Je tu druhá generácia bloku EK s peltierom. Chladiaci výkon +50 W

EK-QuantumX Delta TEC Evo: Nový vodný blok ochladzujúci médium pod teplotu okolitého vzduchu

Možno si spomeniete na EK-QuantumX Delta TEC so vstavaným termoelektrickým článkom. EKWB ho vylepšilo a má jeho variant s prívlastkom „Evo“. Kľúčové preň je navýšenie chladiaceho výkonu, ktoré má byť dosiahnuté aj vplyvom lepšieho kontaktu samotného článku so základňou bloku. Podpora je ale stále obmedzená len pre mainstreamovú platformu procesorov Intel LGA 1200.

Nový vodný blok EK-QuantumX Delta TEC Evo firma EKWB znovu vyvíjala spolu s Intelom a zachovaná je tak aj podpora technológie CryoCooling. Pod týmto názvom sa skrýva softvérové riešenie, ktoré sa stará o reguláciu peltierového článku.

CryoCooling dynamicky upravuje jeho výkon podľa jeho spotreby a potrieb na chladenie. Peltierov článok je skvelý v tom, že dokáže ochladiť teplotu kvapaliny pod úroveň okolitého vzduchu, ale to za tú cenu, že sám spotrebuje dosť energie, v tomto prípade až cez dvesto wattov. To znamená, že síce chladiaci výkon ženie za hranice konvenčných riešení, ktoré teplotu chladiaceho média pod okolitú teplotu nedostanú, ale je treba počítať s tým, že výrazne zvyšuje systémovú spotrebu. Ale zase umožňuje stabilne prevádzkovať procesor aj pri takom výdaji, na ktorý iné chladiace systémy nestačia alebo ak áno, tak pri vyššej hlučnosti.

Podpora tohto riešenie je však obmedzená na procesory Rocket a Comet Lake. Staršie (vrátane HEDT) sú nepodporované rovnako ako ani procesory AMD. Technicky by sa blok k nepodporovaným päticiam určite dal nejako pripevniť, ale bez správneho fungovania Intel CryoCooling by ste ďaleko nezašli.

EK-QuantumX Delta TEC Evo bude vhodný blok najmä na Core i9-11900K(F) a Core i9-10900K(K)F, či už manuálne pretaktované alebo s aktívnym ABT, kedy spotreba už presahuje 350 W, ktoré by mal tento blok ešte zvládať bez väčších ťažkostí. Oproti predchodcovi, ktorý mal udávané TDP 338 W, má byť tento nový blok, pokiaľ ho nebudete ničím brzdiť, ešte o 50 W výkonnejší. To zrejme i pre použitie výkonnejšieho článku, ale takisto pre jeho lepší kontakt s coldplate vodného bloku.

Blok je vyrobený tradične z medi a jeho vnútorná štruktúra obsahuje 51 rebier. V rámci konštrukcie EKWB zdôrazňuje aj precíznu izoláciu studenej časti peltéra, aby nedochádzalo k neželanej kondenzácii a prípadnému poškodeniu komponentov.

Z bloku ide aj zopár káblikov. Na napájanie termoelektického článku sa používa tradičný 8-pinový procesor PCIe a na monitoring a reguláciu (článku) sa zase šikovne využilo zastarané (ale na tieto účely vyhovujúce) rozhranie USB 2.0. Blok EK-QuantumX Delta TEC Evo je dostupný už aj v predaji na ekwb.com, a to za koncovú cenu 383 eur.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nový blok EK Momentum2 pokryje 2/3 plochy základnej dosky

EKWB vydalo pozoruhodný blok pre tých, čo majú radi malé, ale výkonné a tiché počítače. Momentum² je určený pre ROG Strix X570-I Gaming, teda pre dosku Asusu vo formáte Mini-ITX. Jedná sa o monolitický návrh, ktorý sa má vyznačovať nízkou reštriktivitou (tým je vhodný aj pre pomalšie čerpadlá), ale hlavne širokým záberom – okrem CPU má dosah tak na VRM ako i čipset AMD X570. Celý článok „Nový blok EK Momentum2 pokryje 2/3 plochy základnej dosky“ »

 •  
 •  
 •  

Vyzpovídali jsme EKWB – pohled do zákulisí vodního chlazení

Před několika týdny představila firma EK Water Blocks žhavé novinky ze světa vodního chlazení a zdárně pokračuje v „Quantifikaci“ svého portfolia. Náš redakční tým dal mezitím dohromady soubor otázek, kterými jsme se pokusili nahlédnout pod pokličku této společnosti a zjistit nějaké zajímavé zákulisní informace. Následující text je tedy koncipován jako interview mezi redakcí HWCooling.net a týmem z EK Water Blocks. Celý článok „Vyzpovídali jsme EKWB – pohled do zákulisí vodního chlazení“ »

 •  
 •  
 •  

Computex 21: Workstationy cez 70 000 eur? Aj tie EKWB vylepšuje

V súvislosti s EKWB väčšinou píšeme o vodných blokoch. Slovinská firma toho má (a bude mať) však v repertoári podstatne viac, napríklad i extrémne pracovné stanice, ktoré rôznymi spôsobmi približuje k dokonalosti. Nové ale postupne budú aj komponenty do vodných okruhov a takisto hardvér pre bežných používateľov so záujmom skôr o kompletné veci. Či už ide o kvapalinové AIO chladiče Nucleus alebo hotové herné PC zostavy. Celý článok „Computex 21: Workstationy cez 70 000 eur? Aj tie EKWB vylepšuje“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *