Fractal Design Define R6. Nová generace superpopulární skříně

Stejný styl, novinky uvnitř

Skříně Fractal Design jsou hodně populární, takže vydání nového typu je svým způsobem i událost, ačkoliv skříň je takový pasivní komponent, na kterém by na první pohled nemělo až tak záležet. (Dokud se nezohledňují kvality jako tichý provoz a nejrůznější faktory přispívající ke „komfortu“.) Švédská firma nyní vypouští novou vylepšenou verzi skříně Define, která osobám tuto značku ctící přinese nové možnosti.

Novinka se jmenuje Fractal Design Define R6 a v souladu s názvem vychází ze stylu, zavedeného předchozími modely a využívajícího velké jednolité panely z ocele, hliníku (čelní stěna) nebo temperovaného skla – pokud pořídíte vitrínovou verzi, jejíž bočnice je z jednoho kusu skla. Design je velmi podobný modelu R5 z roku 2014, ovšem přepracován byl vnitřek. Zůstává možnost instalace až 420mm radiátoru vodního chlazení ve stropu skříně (kde jsou opět těsnící krytky se systémem ModuVent, nyní třetí generace) a 360mm radiátoru vepředu za otevíracím předním panelem a prachovým filterem. Kromě toho ale Define R6 přidává možnost mít ještě třetí radiátor s rozměrem až 280 mm dole v podlaze, schovaný v tunelu zdroje. A kromě toho lze čtvrtý malý radiátor (120mm/140mm) samozřejmě namontovat na pozici pro ventilátor v zadní stěně. Čistě pro ventilátory má skříň devět pozic (tři ventilátory Fractal Design Dynamic X2 GP-14 140 mm jsou v ceně). Za pravou bočnicí je opět i regulátor.

Fractal Design Define R6

Pozice pro disky jsou v přední části opět plně modulární, šest držáků pro 2,5″ nebo 3,5″ disky lze osadit v různých pozicích či odmontovat. Zcela nahoře také zůstává 5,25″ pozice, lze tedy stále instalovat optické mechaniky či vypalovačky. Zajímavý prvek je vertikální plech kolem prostoru disků – ten lze instalovat na obě strany, buď tedy zleva kryje disky a jejich kabeláž, nebo vytváří jednotný vnitřní prostor. Skříň má ještě další vyhrazené pozice pro 2,5″ SSD. Dvě jsou postaru schované za plátem pro montáž základní desky. Ovšem pokud nechcete úložiště schovávat, ale naopak je mít „vystavené“ za skleněnou bočnicí, lze je u Define R6 namontovat i na podlahu vnitřního prostoru, na kryt tunelu pro zdroj.

Define R6 umožňuje vertikální instalaci grafiky, riser se ale kupuje samostatně

Větší změna je i v možnosti montáže rozšiřujících karet. Define R6 nahrazuje perforaci vedle prostoru záslepek slotů PCI Express novou pozicí pro vertikální montáž grafické karty. Ta může mít dva až dva a půl slotu a osazuje se do kabelového riseru a držáku, které jsou volitelným příslušenstvím (označeno „Flex VRC-25“). Výhodou tohoto způsobu montáže je, že karta stojí vertikálně na slotu a její váha tak má podstatně lepší oporu. Nehrozí tedy, že by gravitace těžké karty ohýbala a třeba při transportu počítače by mělo hrozit menší riziko poškození karty nebo slotu PCI Express. Alternativní motivací pro tuto montáž pak může být, že chcete, aby byla přední strana grafiky s chladičem dobře vidět za sklem, zatímco při tradiční montáži vyniká jen hřbet a backplate.

Volitelné čelní panely s portem USB 3.1 typu C

Kromě těchto jemných vylepšení má ovšem skříň i jednu kvantifikovatelnou výhodu. Můžete si k ní konečně pořídit čelní panel (respektive v tomto případě i trochu horní panel), na němž je kromě tradičních audio konektorů a USB 2.0 a 3.0 také aktuální novinka v konektivitě – port USB typu C. Obsažen je jen jeden, podporuje ale rovnou plnou rychlost USB 3.1, tedy 10 Gb/s (což se někdy označuje jako USB 3.1 generace 2). Port funguje oboustranně a kabel k připojení na desku má štědrou délku 70 mm. Tento čelní panel se ovšem prodává samostatně (pod označením „Connect D1“), v standardní dodávce je jen běžný s USB 3.0. Stejně jako riser je tedy za příplatek.

Fractal Design Define R6 se dá pořídit ve čtyřech „barevných provedeních“. Na výběr jsou dva odstíny černé (Black, Blackout), šedá (Gunmetal) a bílá. Volitelně lze pak ještě mít verzi se skleněnou nebo plnou bočnicí. Prosklená verze stojí 150 eur/150 dolarů/135 britských liber (v přepočtu 3850 českých korun), běžná uzavřená přijde na 130 eur/dolarů (3340 korun) nebo 120 liber. Prodej by teď už měl běžet.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Fractal Design Era 2: Diery v dreve na efektívnejšie chladenie

Skrinka Era 2 je evolúciou pôvodného modelu (Era ITX), pri ktorom Fractal Design zmenil aj prístup k ventilačným otvorom. To či už v rámci vrchného panelu alebo bočných, rozsiahlejších perforácií. Ako sa Era 2 zapíše a popasuje s konkurenčnými SFF skrinkami zistíte až časom. Napriek detailnému rozboru ide stále o prvú skrinku, ktorá prešla našou novou testovacou metodikou. Celý článok „Fractal Design Era 2: Diery v dreve na efektívnejšie chladenie“ »

  •  
  •  
  •  

Taká… SFF vežička. Fractal Design Mood v detailoch

Skrinku Fractal Design Mood, predstavenú na Computexe 2024, už máme v testlabe. A síce sa ešte teraz nepozrieme na chladiace výsledky, tak si posvietime na kľúčové konštrukčné prvky. Na základe nich si spravíte prehľad o hrubých črtách skrinky, ktorá je určená pre základné dosky Mini-ITX. Z toho potom vychádza aj záber na čo najväčšiu priestorovú úsporu na pracovnom stole či na inom mieste. Celý článok „Taká… SFF vežička. Fractal Design Mood v detailoch“ »

  •  
  •  
  •  

Novinky Fractal Design: Malé skrinky, headsety, kreslá

Tohtoročný Computex už síce skončil, ale máme tu z neho ešte nejaké resty, ktoré chceme opublikovať. Patrí medzi ne aj expozícia produktov Fractal Design. Z pohľadu nášho zamerania by sa dalo povedať, že stánok FD bol hlavne o počítačových skrinkách, ale pozoruhodná je aj expanzia na nové trhy. Pod značkou Fractal Design čoskoro budú dostupné aj slúchadlá s mikrofónom či počítačové kreslá. Celý článok „Novinky Fractal Design: Malé skrinky, headsety, kreslá“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (7) Pridať komentár

  1. no snáď by sa ešte patrilo dodať, že záujemca o ten panel s USB C si musí doplatiť ďalších 30 $…

  2. Podle průzkumu, který Fractal Design dělal, mají lidé o USB-C zájem, ale nechtějí aby zbytečně zvyšoval cenu skříně. Mě možnost dokoupení alternativního panelu připadá jako nejlepší řešení. Uživatelé kteří o USB-C nemají zájem ušetří 10-15$ (o které by skříň byla dražší při použití USB-C), a uživatelé, kteří chtějí USB-C mají možnost si připlatit.
    Navíc pokud vím, na trhu není jediná skříň s USB-C, a Fratal je první kdo USB-C nabízí jako dokoupitelný doplněk.

    1. Obhajovať takto (…mají lidé o USB-C zájem, ale nechtějí aby zbytečně zvyšoval cenu skříně…) najdrahšie riešenie je fakt úsmevné, ono je najlepšie tak pre Fractal, nemusia riešiť diverzitu v portoch a za svoje prvenstvo peniažky dostanú. Pre záujemcu o USB C by bolo predsa výhodnejšie riešenie vyrábať dve verzie a tú jeho s predávať o 10-15 dolárov drahšie namiesto násobne drahšieho panelu. Či vo výrobe osadia jeden, alebo druhý panel je predsa jedno. Ale marketing je silný nástroj a ľudia sa nechajú radi obrať o peniaze, tak čo…

      1. To se Vám řekne jednoduše vyrábět verzi s USB-C a bez. Už teď se prodává 8 variant R6 (4 barvy, s/bez temperovaného skla), kdyby měla být ještě varianta s/bez USB-C, tak je to celkem 16 variant. To už by se více vyplatilo prodávat pouze USB-C variantu, náklady na výrobu (přidané linky) a logistiku (bylo by mnohem složitější odhadnout kolik které varianty se kde prodá + na některé menší trhy, jako je ten náš, by se ani všechny varianty nedostaly) by přesáhly rozdíl ceny USB-C panelu.
        Rozhodnutí o USB-C se dělalo na poslední chvíli, anketa na jejich Facebook stránce proběhla cca ani ne před měsícem.

    2. Be quiet! Dark Base 700 má v základu jak USB Type-C, tak elektroniku pro řízení ventilátorů. Mám pocit, že se tady Fractal dost inspiroval. Největší slabinou Fractalu není mechanika, ale tradičně front panely (LEDky, spínače, USB). Holt, je to všechno čína. ☺

  3. Nic proti gustu ale podle mě byl vrchol Define R4, alespoň co se vzduchu týče. Pak přišla R5 zaměřená na vodu a radiátory, kdy jednoduše 140mm ventilátor byl v horní pozici příliš malý a okolo něj mohl proudit vzduch… navíc všudepřítomné perforace, které sloužily jen pro nasávání prachu mimo filtry… A teď R6, u které nejde osadit jen jeden ventilátor do horní pozice, aniž bych musel oddělat celej dekl 🙁

    Pak jsou tu ostatní věci, který jsou určitě fajn – přední panel s USB-C vítám, i když to mohlo být už v ceně (těch pár korun navíc bych oželel). No a ještě mi chybí dvířka, ale s tím se dá přežít…

    Těším se na recenzi, uvítal bych nějaké srovnání vůči R4 a R5, v čem je lepší, v čem je naopak horší atp. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *