SilentiumPC Spartan 5 Max: Extra heatpipe pre CPU nad 130 W

Výsledky: Na hranici počuteľnosti (31 dBA)

Chladič SilentiumPC Spartan 5 s prívlastkom „Max“ sa od, povedzme, základného variantu odlišuje iba tým, že má dvakrát toľko heatpipe. Teda štyri namiesto dvoch. Ostatné prvky sú pritom rovnaké a prirodzene tak prichádza otázka, o koľko zvýšia chladiacu efektivitu dve pridané heatpipe, ktoré má drahší chladič SPC navyše. O dosť, ale aj o vôbec nič – záleží na použitom procesore.

Výsledky: Na hranici počuteľnosti (31 dBA)



Prečo v grafe pri chladiči chýba hodnota? Z dôvodu, že chladič v stanovenom režime už danú záťaž nezvládal. K najnižšej hladine hluku 31 dBA sa však boxované chladiče nedajú zregulovať, pretože do takto nízkych otáčkach začína významne prehovárať kvíliaci motorček ventilátorov.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

  •  
  •  
  •  

Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua

Pre používateľov, ktorý nesympatizujú s tradičnou hnedo-béžovou farebnou schémou Noctuy, chladič NH-D12L vychádza vo variante chromax.black. Ten sa od väčšiny konkurenčných modelov odlišuje nižšou výškou (pritom rebier má stále dosť). A ako jeden z mála dvojvežových procesorových chladičov NH-D12L chromax.black pri vertikálnej orientácii nikdy nekoliduje s pamäťovými modulmi na základnej doske. Celý článok „Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua“ »

  •  
  •  
  •  

High-end s nižšou cenou. DeepCool vydáva chladič Assassin 4S

Mínus jeden ventilátor robí z  Assassin 4S o dvadsať eur lacnejší chladič, než akým je Assassin IV, z ktorého vychádza. Pasív je, zdá sa, rovnaký, a jediný rozdiel je v počte ventilátorov – jeden namiesto dvoch. Chladiaci výkon bude síce celkom určite nižší, ale očakávame, že jeho pokles nebude taký výrazný ako čiastka, ktorá sa dá s týmto lacnejším modelom ušetriť. Okrem toho je tu aj širšia kompatibilita. Celý článok „High-end s nižšou cenou. DeepCool vydáva chladič Assassin 4S“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (6) Pridať komentár

  1. Vďaka za dobrý test.
    Vyzerá to tak že je tá heatpipe navyše je zbytočná. Pri CPU ktoré ju potrebujú si už majitelia určite priplatia za niečo výkonnejšie.

    1. Úplne takto by som ten chladič asi nezatracoval. Spartan 5 Max nie je zase o toľko ľahší ako Fera 5 a má len o 80–90 g menej rebier. V optimalnom pásme (možno okolo 140 W?, bežná prax Ryzenov s TDP 125 W) by Spartan 5 Max na Fera 5 zase toľko strácat nemusel a pritom je to furt o nejakých sedem eur lacnejší. Efektivita Spartan 5 od 130 W kvôli tým dvom heatpipe už dramaticky klesá. No, uvdíme, čo vypadne z tých testov pri vyššej tepelnej záťaži…

  2. zdravim mam stary fx 8320 co ma tdp 125 a potrebujem na nom vymenit chladic. , je lepsi tento model max alebo staci zakladny na ten starsi cpu ?

    1. Spíš bych rozhodoval mezi základním modelem a pak až prověřenou Ferou. Model Max mi smysl moc nedává.

    2. Spartan 5 bude určite stačiť, pokiaľ nebudete navyšovať spotrebu toho procesora pretaktovaním Výkonnejším chladičom pravdepodobne príliš nezískate. Čip je FX-8350 je vzhľadom na PCB centrovaný rovnako ako u Core i5-12400, s ktorým sme tieto chaldiče testovali, a zároveň je u neho menšia hustota teplného toku pre výrazne väčšiu plochu. Ale zase šírka čipu FX-8350 tie dve heatpipe presahuje a po stranách pomalší prestup tepla. V akej miere sa to však prejaví si odhadovať netrúfam. Každopádne prvá tehto príspevku platí. Otázka len je, aký veľký (alebo skôr malý) by bol zisk použitím výkonnejšieho chladiča.

      1. S ohledem na stáří procesoru asi můžeme vyloučit, že to má na ustavičné kompilování, komprimaci a rendering. Taky záleží, kde má počítač umístěný a jaké jsou jeho požadavky stran ticha. Max je jen vata do nabídky. Fera je pak sázka na jistotu i při vysoké zátěži, navíc s možností ještě vylepšit ventilátor.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *