Chladič Fera 5 a ventilátor Fluctus PWM dostali ARGB LED

Prichádza osvetlená verzia účinného chladiča SilentiumPC Fera 5

Netrvalo to dlho a procesorový chladič SPC Fera 5 sa nám poriadne vyfarbil. V krátkom časovom slede po jeho vydaní je tu novinka v podobe Fera 5 ARGB. SilentiumPC v tomto prípade ale postupovalo trochu inak než kedysi pri Fera 3 a Fera 3 RGB. V čom je rozdiel? A mimochodom osvetlenie sa týka aj ventilátora Fluctus PWM, teda toho „zázračného“. Ten sa má predávať sa má aj samostatne.

Testy chladiča SilentiumPC Fera 5 sme vydávali len pomerne nedávno, mesiac po jeho vydaní. A v poľskom repertoári je už aj variant s diódami. Uvedenie osvetleného variantu Fera 3 (od uvedenia obyčajného) takto rýchle nebolo. To zrejme i preto, že sa jednalo o pomerne odlišné chladiče, kde mala Fera 3 RGB menší, respektíve nižší pasív, s ktorým chladič dosahoval aj o trochu slabších výsledkov. Fera 3 ARGB sa to už ale týkať nebude, príprava SilentiumPC bola tentokrát premyslenejšia.

S variantom RGB sa určite počítalo už i pri vydávaní neosvetleného chladiča, ale z nejakých prebehlo uvedenie na trh takto oddelene. Konštrukcia pasívu Fera 5 ARGB je presne taká, akú má Fera 5. Rovnaké sú aj celkové rozmery oboch chladičov (155 × 127 × 77 mm) s výškou 155 mm.

Odlišná je iba hmotnosť. Fera 5 ARGB so svojimi takmer diabolskými 665 g má o 18 % vyššiu hmotnosť. To je dané pravdepodobne iba pridaním LED, svetlovodivého pásu pod vrchné rebro chladiča a možno a možno materiálom, z ktorého je vyrobený ventilátor Fluctus 120 PWM. Ten už nemá čierny rotor, ale mliečny, aby dobre viedol svetlo diód. Koľko presne ich ventilátor obsahuje materiály neuvádzajú, ale pripojenie je „digitálne“ a cez obslužnú aplikáciu je možné si nastaviť farbu osvetlenia individuálne pre každú LED. Pripojenie je štandardné, cez 5-voltový konektor s troma pinmi, ktorý dobre poznáte.

Ovládanie efektov a farieb je možné cez aplikácie výrobcov základných dosiek. Okrem osvetleného ventilátora je osvetlený aj vrch chladiča, kde je podsvietené napríklad logo výrobcu. Z týchto miest ide ale samostatný konektor, ktorý je vyvedený nezávisle od ventilátora. Na zjednotenie s pripojením na jeden konektor zakladanej dosky je ale ovládač Nano-Reset. Na jeho úrovni môže efekty osvetlení ovládať aj manuálne a zaujímavý tak môže byť aj pre majiteľov starších dosiek bez konektora ARGB (alebo iba s 12 V konektorom RGB).

Za predpokladu, že je sa v rámci konštrukcie pasívu a ventilátora s ozubenými nábežnými hranami lopatiek nezmenilo nič iné ako osvetlenie, tak na chladiacu účinnosť Fera 5 ARGB v porovnaní s inými chladičmi sa môžete pozrieť v našej recenzii. Nájdete v nej komentár k mnohým konštrukčným detailom, ktorým sa táto správa nevenuje. Rovnaká je, mimochodom, aj dodávaná termopasta Pactum PT-3, hoci existuje už aj Pactum PT-4.

Odporúčaná maloobchodná cena za SPC Fera 5 ARGB je 37 eur. Ventilátor Fluctus 120 PWM ARGB SilentiumPC ešte do ponuky samostatných produktov nezaradilo, ale je to iba otázka času.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Corsair: Nové procesory, nové vodníky. Radiátory do 420 mm

Procesory Intel Alder Lake už klopú na dvere, čo je výzva aj pre firmy s chladičmi. Väčšina z nich predstavila nových montážnych súprav pre „staré“ chladiče. Corsair využil príchod a požiadavky novej pätice LGA 1700 trochu inak. Vydal nové chladiče, ktoré majú natívnu podporu. Ako to bude s podporou starších chladičov Corsair je zatiaľ nejasné a väčšou témou (než LGA 1700) je pre ne možné rozšírenie o nový displej, ktorý sa bude predávať aj samostatne. Celý článok „Corsair: Nové procesory, nové vodníky. Radiátory do 420 mm“ »

 •  
 •  
 •  

Máme parametre základných dosiek MSI Z690 na tento rok

MSI na Twitteri prvými foto-detailami láka na nové základné dosky s Intel Z690. Povedľa nich presiakli aj špecifikácie zrejme všetkých modelov dosiek MSI, ktoré vyjdú v štvrtom kvartáli 2021 popri procesoroch Alder Lake. To už takto spolu dáva celkom peknú predstavu o tom, čo, kedy a v akej výbave bude asi MSI ponúkať. A po novom oficiálnu podporu pätice Intel LGA 1700 získavajú oficiálne aj kvapalinové chladiče MSI. Aktualizované (13:20). Celý článok „Máme parametre základných dosiek MSI Z690 na tento rok“ »

 •  
 •  
 •  

Pätica AMD AM5 bude spätne kompatibilná s chladičmi AM4

Od vzniku značky „Ryzen“ ubehlo už päť rokov. Pri tejto slávnostnej príležitosti si za kameru k jednému stolu sadli páni z AMD a nebolo to úplne o retrospektíve. Naopak, z rozhovoru vypadlo i to, že na budúce procesory do pätice AM5 bude možné nainštalovať chladiče s podporou AM4. Nebudú k tomu pritom potrebné žiadne úpravy montážneho systému. Ten všetko potrebné obsahuje už teraz. Celý článok „Pätica AMD AM5 bude spätne kompatibilná s chladičmi AM4“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *