Arctic Freezer 7 X rev. 3: Chladiaca legenda, ktorej ušiel vlak

Detaily chladiča Arctic Freezer 7 X rev. 3

Koľko generácií procesorov Freezer 7 mohol chladiť? Najviac. Žiadna iná značka chladičov neexistuje tak dlho. To je dozaista hodné rešpektu, ale faktom zostáva, že progres v účinnosti je z revízie na revíziu strnulý. Nejaké zlepšenia síce pribúdajú, ale pomalšie než u konkurenčných riešení, ktoré sú výrazne výhodnejšie. Do regálov kamenných obchodov a PC zostáv sa tak Freezer 7 ako „číslo jeden“ často dostáva už iba zo zotrvačnosti.

Chladič Freezer 7 vychádzal päť rokov pod Arctic Cooling a od premenovania spoločnosti (na Arctic) je to ďalších dvanásť rokov. Mladšia je aj séria chladičov Scythe Mugen. Tej sa budeme výhľadovo v rámci väčších chladičov, Pavlovou metodikou, tiež venovať. Teraz si rozoberieme inú stálicu, Freezer 7 model X. Schyľovalo a k tomu už viackrát, ale vždy to niečo prekazilo. A asi to bolo tak i dobre. Po vydaní priameho konkurenta SilentiumPC Spartan 5 budú mať tieto testy väčšiu váhu.

Detaily chladiča Arctic Freezer 7 X rev. 3

Freezer 7 X má na výšku iba 132,5 mm. Až na rarity typu Thermalright TA120 EX Mini (White) je výrazne nižší ako chladiče so 120 mm ventilátormi. Arctic pritom nepoužíva 92 mm ventilátor, tak ako jeho predchodcovia, ale o pol čísla väčší – 100-milimetrový.

Nižší profil je jedna z najväčších výhod tohto chladiča, špeciálne v tejto nižšej cenovej kategórii. Daňou za to je však podstatne menšia plocha rebier, než akú má napríklad konkurenčný SilentiumPC Spartan 5. Jeho rebrá navyše vyznačujú aj výraznejšie prelisované výstupky na zväčšenie celkovej vyžarovacej plochy. Niečo podobné je aj na Freezer 7 X, aj keď tu sa jedná skôr o akési pomerne plytké „odtlačky“ (než o poriadne prelisovanie) zo spodnej strany rebier.

Každopádne rebrovaná časť radiátora Freezer 7 je oproti tej na Spartan 5 o 16 mm kratšia a až o 27 mm užšia. Celková vyžarovacia plocha je tak podstatne menšia, hoci o desatinu milimetra hrubšie rebrá (0,4 mm) chladiča Arctic majú na rovnakú plochu vyššiu tepelnú kapacitu. Ale aj menšie rozstupy (1,55 namiesto 1,65 mm, Spartan 5), takže odvod tepla je horší, najmä pri nižších otáčkach ventilátora.

Na odvod tepla sa i tu vyžíva tzv. DHT základňa, teda s priamym dotykom heatpipe. Tie sú tú „iba“ dve, ale na procesory so spotrebou do 100 W je takáto konfigurácia dostačujúca a nepredstavuje obmedzenie, ako ste to mohli vidieť v testoch minule, kde Spartan 5 ani Core i5-12400 bez limitov napájania nechladil o toľko horšie ako Fera 5 s podstatne vyšším TDP (podľa parametrov o 60W).

Ventilátor Freezer 7 X je možné (na rozdiel od Spartan 5) pohodlne odnímať. Prichytený o rebrovanie je z bokov dvoma širšími háčikmi. Spojenie je to dostatočne pevné a ventilátor na pasíve nekníše, nemá ani vôľu a drží pevne. Ventilátor tak nemá tendenciu „rozdrnčať“ rebrovanie vplyvom vibrácií, ale gumené podložky Arctic (do budúcna, keď už plasty nebudú také svieže…) použiť mohol. Nejaké vibrácie sa, samozrejme, na kostru chladiča a z nej následne na ďalšie komponenty prenášajú a môžu byť zdrojom nepríjemného sekundárneho hluku.

Aj keď je možné ventilátor z chladiča ľahko demontovať, stále sa však jedná o riešenie s neštandardizovaným rámčekom, ktorý je uspôsobený na mieru Freezer 7 X. V prípade núdze však na pasív osadíte aj bežný 92 alebo 100 mm ventilátor. Bude to ale vyžadovať podomácke uchytenie, napríklad sťahovacími páskami okolo heatpipe.

Rotor ventilátora Arctic má síce iba päť lopatiek, ale s nadštandardne veľkou plochou, väčšou, než na štandardných 7-lopatkových ventilátoroch v 120 mm formáte. Na zmenšenie odporu vzduchu a tým zníženie hlučnosti je dlhá hrana rebier zubkatá. Technicky je to vyriešené dobre a v rámci takto malých rozmerov to už výrazne efektívnejšie skonštruovať nepôjde. S ohľadom na rovnomernú distribúciu tepla sú i priechody heatpipe.

   

Montáž k pätici je cez push-piny. Oproti poriadnemu skrutkovanému spoju je to síce subtílnejšie spojenie, ale výrobne lacnejšie, a to je dôvod, prečo sa pri nízkorozpočtových chladičov používa. Aj keď obzvlášť u vyšších vežovitých konštrukcií je to vždy riziko a prepravu zostavy s nainštalovaným chladičom neodporúčame.

Priebeh inštalácie je mimo skrinku pohodlný, v skrinkách už môže byť montáže náročnejšia. Na platformách Intel si je treba pripraviť najprv retenčný rámček. Do jeho rohov vložíte dodávané dutinky, ktoré v závislosti od pätice (podporované sú  LGA 1700 a LGA 1200/115x) vašej základnej dosky nastavíte do zodpovedajúcej polohy.

Rámček potom následne pripevníte k pätici. To celkom jednoducho, cez dutinky prestrčíte push-piny a pokiaľ nekladú príliš veľký odpor, sú dotlačené na doraz (čo potvrdzuje aj rozšírené hrdlo konca dutinky pod päticou), je všetko v poriadku, pripravené na montáž samotného chladiča. Na platformách AMD tieto kroky odpadajú, keďže sa využívajú predinštalované držiaky na základných doskách.

   

Chladič sa vždy upevňuje cez sponu s dvoma okienkami, ktoré sa zvrchu aj zospodu zachytávajú o háčiky rámčeka. Okienka sú na spone prichytené cez skrutky, aby ich bolo možné pre pohodlnú montáž povoliť. Následne ich však nesmiete zabudnúť dotiahnuť, a to na obidvoch stranách, aby bol prítlak chladiča rovnomerný. Skrutkovaní chladiča v menšej skrinke môže byť pre stiesnený priestor pomerne komplikované. Pamäte vám ale cestu krížiť nebudú, nad sloty DIMM Freezer 7 X nezasahuje.

Pri kúpe na základné dosky s  LGA 1700 si dajte pozor na to, aby sa jednalo o revíziu 3. Iba tá obsahuje montážne príslušenstvo na najnovšiu päticu Intelu. Ak ide o tretiu revíziu, bude to vytlačené aj zospodu škatuľky nad čiarovým kódom. Informácia o podpore pätíc je potom ešte na dvoch miestach aj v rámci grafiky balenia, spredu (vpravo dole) i zozadu (v tabuľke špecifikácií). Platforma AMD AM4 je podporovaná od prvej revízie.

Metodika

Chladiče testujeme pri maximálnom výkone a pri nižších rýchlostiach, ktoré zodpovedajú fixným hladinám hluku 45, 42, 39, 36, 33 a 31 dBA. Hladiny hluku snímame hlukomerom Reed R8080 (s parabolickým golierom na zvýšenie citlivosti) so vzdialenosti 15 centimetrov od zdroja zvuku (ventilátora).

Merania prebiehajú tradične vo veternom tuneli, s dvoma 500-otáčkovými Noctua NF-S12A PWM na vstupe a s rovnakým počtom týchto ventilátorov na výstupe. Teplota vzduchu (21–21,1 °C) na vstupe je stála, riadne kontrolovaná počas celého priebehu testovania. Testy prebiehajú na procesore Intel Core i5-12400 stepping H0 (t.j. variant s menším jadrom, ktoré majú aj Core i3, Pentiá a Celerony). To v režime bez napájacích limitov (priemerná spotreba CPU je vtedy okolo 93 W) a s PL2 obmedzeným na úroveň TDP (65 W). Záťaž simulujeme v Cinebench R23, testovacia základná doska je MSI MAG Z690 Tomahawk WiFi DDR4. Z logu okrem zahrievania CPU vyťahujeme do grafov aj teploty snímačov MOS a CPU socket. Výsledky teda ukazujú i to, ako ventilátor okrem pasívu ochladzuje aj okolie pätice so súčiastkami, ktoré sa zahrievajú na kritické hodnoty.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Znížený procesorový chladič Alpine 17 (LP) je vysoký 43 mm

Arctic má už aj menší variant Alpine 17. Model tohto top-flow chladiča s koncovým označením LP (low profile) je o ventilátor nižší. Tým sa mu otvárajú dvere bočnice do užších skriniek, kde sa vyššie konštrukcie nezmestia a privysoké bývajú takisto chladiče Intel Laminar RM1 (z balení Core i3 až Core i 7) či RS1 (z Celeronov a Pentií). Je však dôležité mať na pamäti, že chladič Arctic Alpine 17 LP je koncipovaný pre veľmi úsporné procesory. Celý článok „Znížený procesorový chladič Alpine 17 (LP) je vysoký 43 mm“ »

 •  
 •  
 •  

Vychádza termopasta Arctic MX-6, rýchla náhrada za MX-5

Arctic pretáča číslovanie teplovodivých pást MX (z 5 na 6) rýchlejšie, než kedykoľvek predtým. S MX-5 prišiel len minulý rok, ale začiatkom tohto roka sa objavila správa o tom, že niektoré šarže predčasne vysychajú. Aj v dôsledku toho, takéhoto nedostatku, sa mohla dôvera zákazníkov v tieto termopasty natoľko odvrátiť, že je z obchodného hľadiska najlepšia cesta nový model. A ten je tu, bohužiaľ zase bez základného parametru. Celý článok „Vychádza termopasta Arctic MX-6, rýchla náhrada za MX-5“ »

 •  
 •  
 •  

Liquid Freezer II môže mať nevhodné tesnenie, priznal Arctic

V Arcticu sa kritické chyby netaja. Teda minimálne v poslednom období. V priebehu pár mesiacov táto firma zverejnila už druhý možný nedostatok v konštrukcii svojho produktu. Po vysychajúcich teplovodivých pastách MX-5 sa teraz pre zmenu jedná o rozpadávajúce sa tesnenie niektorých AIO chladičov Liquid Freezer II. Sympatické je prozakaznícke správanie, v rámci ktorého Arctic robí všetko pre to, aby dal veci do poriadku. Celý článok „Liquid Freezer II môže mať nevhodné tesnenie, priznal Arctic“ »

 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Vďaka za dobrú recenziu.
  V podstate je dobrý chladič ale ktorý je už pomerom cena/výkon prekonaný inými.
  Rukami mi prešiel tento chaldič použitý na Ryzene 3200G. Potreboval som niečo čo by prežilo časté prenášanie a toto bol najmenší a najlacnejší tower chladič.
  Pocitová hlučnosť a teploty sú veľmi podobné ako na mojom pretaktovanom Ryzene 1700 (3,8 Ghz) + Noctua D15 takže zatiaľ som spokojný.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *