Fractal Design Torrent: Keď chladenie iných skriniek nestačí

Objemné vnútro

Nedávno Fractal Design predstavil skrinku Torrent, ktorá sa v prvom rade zameriava na čo najlepšie chladenie. Okrem výrazne otvoreného plášťa má skrinka až päť ventilátorov, z toho dva sú nadštandardne veľké a hrubé. Torrent tak operuje s mimoriadne vysokým prietokom, a to i na pomerne veľkom priestore. Preto bude v testoch zaujímavé sledovať, ako sa tieto dispozície prejavia na zahrievaní a hlučnosti.

Objemné vnútro

Skrinka Torrent je svojimi rozmermi (544 × 242 × 530 mm) uspôsobená tak, aby bolo do nej možné nainštalovať aj naozaj veľké komponenty. K uchyteniu základných dosiek sú predinštalované dištančné stĺpiky pre formáty základných dosiek Mini-ITX, mATX a ATX. Pre menej používané dosky E-ATX je treba dodatočne doskrutkovať stĺpiky z príslušenstva.

Páči sa mi, že priechodky na kabeláž sú veľké a sú osadené gumenými krytkami. Vďaka ich väčšej veľkosti si nemusíte lámať hlavu nad tým, či vôbec prestrčíte hrubšie 24-pinové káble (typicky s kondenzátormi) pre napájanie dosky. To bol dosť veľký problém pri väčšine predošlých skriniek. Vďaka veľkým priechodkám je zapojenie kábla EPS pre napájanie procesora naozaj pohodlné. Ani s grafickými kartami si pri skrinke nebudete robiť vrásky. Tie skrinka pojme až do teoretickej dĺžky 461 mm (bez použitia prednyćh ventilátorov), respeketíve do stále nedosiahnuteľných 423 mm (s použitím predných ventilátorov). Limit pre výšku procesorového chladiča typu veža je až 188 mm, takže takisto bez obmedzení.

Príslušenstvo obsahuje takisto držial pre väčšie a ťažšie grafické karty. Škoda, že niektoré karty môžu byť prikrátke na to, aby ich držiak podoprel. Testovacej Asus RTX 2060 Super Dual s 267 mm k využitiu podpory chýbal ešte aspoň centimeter. Oporu nevyužijete ani v prípade, ak máte kartu osadenú v niektorom z nižších slotov. Samotná konštrukcia je ale čiastočne výškovo a dĺžkovo nastaviteľná.

Zospodu sú predinštalované tri ventilátory taktiež rady Dynamic, X2 GP-14. Tie nasávajú chladný vzduch rýchlosťami od 500 až do 1700 ot./min. Prietok vzduchu sa v závislosti od regulácie otáčok mení od 81 do 180 m³/h. Ich uloženie je predurčené k lepšiemu chladeniu grafickej karte, čo vám na praktických testoch aj ukážeme.

Vrchná časť interiéru patrí priestoru pre uloženie zdroja. Ten je skosený do aerodynamickejšieho tvaru pre lepšie prúdenie vzduchu cez úložisko. Spodnú časť tvorí ďalšia perforácia v podobe včelých plastov, cez ktoré si zdroj nasáva vzduch pre vlastné chladenie. Mohlo by byť zaujímavé porovnať teplotu v zdroj pri rozdielnom uložení v skrinke, nakoľko teplý vzduch stúpa hore. Verím, že konštruktéri zvážili aj tento fakt a chladenie zdroja nebude nejakým výrazným spôsobom ovplyvnené. Decentný pás podsvietenia z boku uloženia zdroja je napájaný a ovládaný cez konektor (ARGB) základnej dosky.

Celá inštalácia komponentov prebehla bez komplikácii, všetky káble sa bez problémov prestrčili cez priechodky a ľahko sa zapájali. Núdza o priestor vážne nebola.

Na druhej strane interiéru nájdete obrovské množstvo priestoru ako pre kabeláž, tak aj pre úložiská. Štyri pozície pre 2,5″ disky sú umiestnené vertikálne na ľavej strane. Z druhej strany podnosu sú dve miesta pre 3,5″ mechanické disky s odvibrovaním po bokoch pomocou gúm. Celý hardvér držia na sebe plechy o hrúbke 0,9 mm. Vďaka tomu sa plechy neohýbajú a sú bez vôle. Zatiaľ je to najhrubšia konštrukcia, ktorá mi prešla rukami. Pre káblový manažment máte pripravených 5 kusov sťahovacích pások na suchý zips a ďalších dvanásť voľných pozícií na dodatočné uchytenie kabeláže.

Na priestor pre káble sa taktiež myslelo. K dispozícií máte solídnych 32 mm

Z výroby je osadený nový rozbočovač až pre 9 ventilátorov, nazvaný Nexus 9P Slim PWM. Možno ste zaregistrovali, že pri prvých vyrobených sériach bola naň „zvolávacia“ akcia kvôli veľkej poruchovosti. Firma Fracta Design sa k tomu postavila férovo a všetky chybné kusy vymenila. K nám sa dostala neskoršia šarža a rozbočovač je plne funkčný. Slúži ako redukcia pre všetky ventilátory v skrinke, dokonca aj pre ten procesorový. Je napájaný priamo zo zdroja cez kábel SATA a podľa návodu sa odporúča zapojiť v doske do konektoru, kde sa pôvodne napája ventilátor od procesorového chladiča.

Umiestniť káble k ako takej spokojnosti nebolo zložité i keď som chvíľu bojoval s dlhými káblami od ventilátorov. Tie s priemerom 180 mm majú napájací kábel dlhý až jeden meter.

   


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia

Jednu skrinku charakteristickú dreveným predným panelom sme tu už mali. Pre niekoho potreby ale nemusela byť „dosť veľká“, čo však teraz rieši variant XL. Okrem iného v tomto článku nájdete aj testy s dvoma rôznymi konfiguráciami ventilátorov. A tiež porovnanie chladenia s menším modelom North Mesh. A  nielen s ním, vo výsledkovej databáze máme už na porovnanie celkom 25 iných skriniek. Celý článok „Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia“ »

  •  
  •  
  •  

Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie

Ventilátory Venturi majú jedny z najmäkších montážnych rohov. Prenos vibrácií z pohyblivých častí ďalej na čokoľvek (plechy skrinky, rebrá pasívu, …) je tak veľmi výrazne tlmený. Oproti iným (aj modernejším modelom Fractal Design) tieto ventilátory majú robustnejšie lopatky, tie sú hrubšie i širšie a vo výsledku je pri porovnateľnej rýchlosti dosahovaný takisto vyšší statický tlak. Čo by na tieto ventilátory povedal fyzik Venturi, po ktorom sú pomenované? Celý článok „Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie“ »

  •  
  •  
  •  

Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy

Vzhľadom na to, že pre držiaky Flex 2 z nedávnej recenzie nemáme žiadne redakčné využitie a zároveň Fractal Design ich nechce naspäť, sme sa rozhodli, že ich podarujeme. Tým čitateľom, ktorí využijú vertikálnu montáž grafickej karty. K dispozícii sú iba dva (čierny a biely), takže rozhodujúca je tu rýchlosť. Prvý, kto na túto výzvu zareaguje, si môže vybrať farbu, druhému v prípade záujmu pošleme tú, čo zostala a tretí v poradí už píše neskoro. Celý článok „Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (5) Pridať komentár

  1. druhá veta – …ale budiž. Budiš je obec v Turci 🙂
    výsledky sa dali očakávať, skrinka veľká že by v nej mohla bývať rodinka liliputov, predok jak rošt z grilu, milimetrový plech, sklo, aj sa divím, že to váži len 11 kíl, staré Chieftecy boli ťažšie, mali myslím okolo 16 kíl, ale to boli big towery…
    zasa konektory hore, vo Švédsku asi nepoznajú nasadaný prach a pokiaľ je pc v nejakej polici, nemusí byť úplne dobrý prístup ku tlačidlám a hlavne USB portom.

    1. Keďže nám obec Budiš nezaplatila za reklamu, tak som im propagáciu zrušil 🙂 dík za postreh.
      Viem si predstaviť, že by niekto prišiel s nápadom pre flexibilné umiestnenie konektorov a tlačidiel, v podobe odnímateľnej časti – vpredu a hore. My by sme si už len vybrali pozíciu, ktorá nám vyhovuje.

      1. konektory a tlačidlá spredu sú o dosť praktickejšie, ale dizajnéri čelných panelov sú proti, bohvie prečo…

  2. Tiež sa prihováram za tlačitka spredu, ideálne aspoň s 1 pozíciou na 5.25″ optickú mechaniku (BD-RW).
    Ale také skrinky akoby vymreli…

    1. Tomu kastrovaniu 5,25″ pozícií tiež nerozumiem. Akokeby všetci za masku inštalovali 360-milimetrové radiátory. Donedávna bola u viacerých skriniek určitá volnosť výberu a aspoň jedna 5,25″ s demontovatelnými držiakmi bývala. Zdá sa ale, že to nakoniec vyhrali tri ventilátory na vstupe a prietok s trochu nezmyselným pretlakom, ale keď sa kupuje očami… 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *