Test 27 teplovodivých pást, 1. časť

Výsledky testov a hodnotenie

Aj termopasta môže výrazne formovať chladiaci výkon. Objednali a porovnali sme niekoľko modelov, čím pokrývame značnú časť súčasnej ponuky. Má legendárna Arctic MX-2 stále zmysel? Alebo je už rozumnejšie siahnuť po novších pastách Cooler Masteru či Cryorigu? Možnosťou je aj medená Coollaboratory. Okrem odporúčaní vás budeme tentokrát i varovať. Niektorým pastám je lepšie sa radšej vyhnúť.

Výsledky testov a hodnotenie

Na chvoste skončila Alphacool Silver Grease, čo sa dalo vzhľadom na najnižšiu cenu za gram očakávať. Takýto prepočet je však oproti ostatným, podstatne menším pastám, nefér a na mieste je porovnanie s rovnako veľkým balením Arctic MX-2. Táto pasta je síce o 40 % drahšia, ale takisto výrazne efektívnejšia. Navyše Silver Grease sa od Alphacoolu vyznačuje nepríjemným zápachom. Besteller Arcticu dobehla až druhá pasta Alphacoolu, XPX-1, s cenou ale výrazne vyššou.

Je obdivuhodné, že si MX-2, aj po desiatich rokoch od uvedenia, drží vo svojej cenovej kategórii dominantné postavenie. Nezatienila ju ani nástupkyňa – MX-4. Tá síce dosahuje o málinko lepšie výsledky, avšak pomer ceny k efektivite má horší. Na Arctic MX-2 nestačí ani žiadna z trojice pást Cooler Masteru. Ich najvyšší model, MasterGel Maker, síce má o trochu lepšie výsledky, to však za trojnásobný príplatok. Vysokú cenu si neobhájili ani Cryorig CP5 a CP7. Za pozornosť stojí až najnižší model CP15, ktorý vám už z nákupného vozíka vyhadzovať nebudeme, no BeQuiet! DC1 je za 5 eur lepšou voľbou.

Najväčším sklamaním sú výsledky Coollaboratory Liquid Copper. Na papieri vyzerá zloženie zo zliatiny medi výborne, v praxi už ale až tak skvelo nefunguje a paradoxne sa radí k najhorším testovaným pastám. Konečný verdikt a odporúčania nájdete v druhej časti tohto testu.


Napíšte nám, prosím, do komentárov,
aké termopasty by ste radi videli v teste nabudúce. Za každý tip ďakujeme!

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Obrnené ventilátory Apex Stealth sľubujú „nemožné“

Alphacool pustil do sveta nové ventilátory Apex Stealth, ktoré vzbudzujú pozornosť najmä dvoma vecami. Jednak tým, že obsahujú robustné kovové prvky a potom ešte špecifikáciami. Tie sa zdajú byť doslova neuveriteľné a hoci nepochybujeme o tom, že efektivita týchto ventilátorov bude špičková, tak ťažko a hľadajú prvky, pre ktoré by mali byť „najlepšie“, ako to naznačujú špecifikácie. Celý článok „Obrnené ventilátory Apex Stealth sľubujú „nemožné““ »

  •  
  •  
  •  

Alphacool uviedol sériu vysokorýchlostných ventilátorov „Core“

Šesť nových modelov, z ktorých najpomalší končí na 2000 ot./min a najrýchlejší až na 4000 ot./min. Jedná sa o mix 120 a 140-milimetrových ventilátorov, kde pri väčšom formáte Alphacool siahol po rôzne vymodelovaných rotoroch. To aj s ohľadom na to, aby takto rýchly a relatívne veľký ventilátor bolo vôbec možné prevádzkovať pri rozumne nízkych vibráciách. Medzi novinkami Alphacoolu je preto aj ventilátor s robustnejšími lopatkami. Celý článok „Alphacool uviedol sériu vysokorýchlostných ventilátorov „Core““ »

  •  
  •  
  •  

Plastový vs. kovový backplate Alphacool (pod LGA 1700)

Z dosť nepochopiteľných dôvodov chladiaci výkon drvivej väčšiny kvapalinových chladičov typu AIO degraduje použitie nevhodného backplate. Ten je obvykle poddimenzovaný, z plastu, a nedokáže na procesor vyvinúť optimálny prítlak. Aby ste mali predstavu, ako stojí „tradičný“ plastový backplate oproti poriadnemu, z ocele, sme pre vás pripravili ich vzájomné porovnanie. Celý článok „Plastový vs. kovový backplate Alphacool (pod LGA 1700)“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *