AMD potichu vydalo rychlejší highendové GPU, čip Navi 21 XTXH

Navi 21 XTXH

Před pár dny jsme psali o nových „Ultimate“ Radeonech RX 6900 XT od PowerColoru, které mají o hodně vyšší takty a výkon. Teď se ukazuje, že je za tím víc, než se zdá. V těchto kartách totiž není stejný čip Navi 21 XTX jako v ostatních RX 6900 XT. AMD totiž nachystalo de facto novou verzi tohoto GPU označenou Navi 21 XTXH. Ale místo aby s ním vydalo nový model grafiky, bude čip osazován v podobných speciálních edicích RX 6900 XT.

AMD teď má na 7nm čipu Navi 21 s architekturou RDNA 2 založené tři karty, přičemž kromě jména grafiky má vždy samotné použité GPU ještě vlastní interní označení. V Radeonu RX 6800 s 60 CU je tak varianta Navi 21 XL, v Radeonu RX 6800 XT (72 CU) verze Navi 21 XT a v grafice Radeon RX 6900 XT s plnými 80 CU je varianta Navi 21 XTX. AMD teď ale začalo vyrábět ještě čtvrtou verzi, která má mít o něco vyšší výkon než dosavadní špička.

Speciální edice Navi 21?

Označení této verze čipu je Navi 21 XTXH a zřejmě jde o zvlášť vybírané čipy z výroby verze 21 XTX, které zvládají vyšší frekvenci či jde obecně o nejkvalitnější kousky. Čip se ale od Navi 21 XTX liší, hlásí se odlišným PCI Device ID (73AF:C0), jako by šlo o nový model. Vypadá to ale, že AMD alespoň zatím nemá v úmyslu z těchto výběrových čipů udělat novou grafickou kartu. Tato varianta se totiž objevila v normálním Radeonu RX 6900 XT – přesněji, v přetaktované edici této karty, která je jedním z nejvýkonnějších nereferenčních provedení, nicméně pořád je značené jako RX 6900 XT.

Navi 21 XTXH identifikované nástrojem pro aktualizaci BIOSu od PowerColoru (Zdroj: Overclocking.com)

První karty, v kterých tato luxusnější verze čipu je, nejsou žádné jiné než Radeon RX 6900 XT Red Devil Ultimate a Liquid Devil Ultimate od PowerColoru. Jsou to totiž ty nové edice RX 6900 XT, o kterých jsme tu psali před pár dny. Teď už tedy víme, díky čemu mají ten zvýšený výkon: je to právě kvůli tomu, že v nich není křemík se stejnými parametry jak v ostatních, ale tak trochu nový model. Zatím není potvrzené, zda Navi 21 XTXH bude jen exkluzivně v těchto kartách (třeba proto, že si PowerColor exkluzivitu zaplatil), spíš to vypadá na opačný případ. Podle techPowerUpuHotHardware by naopak prý měly vzniknou i další podobné extrémní RX 6900 XT.

PowerColor RX 6900 XT Ultimate (Zdroj: HotHardware)

PowerColor již předtím vydal modely Red Devil, Red Devil Limited Edition a dokonce vodou chlazený Liquid Devil. Nový RX 6900 XT Red Devil Ultimate má přes vzduchové chlazení mít vyšší takty i než ona starší vodní edice. Nová vodní edice Ultimate také s novým čipem pak má takty ještě vyšší. Toto dokládá, že křemíky Navi 21 XTXH dosahují lepší vlastnosti.

Zatímco u karet Red Devil Limited Edition jsou herní a boostová frekvence 2105 a 2340 MHz a Liquid Devil má takty 2135 a 2365 MHz, u této nové karty Ultimate je ve specifikacích uvedena herní frekvence až 2235 MHz a frekvence boostu 2425 MHz. A vodní verze Liquid Devil Ultimate to zvyšuje až na 2305 MHz (Game Clock) a 2480 MHz (Boost Clock). Vychází to tedy na posun o nějakých 100 MHz u vzduchem chlazené verze, a vodní verze má herní frekvenci navýšenou o 170 MHz (ale boost jen o 115 MHz). I když zatím samozřejmě nevíme, zda je mezi kartami takovýto rozdíl skutečně i v typické herní zátěži a obecně zda nárůst výkon odpovídá tomu, co říkají tyto specifikace.

PowerColor RX 6900 XT Ultimate (Zdroj: HotHardware)

Proč AMD nevydalo toto GPU jako separátní model (Radeon RX 6900 Ultra/XTXH nebo něco podobného), nevíme. Mohlo by to být proto, že pro uvedené frekvence je třeba navýšení TDP a firma nechtěla mít v nabídce oficiálně kartu se spotřebou přes 300 W (i když podle recenze HotHardware a specifikací se snad spotřeba až zas tak moc nezvedla). Nebo je těchto čipů poměrně málo. Případně možná nový model nebyl vytvořen proto, že v dnešních poměrech kryptoměnové těžební bubliny nemá moc cenu nové modely vydávat. Také je ale možné, že reálný výkonnostní odstup by byl poměrně malý, takže by karta působila zbytečným dojmem.

Možná tedy Navi 21 XTXH zůstane jen neoficiálním upgradem pohánějícím nejlepší edice přetaktovaných Radeonů RX 6900 XT. Zda bude rozdíl ve výkonu znatelný a zda by mělo cenu aspoň pomysleně od sebe tyto dvě verze čipu Navi 21 v žebříčcích výkonu rozlišovat, to ukáže až podrobnější recenzování takovýchto modelů.

Zdroje: OverClocking.com, HotHardware, VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Test DDR5-6400 a Alder Lake: top propustnost, ale latence vysoká

Máme první benchmark, který ukazuje, k čemu bude dobrá paměť DDR5. Tu jako první budou používat procesory Alder Lake na platformě Z690, které vyjdou v listopadu. DDR5 s nimi bude začínat na efektivním taktu 4800 MHz, ale teď už se objevil snímek benchmarku v AIDA64, ukazující výkon s DDR5-6400. Vypadá to na skvělou propustnost, ale je možné, že naopak zklame latence RAM, kterou AIDA uvádí hodně vysokou. Celý článok „Test DDR5-6400 a Alder Lake: top propustnost, ale latence vysoká“ »

 •  
 •  
 •  

Ještě horší nedostatek Radeonů? AMD chce prodávat přímo těžařům

Protože kryptoměny poslední měsíc stoupají po jarním kolapsu, oživují bohužel také choutky na kryptotěžbu, kvůli kterým jsou drahé a nedostupné grafiky. U Nvidie bylo odpůrcům těžby trnem v oku, že GPU přímo prodává těžařům (v řadě CMP, která má těžbu jako explicitní účel). Vypadá to, že úplně stejnou cestou se teď vydá i AMD. I tato firma prý teď začne GPU prodávat rovnou kryptobaronům, takže na herní trh vůbec nedorazí. Celý článok „Ještě horší nedostatek Radeonů? AMD chce prodávat přímo těžařům“ »

 •  
 •  
 •  

Radeon RX 6600 unikl: pořád 8 GB, vydání možná do měsíce?

Minulý měsíc vyšla zatím nejlevnější (relativně) grafika Radeon generace RDNA 2, Radeon RX 6600 XT založený na novém čipu Navi 23. Vypadá to ale, že už brzo by k němu měl přibýt druhý model, jenž by měl mít ještě o něco nižší cenu: Radeon RX 6600 už bez dalších přípon. Na webu už se objevily obrázky karty Eagle od Gigabyte, takže vydání se zřejmě přiblížilo. Únik také potvrdil, že karta má pořád 8GB paměť, AMD ji nezkrouhlo. Celý článok „Radeon RX 6600 unikl: pořád 8 GB, vydání možná do měsíce?“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *