Test 27 teplovodivých pást, 2. časť

Výsledky testov a hodnotenie

Z druhého kola si vyberú najmä tí z vás, ktorí hľadáte to najlepšie na bežné použitie. Víťaz je veľkým prekvapením. Gelid, Noctua, Phobya, Reeven, SilentiumPC, Thermal Grizzly alebo Zalman? Favorit to tentokrát nie je. Tešíme sa aj z pekného konkurenčného súperenia v strednej triede, v ktorej treba obzvlášť zvýšiť úsilie, aby to nebolo stále o tom istom. Ako bonus sme otestovali aj OEM pastu Scythe.

Výsledky testov a hodnotenie

Prvenstvo Phobya HeGrease Extreme je malým zázrakom z viacerých dôvodov. Špecifikácie ju na najvyššiu priečku nepredurčujú. Paradoxným je aj horšie umiestnenie stajňovej NanoGrease Extreme, ktorá by podľa parametrov nemala byť slabšia, avšak je. A nakoniec je to zvláštne aj preto, že sa HeGrease Extreme navonok tvári ako rebrand Gelid GC-Extreme, ktorá dosahuje takisto horších výsledkov. Najnižšie teploty v teste potvrdili aj merania druhej vzorky HeGrease Extreme.

V ničom nezaostáva ani Kryonaut od Thermal Grizzly dosahujúca rovnaké teploty. Jediné, čo hovorí v jej neprospech, je dvojnásobný rozdiel v cene. Pasty tejto firmy sú všeobecne drahšie (platí aj pre Aeronaut a Hydronaut), avšak všetky si zachovávajú vynikajúci štandard vyhotovenia tuby. Pridanou hodnotou je nielen uzáver so závitom a tesnením, ale aj jedinečný aplikátor nasadzujúci sa na hrdlo striekačky.

Nadmieru dobre obstála takisto Noctua NT-H1. Za svoju cenu by sme ju síce samostatne nekupovali, no pokiaľ ju už dostanete spolu s chladičom, výmenu za inú si nezaslúži. Zdôrazňujeme to najmä preto, že takéto úvahy nie sú na diskusných fórach ojedinelé. To isté platí aj pre drahšie chladiče Scythe. Pribaľovaná pasta sa síce už samostatne nepredáva, výsledky podáva ale výborné.

Horšie dopadla Zalman ZM-STG2 a ani Alphacool HeGrease Standard nepodedila výhodnosť úspešnejšej sestričky. Nejde vyložene o zlú pastu, ale medzi lacnejšími modelmi sú tu lepší kandidáti na kúpu. Zapôsobila napríklad SilentiumPC Pactum PT-1. Účinnosť má rovnakú ako MX-2, cenovo však vychádza stále lepšie pasta Arctic. Tá si za celkovo najlepší pomer cena efektivita odnáša z testov ocenenie redakcie, rovnako ako Phobya HeGrease, ktorá je absolútnym víťazom so zároveň prijateľne nastavenou cenou.


Napíšte nám, prosím, do komentárov,
aké termopasty by ste radi videli v teste nabudúce. Za každý tip ďakujeme!

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Freezer 13 X: levný chladič Arcticu má vylepšeného nástupce

Firma Arctic letos už vydala nový levný chladič Freezer 7 X, což byl nástupce dlouhověké klasiky Freezer 7 Pro. Teď uvádí další novinku, která pro změnu nahradí chladič Freezer 13. Místo něj teď přichází inovovaný Arctic Freezer. Má novou konstrukci pasivu, který je výrazně lehčí a asi také levnější. Ale díky pokroku, který mezitím nastal, má přesto Freezer 13 X předchůdce překonat ve výkonu i v tichosti. Celý článok „Freezer 13 X: levný chladič Arcticu má vylepšeného nástupce“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Arctic Freezer 7 Pro končí. Má levnější, výkonnější i tišší náhradu

Levný věžový chladič Arctic Freezer 7 Pro asi často budete znát, na světě je už hodně dlouho a běhá asi v bezpočtu počítačů. Tato dalo by se říct legenda bude teď po víc než deseti letech na trhu nahrazena novou verzí. Ta se jmenuje Arctic Freezer 7 X a zachovává – respektive by ji měla ještě zlepšit – nízkou cenu, má podobné rozměry, ale přináší novější technologie, díky čemuž má mít chladící výkon lepší o desetinu při menší hlučnosti. Celý článok „Arctic Freezer 7 Pro končí. Má levnější, výkonnější i tišší náhradu“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Arctic Accelero Xtreme IV rev. 2 namiesto bloweru?

Chladiče grafík typu blower sú pre svoju neefektivitu pomerne nepopulárne, ale zato karty nimi vybavené patria k najlacnejším v rámci svojho radu, čo je ich hlavná výhoda. V kombinácii s chladičmi tretích strán je vždy možnosť pôvodný chladič nahradiť lepším. Jeden taký má aj Arctic konkrétne v podobe Accelero Xtreme IV (rev. 2). V jeho teste sme sa zamerali na to, ako výrazne ním polepšíte referenčnému Radeonu RX 5700 XT. Celý článok „Arctic Accelero Xtreme IV rev. 2 namiesto bloweru?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *