Foto: těžaři kryptoměn mají dvojčipové verze Radeonu RX 570

Karta s dvěma GPu Polaris 10 s 32 CU se objevila na internetu, speciál na těžbu kryptoměn

Že se na tzv. těžbu tzv. kryptoměn hodně používaly a pořád používají grafické karty Radeon RX 580 a zejména RX 570 s GPU Polaris, je asi známá věc. Jde to ale mnohem dál: vypadá to, že v jednu chvíli některý výrobce karet, patrně Sapphire, vyrobil pro tento byznys dokonce úplně speciální kartu se dvěma ořezanými čipy Polaris 10 – takový Radeon RX 570 X2, který jinak nikdy neexistoval.

Výrobci grafik se ke svým kartám určeným pro těžbu prý moc nechtějí hlásit, což je zdá se i případ tohoto Radeonu. Jeho fotografie se objevily na internetu na stránce saraba1st, ale nevypadá to, že by výrobce – kterým je patrně Sapphire – tento model měl někde uvedený na svém webu. Předpokládáme, že ale nejde o vzorek úplně nové připravované karty, která ještě neměla příležitost vyjít, vzhledem k tomu, že je založená ještě na GPU Polaris. I když v dnešním absurdním světě těžko říct. Uživatel, které fotografie ukázal, k této kartě nic bližšího neříká, takže můžeme jen hádat.

Karta je složena ze dvou čipů Polaris 10 s 2048 shadery a 8 GB paměti GDDR5 na taktu 8400 MHz na jednom PCB, což je chlazeno dvěma axiálními ventilátory a pasivem s heatpipe. Karta má jen jeden obrazový výstup HDMI, což by měl být jasný doklad toho, že jde o těžební speciál a napájení dvěma osmipinovými konektory. Frekvence je uváděná 1150 MHz, což je méně než základní takt 1162 MHz a boost 1244 MHz, které AMD uvádí jako referenční parametry pro jednočipový Radeon RX 570.

Radeon RX 570 ×2 s dvěma čipy Polaris se 2048 shadery pro těžbu kryptoměn (Zdroj: saraba1st.com)

Na těžbu ale ještě ukazuje jedna věc. Mezi fotkami, které byly publikovány, je i snímek zadní strany PCB – přední bohužel nemáme. Podle této fotky zcela chybí můstek PCI Express, který by rozděloval linky slotu PCI Express ×16 mezi dvě GPU. Tato součástka je na dvojčipových grafikách vždy přítomná, ale na fotce nejsou nikde vidět součástky, které by naznačovaly přítomnost můstku z druhé strany.

Radeon RX 570 ×2 s dvěma čipy Polaris se 2048 shadery pro těžbu kryptoměn (Zdroj: saraba1st.com)

Toto také vylučuje, že by tato neobvyklá těžební karta byla prostě jen upravená verze Radeonu Pro Duo, který s čipy Polaris 10 kdysi také existoval. Ten totiž můstek PCI Express na PCB normálně má.

Vypadá to, jako by GPU byla jen tak připojená na jednotlivé linky slotu bez přepínače. Možná se karta spoléhá na to, že deska zajistí rozdělení sama pomocí funkce PCI Express bifurcation. Možná byly s těmito kartami používané nějaké speciální risery (kabelové prodlužky nebo adaptéry do slotu PCI Express) nebo desky. Je otázka, zda by se vám podařilo rozběhnout CrossFire pro hraní her, pokud byste to zkoušeli.

Radeon RX 570 ×2 s dvěma čipy Polaris se 2048 shadery pro těžbu kryptoměn (Zdroj: saraba1st.com)

Že jde o kartu od Sapphire, neindikuje na první pohled nic, na chladiči ani PCB není logo výrobce. Ovšem dá se nalézt na pouzdru jedné cívky pod chladičem. Za předpokladu, že třeba v Číně nepoužili recyklované součástky, tedy asi jde dílo této značky, byť se k němu firma moc nehlásí.

Radeon RX 570 ×2 s dvěma čipy Polaris se 2048 shadery pro těžbu kryptoměn (Zdroj: saraba1st.com)

Zda jde o kartu, která byla už v minulosti k dispozici pod pultem pro velkotěžaře schopné si zaplatit speciální karty přímo u výrobce, nebo o vzorek produktu, který pak byl zrušen a nepřišel na trh, nebo jde naopak o vzorek karty, která se teď na trh chystá (a tedy by ještě veřejně být vydána mohla být), to nevíme.

Zdroje: saraba1st.com, VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Platforma AMD AM5: čím se liší čipsety B650, X670 a X670E

Včera už jsme psali o (po)odhalení procesorů Ryzen 7000 a architektury Zen 4 na Computexu 2022. Tyto nové desktopové procesory také přinesou úplně novou platformu se socketem AM5 a novými čipsety – B650, X670 a X670E. Už o nich něco uniklo před víkendem, ale teď už je to i s detaily a přehledem konektivity, kterou AM5 desky budou nabízet. Část jich sdělilo přímo AMD, objevil se ale také neoficiální únik s detaily navíc. Celý článok „Platforma AMD AM5: čím se liší čipsety B650, X670 a X670E“ »

 •  
 •  
 •  

Ryzen 7000 odhalen: takt bude až 5,5 GHz, o 15 % lepší ST výkon

Na Tchaj-wanu začíná veletrh Computex, s CES největší soustředění různých prezentací nových počítačových mobilních a hardwarových novinek. Jednou z pro nás zásadních je, že AMD na Computexu dnes poodhalilo procesory Ryzen 7000 – novou generaci desktopových procesorů s architekturou Zen 4. A současně i s novou platformou AM5, bude to tedy největší obměna platformy AMD od prvního Zenu a příchodu socketu AM4. Celý článok „Ryzen 7000 odhalen: takt bude až 5,5 GHz, o 15 % lepší ST výkon“ »

 •  
 •  
 •  

AMD použije u RDNA 3 GPU širší sběrnici, Navi 31 je 384bitové

Po sérii zpráv o podobě přicházejících grafik Nvidia GeForce RTX 4000 je tu teď zase něco o kartách Radeon RX 7000, které proti nim postaví AMD. Situace těchto grafik je zvláštní. Dlouho kolovaly předběžné specifikace včetně počtu jednotek, ovšem nedávno se ukázalo, že GPU budou nakonec mít méně shaderů (FP32 jednotek). Ovšem v něčem jiném zřejmě budou silnější – vypadá to, že budou mít robustnější paměťový subsystém. Celý článok „AMD použije u RDNA 3 GPU širší sběrnici, Navi 31 je 384bitové“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *