AMD potichu vydalo rychlejší highendové GPU, čip Navi 21 XTXH

Navi 21 XTXH

Před pár dny jsme psali o nových „Ultimate“ Radeonech RX 6900 XT od PowerColoru, které mají o hodně vyšší takty a výkon. Teď se ukazuje, že je za tím víc, než se zdá. V těchto kartách totiž není stejný čip Navi 21 XTX jako v ostatních RX 6900 XT. AMD totiž nachystalo de facto novou verzi tohoto GPU označenou Navi 21 XTXH. Ale místo aby s ním vydalo nový model grafiky, bude čip osazován v podobných speciálních edicích RX 6900 XT.

AMD teď má na 7nm čipu Navi 21 s architekturou RDNA 2 založené tři karty, přičemž kromě jména grafiky má vždy samotné použité GPU ještě vlastní interní označení. V Radeonu RX 6800 s 60 CU je tak varianta Navi 21 XL, v Radeonu RX 6800 XT (72 CU) verze Navi 21 XT a v grafice Radeon RX 6900 XT s plnými 80 CU je varianta Navi 21 XTX. AMD teď ale začalo vyrábět ještě čtvrtou verzi, která má mít o něco vyšší výkon než dosavadní špička.

Speciální edice Navi 21?

Označení této verze čipu je Navi 21 XTXH a zřejmě jde o zvlášť vybírané čipy z výroby verze 21 XTX, které zvládají vyšší frekvenci či jde obecně o nejkvalitnější kousky. Čip se ale od Navi 21 XTX liší, hlásí se odlišným PCI Device ID (73AF:C0), jako by šlo o nový model. Vypadá to ale, že AMD alespoň zatím nemá v úmyslu z těchto výběrových čipů udělat novou grafickou kartu. Tato varianta se totiž objevila v normálním Radeonu RX 6900 XT – přesněji, v přetaktované edici této karty, která je jedním z nejvýkonnějších nereferenčních provedení, nicméně pořád je značené jako RX 6900 XT.

Navi 21 XTXH identifikované nástrojem pro aktualizaci BIOSu od PowerColoru (Zdroj: Overclocking.com)

První karty, v kterých tato luxusnější verze čipu je, nejsou žádné jiné než Radeon RX 6900 XT Red Devil Ultimate a Liquid Devil Ultimate od PowerColoru. Jsou to totiž ty nové edice RX 6900 XT, o kterých jsme tu psali před pár dny. Teď už tedy víme, díky čemu mají ten zvýšený výkon: je to právě kvůli tomu, že v nich není křemík se stejnými parametry jak v ostatních, ale tak trochu nový model. Zatím není potvrzené, zda Navi 21 XTXH bude jen exkluzivně v těchto kartách (třeba proto, že si PowerColor exkluzivitu zaplatil), spíš to vypadá na opačný případ. Podle techPowerUpuHotHardware by naopak prý měly vzniknou i další podobné extrémní RX 6900 XT.

PowerColor RX 6900 XT Ultimate (Zdroj: HotHardware)

PowerColor již předtím vydal modely Red Devil, Red Devil Limited Edition a dokonce vodou chlazený Liquid Devil. Nový RX 6900 XT Red Devil Ultimate má přes vzduchové chlazení mít vyšší takty i než ona starší vodní edice. Nová vodní edice Ultimate také s novým čipem pak má takty ještě vyšší. Toto dokládá, že křemíky Navi 21 XTXH dosahují lepší vlastnosti.

Zatímco u karet Red Devil Limited Edition jsou herní a boostová frekvence 2105 a 2340 MHz a Liquid Devil má takty 2135 a 2365 MHz, u této nové karty Ultimate je ve specifikacích uvedena herní frekvence až 2235 MHz a frekvence boostu 2425 MHz. A vodní verze Liquid Devil Ultimate to zvyšuje až na 2305 MHz (Game Clock) a 2480 MHz (Boost Clock). Vychází to tedy na posun o nějakých 100 MHz u vzduchem chlazené verze, a vodní verze má herní frekvenci navýšenou o 170 MHz (ale boost jen o 115 MHz). I když zatím samozřejmě nevíme, zda je mezi kartami takovýto rozdíl skutečně i v typické herní zátěži a obecně zda nárůst výkon odpovídá tomu, co říkají tyto specifikace.

PowerColor RX 6900 XT Ultimate (Zdroj: HotHardware)

Proč AMD nevydalo toto GPU jako separátní model (Radeon RX 6900 Ultra/XTXH nebo něco podobného), nevíme. Mohlo by to být proto, že pro uvedené frekvence je třeba navýšení TDP a firma nechtěla mít v nabídce oficiálně kartu se spotřebou přes 300 W (i když podle recenze HotHardware a specifikací se snad spotřeba až zas tak moc nezvedla). Nebo je těchto čipů poměrně málo. Případně možná nový model nebyl vytvořen proto, že v dnešních poměrech kryptoměnové těžební bubliny nemá moc cenu nové modely vydávat. Také je ale možné, že reálný výkonnostní odstup by byl poměrně malý, takže by karta působila zbytečným dojmem.

Možná tedy Navi 21 XTXH zůstane jen neoficiálním upgradem pohánějícím nejlepší edice přetaktovaných Radeonů RX 6900 XT. Zda bude rozdíl ve výkonu znatelný a zda by mělo cenu aspoň pomysleně od sebe tyto dvě verze čipu Navi 21 v žebříčcích výkonu rozlišovat, to ukáže až podrobnější recenzování takovýchto modelů.

Zdroje: OverClocking.com, HotHardware, VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

AMD Radeon RX 6600 a 6600 XT: unikly parametry grafik s Navi 23

Po zprávě o oficiálním uvedení nových levných grafik Nvidia GeForce RTX pro notebooky tu máme i něco o konkurenčních kartách Radeon. Zde to ovšem bude o desktopových kartách. Z čínských zdrojů na Chiphellu teď máme únik parametrů Radeonu RX 6600 XT a Radeonu RX 6600, tedy možná příštích dvou modelů, které by AMD mohlo uvést na trh teď, když už se RX 6700 XT začal prodávat. Celý článok „AMD Radeon RX 6600 a 6600 XT: unikly parametry grafik s Navi 23“ »

 •  
 •  
 •  

Chystá AMD highendový Radeon RX 6900 XTX s vodním chladičem?

Vypadá to, že AMD možná vedle referenčního Radeonu RX 6900 XT s vzduchovým chlazením vyvinulo nebo vyvíjelo i kartu, která by pro chlazení používala all-in-one vodní okruh s externím radiátorem. AMD ho použilo u highendových modelů v minulosti a mají ho i některé nereferenční karty. Teď ale unikly fotky, na nichž je taková karta přímo od AMD. Mohlo by jít o chystaný nový, vyšší model, stojící na Radeonem RX 6900 XT. Celý článok „Chystá AMD highendový Radeon RX 6900 XTX s vodním chladičem?“ »

 •  
 •  
 •  

AMD 4700S? V Číně se vyrábí miniPC s procesorem z Xboxu Series X

Možná jste slyšeli o tom, že AMD pod jménem A9-9820 začalo prodávat přebytečná nebo nevyhovující APU z konzolí Xbox One, takže se objevily desky a Mini-PC s tímto (dost pomalým) procesorem s osmi jádry Jaguar. Vypadá to, že teď už se takto recyklují i mnohem výkonnější APU pro nový Xbox Series X: 7nm čipy s 8 jádry Zen 2. Na prodej už je první počítač s takovýmto procesorem. Zajímavé je, že používá paměti GDDR6, ale iGPU kupodivu ne. Celý článok „AMD 4700S? V Číně se vyrábí miniPC s procesorem z Xboxu Series X“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *