Akasa Euler MX: pasívna skrinka, ktorú nerozpáli ani 70 W

Hodnotenie

Spolu s úspornými čipmi expandujú takisto bezhlučné počítače. Na vývoj skriniek pre ne určené sa posledné roky špecializuje britská spoločnosť Akasa. Jej najprogresívnejší model prešiel redakčným peklom. Po preskúmaní každého kúta a meraní teplôt pri všetkých možných polohách, môžeme zodpovedne povedať, čo zvládne a čo nie. Na lepšiu predstavu o šírení tepla máme pre vás aj termovíziu.

Hodnotenie

Od vydania prvého Euleru (v 2012) sa výrobca v mnohom poučil a model s prívlastkom MX už napríklad netrpí prehrievaním diskov. Ich chladenie je vyriešené o poznanie rozumnejšie, čím sa stáva v skrinke použiteľným aj HDD. Pri maximálnom tepelnom zaťažení odporúčanom výrobcom (tj. s CPU do 35 W), sa bude vo väčšine prípadov výraznejšie než procesor zahrievať jeho napájacia kaskáda a čipset. Dosahované teploty pohybujúce sa do 60 ºC sú však stále úplne v poriadku.

Nízkym udávaným TDP sa výrobca zrejme kryje z viacerých dôvodov (a ich kombinácií). Kvôli neefektívnej paste na čipoch CPU, neuváženému použitiu lacnej základnej dosky s napájaním bez prídavného chladenia, a takisto chce asi predchádzať nestabilite v priemyselnom prostredí, kde je teplota vzduchu často výrazne vyššia než v bežných domácich podmienkach.

Skrinku nezruinuje ani 70 W (pričom teplota plášťa v najteplejšom bode len mierne presahuje 50 ºC). Teploty CPU síce už začínajú byť vysoké (78 – 82 ºC), ale stále nie sú kritické. S použitím takto výhrevného procesora je mimoriadne dôležité, aby bola základná doska na napájacej kaskáde vybavená riadne dimenzovaným pasívom.

Najefektívnejšie je skrinku prevádzkovať vertikálne, na šírku. Samovoľný odvod tepla stúpaním po dĺžke rebier je evidentne najrýchlejší. Najmenej sa vtedy zahrieva aj disk, pretože už nie je v osi stúpania teplého vzduchu. Naopak, komplexne najhoršie ochladzovanie je pri vertikálnej orientácii na výšku a s procesorom bližšie k vrchu (než spodku) skrinky. Po otočení o 180 stupňov sa situácia z pochopiteľného dôvodu mení k lepšiemu. Nech je to tak či onak (pokojne horizontálne na pracovnom stole), rozdiely v zahrievaní sú pomerne malé a zmestia sa do 5 stupňov Celzia.

Zamrzí len to, že je obrovský potenciál pasívu využívaný iba čiastočne. Termokamera prezrádza nerovnomerné zahrievanie rebrovania. Boky sú výrazne chladnejšie ako oblasť, ktorá je cez blok v kontakte s procesorom. Po vytvorení sofistikovanejšej siete z heatpipe, by mohlo byť chladenie na lepšej úrovni. Vďaka tomuto jednoduchému návrhu a ušetrení nákladov (na výrobu i komplikovanejší vývoj) je však cena veľmi priaznivá. Navyše, keď je v cene už aj slušný picoPSU s 80-wattový adaptérom. Toto duo účinnosťou pod 80 % klesá iba pri nízkom zaťažení (pod 25 %) a naopak pri hranici svojich možností, nad 90 %. Dôležité takisto je, že nevydáva ani žiaden rušivý zvuk.



Napíšte nám, prosím, do komentárov,
aké skrinky by ste radi videli v teste nabudúce. Za každý tip ďakujeme!

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test 14 ventilátorov v prirodzenom prostredí systémových pozícií

Sem-tam sa stretávame s názorom, že je ventilátory vhodné testovať v reálnych podmienkach, čo dokážeme jednoducho vyvrátiť. Zároveň ale rozumieme, že laik sa najlepšie stotožní s rozdielmi teplôt komponentov, ktoré vznikajú práve v dôsledku rôzneho prietoku ventilátorov. Aby ste videli korelácie takýchto testov s výsledkami z „neprirodzeného“ prostredia, na niečo sme si spomenuli. Celý článok „Test 14 ventilátorov v prirodzenom prostredí systémových pozícií“ »

  •  
  •  
  •  

Akasa Gecko Pro: „Inak“ orientovaný chladič SSD

Nástupca chladiča SSD, ktorý vo svojej cenovej relácii nemal príliš veľkú konkurenciu. Aj tak by sa dal uviesť Gecko Pro, ktorý je síce o trochu drahší, ale takisto dokonalejší (aj čo sa týka montáže). A má aj charakteristický znak, ktorým sa od iných chladičov jasne odlišuje – rebrá nemá pozdĺžne (tak, ako to je bežné), ale na šírku. Pomer ceny k chladiacemu výkonu je znovu výborný. Celý článok „Akasa Gecko Pro: „Inak“ orientovaný chladič SSD“ »

  •  
  •  
  •  

Po 10 rokoch prichádza nový dvojvežový chladič Akasa, Soho H7

Pri príležitosti uvedenia chladičov Akasa Alucia H4 a Soho H4 s prívlastkami Plus (t.j. konečne s podporou LGA 1700) sa na jednej snímke objavil aj robustný chladič s dvoma vežami. Známe sú už aj všetky jeho parametre. Po veľmi dlhom čase sa tak doposiaľ najvýkonnejší chladič Akasy – model Venom Medusa – dočká nástupcu. Materiály Akasy uvádzajú, že tento chladič je optimalizovaný na najvýkonnejšie procesory Intel Alder Lake. Celý článok „Po 10 rokoch prichádza nový dvojvežový chladič Akasa, Soho H7“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *