AMD chystá levné Athlony se Zenem 3 s RDNA 2 GPU, ale na 12 nm

APU Monet: Zen 3, RDNA 2, levná 12nm výroba...

AMD teď nemá nejlepší nabídku levných procesorů – i když odhlédneme od momentální dostupnosti v obchodech. Sortiment Ahtlonů a levných procesorů Ryzen s integrovanou grafikou je pořád tvořený ještě architekturou Zen, ačkoliv už mezitím vyšel Zen 3, proti kterému je jejich výkon o hodně nižší. Do budoucna by se to ale mělo zlepšit, AMD chystá APU nazvané Monet s jádry Zen 3, grafikou RDNA 2, ale pro nízké ceny vyráběné na 12nm procesu.

Informace o APU nebo produktu s kódovým označením Monet se prý již chvíli objevovaly, ale první, kdo těchto procesorech přinesl veřejně zprávy, je youtuber s přezdívkou RedGamingTech. Podle jeho zdroje nebo zdrojů je Monet procesor, který AMD uvede jako pokračovatele procesorů, respektive APU řady Athlon, které jsou nyní založené na dvoujádrovém 14nm čipu Raven2 s architekturou Zen/Zen+ a grafikou Radeon Vega (výjimkou je čtyřjádro Athlon Gold 3150G, které je ale prodávané jen v OEM segmentu). Současně se uvádí, že jde o úsporné APU (ve smyslu spotřeby), nicméně pod to by se asi pořád mohly vejít i standardní 15W procesory pro notebooky a 35W (i když čtyřjádro by asi spíš bylo 65W) procesory pro desktop.

Jako Rocket Lake

Monet je údajně čip APU se čtyřmi jádry Zen 3 a integrovanou grafikou, která by již mohla mít architekturu RDNA 2. Ovšem doteď byly všechny produkty s těmito architekturami 7nm. Takový moderní proces (a ty po něm ještě více) je poměrně drahý, takže by AMD možná mělo problémy vyrábět na něm levné produkty pro masové nasazení, kde cena za jeden procesor nebude vysoká. Nebo si tak alespoň vysvětlujeme, proč firma doteď nemá žádnou levnou verzi Zenu 2 nebo Zenu 3 na 7nm procesu.

APU Monet místo použití 7nm procesu udělá obdobu toho, co provedl Intel, když konvertoval architekturu z 10nm procesorů Ice Lake pro 14nm proces a takto vyrobil aktuální Core 11. generace pro desktop „Rocket Lake“. AMD zase podle RedGamingTechu provedlo, respektive možná pořád provádí konverzi Zenu 3 a snad i grafické architektury RDNA 2 na 12nm proces.

Proces 12LP+

Přesněji by to měl být 12nm proces GlobalFoundries označený 12LP+. To je odlišná technologie proti procesu 12LP, na kterém běží výroba už od roku 2018 a vznikají na něm Ryzeny 2000 (a APU Ryzeny 3000G/U/H), případně Ryzeny 1200 a 1600 „AF“. Tento proces byl evolucí 14nm procesu 14LPP licencovaného od Samsungu. Proces 12LP+ má proti procesu 12LP zvýšit výkon až o 20 %, nebo snížit spotřebu o 40 %, je možné také čip zmenšit až o 15 % a proces umožňuje implementovat bloky SRAM schopné běžet na napětí 0,5 V.

Možná by se tedy tato technologie mohla blížit Foundry 10nm procesům (které ale nelze srovnávat s 10nm procesem Intelu, který je na podobné úrovni jako 7nm technologie Samsungu/TSMC). Ovšem také je dost možné, že takovéto výsledky jsou realizovatelné jen v některých případech a typicky bude rozdíl proti předchozí generaci 12nm procesu nižší, přece jenom jde o ladění starší technologie. GlobalFoundries uvádí, že technologie je optimalizovaná na akcelátory AI a část výše uváděných vysokých zlepšení tedy může být ne reálného fyzického rázu, ale pochází z použití optimalizovaných knihoven, například pro MAC používané v ASICích pro umělou inteligenci.

Informace GlobalFoundries k procesu 12LP+ (Zdroj: GlobalFoundries)

Proces by logicky měl být horší, než 7nm výroba TSMC použitá pro Zen 3 nyní. Možná opravdu o hodně. Znamená to logicky, že spotřeba bude při stejné frekvenci výrazně horší a lze čekat něco podobného jako u Rocket Lake. Je tak pravděpodobné, že APU Monet by mohlo mít poměrně nízké frekvence. AMD bude mít totiž volbu mezi snížením taktů, nebo výrazným navýšením spotřeb, jaké se děje u Rocket Lake. Horší hustota tranzistorů by zase mohla způsobit, že AMD oseká L3 cache, která by mohla mít třeba jen 4 MB.

Bližší parametry APU zatím moc nemáme. Zatímco u jader CPU zdroj uvádí, že jsou jen čtyři, počet jednotek CU integrované grafiky není znám, je ale řečeno, že má jít o architekturu RDNA 2, možná i s podporou ray tracingu (ale mějte na paměti nízký grafický výkon, který toto APU bude celkově mít). RedGamingTech uvádí „pár WPG (Workgroup Processor Groups, 1 WGP = 2 CU)“, grafika by asi mohla mít 128 až 256 shaderů.

Desktopová verze do AM5?

O paměťovém řadiči, multimediální výbavě, podporovaných video výstupech, konektivitě PCI Express a USB zatím nic nevíme, více už toho o něm RedGamingTech nezjistil. Pokud bychom měli hádat, Monet nejspíš nepřijde na platformu AM4. Primární použití by mohly být notebooky, kde by se toto APU vyrábělo v pouzdru BGA.

Pokud AMD vydá desktopovou verzi, pravděpodobně ji vydá až na následující desktopovou platformu AM5, tedy na nový socket, kde se již budou procesory párovat s novou technologií pamětí DDR5. Až totiž socket AM5 přijde, bude AMD potřebovat nový procesor pro levná PC, aby mělo pokryté nižší segmenty trhu.

Tip: Info o AMD AM5: nový socket je LGA bez pinů, bude mít jen PCIe 4.0

APU Monet by tedy mělo používat paměti DDR5. Socket AM5 má podle různých drbů přijít na trh v polovině příštího roku (Q2 až Q3 2022), ale tato lowendová APU nemusí být na prodej hned. Ze začátku asi AMD bude k těmto deskám nabízet jen dražší 6nm APU Rembrandt. Dává to i smysl, protože paměti DDR5 ze začátku budou dražší a tudíž se nejlevnější počítače, kde se obrací každá koruna (nebo jiné platidlo), budou stavět na předchozích platformách s DDR4. Jak ale postupně bude DDR5 zlevňovat, začnou také přecházet na novou platformu, takže doufejme AMD zareaguje a vydá pro AM5 desktopovou verzi tohoto 12nm Zenu 3. Kdy to bude, ale zatím nikdo netuší – desktopový Monet by klidně mohl být uveden třeba až v roce 2023.

Útržek roadmapy AMD ukazující APU Rembrandt, září 2020 (Zdroj: MebiuW)

Tip: Jaký bude AMD Ryzen 6000 Rembrandt? Unikly parametry 6nm APU

Monet může vysvětlovat smlouvy AMD s GlobalFoundries

Použití procesu GlobalFoundries má výhodu, že AMD může používat výrobní kapacity mimo TSMC, které má velkou poptávku po svých službách a i pokud by dokázalo dodat všechnu kapacitu, kterou by AMD potřebovalo, může asi účtovat vyšší ceny. Když se ale část byznysu přelije k GlobalFoundries, může to vyjít levněji a také se diverzifikuje výroba; mít více továrních partnerů je bezpečnější strategie.

Plánovaná výroba těchto APU každopádně může být důvod, proč AMD podepsalo s GlobalFoundries další pokračování smlouvy WSA letos v květnu. Podle té by mělo AMD u tohoto partnera utratit za výrobu v letech 2022, 2023 a 2024 minimálně 1,6 miliardy dolarů. Doteď nebylo moc jasné, proč tak moc, když na procesech GlobalFoundries jsou jen dobíhající staré procesory a IO čiplety procesorů Epyc a Ryzen 3000/5000. Vysvětlení ale může být právě plánovaná výroba těchto levných APU Monet.

Zdroje: RedGamingTech, VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5

Jak daleko je přesně chvíle, kdy AMD vydá novou generaci procesorů s chystanou architekturou Zen 5, stále není jasné. Ale zřejmě se ten okamžik přiblížil, protože základní desky už pro ně začínají přidávat podporu v BIOSech, respektive UEFI firmwarech. To je důležité i proto, aby desky koupené v e-shopech nové procesory hned po vydání podporovaly (byť dnes už to s možnostmi flashování z USB není tak kritické). Celý článok „AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5“ »

  •  
  •  
  •  

Radeony generace RDNA 4: Unikly specifikace a výkon obou GPU

V předchozích cyklech nové generace GPU měly dvouletý cyklus, což by vycházelo na letošní podzim. Nvidia před časem v roadmapě kladla GeForce RTX 5000 na rok 2025 a u AMD není stále jasné, kdy by mohly Radeony RX 8000 přijít, určitá šance, že to bude letos, ale asi zůstává. Nyní se na internetu objevily specifikace těchto GPU s architekturou RDNA 4. Pokud jsou pravé, možná by to i mohlo ukazovat na vydání relativně brzo. Celý článok „Radeony generace RDNA 4: Unikly specifikace a výkon obou GPU“ »

  •  
  •  
  •  

Zen 5 bude mít vyšší spotřebu i cenu, frekvence dosáhne 6 GHz

V pondělí jsme tu měli zprávu, dle níž by procesory AMD s architekturou Zen 5 měly dosahovat výkonů až o 40 % lepších na jedno jádro proti Zenu 4 (ne však nutně v jednovláknové aplikaci, jak jsem rozebírali). K Zenu 5 se toho teď na internetu seběhlo víc, takže se podíváme ještě na nějaké další zvěsti. Máme další únik o výkonu, ale bohužel i negativnější informace o možném napálení cen a o zvýšení spotřeby – to je asi skoro jisté. Celý článok „Zen 5 bude mít vyšší spotřebu i cenu, frekvence dosáhne 6 GHz“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *