Arctic Freezer 7 X rev. 3: Chladiaca legenda, ktorej ušiel vlak

Detaily chladiča Arctic Freezer 7 X rev. 3

Koľko generácií procesorov Freezer 7 mohol chladiť? Najviac. Žiadna iná značka chladičov neexistuje tak dlho. To je dozaista hodné rešpektu, ale faktom zostáva, že progres v účinnosti je z revízie na revíziu strnulý. Nejaké zlepšenia síce pribúdajú, ale pomalšie než u konkurenčných riešení, ktoré sú výrazne výhodnejšie. Do regálov kamenných obchodov a PC zostáv sa tak Freezer 7 ako „číslo jeden“ často dostáva už iba zo zotrvačnosti.

Chladič Freezer 7 vychádzal päť rokov pod Arctic Cooling a od premenovania spoločnosti (na Arctic) je to ďalších dvanásť rokov. Mladšia je aj séria chladičov Scythe Mugen. Tej sa budeme výhľadovo v rámci väčších chladičov, Pavlovou metodikou, tiež venovať. Teraz si rozoberieme inú stálicu, Freezer 7 model X. Schyľovalo a k tomu už viackrát, ale vždy to niečo prekazilo. A asi to bolo tak i dobre. Po vydaní priameho konkurenta SilentiumPC Spartan 5 budú mať tieto testy väčšiu váhu.

Detaily chladiča Arctic Freezer 7 X rev. 3

Freezer 7 X má na výšku iba 132,5 mm. Až na rarity typu Thermalright TA120 EX Mini (White) je výrazne nižší ako chladiče so 120 mm ventilátormi. Arctic pritom nepoužíva 92 mm ventilátor, tak ako jeho predchodcovia, ale o pol čísla väčší – 100-milimetrový.

Nižší profil je jedna z najväčších výhod tohto chladiča, špeciálne v tejto nižšej cenovej kategórii. Daňou za to je však podstatne menšia plocha rebier, než akú má napríklad konkurenčný SilentiumPC Spartan 5. Jeho rebrá navyše vyznačujú aj výraznejšie prelisované výstupky na zväčšenie celkovej vyžarovacej plochy. Niečo podobné je aj na Freezer 7 X, aj keď tu sa jedná skôr o akési pomerne plytké „odtlačky“ (než o poriadne prelisovanie) zo spodnej strany rebier.

Každopádne rebrovaná časť radiátora Freezer 7 je oproti tej na Spartan 5 o 16 mm kratšia a až o 27 mm užšia. Celková vyžarovacia plocha je tak podstatne menšia, hoci o desatinu milimetra hrubšie rebrá (0,4 mm) chladiča Arctic majú na rovnakú plochu vyššiu tepelnú kapacitu. Ale aj menšie rozstupy (1,55 namiesto 1,65 mm, Spartan 5), takže odvod tepla je horší, najmä pri nižších otáčkach ventilátora.

Na odvod tepla sa i tu vyžíva tzv. DHT základňa, teda s priamym dotykom heatpipe. Tie sú tú „iba“ dve, ale na procesory so spotrebou do 100 W je takáto konfigurácia dostačujúca a nepredstavuje obmedzenie, ako ste to mohli vidieť v testoch minule, kde Spartan 5 ani Core i5-12400 bez limitov napájania nechladil o toľko horšie ako Fera 5 s podstatne vyšším TDP (podľa parametrov o 60W).

Ventilátor Freezer 7 X je možné (na rozdiel od Spartan 5) pohodlne odnímať. Prichytený o rebrovanie je z bokov dvoma širšími háčikmi. Spojenie je to dostatočne pevné a ventilátor na pasíve nekníše, nemá ani vôľu a drží pevne. Ventilátor tak nemá tendenciu „rozdrnčať“ rebrovanie vplyvom vibrácií, ale gumené podložky Arctic (do budúcna, keď už plasty nebudú také svieže…) použiť mohol. Nejaké vibrácie sa, samozrejme, na kostru chladiča a z nej následne na ďalšie komponenty prenášajú a môžu byť zdrojom nepríjemného sekundárneho hluku.

Aj keď je možné ventilátor z chladiča ľahko demontovať, stále sa však jedná o riešenie s neštandardizovaným rámčekom, ktorý je uspôsobený na mieru Freezer 7 X. V prípade núdze však na pasív osadíte aj bežný 92 alebo 100 mm ventilátor. Bude to ale vyžadovať podomácke uchytenie, napríklad sťahovacími páskami okolo heatpipe.

Rotor ventilátora Arctic má síce iba päť lopatiek, ale s nadštandardne veľkou plochou, väčšou, než na štandardných 7-lopatkových ventilátoroch v 120 mm formáte. Na zmenšenie odporu vzduchu a tým zníženie hlučnosti je dlhá hrana rebier zubkatá. Technicky je to vyriešené dobre a v rámci takto malých rozmerov to už výrazne efektívnejšie skonštruovať nepôjde. S ohľadom na rovnomernú distribúciu tepla sú i priechody heatpipe.

   

Montáž k pätici je cez push-piny. Oproti poriadnemu skrutkovanému spoju je to síce subtílnejšie spojenie, ale výrobne lacnejšie, a to je dôvod, prečo sa pri nízkorozpočtových chladičov používa. Aj keď obzvlášť u vyšších vežovitých konštrukcií je to vždy riziko a prepravu zostavy s nainštalovaným chladičom neodporúčame.

Priebeh inštalácie je mimo skrinku pohodlný, v skrinkách už môže byť montáže náročnejšia. Na platformách Intel si je treba pripraviť najprv retenčný rámček. Do jeho rohov vložíte dodávané dutinky, ktoré v závislosti od pätice (podporované sú  LGA 1700 a LGA 1200/115x) vašej základnej dosky nastavíte do zodpovedajúcej polohy.

Rámček potom následne pripevníte k pätici. To celkom jednoducho, cez dutinky prestrčíte push-piny a pokiaľ nekladú príliš veľký odpor, sú dotlačené na doraz (čo potvrdzuje aj rozšírené hrdlo konca dutinky pod päticou), je všetko v poriadku, pripravené na montáž samotného chladiča. Na platformách AMD tieto kroky odpadajú, keďže sa využívajú predinštalované držiaky na základných doskách.

   

Chladič sa vždy upevňuje cez sponu s dvoma okienkami, ktoré sa zvrchu aj zospodu zachytávajú o háčiky rámčeka. Okienka sú na spone prichytené cez skrutky, aby ich bolo možné pre pohodlnú montáž povoliť. Následne ich však nesmiete zabudnúť dotiahnuť, a to na obidvoch stranách, aby bol prítlak chladiča rovnomerný. Skrutkovaní chladiča v menšej skrinke môže byť pre stiesnený priestor pomerne komplikované. Pamäte vám ale cestu krížiť nebudú, nad sloty DIMM Freezer 7 X nezasahuje.

Pri kúpe na základné dosky s  LGA 1700 si dajte pozor na to, aby sa jednalo o revíziu 3. Iba tá obsahuje montážne príslušenstvo na najnovšiu päticu Intelu. Ak ide o tretiu revíziu, bude to vytlačené aj zospodu škatuľky nad čiarovým kódom. Informácia o podpore pätíc je potom ešte na dvoch miestach aj v rámci grafiky balenia, spredu (vpravo dole) i zozadu (v tabuľke špecifikácií). Platforma AMD AM4 je podporovaná od prvej revízie.

Metodika

Chladiče testujeme pri maximálnom výkone a pri nižších rýchlostiach, ktoré zodpovedajú fixným hladinám hluku 45, 42, 39, 36, 33 a 31 dBA. Hladiny hluku snímame hlukomerom Reed R8080 (s parabolickým golierom na zvýšenie citlivosti) so vzdialenosti 15 centimetrov od zdroja zvuku (ventilátora).

Merania prebiehajú tradične vo veternom tuneli, s dvoma 500-otáčkovými Noctua NF-S12A PWM na vstupe a s rovnakým počtom týchto ventilátorov na výstupe. Teplota vzduchu (21–21,1 °C) na vstupe je stála, riadne kontrolovaná počas celého priebehu testovania. Testy prebiehajú na procesore Intel Core i5-12400 stepping H0 (t.j. variant s menším jadrom, ktoré majú aj Core i3, Pentiá a Celerony). To v režime bez napájacích limitov (priemerná spotreba CPU je vtedy okolo 93 W) a s PL2 obmedzeným na úroveň TDP (65 W). Záťaž simulujeme v Cinebench R23, testovacia základná doska je MSI MAG Z690 Tomahawk WiFi DDR4. Z logu okrem zahrievania CPU vyťahujeme do grafov aj teploty snímačov MOS a CPU socket. Výsledky teda ukazujú i to, ako ventilátor okrem pasívu ochladzuje aj okolie pätice so súčiastkami, ktoré sa zahrievajú na kritické hodnoty.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

V príprave: Trilógia testov rôznych variantov Arctic P14

Pomaly, ale isto sa blížia testy ventilátorov Arctic P14. V krátkom časovom slede analýzam podrobíme všetky modely, ktoré sa od seba konštrukčne odlišujú viac než farebným vyhotovením. Po testoch základného modelu sa pozrieme na to, ako sa na výsledkoch prejaví použitie guľôčkového ložiska (namiesto fluidného) a vyvrcholenie bude pri orámovanom rotore P14 Max. Že tento ventilátor musí byť najefektívnejší? Nemusí.  Celý článok „V príprave: Trilógia testov rôznych variantov Arctic P14“ »

  •  
  •  
  •  

Novinka Arctic P14 Max: Antivibračné prvky a vysoká rýchlosť

Záujemcovia o 140-milimetrové ventilátory majú dôvod na radosť. Arctic po modeloch P12 Max vydáva aj o číslo väčšie modely P14 Max. Tie sa držia už zažitých znakov, ako je výrazne zvýšenie rýchlosti, ale takisto pravdepodobne zníženie hlučnosti aj pri nízkych rýchlostiach. Podľa všetkého by sa malo jednať o univerzálne ventilátory, ktoré budú efektívne naprieč celým rýchlostným spektrom, a to na všetkých typoch prekážok. Celý článok „Novinka Arctic P14 Max: Antivibračné prvky a vysoká rýchlosť“ »

  •  
  •  
  •  

Arctic Freezer 36 A-RGB – Ve znamení odvážných inovací

Německá společnost Arctic letos slaví 23 let od svého vzniku a při této příležitosti byly nedávno představeny nové AIO chladiče z řady Liquid Freezer III. Dneškem vstupují na trh i nové vzduchové chladiče z modelové řady Arctic Freezer 36. Tyto chladiče přichází s řadou odvážných inovací a jedna z nich vedla k jistým změnám formátu dnešní recenze. My se dnes společně podíváme na nejvyšší model této řady s přívlastkem A-RGB Black. Celý článok „Arctic Freezer 36 A-RGB – Ve znamení odvážných inovací“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

  1. Vďaka za dobrú recenziu.
    V podstate je dobrý chladič ale ktorý je už pomerom cena/výkon prekonaný inými.
    Rukami mi prešiel tento chaldič použitý na Ryzene 3200G. Potreboval som niečo čo by prežilo časté prenášanie a toto bol najmenší a najlacnejší tower chladič.
    Pocitová hlučnosť a teploty sú veľmi podobné ako na mojom pretaktovanom Ryzene 1700 (3,8 Ghz) + Noctua D15 takže zatiaľ som spokojný.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *