Máme údajná data vydání AM5 desek a procesorů Intel Raptor Lake

Kdy vyjdou nové desktopové platformy Intelu a AMD?

Pokud vyhlížíte konec hardwarové krize s cílem pořídit si po ní nové PC, mohly by pro vás být zajímavé následující informace. V internetové drbosféře se totiž vynořily údaje k tomu, kdy by se měly objevit nové desktopové platformy Intelu, ale také už i první desky nové platformy AMD se socketem AM5. To je docela důležitý termín, protože říká, kdy začne platforma AMD (po Intelu) také podporovat nové paměti DDR5.

Zdrojem těchto informací je Uniko’s Hardware a jeho editor PJ. Jako první vezmeme část o budoucích Intelech, kde nové desky přijdou dříve.

Alder Lake: letos dražší desky s Z690, levnější po novém roce

Jak si možná ještě vzpomenete, před 11 dny jsme psali o úniku informací, který mimo jiné říkal, že Intel by měl nové desktopové procesory Alder Lake vydat (nebo odhalit) údajně 25. 10. tohoto roku; ale v tomto termínu prý mají asi vyjít jen 125W odemčené modely pro nadšence (řada K), zatímco levnější 65W modely vyjdou později, patrně v Q1 2022. Nová zvěst od Uniko’s Hardware se k tomuto souhlasně připojuje.

Když Intel v onom asi říjnovém termínu vydá Alder Lake a s ním platformu desek se socketem LGA 1700 (do starších desek procesory nepůjdou, takže musí nutně vyjít nové), údajně v ten čas vyjdou ještě jenom desky s čipsetem Z690. Tedy opět modely umožňující přetaktování pro nadšence a hráče. Pokud budou ze začátku vydané také jen 125W K-modely Alder Lake, je to i celkem logické.

Vzorek procesoru Intel Alder Lake-S pro socket LGA 1700 (Zdroj: VideoCardz)

Podle Uniko’s Hardware pak Intel dodá levnější modely čipsetů (a potažmo desek) také až v prvním kvartálu roku 2022, měly by být označené B650, H610 a tak dále. Vypadá to tedy, že vydání levnějších 65W procesorů bude sladěno s vydáním dostupnějších desek, kompletně na všechny segmenty trhu se tedy platforma LGA 1700 rozšíří až v Q1 2022. Je možné, že reálně to bude už v lednu během CES 2022, ale to jenom hádáme.

Z790 (a Raptor Lake?) už příští léto

Zajímavá je další část. Intel má prý další generaci čipsetů, tedy sérii 700, vydat už v třetím kvartálu roku 2022 (červenec až září), tedy někdy v létě. Opět to snad má být jen čipset řady Z pro přetaktování, hráče a nadšence, označený Z790. Nějaké levnější verze (B750, H710?) by asi opět měly vyjít se zpožděním – vzhledem k tomu, že jejich předchůdci by byly v té chvíli jen půl roku staří.

Tip: Unikly detaily procesorů Intel Raptor Lake. 24 jader v LGA 1700

To, že Z790 vyjde už v Q3 2022 a ne až v Q4, je zajímavé. Vytváří to totiž naději, že by ve stejné době mohly také vyjít nové procesory, což bude Raptor Lake s až 24 jádry (ale jen 8 velkými, zbylých 16 jader budou malá, viz odkaz výše). Dává smysl, aby čipset vyšel spolu s novými CPU, ale asi není úplně vyloučeno, že desky Z790 vyjdou dřív než nové procesory a pár měsíců nebo týdnů se do nich ještě budou montovat jen procesory předchozí generace Alder Lake. Toto tedy nemusí být zaručené vodítko k tomu, že Raptor Lake vyjde v Q3 2022.

První desky platformy AM5 vyjdou v již v Q2 2022

Kromě tohoto plánu Intelu nakonec Uniko’s Hardware uvádí také to, kdy by údajně měly vyjít první desky platformy AM5. Jde myslím o úplně první údaj, který dostupnost těchto desek nějak konkrétně zasazuje – podle tohoto zdroje prý vyjdou (respektive je to nyní tak plánováno) už v druhém kvartálu (duben až červen) roku 2022, tedy do 12 měsíců ode dneška.

Socket AM5 by měl znamenat paměti DDR5 – nedávno k němu unikly první detaily, má mít 1718 pinů a již bude typu LGA.

Tip: Info o AMD AM5: nový socket je LGA bez pinů, bude mít jen PCIe 4.0

Ovšem dosavadní informace říkaly, že procesory Ryzen 7000 „Raphael“ do socketu AM5, které mají již mít jádra Zen 4 a 5nm proces, vyjdou až v Q4 2022. Toto stejně jako v předchozím případě na první pohled dává naději, že by tedy Zen 4 mohl na trh přijít dřív již před polovinou příštího roku, když už mají v té době být k mání desky AM5. V tomto případě to ale pravděpodobně je trošku jinak.

AMD totiž vedle těchto výkonných CPU „Raphael“ (které ale možná budou mít i nějaké základní iGPU) chystá také paralelně procesory typu APU – tedy s výkonnější integrovanou grafikou – s označením Rembrandt. Ty budou používat ještě jen 6nm proces a pořád ještě budou obsahovat jen jádra Zen 3. Ale tato APU už budou používat DDR5 a nový socket AM5 stejně jako Raphael.

Útržek roadmapy AMD ukazující APU Rembrandt, září 2020 (Zdroj: MebiuW)

Vyjde APU Rembrandt pro desktop v Q2 2022?

Podstatné je, že mobilní verze těchto Ryzenů by asi mohlo AMD vydat už v lednu 2022, takže je docela myslitelné, že již v Q2 2022 bude vydaná i jejich desktopová verze (bylo by to zhruba rok po desktopových Ryzenech 5000 „Cezanne“). Ono vydání desek AM5 v druhém čtvrtletí je tím pádem tedy, je-li to celé pravda, asi zapříčiněné právě těmito APU Rembrandt, a ne Zenem 4 a procesory Raphael (tudíž se u nich nic nemění na tom, že mají vyjít až v Q4 2022).

Pro ty z vás, kdož už se těší na Zen 4, tedy bohužel nepotěšující závěr. Ovšem je na tom i pozitivní stránka – osobně jsem se trošku obával toho, zda AMD nebude s vydáním desek platformy AM5 čekat až na ten konec roku a Zen 4, a kvůli tomu pozdrží vydání desktopového APU Rembrandt, aby nebylo prvním procesorem na nové platformě. Podle zprávy Uniko’s Hardware se takto naštěstí AMD nerozhodlo.

3D render podoby procesoru AMD pro Socket AM5 (Zdroj: ExecutableFix)

Tím pádem si asi také můžeme udělat závěr, že 6nm APU Rembrandt (pro desktop) by se mohla dát koupit v druhé čtvrtině příštího roku – i když se plán samozřejmě ještě může změnit, jelikož jsme od této chvíle ještě dost daleko. Také je možné, že vydání platformy AM5 v této formě bude nejdřív jen v OEM sektoru, kdežto retailový/DIY trh samostatných komponent by musel ještě dál čekat.

Pokud se tento scénář vyplní, bude nasazení pamětí DDR5 a nové platformy probíhat u AMD přesně obráceně než u Intelu – nejdřív OEM trh, méně výkonné procesory a počítače s integrovanou grafikou, zatímco výkonnější modely, nadšenci a herní počítače budou obslouženi až o půl roku později (Zenem 4).

Zdroj: (Uniko’s Hardware/Twitter, VideoCardz)

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Ryzen 8700F a 8400F: nová levná CPU s architekturou Zen 4 vydána

V březnu AMD v Číně prozradilo, že chystá k vydání procesory Ryzen 7 8700F a Ryzen 5 8400F, což budou nová a zřejmě i celkem levná CPU pro socket AM5. To jsme ještě jen mohli hádat, co by mohly být zač, a spekulovalo se, že se budou prodávat jen v Číně. To se ale nepotvrdilo, AMD je sice uvádí primárně pro OEM trh, ale celosvětově, a potvrdilo teď jejich kompletní specifikace. Už je tím pádem definitivně jasné, co tato CPU budou zač. Celý článok „Ryzen 8700F a 8400F: nová levná CPU s architekturou Zen 4 vydána“ »

 •  
 •  
 •  

Zen 5 bude mít vyšší spotřebu i cenu, frekvence dosáhne 6 GHz

V pondělí jsme tu měli zprávu, dle níž by procesory AMD s architekturou Zen 5 měly dosahovat výkonů až o 40 % lepších na jedno jádro proti Zenu 4 (ne však nutně v jednovláknové aplikaci, jak jsem rozebírali). K Zenu 5 se toho teď na internetu seběhlo víc, takže se podíváme ještě na nějaké další zvěsti. Máme další únik o výkonu, ale bohužel i negativnější informace o možném napálení cen a o zvýšení spotřeby – to je asi skoro jisté. Celý článok „Zen 5 bude mít vyšší spotřebu i cenu, frekvence dosáhne 6 GHz“ »

 •  
 •  
 •  

AMD Ryzen 8700F a 8400F: Levná APU bez grafiky do AM5

Před nedávnem internetem proletěla kontroverze okolo procesoru Ryzen 7 5700 založeném na čipu Cezanne s menší cache a podporou jen PCIe 3.0, na což bylo široce (i u nás) upozorňováno při vydání, nicméně ne ke každému tato informace asi dorazila. Brzo možná bude něco podobného, protože AMD teď chystá obdobné procesory pro platformu AM5 – Ryzeny 8000F bez integrované grafiky, ale založené na APU čipech Hawk Point. Celý článok „AMD Ryzen 8700F a 8400F: Levná APU bez grafiky do AM5“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *