSI Sekira 500X: 200 milimetrov v akcii

Záver

Firma MSI nám pravidelne prináša inovatívne riešenia naprieč celým segmentom PC hardvéru. V priebehu minulého roka vypustila do sveta novú radu skriniek Sekira v troch verziách. Sekira 500P, 500G a 500X. Rozdiely medzi nimi môžu pre niekoho byť markantné, pre iného zase zanedbateľné. Poďme sa pozrieme na to, čo nám môže, najdrahšia Sekira 500X, ponúknuť vo veľkom vyhotovení midi-tower.

Záver

Po otočení vrchných 200mm ventilátoroch testy ukázali, že sa to dá aj o niečo lepšie. Predsa každý znížený stupeň Celzia pri dlhodobom hraní alebo náročnej práci, ktorá taktiež vyťažuje hardvér, je len k dobru. Každý z meraných komponentov viac profitoval z otočenia stropných ventilátorov v smere výduchu a len zdriedka výrobné (intake) nastavenie dobiehalo čísla, ktoré boli totožné aj s otočenými. Fyzika skrátka nepustí a lepšie je s ňou spolupracovať. Na druhej strane treba povedať, že rozdiely nie sú nijako dramatické a pokiaľ preferujete krajší vzhľad, tak zase až tak tomu chladeniu neuškodí ani originálna konfigurácia. Chladenie je inak vo všeobecnosti výborné. Sekira 500X je skvelo pripravená i na kvapalinové chladenie.

Konektivitou je skrinka na dnešnú dobu v nadštandardom vybavení, hodného druhej dekády 21. storočia. Vzhľad skrinky sám o sebe nevyznie lacno, vďaka použitým materiálom ako opracovaný hliník na prednom a vrchnom paneli spolu s veľkým výberom podsvietenia RGB LED a tvrdeným sklom. Osobne by som si vedel predstaviť skrinku v rovnakej kvalitatívnej kategórii s rovnakou úrovňou vybavenosti, s menšou hmotnosťou a rozmermi. To je ale iba moja subjektívna preferencia, no vám môže vyhovovať práve opak. Na záver musím uznať, že kvalita spracovania, rôzne uľahčenia pre používateľa – ako uchytenie radiátora, otváranie bočníc s pántami či veľa priestoru pre káblový manažment, sú veľmi šikovnou dominantou tejto skrinky.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test skrinky Riotoro CR500. Alebo keď je v pekle chladno

Riotoro je síce mladá firma, no jej produkty patria pod tie kvalitatívne lepšie v daných cenových kategóriach. Naprieč sortimentom majú herné periférie, vzduchové a vodné chladenie, zdroje a skrinky. Pri skrinkách aj zostaneme. Na podrobnejšie preskúmanie mi prišiel midi-tower s označením CR500. Okrem veľmi slušného vyhotovenia za 80 eur ponúka napríklad i vysokú efektivitu chladenia. Celý článok „Test skrinky Riotoro CR500. Alebo keď je v pekle chladno“ »

  •  
  •  
  •  

Fractal Design Define R6. Nová generace superpopulární skříně

Skříně Fractal Design jsou hodně populární, takže vydání nového typu je svým způsobem i událost, ačkoliv skříň je takový pasivní komponent, na kterém by na první pohled nemělo až tak záležet. (Dokud se nezohledňují kvality jako tichý provoz a nejrůznější faktory přispívající ke „komfortu“.) Švédská firma nyní vypouští novou vylepšenou verzi skříně Define, která osobám tuto značku ctící přinese nové možnosti. Celý článok „Fractal Design Define R6. Nová generace superpopulární skříně“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (17) Pridať komentár

    1. Ahoj, nemám k dispozícii žiadného „vodníka“, takže ti to cvaknúť neviem. Ale dobrý postreh do budúcna, k takýmto skrinkám sa to určite hodí :).

      1. Chtělo by to uvést i maximální šířku kotvení radiátoru (zdá se, že jen rozměr 120, resp. 105mm), vzhledem k 200mm šířce by to mohlo svádět k úvaze použít sice vzácné, ale vyráběné, 180mm radiátory.

        1. Áno máš pravdu, moja chyba. Do budúcna si dám na to pozor :-).
          Možnosť uchytenia radiátora je spomínanych 105/120 mm.

  1. Můžu mít dotaz na okolojdoucí? Mám dilema při výběru nového zdroje, hlavním kritériem je samozřejmě chlazení. Doporučili byste dnes ještě kupovat pasivní Seasonic Platinum-X400? Nebo se mám držet při zdi a vsadit na jistotu s Corsair RMx 550? Nebo mám dokonce dnes už koukat po nějakém moderním SFX-L? Jaký je váš favorit pro spolehlivý a tichý zdroj?

    1. Staré Seasonici (G, X, FL apod.) nebrat, oproti novým mají řadu nedostatků…, za mě určitě Seasonic Prime – Platinum, pokud jsi fajnšmekr tak klidně Titanium. 10-12 let záruka, většinu času běží v pasivním režimu, ventilátor sepne až ve velké zátěži nebo při zahřátí, když je namontován např. v horní pozici ve skříni. Řadě Prime lze jen těžko něco vytknout. Cenově mi přijde ok.

      1. Ja mam Seasonic Focus GX 650W Gold (FOCUS-GX-650), co je nova vylepsena varianta Seasonic Focus Plus 650 Gold (SSR-650FX). Tie starsie mali problem vo velmi citlivej ochrane a robili to problemy s extra vykonnymi grafikami. Ma to hybridny rezim, extra tichy 12cm ventilator, 10 rocnu zaruku za 100Eur. Podla mna neni ocom. Ak si fajnsmeker tak si mozes kupit Prime verziu, ale oproti Focusu ti neprinesie nic naviac, len 135mm ventilator (nepotrebne), miesto 10 rocnej 12 rocnu zaruku a k tomu o 25% vyssiu cenu, uz sa to neoplati.

    2. v normalnej cene je naj rm650x – do 260W ide pasivne, 10 rokov zaruka, overeny kvalitny zdroj;

      seasonic prime su sice dobre zdroje ale prilis drahe na to co ponukaju.

      1. U RM řady jsem na vážkách, Corsair míří na trh s novou iterací, nepočkat na ni? Pak se cenový rozdíl vůči Seasonic Prime malinko stírá – cena/výkon pro mě není až tak kritický (pod mé úvahy spadá i 520W Nightjar Silverstonu).

        1. tak pokial ti to nesuri, pockal by som.

          tiez neviem aku mas zostavu ale do vykonnejsich zostav je vzdy lepsi semi pasiv ako cisto passiv.

          1. Pasivní mě láká i z kustom důvodu, hodlám jej dozbrojit ventilátorem centrálně řízeným deskou. Zmíněný Silverstone má ale podprůměrnou záruku a ta mě nutí pochybovat.
            Za příspěvky děkuji všem zúčastněným.

            1. Já mám Seasonic Prime Fanless 600 W Titanium k mojí plné spokojenosti (jsem magor na ticho), ale to už asi není vaše cílová cenová kategorie, že?

              1. Cena tohoto Seasonicu mi příjde nevkusná, přitažená za vlasy, bez ohledu na pro mě již vcelku předimenzovaný výkon. Ale zkusím si najít nějaké recenze, třeba některá mé pochybnosti rozptýlí.

                1. Předtím jsem měl 520 W Platinum verzi, stála mě cca 3K, ale dnes už se špatně shání. Na Mironetu je nicméně k sehnání 400 W varianta, ta má také kvalitní recenze, ale cena přes trojku, což je teda hodně. To už bych raději vzal třeba EVGA G3 550 W za dva a půl tisíce (jeden ze zdrojů, který získal 10/10 hodnocení na JonnyGuru, což je vysoké ocenění) a spolehl se na jeho semi-pasivní chod.

                  1. Rozhodnul jsem se na nic nečekat, neřešil, nepřepínal a objednal RM550x. Díky ještě jednou všem.

                    1. tie evga g3 nebrat – su to „hlucne“ zdroje ked roztocia fan s rm-kami sa to ani neda porovnat.

                      dobry vyber a sklamany urcite nebudes aj ked rm650x vydrzi bezat pasivne s o nieco väcsou zatazou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *