PowerColor vydal dve RX 6900 XT a odporúča zdroj s 900 W

RX 6900 XT Red a Liquid Devil Ultimate. Nové, najrýchlejšie Radeony PowerColor

Grafické karty z „diabolskej“ série PowerColoru (Devil) sa rozrastajú o nové modely RX 6900 XT. Tie majú prívlastok Ultimate a frekvencie GPU šponujú cez 2400 MHz. S týmito parametrami sú jasne v čele najrýchlejších kariet AMD s grafickým jadrom Navi 21 XTX. Red Devil Ultimate je ešte s tradičným chladičom, Liquid Devil Ultimate je zase grafika určená na zapojenie do vodného okruhu.

Radeony RX 6900 XT majú v porovnaní s RX 6800 XT o 8 CU viac, ale v ostatných parametroch sa už príliš neodlišujú. Frekvencie GPU sú pre rovnaké limity TDP často dokonca nižší a rozdiel vo výkone je tak nakoniec veľmi malý. Ale práve taktovacie frekvencie GPU sú to, s čím sa dá pracovať, teda pokiaľ sa s poriadnym chladičom stretne i výberový kus kremíku. PowerColor v tomto duchu vylepšuje svoje RX 6900 XT, respektíve k súčasným Red a Liquid Devil pridáva varianty „Ultimate“.

Samotná konštrukcia týchto nereferenčných kariet sa oproti doterajším neultimátnym modelom nezmenila. Rovnaký je tak poriadny trojslotový chladič (grafika má na výšku až 62 mm) s troma ventilátormi, ako i tri 8-pinové napájacie konektory, za ktorým je znovu 16-fázová napájacia kaskáda (VRM). Vyššie sú ale limity napájania GPU, v prípade RX 6900 XT Red Devil Ultimate je to 303 W a grafické jadro je oproti „obyčajnému“ variantu (Red Devil) rýchlejšie o 85 MHz.

Pasív RX 6900 XT Red Devil Ultimate

V prípade RX 6900 XT s vodným blokom EK (Liquid Devil Ultimate) je to +115 MHz, čo je už pomerne slušný nárast. Je to dané i tým, že je uzda grafického jadra popustená až na 332 W, tak snáď sa výrazne nezhorší efektivita (výkon na watt) a tieto karty majú trochu do činenia s kvalitatívne lepšími GPU. Tak či onak papierové frekvencie sú naozaj atraktívne. Na porovnanie, luxusný Radeon RX 6900 XT Sapphiru – Toxic LE s 360 mm vodníkom, má špecifikovaný boost clock „iba“ 2365 MHz.

Za pozastavenie stojí požiadavka alebo odporúčanie na aspoň 900-wattový zdroj. Ten stál aj pri menej taktovaných modeloch a celkovo PowerColor tlačí na výkon zdroja viac, než by bolo možno treba. Ale to určite s dobrým úmyslom, či už preto, aby bola za normálnych okolností dosahovaná 50–60-percentná záťaž zdroja, teda najúčinnejší stav. Alebo i z dôvodu, aby sa prípadnej nestabilite predišlo za každých okolností i v zostavách s na doraz pretaktovanými procesormi z high-endových radov.

PowerColor RX 6900 XT Liquid Devil Ultimate má vodný blok typu full-cover, ktorého výrobcom je EK

Katalógové označenia týchto grafických kariet sú AXRX 6900XTU 16GBD6-3DHE/OC (RX 6900 XT Red Devil Ultimate) a AXRX 6900XTU 16GBD6-W2DHC/OC (RX 6900 XT Liquid Devil Ultimate). Odporúčanú maloobchodnú cenu zatiaľ PowerColor taktne tají.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

AMD Radeon RX 6600 a 6600 XT: unikly parametry grafik s Navi 23

Po zprávě o oficiálním uvedení nových levných grafik Nvidia GeForce RTX pro notebooky tu máme i něco o konkurenčních kartách Radeon. Zde to ovšem bude o desktopových kartách. Z čínských zdrojů na Chiphellu teď máme únik parametrů Radeonu RX 6600 XT a Radeonu RX 6600, tedy možná příštích dvou modelů, které by AMD mohlo uvést na trh teď, když už se RX 6700 XT začal prodávat. Celý článok „AMD Radeon RX 6600 a 6600 XT: unikly parametry grafik s Navi 23“ »

 •  
 •  
 •  

GPU Ampere i pro levné notebooky: GeForce RTX 3050 a 3050 Ti

Herní grafiky GeForce RTX 3000 s architekturou Ampere a podporou ray tracingu a DLSS se teď dostanou už i do docela dostupných notebooků. Nové základní modely GeForce RTX 3050 a GeForce RTX 3050 Ti s čipem GA107, které teď Nvidia oficiálně uvádí na trh, se budou prodávat v laptopech začínajících už od 899 € či 24 999 Kč. První takové by se měly objevit během nadcházejícího léta. Celý článok „GPU Ampere i pro levné notebooky: GeForce RTX 3050 a 3050 Ti“ »

 •  
 •  
 •  

AMDLSS už v červnu? Objevily se nové informace k technologii FSR

S kartami GeForce RTX máte možnost použít upscaling DLSS, který výrazně zvyšuje snímkovou frekvenci, protože vykreslování běží na sníženém rozlišení, a tedy s menšími nároky. Před časem bylo oznámeno, že nějakou formu alternativy pro grafické karty Radeon chystá i AMD, má se jmenovat FidelityFX Super Resolution (FSR). Teď se objevilo tvrzení, podle kterého by naopak vydání mohlo být nečekaně blízko, možná už příští měsíc. Celý článok „AMDLSS už v červnu? Objevily se nové informace k technologii FSR“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *