PCIe 4.0 SSD Patriot Viper VP4300 má nový řadič a dva chladiče

Patriot Viper VP4300

Patriot vydává druhou generaci svého NVMe SSD s rozhraním PCIe 4.0. Modul Viper VP4300 se chlubí rychlostí až 7400 MB/s a je zajímavý tím, že ho pohání zatím málo používaný řadič nové značky Innogrit. Vedle toho má ale i zajímavě řešené chlazení: pro běžné použití v desktopu dostal tlustý hliníkový pasiv, ale pro notebooky nebo SFF PC je v balení také tenký měděný rozvaděč tepla, takže máte výbavu pro oba scénáře.

Řadiče SSD v poslední době ovládaly dvě firmy – kromě případů, kdy si velcí výrobci vyvíjejí svoje vlastní (Samsung, WD například) je má rozdělené Silicon Motion a Phison, jenž má teď prakticky monopol na SSD s rozhraním PCI Express 4.0. Na trhu se ale před časem objevilo nové jméno, řadič Innogrit, který navíc přistál rovnou do nejvýkonnějšího segmentu.

Právě s tímto čipem teď uvádí Patriot svoje nové highendové SSD Viper VP4300. Jde o PCIe 4.0 NVMe moduly pro herní PC, takže je to novinka docela zajímavá.

Moduly Patriot Viper VP4300 jsou klasického provedení 80 mm dlouhého modulu M.2 s kapacitou 1 TB nebo 2 TB. Určitá neobvyklost je, že modul je oboustranný. Použitý řadič Innogrit IG5326 (kódovým označením Rainier) používá rozhraní PCI Express 4.0 ×4 a podporuje NVMe 1.4. Měl by být vyráběný 12nm procesem TSMC (konkurenční Phison E18 by měl být na 12nm procesu GlobalFoundries).

Jde o řadič používající mezipaměť DRAM (1–2 GB DDR4) a paměť NAND je 96vrstvá 3D se záznamem TLC. Řadič s ní komunikuje osmi kanály. Disk samozřejmě při zápisu používá techniku pseudoSLC, což je dnes naprostá norma.

Řadič Innogrit IG5236 (Zdroj: Patriot)

Vysoký a nízký chladič

SSD má zajímavě řešené chlazení. V dodávce jsou rovnou dva různé chladiče. Výchozí má asi 4 mm vysoký hliníkový pasiv, který použijete v desktopovém PC. Ale pro osazení třeba do notebooku nebo na druhou stranu PCB v základní desce je v balení přiložený tenký měděný rozvaděč tepla s grafenovou teplovodivou podložkou. To je příjemný servis, ovšem jde o poměrně drahé SSD, takže ve finále to zas tak výhodné být nemusí.

Patriot Viper VP4300: výchozí vyšší chladič a tenký měděný rozvaděč tepla

Výkon uvádí výrobce až 7400 MB/s v sekvenčním čtení, až 6800 MB/s v sekvenčním zápise a až 800 000 IOPS jak v náhodném čtení, tak v náhodném zápisu (ovšem třeba Tom’s Hardware uvádí, že naměřil méně). Stejné hodnoty jsou uvedené pro obě kapacity s výjimkou sekvenčního zápisu, který u 1TB modelu je jen 5500 MB/s.

Spotřebu výrobce neuvádí, ale asi by mohla být srovnatelná jako u modulů s Phisonem E18, řadič má totiž uváděnou podobnou 3W spotřebu (k čemuž se pak ale ještě přidává DRAM a NAND) s podporou úsporných režimů. Není ale jasné, zda jsou ty dostupné i u disku Patriot Viper VP4300.

Patriot Viper VP4300 – PCB (Zdroj: Patriot)

Potěšitelná je zapisovací výdrž, kterou Patriot garantuje vyšší, než standardních cca 600 cyklů – 1TB model má vydržet rovných 1000 TB zápisu a 2TB pak 2000 TB. Tou jsou samozřejmě minimální hodnoty. Reálně TLC asi bude mít na víc, jak ukazují některá SSD, která se nebojí garantovat 1600 až 1800 TB na 1 TB kapacity (a pořád jde ještě o spotřebitelské, nikoliv enterprise či embedded produkty). Záruka je pětiletá, což už je u dražších disků standard.

Včera již vyšly recenze těchto SSD, například na Tom’s Hardware nebo ComputerBase. Podle těch není Innogrit IG5236 úplně nejvýkonnější řadič na trhu, v některých případech je zřejmě méně responzivní než konkurenční highendové řadiče. To asi bude daň za onu novost.

V Evropě se zatím tato SSD neprodávají, měla by ale dorazit v řádu týdnů. Také nemáme oficiální ceny, ale ty americké by měly být okolo 230 $ za 1TB a 440 $ za 2TB verzi, což by s DPH vycházelo na zhruba 6000 Kč/233 € a 11500 Kč/447 €.

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s

Prakticky všechna SSD s rozhraním PCIe 5.0 ×4 jsou teď založená na řadiči Phison E26 (i když vyhlížíme alternativy). Většina jich ještě úplně nevyčerpává potenciál tohoto rozhraní, ale letos přišla aktualizace označená Max14um. A právě s tou teď MSI uvádí SSD, které bude jedním z nejrychlejších (pokud ne nejrychlejším) NVMe modulem na trhu – MSI Spatium M580 Frozr, které má svištět rychlostí až 14,6 GB/s. I chladič bude mít jeden z největších. Celý článok „MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s“ »

  •  
  •  
  •  

Hynix Platinum P51: Netopící PCIe 5.0 SSD, ale s top výkonem

Nejvýkonnějším dnešním SSD založeným na rozhraní PCIe 5.0 momentálně kraluje platforma řadiče Phison E26. Je však známá vysokou spotřebou a byly pozorovány případy, kdy tato SSD mohou snižovat výkon, nebo se dokonce zaseknout, když se přehřejí. Teď se ovšem chystají první PCIe 5.0 SSD od Hynixu. Tato firma v předchozích generacích mívala nejméně žravá SSD, a tudíž by její PCIe 5.0 moduly teď mohly být přesně to, co potřebujeme. Celý článok „Hynix Platinum P51: Netopící PCIe 5.0 SSD, ale s top výkonem“ »

  •  
  •  
  •  

PC SN500S: Western Digital nasazuje do levných SSD QLC NAND

Chvíli to vypadalo, že výrobci SSD přibrzdili se snahou ušetřit pomocí pamětí QLC, které mají o třetinu větší kapacitu na jednu buňku, ale výrazně horší životnost i výkon. Drtivá většina nových SSD teď byla založených na TLC, zvlášť po odchodu Intelu z trhu. Možná to souvisí s růstem cen NAND, ale QLC se, zdá se, vrací. Western Digital vydává moduly PC SN5000S, které slibují slušný výkon s PCIe 4.0, ale jsou právě na bázi QLC NAND. Celý článok „PC SN500S: Western Digital nasazuje do levných SSD QLC NAND“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *