PowerColor vydal dve RX 6900 XT a odporúča zdroj s 900 W

RX 6900 XT Red a Liquid Devil Ultimate. Nové, najrýchlejšie Radeony PowerColor

Grafické karty z „diabolskej“ série PowerColoru (Devil) sa rozrastajú o nové modely RX 6900 XT. Tie majú prívlastok Ultimate a frekvencie GPU šponujú cez 2400 MHz. S týmito parametrami sú jasne v čele najrýchlejších kariet AMD s grafickým jadrom Navi 21 XTX. Red Devil Ultimate je ešte s tradičným chladičom, Liquid Devil Ultimate je zase grafika určená na zapojenie do vodného okruhu.

Radeony RX 6900 XT majú v porovnaní s RX 6800 XT o 8 CU viac, ale v ostatných parametroch sa už príliš neodlišujú. Frekvencie GPU sú pre rovnaké limity TDP často dokonca nižší a rozdiel vo výkone je tak nakoniec veľmi malý. Ale práve taktovacie frekvencie GPU sú to, s čím sa dá pracovať, teda pokiaľ sa s poriadnym chladičom stretne i výberový kus kremíku. PowerColor v tomto duchu vylepšuje svoje RX 6900 XT, respektíve k súčasným Red a Liquid Devil pridáva varianty „Ultimate“.

Samotná konštrukcia týchto nereferenčných kariet sa oproti doterajším neultimátnym modelom nezmenila. Rovnaký je tak poriadny trojslotový chladič (grafika má na výšku až 62 mm) s troma ventilátormi, ako i tri 8-pinové napájacie konektory, za ktorým je znovu 16-fázová napájacia kaskáda (VRM). Vyššie sú ale limity napájania GPU, v prípade RX 6900 XT Red Devil Ultimate je to 303 W a grafické jadro je oproti „obyčajnému“ variantu (Red Devil) rýchlejšie o 85 MHz.

Pasív RX 6900 XT Red Devil Ultimate

V prípade RX 6900 XT s vodným blokom EK (Liquid Devil Ultimate) je to +115 MHz, čo je už pomerne slušný nárast. Je to dané i tým, že je uzda grafického jadra popustená až na 332 W, tak snáď sa výrazne nezhorší efektivita (výkon na watt) a tieto karty majú trochu do činenia s kvalitatívne lepšími GPU. Tak či onak papierové frekvencie sú naozaj atraktívne. Na porovnanie, luxusný Radeon RX 6900 XT Sapphiru – Toxic LE s 360 mm vodníkom, má špecifikovaný boost clock „iba“ 2365 MHz.

Za pozastavenie stojí požiadavka alebo odporúčanie na aspoň 900-wattový zdroj. Ten stál aj pri menej taktovaných modeloch a celkovo PowerColor tlačí na výkon zdroja viac, než by bolo možno treba. Ale to určite s dobrým úmyslom, či už preto, aby bola za normálnych okolností dosahovaná 50–60-percentná záťaž zdroja, teda najúčinnejší stav. Alebo i z dôvodu, aby sa prípadnej nestabilite predišlo za každých okolností i v zostavách s na doraz pretaktovanými procesormi z high-endových radov.

PowerColor RX 6900 XT Liquid Devil Ultimate má vodný blok typu full-cover, ktorého výrobcom je EK

Katalógové označenia týchto grafických kariet sú AXRX 6900XTU 16GBD6-3DHE/OC (RX 6900 XT Red Devil Ultimate) a AXRX 6900XTU 16GBD6-W2DHC/OC (RX 6900 XT Liquid Devil Ultimate). Odporúčanú maloobchodnú cenu zatiaľ PowerColor taktne tají.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?

Alan Wake II je prvá hra, v ktorej sú od začiatku podporované Nvidia DLSS 3.5. Okrem technologickej stránky je tu aj vysoká popularita hráčov. Tým máme pokope základné dôvody na to, prečo sa podrobne pozrieť na fungovanie pri rôznych nastaveniach. V prieniku s herným výkonom sa budeme zaujímať nielen o vizuálnu stránku, ale aj spotrebu. Nielen grafickej karty, ale i procesora. Celý článok „Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?“ »

  •  
  •  
  •  

Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet

Veľkú analýzu vplyvu pískania cievok grafických kariet v závislosti od použitého zdroja už máte za sebou. Na to, aby za ňou šlo dať bodku, chýba ešte jedna vec. A tou je doplnenie správania sa lacných zdrojov s nižšou kvalitou súčiastok. V opačnom prípade by sa dalo stále špekulovať o tom, že naprieč triedami sa môže situácia výrazne odlišovať. Môže? Na to sa zameriame v meraniach so zdrojmi „80 Plus“, z ktorých jeden je už aj pomerne starý. Celý článok „Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet“ »

  •  
  •  
  •  

Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…

„Po výmene zdroja prestali pískať cievky grafickej karty“. Mimoriadne časté tvrdenie a pritom zostáva vždy iba na subjektívnej úrovni, čo je škoda. Ale aj preto sa teraz na veci pozrieme exaktným spôsobom, číselne. To otestovaním viacerých grafických kariet, kde sa pri každej sleduje hlučnosti cievok VRM v závislosti od použitého zdroja ATX (3.0). Ako je to s tým „pískaním“? Kedy je silnejšie a kedy slabšie? Celý článok „Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *