SilentiumPC Spartan 5 Max: Extra heatpipe pre CPU nad 130 W

Záver

Chladič SilentiumPC Spartan 5 s prívlastkom „Max“ sa od, povedzme, základného variantu odlišuje iba tým, že má dvakrát toľko heatpipe. Teda štyri namiesto dvoch. Ostatné prvky sú pritom rovnaké a prirodzene tak prichádza otázka, o koľko zvýšia chladiacu efektivitu dve pridané heatpipe, ktoré má drahší chladič SPC navyše. O dosť, ale aj o vôbec nič – záleží na použitom procesore.

Záver

V súboji priamych cenových konkurentov Spartan 5 Max deklasuje Freezer 7 X na plnej čiare. Pri veľmi nízkej hlučnosti v režime 31 dBA chladič SilentiumPC drží 93 W Core i5-12400 na o ~20 °C nižších teplotách. V strednom pásme je to už menej (~11 °C v prospech Spartan 5 Max), ale stále je to, čo sa týka efektivity, rozdiel triedy. Napriek je lacnejší Spartan 5 na úspornejšie procesory tak perfektne optimalizovaný, že sa príplatok za Spartan 5 Max v mnohých prípadoch neoplatí.

Za dlhší koniec povrazu začína variant „Max“ ťahať až vtedy, keď dve heatpipe začínajú byť úzke hrdlo. To je typicky na výkonnejších procesoroch s vyššou prevádzkovou spotrebou, akú môže mať po pretaktovaní Core i5-12600K, Core i7-12700(F) v booste bez limitov napájania či Ryzeny 9, ale napríklad aj 140-wattový Ryzen 7 5800X. Pre tieto procesory Spartan 5 Max zmysel má, pretože vplyvom rýchlejšieho odvodu tepla môže dosahovať výrazne vyšších výsledkov. O koľko si neskôr ukážeme v testoch na energeticky náročnejšom procesore než je väčšina Core i5 a Ryzen 5 (bez PBO).

Ak je maximálna spotreba chladeného procesora do 100 W, čo je i prípad Ci5-12400, tak 6-eurový príplatok za dve heatpipe  Spartan 5 Max nemá žiadne opodstatnenie. Naopak môže byť dokonca kontraproduktívny. Pri veľmi nízkych otáčkach sa už totiž začína prejavovať to, že má Spartan 5 Max menšiu vyžarovaciu plochu. V režime 31 dBA, keď je pasív podstatne viac odkázaný „sám na seba“ je chladiaci výkon Spartan 5 Max dokonca o trochu nižší, než má pri nastavení rovnakej hladiny hluku jednoduchší (a s väčšou plochou rebrovania) Spartan 5. Je fascinujúce sledovať, ako na mieru mainstreamových procesorov sa SilentiumPC podaril návrh Spartan 5. Prekonať sa to už dá iba ešte nižšou cenou.

Pri vyšších otáčkach ventilátora má už navrch Spartan 5 Max, ale vždy iba symbolicky. Najviac 1,3 °C pri maximálnom výkone. So spotrebou zarovnanou podľa TDP (65 W) úspornejších procesorov Intel Alder Lake, sa už rozdiel scvrkáva iba na 0,5 °C.

Určitá výhoda Spartan 5 Max oproti Spartan 5 a aj iným chladičom s „iba“ dvoma heatpipe spočíva vo väčšej tuhosti konštrukcie. Základňu sa tak jednoducho neskrúti. To sa hodí pri preprave počítača, kde si musí chladič pri otrasoch poradiť s pôsobením kinetickej energie. Tak či inak je ale systém montáže Spartan 5 Max (takisto ako Spartan 5 a aj veľa iných chladičov v tejto cenovej relácii) nevhodný a intenzívne nárazy ho môžu vytrhnúť z pätice. Špeciálne na platformách Intel, kde je spojený so základnou doskou iba cez push-piny. Preto keď sa nedá počítač poslať s demontovaným chladičom (typicky z obchodu zákazníkovi), tak sa požaduje zvýšený dôraz na výstelku vnútri skrinky.

Chladič SilentiumPC Spartan 5 Max vystaví vyššej tepelnej záťaži (~ 125 a 210 W) ešte Pavel Sekerka a uvidíme, ako sa umiestni za takýchto podmienok. Ak bude dosahovať lepší pomer cena/výkon ako Fera 5, tak ocenenie „Approved“ radi dodatočne povýšime. Na procesory so spotrebou pod 130 W a špeciálne pri nízkych otáčkach, je ale jasná voľba lacnejší Spartan 5.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty

Dnešním dnem vstupuje na trh nová verze oblíbeného chladiče Endorfy Fera 5 s přívlastkem Black. Název napovídá, že je tento chladič opatřen matně černou povrchovou úpravou, což ocení především příznivci minimalistických PC sestav. Bude samozřejmě potřeba otestovat, zda nemá tato povrchová úprava negativní vliv na účinnost chlazení nebo zda nedošlo ke zhoršení akustiky. Pojďme se tedy společně vydat do temné budoucnosti chladičů Endorfy. Celý článok „Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty“ »

  •  
  •  
  •  

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (6) Pridať komentár

  1. Vďaka za dobrý test.
    Vyzerá to tak že je tá heatpipe navyše je zbytočná. Pri CPU ktoré ju potrebujú si už majitelia určite priplatia za niečo výkonnejšie.

    1. Úplne takto by som ten chladič asi nezatracoval. Spartan 5 Max nie je zase o toľko ľahší ako Fera 5 a má len o 80–90 g menej rebier. V optimalnom pásme (možno okolo 140 W?, bežná prax Ryzenov s TDP 125 W) by Spartan 5 Max na Fera 5 zase toľko strácat nemusel a pritom je to furt o nejakých sedem eur lacnejší. Efektivita Spartan 5 od 130 W kvôli tým dvom heatpipe už dramaticky klesá. No, uvdíme, čo vypadne z tých testov pri vyššej tepelnej záťaži…

  2. zdravim mam stary fx 8320 co ma tdp 125 a potrebujem na nom vymenit chladic. , je lepsi tento model max alebo staci zakladny na ten starsi cpu ?

    1. Spíš bych rozhodoval mezi základním modelem a pak až prověřenou Ferou. Model Max mi smysl moc nedává.

    2. Spartan 5 bude určite stačiť, pokiaľ nebudete navyšovať spotrebu toho procesora pretaktovaním Výkonnejším chladičom pravdepodobne príliš nezískate. Čip je FX-8350 je vzhľadom na PCB centrovaný rovnako ako u Core i5-12400, s ktorým sme tieto chaldiče testovali, a zároveň je u neho menšia hustota teplného toku pre výrazne väčšiu plochu. Ale zase šírka čipu FX-8350 tie dve heatpipe presahuje a po stranách pomalší prestup tepla. V akej miere sa to však prejaví si odhadovať netrúfam. Každopádne prvá tehto príspevku platí. Otázka len je, aký veľký (alebo skôr malý) by bol zisk použitím výkonnejšieho chladiča.

      1. S ohledem na stáří procesoru asi můžeme vyloučit, že to má na ustavičné kompilování, komprimaci a rendering. Taky záleží, kde má počítač umístěný a jaké jsou jeho požadavky stran ticha. Max je jen vata do nabídky. Fera je pak sázka na jistotu i při vysoké zátěži, navíc s možností ještě vylepšit ventilátor.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *