Nová kryptoměna slibuje nedostupnost SSD a HDD, těží se diskem

Kryptoměny se tlačí už i do oblasti úložišť

Většina vás má asi plné zuby toho, že se kvůli kryptoměnám nedají koupit grafické karty a nové i bazarové kusy jsou předražené. Ale nikdy nebylo tak zle, aby nemohlo být hůř. Teď se k tomu přidaly zprávy, že nejnovější vývoj ve světě kryptoměn přišel s inovací, díky které by těžaři mohli znedostupnit i SSD a HDD a udělat z úložišť stejný luxus jako z GPU. Nový „coin“ se těží diskovým prostorem a Číňané je prý již panicky vykupují.

Běžné kryptoměny nějaký ten diskový prostor potřebují, ale v těžebním „rigu“ je typicky jen menší SSD na několik karet, takže toto doposud nebyl problém. Bohužel ale teď na scénu přichází kryptoměna, která si klade speciálně za cíl nezneužívat výkon GPU, CPU nebo ASICů, ale naopak místo na disku.

Jde o kryptoměnu Chia, jejíž tvůrcem by prý měl být autor Bittorentu Bram Cohen. Její nápad je použít jako základ ověřování ne náročné výpočty (Proof of Work), ale metodu nazvanou Proof of Space and Time. To v praxi znamená, že těžební výkon váš počítače nezískává přes výpočetní sílu, ale tak, že na svém disku uložíte řetězce dat. Ty jsou podobně jako výpočty u jiných kryptoměn samy o sobě naprosto zbytečné a jen vám budou zaplácávat místo. Ale systém funguje tak, že čím víc jich uskladníte, tím větší máte v těžební loterii šanci, že „vytěžíte“ blok a dostanete pár mincí této kryptoměny.

Záměr údajně má být ekologický v tom smyslu, že disky nežerou tolik energie jako GPU. A měly by být pro uživatele dostupnější, takže by přístup k provozování těžby měl být demokratičtější (v praxi ale obyčejný uživatel PC bude nejspíš podobně znevýhodněný proti profesionálům s „farmou“, jako teď ukrypta těženého na grafikách).

Kryptoměna Chia: logo (Zdroj: Chia Network)

Pokud by disky tiskly peníze, zapomeňte na to, že budou dostupné

V principu tu ale je stejný problém pro trh s hardwarem. Pokud bude vlastnictví disku SSD nebo HDD a jeho vyplnění balastními daty výnosné, budou kryptotěžaři motivováni si jich nakoupit co nejvíc. To povede k jejich nedostatku na trhu a nedostupnosti, protože výroba NAND má své limity dané kapacitou továren. Tu výrobci nechtějí nikdy navyšovat moc do rezervy, protože to historicky vedlo k nadbytku těchto pamětí a pádu jejich cen. Nečekané nárůsty poptávky proti plánu tak způsobují její zdražení i o desítky procent.

Pokud by se jen nečinným plněním disků daly vydělávat peníze, byla by SSD a HDD rázem nesmírně atraktivní, protože proti GPU těžícím Ethereum nebo ASICům s Bitcoinem by teoreticky mohla být spotřeba, a tedy provozní náklady nižší. To by ale asi nevyhnutně vedlo k nárůstu cen pro běžné uživatele. Podobně jako u grafiky vám nikdo nebude prodávat SSD za dva nebo tři tisíce na běžné používání, když by se s ním dala vydělávat třeba pětistovka, tisícovka měsíčně – hodnota takového hardwaru tím pádem vyskočí nahoru.

V Hongkongu už prý některé disky zdražily 3×

Z tohoto důvod by bylo dobré, kdyby tento pokus o další z kryptoměn, které mají údajně být budoucností internetových finančních transakcí, vyhořel a byl vyvezen na smetiště dějin. Bohužel to vypadá, že v Číně se už panické spekulace na rozjezd Chia rozběhly a kryptotěžaři údajně začali skupovat pevné disky s kapacitami 4 TB a víc, ale i 1TB a 2DB SSD. Na některých místech se údajně rozběhla panika a výrobci a prodejci SSD v Hong Kongu očekávají, že by kvůli ní měly výrazně stoupnout ceny. HKEPC cituje obchodníka, uvádějícího 3× zdražení neupřesněného SSD a výrazně zvýšení prodeje dalších disků. MyDrivers zase uvádí, že čínský výrobce SSD Jiahe Jinwei zaznamenal výrazný nárůst prodeje a prý plánuje vydat pro těžbu speciální modely.

Momentálně ještě Chia není obchodovatelná a teprv se bude otevírat uživatelům, takže v tuto chvíli vykupují disky spekulanti, kteří se do těžby chtějí pustit na samém startu. Asi nezbývá než doufat, že zájem nevydrží, nebo že se to nerozšíří dál. Různých alternativních kryptoměn jsou mraky (kdo by si nechtěl natisknout vlastní peníze a přesvědčit svět, že jsou opravdové…) a většina jich zapadne.

Podle zpráv o charakteru těžby Chia není u disků důležitý jen úložný prostor, ale data jsou také zapisována a přepisována. Ke všemu tedy ještě používaná SSD bude těžba opotřebovávat. Z tohoto důvodu prý asi hlavním objektem zájmu budou mechanické disky, kterým ale také nepřetržitý provoz úplně nesvědčí. U ziskuchtivých těžařů nejspíš převáží krátkodobé hledisko a popasou i po běžných SSD, třebaže je jejich životnost omezená.

Rozšíření tohoto nápadu by při velké popularitě těžby mohlo být pro počítačový hardware docela ochromující, protože zatímco bez samostatných GPU lze přežít, nemusíte-li hrát nové hry, bez úložišť se PC neobejdou. Minulý týden jsme tu měli zprávu, že kvůli nedostatků továrních kapacit můžou dojít zvukovky a síťovky Realtek a zadrhnout se výroba desek, PC a notebooků, a kdyby ještě byla nesehnatelná SSD…

Tip: Výroba PC a desek ohrožená: není dost síťovek a zvukovek Realtek

Kromě toho je také nešťastné, že pokud by se výrazně zvedla poptávky po SSD na těžbu, zvedla by poptávka také ceny samotných pamětí NAND Flash. Kvůli tomu by zdražily i klíčenky, paměťové karty a podobná média, a výrobci mobilů nebo notebooků by začali šetřit na kapacitě osazeného úložiště, nebo zdražili celý produkt. Už jste to asi z tónu článku poznali, ale osobně přeju Bramu Cohenovi, aby mu tento podnikatelský projekt v maximální možné míře zkrachoval.

Zdroj: Tom’s Hardware

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Dozvuky Kodurioho exitu? Intel končí s čipy na těžbu Bitcoinu

Loni Intel oznámil, že se chystá podnikat v oblasti těžby kryptoměn, přesněji ve výrobě čipů pro tyto činnosti. A hned v únoru už oznámil první čipy Blockscale, které měly přinést energeticky efektivní těžbu Bitcoinu (poněkud oxymorón). Uběhl rok, během nějž se poměry ve světě i ve financích Intelu dramaticky obrátily k horšímu a zdá se, že kryptobyznys bude jednou z věcí, které kvůli tomu Intel zařízne. Celý článok „Dozvuky Kodurioho exitu? Intel končí s čipy na těžbu Bitcoinu“ »

  •  
  •  
  •  

AMD BC-250? Už i z APU pro konzole se dělá těžařský hardware

Když začínala současná iterace horečky kolem kryptoměn, šířily se fámy, že horníci používají k těžbě krypto i tehdy nové konzole generace Xbox Series X/PlayStation 5. Vypadá to, že nakonec se tato věc oklikou stala skutečností. AMD čipy pro tyto konzole podle všeho na těžbu prodává. V obchodech se totiž objevil „rig“ pro těžbu Etherea s 12 procesory „BC-250“, které údajně jsou (snad zmetková) APU z konzole PS5. Celý článok „AMD BC-250? Už i z APU pro konzole se dělá těžařský hardware“ »

  •  
  •  
  •  

Čipů Ampere není dost. Znovu se vrátí GeForce RTX 2060, ale 12GB

Z oblasti grafických karet přichází hodně divoká zpráva, zároveň také ukazující bídu, která panuje kvůli kryptoměnové bublině. Ač už brzo uplyne rok od vydání nové generace grafik, Nvidia zřejmě pořád nebude mít dost těchto čipů. Došlo to tak daleko, že vrátí do výroby starý model GeForce RTX 2060 generace Turing, aby díru na trhu pomohl zaplnit. Ale zvětší této kartě kritizovanou 6GB paměť, takže to současně bude i novinka. Celý článok „Čipů Ampere není dost. Znovu se vrátí GeForce RTX 2060, ale 12GB“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

  1. To by asi dalo vyniknout rozdílu mezi TLC a QLC. Bůhví, kam by to vedlo, možná bychom se dočkali (s ohledem na cenu diskutabilního) návratu MLC.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *