Arctic dodržal slovo, MX-5 je v predaji. Poznáme parametre

Nová termopasta Arctic MX-5: Nízka viskozita a ceny o trochu vyššie než za MX-2

Od včera (15. 3.) sú na Amazone skladom rôzne veľké tuby nových temopást MX-5. Arcticu sa tak podarilo stihnúť termín, ktorý avizoval v januári, kedy ešte neboli známe žiadne špecifikácie. Tie sú už teraz vcelku podrobné a zahŕňajú i bežne neudávané parametre úrovne elektrickej izolácie. Základná informácia o tepelnej vodivosti však z nejakého dôvodu chýba a niečo nám tu nehrá.

Teplovodivé pasty patria medzi najúspešnejšie produkty Arcticu, špeciálne v rámci série MX. Dokladajú to aj firemné štatistiky predajov a tak je pomerne  prirodzené, že sme sa dočkali aj nového modelu, ktorým je MX-5. V mnohých ohľadoch má ísť o inú pastu, než je najpopulárnejšia MX-2, ktorá v rámci svojej cenovej kategórie podávala vynikajúce výsledky aj v našich testoch.

Výpis parametrov je pomerne široký a dá sa z neho vyčítať napríklad to, že bude mať MX-5 pomerne vysokú viskozitu, s 550 poise bude výrazne redšia než jej predchodkyne, ktoré sa pohybovali v rozmedzí (850 – 875 poise). Hustota materiálu s 3,2 g/cm³ pritom zostala vysoká. MX-2 má na porovnanie udávaných  3,96 g/cm³ a MX-4 iba 2,5 g/cm³.

Slušná by mala byť aj odolnosť voči extrémne nízkym aj vysokým teplotám. Pracovný rozsah Arctic bližšie špecifikuje medzi -40 až +180 ℃. V tomto rozmedzí by nemalo dochádzať k výraznému zhoršeniu teplovodivých vlastností.

Pozoruhodné sú i parametre izolačnej pevnosti (1,9 × 10^13 Ω-cm) a o prierazovom napätí (250 V/mm), ktoré sa pri teplovodivých pastách sa nezvyknú spomínať. To aj preto, že uvádzať ich v kontexte s počítačmi nemá príliš opodstatnenie. Užitočné sú tieto parametre skôr pre oblasť konštrukčnej elektroniky a hovoria o dobrej elektrickej izolácii aj pri tenučkých vrstvách. Jedna vec je, že je samozrejme MX-5 elektricky nevodivá a bez kovových častíc a druhá vec je, že je schopná od seba dve inak eklekticky vodivé súčiastky odizolovať.

Je  pomerne zvláštne, do akých podrobností Arctic zachádza a pritom nikde nenájdete zmienku o tepelnej vodivosti. Tento základný parameter chýba. A ešte záhadnejšie je, že ho výrobca odstránil aj pri starších pastách MX. Otázkou je prečo. Bude to z našej strany síce číra špekulácia, ale možno sa chcel Arctic vyhnúť priamej tabuľkovej konfrontácii s napríklad s MX-2 s cieľom umelo zvýšiť atraktivitu novej pasty. MX-5 totiž najskôr nebude mať výrazne vyššiu teplotnú vodivosť než staršie pasty. Pre zaujímavosť, pri MX-2 Arctic v minulosti písal 5,6 W/mK.

V prípade, že by bola teplotná vodivosť podobná MX-2, tak by asi nešlo o dobrý marketing, na ktorý zrejme doplatili aj horšie predaje MX-3 či MX-4. To môže byť pomerne reálny dôvod, prečo Arctic zo špecifikácií vyhodil údaje o tepelnej vodivosti. Znovu však treba poznamenať, že toto je len špekulácia a možno existuje k nezaradeniu základného parametra tomu lepší dôvod.

Arctic MX-5 je dostupná v rôzne veľkých baleniach od 2 do 50 g. Najvýhodnejšie na jednotku objemu je to najväčšie (za 37,70 eur), ktoré je vhodné typicky pre servisných technikov.

Menšie tubičky sú v ponuke Amazonu za 20 (20 g), 10 (8 g), 5,80 (4 g)4,90 (2 g) eur. Oproti MX-2 sú MX-5 s rovnakým objemom drahšie približne o 30 %. Za symbolický 10-centový príplatok môžete mať dvoj, štvor a osemgramové balenie aj so špachtličkou na rozotieranie. Čitatelia HWCoolingu však dobre vedia, že zdržovať sa netreba (Nanášame termopastu: akou technikou a koľko?). 🙂


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nízky profil vo väčšom, 140 mm tele. Arctic má P14 Slim

S narastajúcim prierezom ventilátorov sa hrúbka obvykle zväčšuje. Pre prípady, keď je požadovaný opak, teda veľký, ale zároveň tenký ventilátor, Arctic „stlačil“ P14 na 16 mm. Jedná sa o jeden z mála ventilátorov s takýmito proporciami a tento má ambície byť nad zvyškom ponuky. V porovnaní s o číslo menším modelom P12 Slim by mal byť nárast prietoku pri rovnakej hlučnosti takmer 24 %. Celý článok „Nízky profil vo väčšom, 140 mm tele. Arctic má P14 Slim“ »

 •  
 •  
 •  

Arctic BioniX P120 A-RGB: Svietiaci špecialista na filtre a mriežky

Tak tomuto sa hovorí ukážkový obrat. Spomínate, ako BioniX F120 „pohorel“ na prekážkach? Novší BioniX P120 (A-RGB) už takúto zásadnú slabinu nemá. Naopak, prekážky ho dusia podstatne menej ako mnohé konkurenčné ventilátory. Už len skrotiť tie vibrácie, doladiť akustiku, v ktorej sú isté rezervy a bude to skvelé. Základ (rotor) je do praxe lepší, než napovedajú štítkové parametre. Celý článok „Arctic BioniX P120 A-RGB: Svietiaci špecialista na filtre a mriežky“ »

 •  
 •  
 •  

Arctic Freezer 7 X rev. 3: Chladiaca legenda, ktorej ušiel vlak

Koľko generácií procesorov Freezer 7 mohol chladiť? Najviac. Žiadna iná značka chladičov neexistuje tak dlho. To je dozaista hodné rešpektu, ale faktom zostáva, že progres v účinnosti je z revízie na revíziu strnulý. Nejaké zlepšenia síce pribúdajú, ale pomalšie než u konkurenčných riešení, ktoré sú výrazne výhodnejšie. Do regálov kamenných obchodov a PC zostáv sa tak Freezer 7 ako „číslo jeden“ často dostáva už iba zo zotrvačnosti. Celý článok „Arctic Freezer 7 X rev. 3: Chladiaca legenda, ktorej ušiel vlak“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (7) Pridať komentár

  1. Á, jasné, díky! Hmm, aj to formátovanie vrchných indexov pri vkladaní textu nejako zaniklo, sakra. 🙂

   1. Ešte tam ostalo „Hustota materiálu s 3,2 g/m3 pritom“
    Inak tá pasta vyzerá zaujímavo MX-2 som používal strašne rád, ale v poslednom čase nejako nebola dostupná keď som chcel kúpiť, tak som začal používať MX-4 ale s tou sa mi pracuje o čosi horšie

  1. Arctic neplatí za kdovíjak věhlasnou značku, na to se spoléhat nemůže. Zvlášť, pokud je u konkurence zvykem hodnotu vodivosti uvádět.

  2. Ono je to stejně jedno, všechny šedivé pasty mají tepelnou vodivost cca stejnou, na teplotách CPU nic moc nepoznáš, to je v rámci chyby měření. Podstatný je u arcticu hlavně to že jsou s nim zkušenosti za víc než 10 let a ví se že ta pasta nezkamení a má furt stojí konzistenci a chladič jde bez problému sundat. MX-5 je nová pasta u který tohle nevíme jak se bude chovat, kdo se často hrabe v počítačích by měl asi spíš zustat u MX-2 která je osvědčená a fakt dobrá.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *