Chladič Fera 5 a ventilátor Fluctus PWM dostali ARGB LED

Prichádza osvetlená verzia účinného chladiča SilentiumPC Fera 5

Netrvalo to dlho a procesorový chladič SPC Fera 5 sa nám poriadne vyfarbil. V krátkom časovom slede po jeho vydaní je tu novinka v podobe Fera 5 ARGB. SilentiumPC v tomto prípade ale postupovalo trochu inak než kedysi pri Fera 3 a Fera 3 RGB. V čom je rozdiel? A mimochodom osvetlenie sa týka aj ventilátora Fluctus PWM, teda toho „zázračného“. Ten sa má predávať sa má aj samostatne.

Testy chladiča SilentiumPC Fera 5 sme vydávali len pomerne nedávno, mesiac po jeho vydaní. A v poľskom repertoári je už aj variant s diódami. Uvedenie osvetleného variantu Fera 3 (od uvedenia obyčajného) takto rýchle nebolo. To zrejme i preto, že sa jednalo o pomerne odlišné chladiče, kde mala Fera 3 RGB menší, respektíve nižší pasív, s ktorým chladič dosahoval aj o trochu slabších výsledkov. Fera 3 ARGB sa to už ale týkať nebude, príprava SilentiumPC bola tentokrát premyslenejšia.

S variantom RGB sa určite počítalo už i pri vydávaní neosvetleného chladiča, ale z nejakých prebehlo uvedenie na trh takto oddelene. Konštrukcia pasívu Fera 5 ARGB je presne taká, akú má Fera 5. Rovnaké sú aj celkové rozmery oboch chladičov (155 × 127 × 77 mm) s výškou 155 mm.

Odlišná je iba hmotnosť. Fera 5 ARGB so svojimi takmer diabolskými 665 g má o 18 % vyššiu hmotnosť. To je dané pravdepodobne iba pridaním LED, svetlovodivého pásu pod vrchné rebro chladiča a možno a možno materiálom, z ktorého je vyrobený ventilátor Fluctus 120 PWM. Ten už nemá čierny rotor, ale mliečny, aby dobre viedol svetlo diód. Koľko presne ich ventilátor obsahuje materiály neuvádzajú, ale pripojenie je „digitálne“ a cez obslužnú aplikáciu je možné si nastaviť farbu osvetlenia individuálne pre každú LED. Pripojenie je štandardné, cez 5-voltový konektor s troma pinmi, ktorý dobre poznáte.

Ovládanie efektov a farieb je možné cez aplikácie výrobcov základných dosiek. Okrem osvetleného ventilátora je osvetlený aj vrch chladiča, kde je podsvietené napríklad logo výrobcu. Z týchto miest ide ale samostatný konektor, ktorý je vyvedený nezávisle od ventilátora. Na zjednotenie s pripojením na jeden konektor zakladanej dosky je ale ovládač Nano-Reset. Na jeho úrovni môže efekty osvetlení ovládať aj manuálne a zaujímavý tak môže byť aj pre majiteľov starších dosiek bez konektora ARGB (alebo iba s 12 V konektorom RGB).

Za predpokladu, že je sa v rámci konštrukcie pasívu a ventilátora s ozubenými nábežnými hranami lopatiek nezmenilo nič iné ako osvetlenie, tak na chladiacu účinnosť Fera 5 ARGB v porovnaní s inými chladičmi sa môžete pozrieť v našej recenzii. Nájdete v nej komentár k mnohým konštrukčným detailom, ktorým sa táto správa nevenuje. Rovnaká je, mimochodom, aj dodávaná termopasta Pactum PT-3, hoci existuje už aj Pactum PT-4.

Odporúčaná maloobchodná cena za SPC Fera 5 ARGB je 37 eur. Ventilátor Fluctus 120 PWM ARGB SilentiumPC ešte do ponuky samostatných produktov nezaradilo, ale je to iba otázka času.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

  •  
  •  
  •  

Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua

Pre používateľov, ktorý nesympatizujú s tradičnou hnedo-béžovou farebnou schémou Noctuy, chladič NH-D12L vychádza vo variante chromax.black. Ten sa od väčšiny konkurenčných modelov odlišuje nižšou výškou (pritom rebier má stále dosť). A ako jeden z mála dvojvežových procesorových chladičov NH-D12L chromax.black pri vertikálnej orientácii nikdy nekoliduje s pamäťovými modulmi na základnej doske. Celý článok „Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua“ »

  •  
  •  
  •  

High-end s nižšou cenou. DeepCool vydáva chladič Assassin 4S

Mínus jeden ventilátor robí z  Assassin 4S o dvadsať eur lacnejší chladič, než akým je Assassin IV, z ktorého vychádza. Pasív je, zdá sa, rovnaký, a jediný rozdiel je v počte ventilátorov – jeden namiesto dvoch. Chladiaci výkon bude síce celkom určite nižší, ale očakávame, že jeho pokles nebude taký výrazný ako čiastka, ktorá sa dá s týmto lacnejším modelom ušetriť. Okrem toho je tu aj širšia kompatibilita. Celý článok „High-end s nižšou cenou. DeepCool vydáva chladič Assassin 4S“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *