Akasa Euler MX: pasívna skrinka, ktorú nerozpáli ani 70 W

Detaily a montáž

Spolu s úspornými čipmi expandujú takisto bezhlučné počítače. Na vývoj skriniek pre ne určené sa posledné roky špecializuje britská spoločnosť Akasa. Jej najprogresívnejší model prešiel redakčným peklom. Po preskúmaní každého kúta a meraní teplôt pri všetkých možných polohách, môžeme zodpovedne povedať, čo zvládne a čo nie. Na lepšiu predstavu o šírení tepla máme pre vás aj termovíziu.

Detaily a montáž

Skrinka je vyhotovená z eloxovaného hliníku a dizajn má veľmi jednoduchý. Vrchná a bočné steny tvorí rebrovanie, predok má brúsenú úpravu. Čelný panel okrem tlačidla na zapnutie obsahuje už iba dva porty USB 3.0 (resp. 3.1 gen 1). Je trochu škoda, že sa v Akase rozhodli nevyužiť aj interný header USB 2.0, ktorý majú všetky podporované dosky.

   

Zospodu je platňa s otvormi na montáž na monitor (alebo na stenu) cez VESA 100 × 100 mm. Jej demontáž je zároveň kľúčom dovnútra, kde výpis súčastí začína aj končí konzolou na montáž dvoch 2,5″ diskov. Triapolpalcové sú nekompatibilné, nezmestia sa, skrinka by musela byť objemnejšia. Takto má pri rozmeroch 293 × 205 × 93 mm hmotnosť 3,5 kg. Na lepšiu predstavu, oproti priemernému midi-toweru je sedemkrát menšia, takže môžeme stále hovoriť o minimalizme.

Zadný panel počíta aj s doplnením sériových portov COM či externých antén Wi-Fi. Príslušné moduly si však musíte dokúpiť zvlášť

Dôležitou súčasťou príslušenstva je monolitický hliníkový blok slúžiaci na výmenu tepla medzi IHS procesora a plášťom skrinky. Jeho montáž je pomerne jednoduchá, ale aj tak musíte siahnuť po manuále. To z dôvodu, aby ste vedeli, ku ktorým montážnym dieram ho pripevniť. Tie sa líšia v závislosti od výrobcu dosky. Každý to má inak, no aj tak je podpora pomerne úzka (zoznam nájdete na webe výrobcu). Po miernych úpravách však nainštalujete aj niektoré oficiálne nepodporované dosky. Napríklad Gigabyte GA-Z270N Gaming 5 vyžaduje odstránenie estetického krytu okolo I/O portov, alebo v skrinke demontáž zadných dištančných stĺpikov. K iným doskám zase nemusí dočiahnuť kábel z predného panelu apod. Jediným podporovaným formátom je Mini-ITX.

   

Inštalácia je za normálnych okolností pomerne rýchla. Dosku prevrátite dole päticou a štandardne ju priskrutkujete. Dvakrát si však rozmyslite, či máte pripojenú všetku kabeláž, pretože po pripevnení dosky sa k prednej časti (napríklad preto, že chcete dodatočne pripojiť kabeláž SATA) znovu dostanete až po demontáži.

Disky sa už našťastie neinštalujú na zdieľaný panel s rebrovaním, kde sa viac zahrievali než chladili, ale k nezávislému plechu. Otázkou zostáva, ako sa budú správať výkonné SSD NVMe, ktorých radiče sa na vysoké teploty zahrievajú aj v bežných skrinkách s aktívnym systémovým chladením. Na ne Euler MX pripravený ešte asi nie je. Ostatne, tak ako ani žiadna konkurenčná alternatíva.

   

 

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Akasa má chladicí PCIe adaptéry pro dvě M.2 SSD naráz. S ocáskem

Moduly M.2 přinesly velmi šikovný fyzický formát pro úložiště SSD, ale protože s nimi přišly také výkonné NVMe disky, objevila se i nutnost je chladit. Firma Akasa teď vydala adaptéry, které řeší chlazení tak, že moduly osazují do karty PCI Express s pasivem. Jejich specialitou ale (kromě vzhledu a obligátního RGB osvícení) je, že se do nich dají posadit rovnou dva moduly – a to NVMe nebo SATA. Celý článok „Akasa má chladicí PCIe adaptéry pro dvě M.2 SSD naráz. S ocáskem“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Bezhlučná vežička pre NUCy s Coffee Lake je už za rohom

Mini počítače Intel NUC s ôsmou generáciou procesorov Core, nazývané Bean Canyon, sú tu s nami už nejaký ten týždeň. Zatiaľ je však stále veľmi málo alternatívnych skriniek. A tie pôvodné sú tradičné – malé a pomerne hlučné. Konečne sa však objavila poriadna pasívna skrinka. Že je od Akasy, ktorá sa na UCFF špecializuje najviac zo všetkých, asi nie je žiadnym prekvapením. Celý článok „Bezhlučná vežička pre NUCy s Coffee Lake je už za rohom“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Od malej po veľkú. Test chladenia 8 počítačových skriniek

Rôzny objem, vnútorné rozloženie, ventilátory a za/pred nimi prekážky, ktoré sa jedna od druhej takisto odlišujú. To a mnohé ďalšie faktory sa podieľajú na tom, ako efektívne skrinka dokáže dostať teplo zvnútra von. Máme pre vás porovnanie základných typov, od 3-litrovej plechovky po 40-litrovú klasiku. Výber zahŕňajú i dve pasívne skrinky, z aktívnych jedna úzka s miestom na veľkú grafiku, vežovitá s doskou vodorovne či zástupkyňa rodu odhlučnených. Celý článok „Od malej po veľkú. Test chladenia 8 počítačových skriniek“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *