Test 27 teplovodivých pást, 1. časť

Zoznam termopást a metodika testovania

Aj termopasta môže výrazne formovať chladiaci výkon. Objednali a porovnali sme niekoľko modelov, čím pokrývame značnú časť súčasnej ponuky. Má legendárna Arctic MX-2 stále zmysel? Alebo je už rozumnejšie siahnuť po novších pastách Cooler Masteru či Cryorigu? Možnosťou je aj medená Coollaboratory. Okrem odporúčaní vás budeme tentokrát i varovať. Niektorým pastám je lepšie sa radšej vyhnúť.

Zoznam termopást a metodika testovania

Na lepšiu orientáciu sú jednotlivé pasty zoradené abecedne, v takomto poradí ich nájdete na fotke, v tabuľke so špecifikáciami a takisto na doštičke s ukážkou vytlačených vzoriek. Pretože žiadny z výrobcov neuvádza kompletné špecifikácie všetkých kľúčových parametrov, v súhrnnej tabuľke veľa údajov chýba.

 

Okrem Coollaboratory Liquid Copper sú všetky pasty elektricky nevodivé. Doplňujúci prehľad o viskozite znázorňujeme na obrázku, kde bola z každej tuby kolmo nanesená malá kvapka. S vyššou viskozitou počítajte u Alphacool Silver Grease, Cooler Master MasterGel a MasterGel Pro a u všetkých modelov Cryorig.

Demonštrácia viskozity. Vzorky sú usporiadané zľava doprava v abecednom poradí

Nasledujúce obrázky ilustrujú, ako sa vzorky správajú po roztlačení, v našom prípade dvoma transparentými doštičkami, a pri rozotieraní. Vzduchové bublinky, respektíve prasklinky sú najrozsiahlejšie v štruktúre Liquid Copper. A nezáleží na tom, ktorú z týchto dvoch techník použijete, táto pasta má pod tlakom s udržaním celistvosti ťažkosti. Najjednoduchšie sa rozotierajú Alphacool XPX-1, Arctic MX-4 a CM Master GelMaker, čo sú všetko lesklé pasty. Spraviť dokonale rovnú vsrtvičku s Alphacool Silver Grease a CM MasterGel Pro je už prácnejšie, sťažuje to ich zrnité zloženie. Viac ťahov vyžadujú, pretože sa trhajú, aj matné Cryorig CP5 a CP7. Z matných sa najpohodlnejšie rozotiera BeQuiet! DC1.

   

Ako zahrievacie teleso používame pretaktovaný Intel Core i7-5930K@4,4 GHz (na základnej doske Gigabyte X99-UD4) so zvýšeným Vcore na 1,25 V. Záťaž simulujeme v IntelBurnTeste (7500 MB). Odpadové teplo procesora je vtedy na úrovni približne 140 W. Po úvodnom zahorení je doba trvania testov 300 sekúnd, čo je pri použití priemyselných ventilátorov Noctua iPPC NF-F12 2000 s veľmi vysokým prietokom na chladiči Scythe Fuma dostatočne dlhý čas na to, aby sa teploty ustálili na konečnej hodnote a ďalej už nestúpali. V ojedinelých situáciách môžu teploty po desiatkach hodín nepatrne klesnúť, čo je prípad Arctic Silver 5, ktorej výsledky preto berte s rezervou. Ostatné modely zapečenie nevyžadujú.

Teplovodivé pasty nanášame pomocou dodávaných aplikátorov v rovnomernej vrstvičke po celej ploche IHS, a to o množstve 0,1 ml. Každý z testov, počínajúc novou montážou, dvakrát opakujeme, čím sa uisťujeme, že sa namerané výsledky zhodujú. Teplota vzduchu na vstupe sa vždy pohybuje v rozsahu 21 – 21,3 °C. V priestoroch klimatizovaného testlabu je pod neustálym dohľadom.

   

 

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Je tu AIO vodní chladič pro Radeon VII. Může i do custom okruhu

Když vyšel Radeon VII, neměl bohužel moc dobrý chladič, recenzenti u něj shledali velkou hlučnost. Jako možnost, jak s tím něco udělat, se doteď nabízely vodní bloky, ale ty vyžadují custom vodní chlazení, náročné finančně i časově. Teď se objem objevila alternativa, kterou by mělo být mnohem snazší aplikovat: vodní chlazení pro Radeon VII typu all-in-one, tedy bezúdržbové s připraveným radiátorem a pumpou. Celý článok „Je tu AIO vodní chladič pro Radeon VII. Může i do custom okruhu“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Alphacool uvádí fittingy pro vodní okruhy s integrovaným laserem

Zase tu jednou máme něco exotického. Pro stavitele vodních chlazení vymyslela firma Alphacool něco, co by vás asi nenapadlo: fitting vybavený opravdovým laserem. Není to (doufejme) žádná zamaskovaná příprava na vzpouru strojů proti uživatelům. Tato legrácka má pomáhat při navrhování a stavbě okruhu, takže vlastně nejde o součástku, která by v něm zůstávala při provozu, má však z praktických důvodů právě provedení fittingu. Celý článok „Alphacool uvádí fittingy pro vodní okruhy s integrovaným laserem“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Alphacool má 80 a 40mm radiátory pro servery. Vodník v mini PC?

U radiátorů používaných ve vodním chlazení jsme si zvykli, že jejich profil kopíruje klasické ventilátory. A tudíž potřebuje docela dost prostoru na stěně skříně. Firma Alphacool teď na CES 2019 představila radiátory, které na to jdou o dost jinak – jsou hranolové a průřez, kterým prochází vzduch je hodně nízký. Jde o produkt určený pro nízké 1U servery, ale zajímavý by mohl být i v kompaktních počítačích. Celý článok „Alphacool má 80 a 40mm radiátory pro servery. Vodník v mini PC?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *