Akasa Euler MX: pasívna skrinka, ktorú nerozpáli ani 70 W

Metodika

Spolu s úspornými čipmi expandujú takisto bezhlučné počítače. Na vývoj skriniek pre ne určené sa posledné roky špecializuje britská spoločnosť Akasa. Jej najprogresívnejší model prešiel redakčným peklom. Po preskúmaní každého kúta a meraní teplôt pri všetkých možných polohách, môžeme zodpovedne povedať, čo zvládne a čo nie. Na lepšiu predstavu o šírení tepla máme pre vás aj termovíziu.

Metodika

Na testovanie chladiaceho výkonu používame rôzne stupne tepelnej záťaže. Procesor je nastavený tak, aby testovacia konfigurácia vyžarovala postupne 20, 40 a 70 W. Na presné vyladenie používame wattmeter Extech 380801 a 650W zdroj SeaSonic Prime. Kalkulujeme pochopiteľne aj s rozdielmi, ktoré udáva účinnosť zdroja pri zaťažení, ktoré zodpovedá jednotlivým režimom.

Meranie teplôt trvá po dobu 30 minút, pričom najnižších 20 W predstavuje chod mimo záťaž. Ostatné režimy simulujeme v IntelBurnTeste. Vždy na konci testov z vybraných komponentov odčítavame teploty. Konkrétne z interných snímačov CPU, SSD a RAM. Na zistenie miery zahrievania MOSFET-ov a čipsetu používame termočlánky, ktoré sú v kontakte s ich pasívmi. Tieto dáta sú posielané a následne spracované z riadne kalibrovaného teplomeru UNI-T UT325. Teplota vzduchu v miestnosti je počas testovania vždy udržiavaná v rozmedzí 21 – 21,3 ºC.

   

*Pri celkovom vyžarovaní zostavy 40 W je procesor upravený na 3 GHz@0,85 V a pri 70 W 4,2 GHz@1,12 V

Pasívne skrinky testujeme pri rôznych polohách. Pri takých, ktoré pripadajú do úvahy aj v praxi. V prípade Akasy Euler MX to znamená jedna horizontálna a tri vertikálne. Vertikálne na šírku, tzn. s predným panelom hore a potom dvakrát vertikálne s orientáciou na výšku. Pri jednej z týchto polôh je procesorová časť bližšie k vrchu skrinky (a zároveň má spúšťacie tlačidlo po pravej ruke) a pri druhej je naopak bližšie k spodku (so zapínaním zľava).

   

 

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test 14 ventilátorov v prirodzenom prostredí systémových pozícií

Sem-tam sa stretávame s názorom, že je ventilátory vhodné testovať v reálnych podmienkach, čo dokážeme jednoducho vyvrátiť. Zároveň ale rozumieme, že laik sa najlepšie stotožní s rozdielmi teplôt komponentov, ktoré vznikajú práve v dôsledku rôzneho prietoku ventilátorov. Aby ste videli korelácie takýchto testov s výsledkami z „neprirodzeného“ prostredia, na niečo sme si spomenuli. Celý článok „Test 14 ventilátorov v prirodzenom prostredí systémových pozícií“ »

  •  
  •  
  •  

Akasa Gecko Pro: „Inak“ orientovaný chladič SSD

Nástupca chladiča SSD, ktorý vo svojej cenovej relácii nemal príliš veľkú konkurenciu. Aj tak by sa dal uviesť Gecko Pro, ktorý je síce o trochu drahší, ale takisto dokonalejší (aj čo sa týka montáže). A má aj charakteristický znak, ktorým sa od iných chladičov jasne odlišuje – rebrá nemá pozdĺžne (tak, ako to je bežné), ale na šírku. Pomer ceny k chladiacemu výkonu je znovu výborný. Celý článok „Akasa Gecko Pro: „Inak“ orientovaný chladič SSD“ »

  •  
  •  
  •  

Po 10 rokoch prichádza nový dvojvežový chladič Akasa, Soho H7

Pri príležitosti uvedenia chladičov Akasa Alucia H4 a Soho H4 s prívlastkami Plus (t.j. konečne s podporou LGA 1700) sa na jednej snímke objavil aj robustný chladič s dvoma vežami. Známe sú už aj všetky jeho parametre. Po veľmi dlhom čase sa tak doposiaľ najvýkonnejší chladič Akasy – model Venom Medusa – dočká nástupcu. Materiály Akasy uvádzajú, že tento chladič je optimalizovaný na najvýkonnejšie procesory Intel Alder Lake. Celý článok „Po 10 rokoch prichádza nový dvojvežový chladič Akasa, Soho H7“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *