Radeon RX 6900 XT LC potichu přišel na trh: 330W vodní Navi 21

Výrobci herních počítačů oficiálně odhalili Radeon RX 6900 XT LC

Nejdřív se zdálo, že nad Radeonem RX 6900 XT už AMD nechystá žádný výkonnější model, ačkoliv na to původně mělo přichystanou variantu čipu Navi 21 XTXH. Jenže pak se objevily fotky vodou chlazené referenční verze, která naváže na Vegu 64 nebo Radeon R9 Fury X. Nejdřív jsme ji považovali za zrušenou, ale podle všeho ji teď naopak AMD pouští na trh. Minulý týden potichu přišla na trh a AMD odhalilo specifikace a také TDP, které je „jen“ 330 W.

Momentálně to vypadá, že AMD sice model označený Radeon RX 6900 XT LC vypadalo, ale nehodlá ho nějak oficiálně uvést s obvyklou publicitou. Zřejmě totiž teď přichází jen na OEM trh a bude k dispozici jenom výrobcům počítačů. To by normálně byla špatná zpráva, ale v momentální situaci, kdy kryptotěžaři a „skalpeři“ všechno vykupují pomocí robotů, to možná dává smysl. Je ale možné, že na retailový trh se tento ještě model dostane později.

Kartu zatím místo AMD odhalili a oznámili právě jen výrobci počítačů. Ale s propagačními materiály, obrázky a specifikacemi zjevně poskytnutými AMD, takže to asi můžeme brát jako náhradní formu oficiální odhalení.

Radeon RX 6900 XT LC: oficiální specifikace

AMD zdá se nechce zdůrazňovat, že je tato karta nový model, takže se trošku maskuje jako OC edice Radeonu RX 6900 XT. Ale identifikátory má vlastní a specifikace se nakonec liší skoro ve všem podstatném, takže reálně asi tato vodní edice s čipem XTXH nová karta je.

S Radeonem RX 6900 XT karta sdílí to, že 7nm čip Navi 21 má aktivních všech 80 CU, tedy 5120 shaderů. Ale tzv. herní frekvence (Game Clock) GPU se zvedla z 2015 MHz na 2250 MHz a frekvence boostu z 2250 MHz povystoupila až na 2435 MHz. Nárůst teoretického hrubého výkonu by tedy mohl být o 8,0–11,5 %.

Paměti na 18,0 GHz potvrzené

Vyšší frekvence se čekaly, ale ty mají již všechny možné nereferenční RX 6900 XT. Podle oficiálních frekvencí ale AMD zvedlo také frekvenci pamětí, což už většinou nereferenční karty nenabízejí. GDDR6 nyní běží místo na 16,0 GHz efektivně na efektivní frekvenci už 18,0 GHz, která je nejvyšší oficiálně dosažená u pamětí GDDR6 a velmi blízká 19,0–19,5 GHz, které dosahuje Nvidia s GDDR6X.

Tip: GPU Ampere mají nové paměti GDDR6X na bázi PAM4, máme detaily

Protože má ale Navi 21 jen 256bitovou sběrnici, je propustnost „jen“ 576 GB/s . Herní výkon ale bude zvyšovat opět také 128MB Infinity Cache, díky níž se grafika bude chovat, jako by měla sběrnici širší a měla by být schopná víceméně konkurovat 384bitovým kartám Nvidie. O 12,5 %vyšší propustnost hlavní paměti (proti 512 GB/s u RX 6900 XT) by asi měla pomoci ve vysokých rozlišeních.

TDP stouplo o 30 W

A vedle taktů GPU a pamětí se liší také TDP. To tedy nezůstalo 300W. AMD ho zvýšilo, ale ne zas tak moc, nárůst je možná menší, než se čekalo: na 330 W. To není u AMD rekord, vodní Radeon RX Vega 64 měl TDP 345 W; konkurenční GeForce RTX 3080 Ti je 350W). Navýšení je tedy o 10 %, ale výkon by také mohl znatelně narůst, takže by energetická efektivita nemusela být o moc horší než u RX 6900 XT. Vodní chlazení by asi mělo mít o něco horší spotřebu samo o sobě, takže pá wattů může mít na svědomí jeho pumpa.

Specifikace karty AMD Radeon RX 6900 XT LC (Zdroj: VideoCardz)

Chlazení Radeon RX 6900 XT LC je evidentně přesně takové, jak již před časem prosáklo, oficiální rendery/snímky jeho podobu potvrzují, Karta je dvouslotová s mírným hrbem v místě bloku, ale zdá se bez ventilátorů na samotné grafice. Jediný ventilátor je na hadicemi připojeném radiátoru, který je jen 120mm, což dnes už není běžné, většina AIO používá dlouhé 360mm radiátory, nebo aspoň 240mm. Na druhou stranu se tento 120mm radiátor dá osadit na výfukovou zadní pozici skříně, což by s větším nešlo.

Podrobnosti o ventilátoru a pumpě zatím nejsou. Ani o PCB, ale v jeho případě nepředpokládáme, že se bude lišit od toho na referenčních kartách RX 6900 XT (spotřeba se ostatně zas tak nezvedla, i když 18,0GHz GDDR6 dost možná má vyšší nároky na kvalitu). Kartě tak zůstává napájení jen dvěma osmipiny, jaké mají modely RX 6800 XT a RX 6900 XT. Výstupy jsou na této referenční vodní verzi Radeonu RX 6900 XT LC stejné – dva DisplayPorty 1.4, jedno HDMI 2.1 a jedno USB typu C (z nějž vychází signál DisplayPort, ale mělo by fungovat i jako běžné datové USB).

AMD Radeon RX 6900 XT LC (Zdroj: VideoCardz)

Toto provedení je referenční a asi bude schodné pro všechny karty (již se objevily informace o tom, že je bude vyrábět Sapphire a PowerColor, ale to nemusí být konečné). Nereferenční modely nejspíš nebudou, takové karty s čipem Navi 21 XTXH už existují (i vzduchem chlazené), ale asi se budou označovat pořád jenom RX 6900 XT.

Cena karty nebyla sdělena, což odpovídá tomu, že je zatím oficiálně nabízená jen na OEM trhu, takže my ji uvidíme jen v hotovém PC. Kolik tedy má být z pohledu AMD příplatek nad rámec Radeonu RX 6900 XT (který stojí oficiálně 999 $), netušíme. V Indii se objevila karta samostatně na prodej za částku pohybující se někde okolo ekvivalentu 3000 $, což je ale asi produkt kryptohorečky a souvisejícího šílenství, ne relevantní údaj. Je možné, že kdyby kryptománie zkolabovala a ceny se vrátily na zem, vydalo by AMD Radeon RX 6900 XT LC i samostatně na běžném trhu – nezbývá než doufat, že se takového návratu rozumu dožijeme.

Zdroje: Maingear, Dospara, PCSpecialist, VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Intel se vyjádřil k nestabilním procesorům. Vina výrobců desek?

Od února se začaly veřejně ventilovat problémy s nestabilními procesory Intel Core 13. a 14. generace (přičemž panují i obavy, zda u nich nedochází k degradaci). Intel dlouho k věci nepodával informace a zdá se, že si s reakcí ještě chce dát chvíli na čas. Nicméně teď poskytl podrobnější předběžné vyjádření, které budí spíš otázky než odpovědi. Všechnu vinu totiž připisuje přetaktování a výrobcům desek, což je poněkud alibismus. Celý článok „Intel se vyjádřil k nestabilním procesorům. Vina výrobců desek?“ »

 •  
 •  
 •  

Intel spěšně ukončí prodej 125W procesorů Core 13. generace

Od února se šíří zprávy o nestabilitě výkonnějších procesorů Intel Core 13. a 14. generace ve hrách. Intel teď udělal netypickou věc, která vyvolává otázku, zda třeba s problémem nesouvisí. Jen pár měsíců po vydání refreshových modelů Raptor Lake, tedy Core 14. generace, ukončuje výrobu předchozích modelů generace 13. Přitom obvykle firma nechávala starší generace dojíždět mnohem déle, takže by to teoreticky mohlo s aktuální chybou souviset. Celý článok „Intel spěšně ukončí prodej 125W procesorů Core 13. generace“ »

 •  
 •  
 •  

Nestabilních procesorů Raptor Lake přibývá, Intel věc analyzuje

Před nedávnem jsme psali o tom, jak mají procesory Intel Raptor Lake problémy se stabilitou ve hrách. Zprávy o pádech často provázených zavádějící hláškou o nedostatku grafické paměti, zdá se, neutichají a naopak se spíš množí, stejně jako počty her, ve kterých jsou tyto problémy hlášené. Intel zatím k věci nezaujal nějaké oficiální stanovisko, ale problém analyzuje. Jde možná o největší takové problémy s procesory Intel v poslední době. Celý článok „Nestabilních procesorů Raptor Lake přibývá, Intel věc analyzuje“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *