Fractal Design vydal skrinku Torrent. Airflow na prvom mieste

Torrent, nová skrinka, ktorá sľubuje účinné chladenie

Za doterajší úspech a dobré meno Fractal Design vďačí najmä odhlučneným skrinkám Define. S Najnovším prírastkom medzi skrinkami označeným Torrent však švédska firma celkom „otáča“. Priorita je tentokrát v dosahovaní čo najnižšieho zahrievania, a to i za cenu vyššej hlučnosti. Prispôsobená je tomu celá konštrukcia – deravá ako rešeto a prešpikovaná ventilátormi aj zospodu.

Nová skrinka Torrent je vežovitého formátu, ktorý sa iným skrinkám proporčne nevymyká. S rozmermi 544 × 242 × 530 mm (alebo 525 × 242 × 495 mm bez nožičiek a vytŕčajúcich skrutiek) sa ale jedná už o pomerne veľkú skrinku. Zmestia sa ale do nej ale aj základné dosky formátu E-ATX.

Zatiaľ čo tri zo šiestich strán (strop i obe bočnice) sú kompletne uzatvorené, tak miera otvorenia čelného, spodného i zadného panelu je veľmi veľká. A tu už začína to zaujímavé a netradičné. Predný panel využíva to, že je skrinka nadštandarde široká a predinštalované sú za nim dva až 180 mm ventilátory s hrúbkou až 38 mm. V neosvetlených variantoch skriniek sú to Dynamic GP-18 a v osvetlenom variante Prisma AL-18 PWM. Jedny i druhé majú rovnaký rýchlostný rozsah 300–1200 otáčok, ale špecifikácie Dynamic GP-18 PWM uvádzajú o 10,6 % vyšší statický tlak (2,5 mm H2O) prietok a o 4,7 % vyšší prietok, až 261,1 m3/h. To je veľmi vysoká, nadštandardná hodnota, ktorá sa nasávacích ventilátorov skrinkách bežne veru netýka.

Maska skrinky spredu rotorom nekladie žiadny odpor, pretože je výrazne otvorená (odhadom možno i na 95 %?) a mriežka má mimoriadne široké rozstupy, ktoré akurát chránia pred neželaním vniknutím väčších predmetov. Prísun vzduchu bude teda výborný, ale prietok dovnútra skrinky budú predsa len výrazne škrtiť prachové filtre, ale s tým sa nedá nič robiť. Ak majú byť efektívne, tak musí byť sito veľmi jemné, čo výkon ventilátorov vždy degraduje.

   

Torrent má ale oproti ostatným výhodu vo väčšom priereze ventilátorov. Nainštalovať môžete dopredu aj tri menšie 120 mm alebo 140 mm, ale tieto pozície sú tu najmä pre eventuálnu montáž kvapalinového chladiča s 360 mm, resp. 420 mm radiátorom. Rovnaký môžete nainštalovať aj na dno skrinky, akurát nemôže na dĺžku presahovať 458 mm. To znamená, že AIO vodníci s väčšími výmenníkmi a ďalej odsadenými hadicami už môžu v tejto spodnej pozícii kolidovať.

Vo východiskovom stave sú na dne inak nainštalované tri 140 mm ventilátory Dynamic GP-14 PWM alebo Prisma AL-14 PWM. Ktoré konkrétne znovu záleží od toho, či sa jedná o nesvetlenú skrinku alebo jej variant RGB. To už máme spolu päť ventilátorov orientovaných tak, že vzduch do skrinky tlačia. A vtip je ešte v tom, že skrinka nemá na výstupe žiadny ventilátor, ale zato je vzadu jedno veľké sito, takže pretlak nebude zase až taký intenzívny. A vlastne jeden ventilátor na výstupe skrinka má, ale ten ochladzuje aj zdroj. Torrent sa tak trochu vracia ku koreňom a Fractal Design umiestnil zdroj do tunela, ktorý je vo vrchnej pozícii. To znamená, že i ten sa podieľa na systémovom chladení. Nevýhoda je tu trochu v tom, že zdroj tak nemá vlastný okruh a preháňa cez seba ohriaty vzduch z komponentov.

   

Skrinka je dostatočne veľká a dĺžky ani výšky komponentov nijako neobmedzuje. Zdroj je podporovaný ATX a na dĺžku môže mať teoreticky až 230 mm, grafická karta zase až nereálnych 423 mm a chladič CPU môže siahať do 188 mm. Pozície na 2,5″ SSD/HDD sú štyri a na 3,5″ dve. Kde? Vzadu, za základnou doskou. Tam je od podnosu základnej dosky k bočnici dostatočne široký odstup (32 mm), aby sa pohodlne zmestili.

Bočnice skrinky môžu byť obe z temperovaného skla (variant RGB), obe plechové (Torrent Black Solid) alebo kombinácia, kde je zľava sklenená a sprava tradične plechová. Tu máte i na výber z rôznych odtieňov skla a povrchu plechových či plastových častí. Tie sú dostupné v piatich rôznych odtieňoch s jemným odstupňovaním tmavosti, či už plechov alebo samotného skla (Torrent Gray TG Light Tint, Black TG Light Tint a Black TG Dark Tint) a ak by ste ju nechceli ladenú do temna, tak je dostupný aj snehovo-biely variant s čírym sklom (Torrent White TG Clear Tint).

Skrinky sú už dostupné v obchodoch a predávajú sa za cenu 189 – 246 eur. Najlacnejší je pritom neosvetlený variant s plechovými bočnicami Torrent Black Solid. Výmena jednej plechovej bočnice za temperované sklo vyjde zhruba na desať eur a za plnú výbavu je považovaný variant Black RGB TG Light Tint.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Fractal Design rozbieha predaj XXL ventilátora Prisma AL-18

Ventilátor Fractal Design Prisma AL-18 PWM si premiéru si odbil v skrinke Torrent. Nad čím rozmýšľať budú mať po novom takisto majitelia iných skriniek. Tento 180 mm ventilátor je v ponuke už aj ako samostatný produkt. Osloviť prichádza najmä takých používateľov, čo usilujú o čo najvyšší prietok pri čo najnižšej hlučnosti. Základná podmienka však prirodzene je, aby sa do vašej skrinky vôbec dal nainštalovať. Celý článok „Fractal Design rozbieha predaj XXL ventilátora Prisma AL-18“ »

 •  
 •  
 •  

Fractal Design Torrent: Keď chladenie iných skriniek nestačí

Nedávno Fractal Design predstavil skrinku Torrent, ktorá sa v prvom rade zameriava na čo najlepšie chladenie. Okrem výrazne otvoreného plášťa má skrinka až päť ventilátorov, z toho dva sú nadštandardne veľké a hrubé. Torrent tak operuje s mimoriadne vysokým prietokom, a to i na pomerne veľkom priestore. Preto bude v testoch zaujímavé sledovať, ako sa tieto dispozície prejavia na zahrievaní a hlučnosti. Celý článok „Fractal Design Torrent: Keď chladenie iných skriniek nestačí“ »

 •  
 •  
 •  

Lumen, tak po novom Fractal Design nazýva lacnejšie AIO chladiče

Fractal Design má pomerne silné leto. Po ventilátoroch Aspectunikátnej skrinke Torrent firma predstavila, vydala a uviedla do predaja aj novú rodinu kvapalinových chladičov „Lumen“. Tie sú k dispozícii tradične vo viacerých variantoch a atraktívne sú najmä priaznivou cenou. Za najväčší a najvybavenejší model zaplatíte menej, než je štartovacia suma vodníkov Celsius+ Prisma. A na úkor výkonu to zrejme nebude. Celý článok „Lumen, tak po novom Fractal Design nazýva lacnejšie AIO chladiče“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *