SilentiumPC Spartan 5 Max: Extra heatpipe pre CPU nad 130 W

Detaily chladiča SilentiumPC Spartan 5 Max

Chladič SilentiumPC Spartan 5 s prívlastkom „Max“ sa od, povedzme, základného variantu odlišuje iba tým, že má dvakrát toľko heatpipe. Teda štyri namiesto dvoch. Ostatné prvky sú pritom rovnaké a prirodzene tak prichádza otázka, o koľko zvýšia chladiacu efektivitu dve pridané heatpipe, ktoré má drahší chladič SPC navyše. O dosť, ale aj o vôbec nič – záleží na použitom procesore.

Piata generácia chladičov SilentiumPC Spartan konečne používa naprieč modelmi vždy 120 mm ventilátory. Nie je to už teda tak, že Max v názve znamená väčší pasív s väčším ventilátorom. V prípade chladičov Spartan 5 označenie „Max“ odkazuje na vyššie (maximálne) TDP. Zatiaľ čo Spartan 5 (SPC320) má chladiacu kapacitu 160 W, tak u Spartan 5 Max (SPC322) je to až 180 W.

Nenechajte sa však zmiasť. To automaticky neznamená, že získate väčšiu rezervu na nižšie otáčky a tichší chod. Platí tvrdenie, ktoré uvádzalo testy lacnejšieho modelu Spartan 5 – Výkonnejšie chladiče (než Spartan 5) sú často zbytočné. Týka sa to aj Spartan 5 Max, ktorý však s vhodne zvoleným procesorom má opodstatnenie.

Detaily chladiča SilentiumPC Spartan 5 Max

Rozmery chladiča Spartan 5 Max sú na chlp rovnaké ako u modelu Spartan 5 – 146 × 125 × 65 mm. Stále tak ide o pomerne nízky vežovitý chladič s nadštandardnou kompatibilitou. A to či už s užšími skrinkami alebo s pamäťovými modulmi, nad ktorých sloty pre šírku iba 65 mm (spolu s ventilátorom) chladič nezasahuje.

Hmotnosť (490 g) Spartan 5 Max už vyššia ale je. Plus dve heaptipe oproti Spartan 5 robia nárast 45 g. Pri zapracovávaní týchto dvoch ďalších teplovodivých trubíc bola snaha ich umiestniť, aby čo najrovnomernejšie využívali dostupnú plochu radiátora. Na dvojtrubičkovom Spartan 5 to bolo pomerne jednoduché a dve do „U“ ohnuté trubice pretínajú rebrá v zákryte za sebou.

Spartan 5 Max už nemá žiaden trubice v zákryte. Všetky sa síce sústredia za lopatky ventilátora, kde je najvyšší dynamický tlak, ale s čo najväčšími rozstupmi. Keby boli v zákryte, tak ako je to na niektorých starších chladičoch, tak by boli príliš blízko pri sebe a nevyužívali svoj maximálny potenciál. Heatpipe si tak v efektívnom pásme držia čo najväčšie rozstupy (7–12 mm) a minimálne 6 mm okraje si držia aj od hrán rebier. S ohľadom na dosah na čo najväčšiu plochu tento návrh už oveľa efektívnejší, než je, byť zrejme nemôže.

Viac heatpipe, ale menšia vyžarovacia plocha. Nezdá sa to, ale na priechod pre tie dve trubice sa muselo padnúť viac ako 118 cm2 (táto hodnota nezahŕňa zväčšenie plochy jemným prelisovaním, po ktorom vznikli malé výstupky, ktoré charakterizujú povrch hliníkových rebier).

Dlhé hrany radiátora majú trojuholníkové výseky na zmenšenie mechanického odporu, čo prispieva k zníženiu hlučnosti. Podobné výseky, ale s oblejšími hranami, sú aj na lopatkách ventilátora. Tomu sme sa už podrobne venovali v rámci testov Fluctus 120 PWM. Táto úprava zvuk rozkladá do širšieho spektra frekvencií, čím je ventilátor pri rovnakej úrovni priemerného akustického tlaku v dBA príjemnejší.

K dokonalosti ale ešte kúsok chýba. Síce sa podarilo odstrániť niektoré špičky, ale najintenzívnejšie sú nižšie, dunivejšie frekvencie medzi 130–200 Hz. Tých si je, zrejme, vedomé aj SilentiumPC, keďže výseky na novšom 140 mm ventilátore (použitom aj na chladičoch Fortis 5) sú výrazne menšie a znieť budú určite inak.

      

Teplovodivá pasta je Pactum PT-3  –  jednorazová, predinštalovaná na základni. Náhradná (v tubičke ani vrecúšku) v príslušenstve nenájdete. Základňa je typu DHT, teda s priamym dotykom zrezaných trubíc s tepelným rozvádzačom procesora. Trubice sú kontaktne natlačené jedna na druhú nepoužíva s tu žiadna výplň, pod ktorou by dochádzalo k vyššiemu zahrievaniu. Rýchlosť odvod tepla bude preto na podobnej úrovni ako u chladičov s medenými blokmi.

Inštalácia chladiča k základným doskám je vždy cez sponu k rámčeku okolo pätice CPU. Na platformách AMD (podporované sú AM4, AM3/+, AM2/+, FM2/+ a FM1) slúžia k tomu držiaky, ktoré už na doskách sú. Na Intel LGA (1700, 1200 a 115x) je treba nainštalovať kruhový rámček. Ako na to, sme opisovali v teste lacnejšieho chladiča Spartan 5, na systéme sa tu nič nemení.

Odhliadnuc od v porovnaní s montážou cez backplate predsa len subtílnejšieho mechanizmu je všetko pohodlné, aj samotná istenie. Aby ste nemuseli nič šponovať a ohýbať, je na spone skrutka na povolenie očka. Tú povolíte, očko ponoríte pod háčik rámčeka a potom skrutku poriadne (na doraz) zatiahnete, aby bol prítlak čo najsilnejší s čo najintenzívnejším prestupom tepla.

Metodika

Chladiče testujeme pri maximálnom výkone a pri nižších rýchlostiach, ktoré zodpovedajú fixným hladinám hluku 45, 42, 39, 36, 33 a 31 dBA. Hladiny hluku snímame hlukomerom Reed R8080 (s parabolickým golierom na zvýšenie citlivosti) so vzdialenosti 15 centimetrov od zdroja zvuku (ventilátora).

Merania prebiehajú tradične vo veternom tuneli, s dvoma 500-otáčkovými Noctua NF-S12A PWM na vstupe a s rovnakým počtom týchto ventilátorov na výstupe. Teplota vzduchu (21–21,1 °C) na vstupe je stála, riadne kontrolovaná počas celého priebehu testovania. Testy prebiehajú na procesore Intel Core i5-12400 stepping H0 (t.j. variant s menším jadrom, ktoré majú aj Core i3, Pentiá a Celerony). To v režime bez napájacích limitov (priemerná spotreba CPU je vtedy okolo 93 W) a s PL2 obmedzeným na úroveň TDP (65 W). Záťaž simulujeme v Cinebench R23, testovacia základná doska je MSI MAG Z690 Tomahawk WiFi DDR4. Z logu okrem zahrievania CPU vyťahujeme do grafov aj teploty snímačov MOS a CPU socket. Výsledky teda ukazujú i to, ako ventilátor okrem pasívu ochladzuje aj okolie pätice so súčiastkami, ktoré sa zahrievajú na kritické hodnoty.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty

Dnešním dnem vstupuje na trh nová verze oblíbeného chladiče Endorfy Fera 5 s přívlastkem Black. Název napovídá, že je tento chladič opatřen matně černou povrchovou úpravou, což ocení především příznivci minimalistických PC sestav. Bude samozřejmě potřeba otestovat, zda nemá tato povrchová úprava negativní vliv na účinnost chlazení nebo zda nedošlo ke zhoršení akustiky. Pojďme se tedy společně vydat do temné budoucnosti chladičů Endorfy. Celý článok „Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty“ »

  •  
  •  
  •  

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (6) Pridať komentár

  1. Vďaka za dobrý test.
    Vyzerá to tak že je tá heatpipe navyše je zbytočná. Pri CPU ktoré ju potrebujú si už majitelia určite priplatia za niečo výkonnejšie.

    1. Úplne takto by som ten chladič asi nezatracoval. Spartan 5 Max nie je zase o toľko ľahší ako Fera 5 a má len o 80–90 g menej rebier. V optimalnom pásme (možno okolo 140 W?, bežná prax Ryzenov s TDP 125 W) by Spartan 5 Max na Fera 5 zase toľko strácat nemusel a pritom je to furt o nejakých sedem eur lacnejší. Efektivita Spartan 5 od 130 W kvôli tým dvom heatpipe už dramaticky klesá. No, uvdíme, čo vypadne z tých testov pri vyššej tepelnej záťaži…

  2. zdravim mam stary fx 8320 co ma tdp 125 a potrebujem na nom vymenit chladic. , je lepsi tento model max alebo staci zakladny na ten starsi cpu ?

    1. Spíš bych rozhodoval mezi základním modelem a pak až prověřenou Ferou. Model Max mi smysl moc nedává.

    2. Spartan 5 bude určite stačiť, pokiaľ nebudete navyšovať spotrebu toho procesora pretaktovaním Výkonnejším chladičom pravdepodobne príliš nezískate. Čip je FX-8350 je vzhľadom na PCB centrovaný rovnako ako u Core i5-12400, s ktorým sme tieto chaldiče testovali, a zároveň je u neho menšia hustota teplného toku pre výrazne väčšiu plochu. Ale zase šírka čipu FX-8350 tie dve heatpipe presahuje a po stranách pomalší prestup tepla. V akej miere sa to však prejaví si odhadovať netrúfam. Každopádne prvá tehto príspevku platí. Otázka len je, aký veľký (alebo skôr malý) by bol zisk použitím výkonnejšieho chladiča.

      1. S ohledem na stáří procesoru asi můžeme vyloučit, že to má na ustavičné kompilování, komprimaci a rendering. Taky záleží, kde má počítač umístěný a jaké jsou jeho požadavky stran ticha. Max je jen vata do nabídky. Fera je pak sázka na jistotu i při vysoké zátěži, navíc s možností ještě vylepšit ventilátor.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *