Test 27 teplovodivých pást, 2. časť

Výsledky testov a hodnotenie

Z druhého kola si vyberú najmä tí z vás, ktorí hľadáte to najlepšie na bežné použitie. Víťaz je veľkým prekvapením. Gelid, Noctua, Phobya, Reeven, SilentiumPC, Thermal Grizzly alebo Zalman? Favorit to tentokrát nie je. Tešíme sa aj z pekného konkurenčného súperenia v strednej triede, v ktorej treba obzvlášť zvýšiť úsilie, aby to nebolo stále o tom istom. Ako bonus sme otestovali aj OEM pastu Scythe.

Výsledky testov a hodnotenie

Prvenstvo Phobya HeGrease Extreme je malým zázrakom z viacerých dôvodov. Špecifikácie ju na najvyššiu priečku nepredurčujú. Paradoxným je aj horšie umiestnenie stajňovej NanoGrease Extreme, ktorá by podľa parametrov nemala byť slabšia, avšak je. A nakoniec je to zvláštne aj preto, že sa HeGrease Extreme navonok tvári ako rebrand Gelid GC-Extreme, ktorá dosahuje takisto horších výsledkov. Najnižšie teploty v teste potvrdili aj merania druhej vzorky HeGrease Extreme.

V ničom nezaostáva ani Kryonaut od Thermal Grizzly dosahujúca rovnaké teploty. Jediné, čo hovorí v jej neprospech, je dvojnásobný rozdiel v cene. Pasty tejto firmy sú všeobecne drahšie (platí aj pre Aeronaut a Hydronaut), avšak všetky si zachovávajú vynikajúci štandard vyhotovenia tuby. Pridanou hodnotou je nielen uzáver so závitom a tesnením, ale aj jedinečný aplikátor nasadzujúci sa na hrdlo striekačky.

Nadmieru dobre obstála takisto Noctua NT-H1. Za svoju cenu by sme ju síce samostatne nekupovali, no pokiaľ ju už dostanete spolu s chladičom, výmenu za inú si nezaslúži. Zdôrazňujeme to najmä preto, že takéto úvahy nie sú na diskusných fórach ojedinelé. To isté platí aj pre drahšie chladiče Scythe. Pribaľovaná pasta sa síce už samostatne nepredáva, výsledky podáva ale výborné.

Horšie dopadla Zalman ZM-STG2 a ani Alphacool HeGrease Standard nepodedila výhodnosť úspešnejšej sestričky. Nejde vyložene o zlú pastu, ale medzi lacnejšími modelmi sú tu lepší kandidáti na kúpu. Zapôsobila napríklad SilentiumPC Pactum PT-1. Účinnosť má rovnakú ako MX-2, cenovo však vychádza stále lepšie pasta Arctic. Tá si za celkovo najlepší pomer cena efektivita odnáša z testov ocenenie redakcie, rovnako ako Phobya HeGrease, ktorá je absolútnym víťazom so zároveň prijateľne nastavenou cenou.


Napíšte nám, prosím, do komentárov,
aké termopasty by ste radi videli v teste nabudúce. Za každý tip ďakujeme!

 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nízky profil vo väčšom, 140 mm tele. Arctic má P14 Slim

S narastajúcim prierezom ventilátorov sa hrúbka obvykle zväčšuje. Pre prípady, keď je požadovaný opak, teda veľký, ale zároveň tenký ventilátor, Arctic „stlačil“ P14 na 16 mm. Jedná sa o jeden z mála ventilátorov s takýmito proporciami a tento má ambície byť nad zvyškom ponuky. V porovnaní s o číslo menším modelom P12 Slim by mal byť nárast prietoku pri rovnakej hlučnosti takmer 24 %. Celý článok „Nízky profil vo väčšom, 140 mm tele. Arctic má P14 Slim“ »

 •  
 •  
 •  

Arctic BioniX P120 A-RGB: Svietiaci špecialista na filtre a mriežky

Tak tomuto sa hovorí ukážkový obrat. Spomínate, ako BioniX F120 „pohorel“ na prekážkach? Novší BioniX P120 (A-RGB) už takúto zásadnú slabinu nemá. Naopak, prekážky ho dusia podstatne menej ako mnohé konkurenčné ventilátory. Už len skrotiť tie vibrácie, doladiť akustiku, v ktorej sú isté rezervy a bude to skvelé. Základ (rotor) je do praxe lepší, než napovedajú štítkové parametre. Celý článok „Arctic BioniX P120 A-RGB: Svietiaci špecialista na filtre a mriežky“ »

 •  
 •  
 •  

Arctic Freezer 7 X rev. 3: Chladiaca legenda, ktorej ušiel vlak

Koľko generácií procesorov Freezer 7 mohol chladiť? Najviac. Žiadna iná značka chladičov neexistuje tak dlho. To je dozaista hodné rešpektu, ale faktom zostáva, že progres v účinnosti je z revízie na revíziu strnulý. Nejaké zlepšenia síce pribúdajú, ale pomalšie než u konkurenčných riešení, ktoré sú výrazne výhodnejšie. Do regálov kamenných obchodov a PC zostáv sa tak Freezer 7 ako „číslo jeden“ často dostáva už iba zo zotrvačnosti. Celý článok „Arctic Freezer 7 X rev. 3: Chladiaca legenda, ktorej ušiel vlak“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *