Fractal Design vydal skrinku Torrent. Airflow na prvom mieste

Torrent, nová skrinka, ktorá sľubuje účinné chladenie

Za doterajší úspech a dobré meno Fractal Design vďačí najmä odhlučneným skrinkám Define. S Najnovším prírastkom medzi skrinkami označeným Torrent však švédska firma celkom „otáča“. Priorita je tentokrát v dosahovaní čo najnižšieho zahrievania, a to i za cenu vyššej hlučnosti. Prispôsobená je tomu celá konštrukcia – deravá ako rešeto a prešpikovaná ventilátormi aj zospodu.

Nová skrinka Torrent je vežovitého formátu, ktorý sa iným skrinkám proporčne nevymyká. S rozmermi 544 × 242 × 530 mm (alebo 525 × 242 × 495 mm bez nožičiek a vytŕčajúcich skrutiek) sa ale jedná už o pomerne veľkú skrinku. Zmestia sa ale do nej ale aj základné dosky formátu E-ATX.

Zatiaľ čo tri zo šiestich strán (strop i obe bočnice) sú kompletne uzatvorené, tak miera otvorenia čelného, spodného i zadného panelu je veľmi veľká. A tu už začína to zaujímavé a netradičné. Predný panel využíva to, že je skrinka nadštandarde široká a predinštalované sú za nim dva až 180 mm ventilátory s hrúbkou až 38 mm. V neosvetlených variantoch skriniek sú to Dynamic GP-18 a v osvetlenom variante Prisma AL-18 PWM. Jedny i druhé majú rovnaký rýchlostný rozsah 300–1200 otáčok, ale špecifikácie Dynamic GP-18 PWM uvádzajú o 10,6 % vyšší statický tlak (2,5 mm H2O) prietok a o 4,7 % vyšší prietok, až 261,1 m3/h. To je veľmi vysoká, nadštandardná hodnota, ktorá sa nasávacích ventilátorov skrinkách bežne veru netýka.

Maska skrinky spredu rotorom nekladie žiadny odpor, pretože je výrazne otvorená (odhadom možno i na 95 %?) a mriežka má mimoriadne široké rozstupy, ktoré akurát chránia pred neželaním vniknutím väčších predmetov. Prísun vzduchu bude teda výborný, ale prietok dovnútra skrinky budú predsa len výrazne škrtiť prachové filtre, ale s tým sa nedá nič robiť. Ak majú byť efektívne, tak musí byť sito veľmi jemné, čo výkon ventilátorov vždy degraduje.

   

Torrent má ale oproti ostatným výhodu vo väčšom priereze ventilátorov. Nainštalovať môžete dopredu aj tri menšie 120 mm alebo 140 mm, ale tieto pozície sú tu najmä pre eventuálnu montáž kvapalinového chladiča s 360 mm, resp. 420 mm radiátorom. Rovnaký môžete nainštalovať aj na dno skrinky, akurát nemôže na dĺžku presahovať 458 mm. To znamená, že AIO vodníci s väčšími výmenníkmi a ďalej odsadenými hadicami už môžu v tejto spodnej pozícii kolidovať.

Vo východiskovom stave sú na dne inak nainštalované tri 140 mm ventilátory Dynamic GP-14 PWM alebo Prisma AL-14 PWM. Ktoré konkrétne znovu záleží od toho, či sa jedná o nesvetlenú skrinku alebo jej variant RGB. To už máme spolu päť ventilátorov orientovaných tak, že vzduch do skrinky tlačia. A vtip je ešte v tom, že skrinka nemá na výstupe žiadny ventilátor, ale zato je vzadu jedno veľké sito, takže pretlak nebude zase až taký intenzívny. A vlastne jeden ventilátor na výstupe skrinka má, ale ten ochladzuje aj zdroj. Torrent sa tak trochu vracia ku koreňom a Fractal Design umiestnil zdroj do tunela, ktorý je vo vrchnej pozícii. To znamená, že i ten sa podieľa na systémovom chladení. Nevýhoda je tu trochu v tom, že zdroj tak nemá vlastný okruh a preháňa cez seba ohriaty vzduch z komponentov.

   

Skrinka je dostatočne veľká a dĺžky ani výšky komponentov nijako neobmedzuje. Zdroj je podporovaný ATX a na dĺžku môže mať teoreticky až 230 mm, grafická karta zase až nereálnych 423 mm a chladič CPU môže siahať do 188 mm. Pozície na 2,5″ SSD/HDD sú štyri a na 3,5″ dve. Kde? Vzadu, za základnou doskou. Tam je od podnosu základnej dosky k bočnici dostatočne široký odstup (32 mm), aby sa pohodlne zmestili.

Bočnice skrinky môžu byť obe z temperovaného skla (variant RGB), obe plechové (Torrent Black Solid) alebo kombinácia, kde je zľava sklenená a sprava tradične plechová. Tu máte i na výber z rôznych odtieňov skla a povrchu plechových či plastových častí. Tie sú dostupné v piatich rôznych odtieňoch s jemným odstupňovaním tmavosti, či už plechov alebo samotného skla (Torrent Gray TG Light Tint, Black TG Light Tint a Black TG Dark Tint) a ak by ste ju nechceli ladenú do temna, tak je dostupný aj snehovo-biely variant s čírym sklom (Torrent White TG Clear Tint).

Skrinky sú už dostupné v obchodoch a predávajú sa za cenu 189 – 246 eur. Najlacnejší je pritom neosvetlený variant s plechovými bočnicami Torrent Black Solid. Výmena jednej plechovej bočnice za temperované sklo vyjde zhruba na desať eur a za plnú výbavu je považovaný variant Black RGB TG Light Tint.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Odstraňovanie zúbkov na lopatkách ventilátorov? Niekedy chyba

Na hranách lopatiek niektorých ventilátorov bývajú malé výrezy vytvárajúce akési zúbky, typicky na odtokových hranách, bližšie k motorčeku. Tieto prvky slúžia na rozbíjanie tónových špičiek a je pozoruhodné, že sa ich výrobcovia skôr vzdávajú než by ich pridávali. U niektorých návrhov sa však takáto úprava dá považovať za spiatočnícky krok, inde je to pochopiteľný ťah. Máme pre vás zopár ukážok. Celý článok „Odstraňovanie zúbkov na lopatkách ventilátorov? Niekedy chyba“ »

 •  
 •  
 •  

Fractal Design Ridge: Malá skladačka pre veľkých

Najnovší hardvér zo švédskej stajne je skrinka pre dosky formátu Mini-ITX. Vďaka rozumnému rozloženiu interiéru je však možné osadiť aj väčšie komponenty. O ich chladenie sa stará všadeprítomná perforácia vonkajších plechov a dva 140 mm ventilátory. S nimi alebo bez nich? Budete sa musieť rozhodnúť, čo chcete chladiť efektívnejšie. V rámci testov sme odmerali štyri rôzne scenáre. Celý článok „Fractal Design Ridge: Malá skladačka pre veľkých“ »

 •  
 •  
 •  

Test skrinky Fractal Design Meshify 2 Compact Lite RGB

V zmenšovaní skriniek nepoľavuje a pokračuje. Teraz Fractal Design zapracoval na jednoduchšej verzii Meshify 2 Compact, ktorej sme dávnejšie udelili vzácne redakčné ocenenie. Kostra skrinky zostala rovnaká, takisto sa nemenili použité materiály, niekde sa ale predsa len škrtalo. A niekde sa zase pridávalo, vylepšovalo – napríklad, čo sa týka použitých ventilátorov. V rozbore sme sa venovali skrinke vo variante Lite RGB. Celý článok „Test skrinky Fractal Design Meshify 2 Compact Lite RGB“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *