Vyšla teplovodivá pasta Pactum PT-4. SilentiumPC hlási výrazne zvýšenie tepelnej vodivosti
Pribúda jedná nová termopasta – Pactum PT-4. V rámci nižšej cenovej kategórie, do ktorej sa hneď zaraďuje, sú sľubované vlastnosti obdivuhodné. Tepelná vodivosť je v porovnaní s predošlou Pactum PT-2 viac než dvojnásobná. Teda aspoň na papieri. Mohlo by sa tak konečne jednať o poriadnu konkurenciu k Arctic MX-5. Obzvlášť pohodlná pri PT-4 má byť jej aplikácia, to zase pre nízku viskozitu.
Medzi lacnejšími chladičmi CPU má SilentiumPC na trhu pomerne silnú pozíciu. Hlavne Fera 3 je v našich končinách jeden z najpredávanejších chladičov, ak nie najpredávanejší.
S pastami to bude asi horšie a Arctic MX rezonuje v obchodoch predsa len asi o trochu viac. A to i napriek tomu, že v porovnávajúcich testoch HWCooling SilentiumPC Pactum PT-2 vychádza rovnako ako Arctic MX-4. Porovnanie najnovších pást obidvoch firiem by už mohlo však dopadnúť inak. SilentiumPC Pactum PT-4 má udávanú tepelnú vodivosť až 12 W/mK (staršia PT-2 pritom iba 5 W/mK).
Ako je na tom Arctic MX-5 môžeme len hádať. Jej výrobca totiž tepelnú vodivosť neuvádza a prestal ju uvádzať pri starších modeloch. To by mohlo znamenať, že medzigeneračné zlepšenie je pomerne malé a Arctic na neho nechce poukazovať. V prípade, že by mala MX-5 výrazne vyššiu tepelnú vodivosť než MX-4 alebo ešte populárnejšia MX-2, tak by na to Arctic zrejme rád upozornil. Podobne, ako to teraz urobilo SilentiumPC.
Isteže, jedna vec sú parametre na etikete a druhá to, ako je to naozaj. To síce teraz nezistíme, ale možno ešte tento rok budeme mať poriadnu metodiku na meranie tepelnej vodivosti a ďalších vlastností teplovodivých pást. Tak držte palce, aby sa nám po testoch ventilátorov (a že tie už budú v obehu čoskoro!) podarilo rozbehnúť aj testy termopást, ktoré na internete nebudú mať obdobu. Toľko krátka vsuvka a teraz už naspäť k Pactum PT-2.
Zloženie Pactum PT-4 je na báze zlúčenín zinku a hliníka. Napriek prímesi kovov je však elektricky nevodivá. SilentiumPC hovorí aj o nízkej viskozite, čiže sa aj pod nižším tlakom chladiča vznikne tenučký film a pasta sa celkovo lepšie rozloží medzi kontaktné plochy.
Odporúčaná technika nanášania je taká, akú by sme vám i my odporučili, malá kvapka alebo čiaročka na stred čipu/IHS. Na GPU či jadrá CPU, ktorý majú obvykle obdĺžnikový tvar, bude vhodnejšia tá čiarka, na procesorové IHS potom zase kvapka. Špecifikovaná hustota pasty Pactum PT-4 je 2,6 g/cm3.
Na dosahovanie optimálnych vlastností pritom táto pasta nevyžaduje dlhší čas na „zapečenie“ a výborné výsledky by mala podávať okamžite. SPC Pactum PT-4 je v dvoch baleniach. V malom 1,5 g (to sa snáď bude výhľadovo baliť aj k procesorovým chladičom, pri najnovšom Fera 5 je momentálne stále PT-2) a vo väčšom 4-gramovom. To by malo vyjsť v závislosti od veľkosti plochy, na ktorú budete pastu nanášať, na 6–13 aplikácií.
Pre každý prípad sa vo vrecku s pastou dodáva aj malá špachtlička. To typicky na komplikovanejšie aplikácie, aké môžu nastať napríklad na Threadripperi, aj keď pri vytlačení pasty na kríž, by ste sa mali zaobísť aj bez nej.
Pasta sa už pomaly začína objavovať v ponuke českých aj slovenských obchodov,. Tak verme, že jej masové rozšírenie a dodanie na sklady bude len otázkou pár dní. Koncová cena je veľmi príjemná, 4 eurá (1,5 g), respektíve 7 eur (4 g), pričom jednotková cena za gram je u väčšieho balenia výhodnejšia.