Test 27 teplovodivých pást, 2. časť

Výsledky testov a hodnotenie

Z druhého kola si vyberú najmä tí z vás, ktorí hľadáte to najlepšie na bežné použitie. Víťaz je veľkým prekvapením. Gelid, Noctua, Phobya, Reeven, SilentiumPC, Thermal Grizzly alebo Zalman? Favorit to tentokrát nie je. Tešíme sa aj z pekného konkurenčného súperenia v strednej triede, v ktorej treba obzvlášť zvýšiť úsilie, aby to nebolo stále o tom istom. Ako bonus sme otestovali aj OEM pastu Scythe.

Výsledky testov a hodnotenie

Prvenstvo Phobya HeGrease Extreme je malým zázrakom z viacerých dôvodov. Špecifikácie ju na najvyššiu priečku nepredurčujú. Paradoxným je aj horšie umiestnenie stajňovej NanoGrease Extreme, ktorá by podľa parametrov nemala byť slabšia, avšak je. A nakoniec je to zvláštne aj preto, že sa HeGrease Extreme navonok tvári ako rebrand Gelid GC-Extreme, ktorá dosahuje takisto horších výsledkov. Najnižšie teploty v teste potvrdili aj merania druhej vzorky HeGrease Extreme.

V ničom nezaostáva ani Kryonaut od Thermal Grizzly dosahujúca rovnaké teploty. Jediné, čo hovorí v jej neprospech, je dvojnásobný rozdiel v cene. Pasty tejto firmy sú všeobecne drahšie (platí aj pre Aeronaut a Hydronaut), avšak všetky si zachovávajú vynikajúci štandard vyhotovenia tuby. Pridanou hodnotou je nielen uzáver so závitom a tesnením, ale aj jedinečný aplikátor nasadzujúci sa na hrdlo striekačky.

Nadmieru dobre obstála takisto Noctua NT-H1. Za svoju cenu by sme ju síce samostatne nekupovali, no pokiaľ ju už dostanete spolu s chladičom, výmenu za inú si nezaslúži. Zdôrazňujeme to najmä preto, že takéto úvahy nie sú na diskusných fórach ojedinelé. To isté platí aj pre drahšie chladiče Scythe. Pribaľovaná pasta sa síce už samostatne nepredáva, výsledky podáva ale výborné.

Horšie dopadla Zalman ZM-STG2 a ani Alphacool HeGrease Standard nepodedila výhodnosť úspešnejšej sestričky. Nejde vyložene o zlú pastu, ale medzi lacnejšími modelmi sú tu lepší kandidáti na kúpu. Zapôsobila napríklad SilentiumPC Pactum PT-1. Účinnosť má rovnakú ako MX-2, cenovo však vychádza stále lepšie pasta Arctic. Tá si za celkovo najlepší pomer cena efektivita odnáša z testov ocenenie redakcie, rovnako ako Phobya HeGrease, ktorá je absolútnym víťazom so zároveň prijateľne nastavenou cenou.


Napíšte nám, prosím, do komentárov,
aké termopasty by ste radi videli v teste nabudúce. Za každý tip ďakujeme!

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Arctic Accelero Xtreme IV rev. 2 namiesto bloweru?

Chladiče grafík typu blower sú pre svoju neefektivitu pomerne nepopulárne, ale zato karty nimi vybavené patria k najlacnejším v rámci svojho radu, čo je ich hlavná výhoda. V kombinácii s chladičmi tretích strán je vždy možnosť pôvodný chladič nahradiť lepším. Jeden taký má aj Arctic konkrétne v podobe Accelero Xtreme IV (rev. 2). V jeho teste sme sa zamerali na to, ako výrazne ním polepšíte referenčnému Radeonu RX 5700 XT. Celý článok „Arctic Accelero Xtreme IV rev. 2 namiesto bloweru?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Arctic Accelero S3 končí. Štvorka sa nechystá a ani nebude

Najpopulárnejšia séria samostatných chladičov na grafické karty má svoje dni spočítané. Predchodca Accelero S3 (S1 rev. 2) bol v časoch najväčšej slávy na každej druhej grafike. Predaje sa však pomaly prepadali a tento revolučný dizajn strácal na užitočnosti. Vyústilo to až v to, že sa aktuálne objavil na listine „nepokračujúcich“ produktov (EOL) a žiadna budúcnosť Accelero Sx už podľa všetkého nečaká. Celý článok „Arctic Accelero S3 končí. Štvorka sa nechystá a ani nebude“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Chladiče GPU Arctic jsou oficiálně kompatibilní s Radeony Navi

Radeony RX 5700 a RX 5700 XT přišly s ne zrovna uspokojivým referenčním chladičem a nereferenční verze s custom chlazením budou asi na prodej až od druhé poloviny srpna. Co s tím do té doby, když nechcete čekat? Řešení jsou. S novými Radeony jsou oficiálně kompatibilní chladiče GPU Accelero od Arcticu. Kutilové ale hlásí, že na karty se dají namontovat třeba i chladiče ze starých Radeonů R9 290/390, jejichž montážní díry sedí. Celý článok „Chladiče GPU Arctic jsou oficiálně kompatibilní s Radeony Navi“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *