Akasa Euler MX: pasívna skrinka, ktorú nerozpáli ani 70 W

Detaily a montáž

Spolu s úspornými čipmi expandujú takisto bezhlučné počítače. Na vývoj skriniek pre ne určené sa posledné roky špecializuje britská spoločnosť Akasa. Jej najprogresívnejší model prešiel redakčným peklom. Po preskúmaní každého kúta a meraní teplôt pri všetkých možných polohách, môžeme zodpovedne povedať, čo zvládne a čo nie. Na lepšiu predstavu o šírení tepla máme pre vás aj termovíziu.

Detaily a montáž

Skrinka je vyhotovená z eloxovaného hliníku a dizajn má veľmi jednoduchý. Vrchná a bočné steny tvorí rebrovanie, predok má brúsenú úpravu. Čelný panel okrem tlačidla na zapnutie obsahuje už iba dva porty USB 3.0 (resp. 3.1 gen 1). Je trochu škoda, že sa v Akase rozhodli nevyužiť aj interný header USB 2.0, ktorý majú všetky podporované dosky.

   

Zospodu je platňa s otvormi na montáž na monitor (alebo na stenu) cez VESA 100 × 100 mm. Jej demontáž je zároveň kľúčom dovnútra, kde výpis súčastí začína aj končí konzolou na montáž dvoch 2,5″ diskov. Triapolpalcové sú nekompatibilné, nezmestia sa, skrinka by musela byť objemnejšia. Takto má pri rozmeroch 293 × 205 × 93 mm hmotnosť 3,5 kg. Na lepšiu predstavu, oproti priemernému midi-toweru je sedemkrát menšia, takže môžeme stále hovoriť o minimalizme.

Zadný panel počíta aj s doplnením sériových portov COM či externých antén Wi-Fi. Príslušné moduly si však musíte dokúpiť zvlášť

Dôležitou súčasťou príslušenstva je monolitický hliníkový blok slúžiaci na výmenu tepla medzi IHS procesora a plášťom skrinky. Jeho montáž je pomerne jednoduchá, ale aj tak musíte siahnuť po manuále. To z dôvodu, aby ste vedeli, ku ktorým montážnym dieram ho pripevniť. Tie sa líšia v závislosti od výrobcu dosky. Každý to má inak, no aj tak je podpora pomerne úzka (zoznam nájdete na webe výrobcu). Po miernych úpravách však nainštalujete aj niektoré oficiálne nepodporované dosky. Napríklad Gigabyte GA-Z270N Gaming 5 vyžaduje odstránenie estetického krytu okolo I/O portov, alebo v skrinke demontáž zadných dištančných stĺpikov. K iným doskám zase nemusí dočiahnuť kábel z predného panelu apod. Jediným podporovaným formátom je Mini-ITX.

   

Inštalácia je za normálnych okolností pomerne rýchla. Dosku prevrátite dole päticou a štandardne ju priskrutkujete. Dvakrát si však rozmyslite, či máte pripojenú všetku kabeláž, pretože po pripevnení dosky sa k prednej časti (napríklad preto, že chcete dodatočne pripojiť kabeláž SATA) znovu dostanete až po demontáži.

Disky sa už našťastie neinštalujú na zdieľaný panel s rebrovaním, kde sa viac zahrievali než chladili, ale k nezávislému plechu. Otázkou zostáva, ako sa budú správať výkonné SSD NVMe, ktorých radiče sa na vysoké teploty zahrievajú aj v bežných skrinkách s aktívnym systémovým chladením. Na ne Euler MX pripravený ešte asi nie je. Ostatne, tak ako ani žiadna konkurenčná alternatíva.

   

 

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test 14 ventilátorov v prirodzenom prostredí systémových pozícií

Sem-tam sa stretávame s názorom, že je ventilátory vhodné testovať v reálnych podmienkach, čo dokážeme jednoducho vyvrátiť. Zároveň ale rozumieme, že laik sa najlepšie stotožní s rozdielmi teplôt komponentov, ktoré vznikajú práve v dôsledku rôzneho prietoku ventilátorov. Aby ste videli korelácie takýchto testov s výsledkami z „neprirodzeného“ prostredia, na niečo sme si spomenuli. Celý článok „Test 14 ventilátorov v prirodzenom prostredí systémových pozícií“ »

  •  
  •  
  •  

Akasa Gecko Pro: „Inak“ orientovaný chladič SSD

Nástupca chladiča SSD, ktorý vo svojej cenovej relácii nemal príliš veľkú konkurenciu. Aj tak by sa dal uviesť Gecko Pro, ktorý je síce o trochu drahší, ale takisto dokonalejší (aj čo sa týka montáže). A má aj charakteristický znak, ktorým sa od iných chladičov jasne odlišuje – rebrá nemá pozdĺžne (tak, ako to je bežné), ale na šírku. Pomer ceny k chladiacemu výkonu je znovu výborný. Celý článok „Akasa Gecko Pro: „Inak“ orientovaný chladič SSD“ »

  •  
  •  
  •  

Po 10 rokoch prichádza nový dvojvežový chladič Akasa, Soho H7

Pri príležitosti uvedenia chladičov Akasa Alucia H4 a Soho H4 s prívlastkami Plus (t.j. konečne s podporou LGA 1700) sa na jednej snímke objavil aj robustný chladič s dvoma vežami. Známe sú už aj všetky jeho parametre. Po veľmi dlhom čase sa tak doposiaľ najvýkonnejší chladič Akasy – model Venom Medusa – dočká nástupcu. Materiály Akasy uvádzajú, že tento chladič je optimalizovaný na najvýkonnejšie procesory Intel Alder Lake. Celý článok „Po 10 rokoch prichádza nový dvojvežový chladič Akasa, Soho H7“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *