Arctic dodržal slovo, MX-5 je v predaji. Poznáme parametre

Nová termopasta Arctic MX-5: Nízka viskozita a ceny o trochu vyššie než za MX-2

Od včera (15. 3.) sú na Amazone skladom rôzne veľké tuby nových temopást MX-5. Arcticu sa tak podarilo stihnúť termín, ktorý avizoval v januári, kedy ešte neboli známe žiadne špecifikácie. Tie sú už teraz vcelku podrobné a zahŕňajú i bežne neudávané parametre úrovne elektrickej izolácie. Základná informácia o tepelnej vodivosti však z nejakého dôvodu chýba a niečo nám tu nehrá.

Teplovodivé pasty patria medzi najúspešnejšie produkty Arcticu, špeciálne v rámci série MX. Dokladajú to aj firemné štatistiky predajov a tak je pomerne  prirodzené, že sme sa dočkali aj nového modelu, ktorým je MX-5. V mnohých ohľadoch má ísť o inú pastu, než je najpopulárnejšia MX-2, ktorá v rámci svojej cenovej kategórie podávala vynikajúce výsledky aj v našich testoch.

Výpis parametrov je pomerne široký a dá sa z neho vyčítať napríklad to, že bude mať MX-5 pomerne vysokú viskozitu, s 550 poise bude výrazne redšia než jej predchodkyne, ktoré sa pohybovali v rozmedzí (850 – 875 poise). Hustota materiálu s 3,2 g/cm³ pritom zostala vysoká. MX-2 má na porovnanie udávaných  3,96 g/cm³ a MX-4 iba 2,5 g/cm³.

Slušná by mala byť aj odolnosť voči extrémne nízkym aj vysokým teplotám. Pracovný rozsah Arctic bližšie špecifikuje medzi -40 až +180 ℃. V tomto rozmedzí by nemalo dochádzať k výraznému zhoršeniu teplovodivých vlastností.

Pozoruhodné sú i parametre izolačnej pevnosti (1,9 × 10^13 Ω-cm) a o prierazovom napätí (250 V/mm), ktoré sa pri teplovodivých pastách sa nezvyknú spomínať. To aj preto, že uvádzať ich v kontexte s počítačmi nemá príliš opodstatnenie. Užitočné sú tieto parametre skôr pre oblasť konštrukčnej elektroniky a hovoria o dobrej elektrickej izolácii aj pri tenučkých vrstvách. Jedna vec je, že je samozrejme MX-5 elektricky nevodivá a bez kovových častíc a druhá vec je, že je schopná od seba dve inak eklekticky vodivé súčiastky odizolovať.

Je  pomerne zvláštne, do akých podrobností Arctic zachádza a pritom nikde nenájdete zmienku o tepelnej vodivosti. Tento základný parameter chýba. A ešte záhadnejšie je, že ho výrobca odstránil aj pri starších pastách MX. Otázkou je prečo. Bude to z našej strany síce číra špekulácia, ale možno sa chcel Arctic vyhnúť priamej tabuľkovej konfrontácii s napríklad s MX-2 s cieľom umelo zvýšiť atraktivitu novej pasty. MX-5 totiž najskôr nebude mať výrazne vyššiu teplotnú vodivosť než staršie pasty. Pre zaujímavosť, pri MX-2 Arctic v minulosti písal 5,6 W/mK.

V prípade, že by bola teplotná vodivosť podobná MX-2, tak by asi nešlo o dobrý marketing, na ktorý zrejme doplatili aj horšie predaje MX-3 či MX-4. To môže byť pomerne reálny dôvod, prečo Arctic zo špecifikácií vyhodil údaje o tepelnej vodivosti. Znovu však treba poznamenať, že toto je len špekulácia a možno existuje k nezaradeniu základného parametra tomu lepší dôvod.

Arctic MX-5 je dostupná v rôzne veľkých baleniach od 2 do 50 g. Najvýhodnejšie na jednotku objemu je to najväčšie (za 37,70 eur), ktoré je vhodné typicky pre servisných technikov.

Menšie tubičky sú v ponuke Amazonu za 20 (20 g), 10 (8 g), 5,80 (4 g)4,90 (2 g) eur. Oproti MX-2 sú MX-5 s rovnakým objemom drahšie približne o 30 %. Za symbolický 10-centový príplatok môžete mať dvoj, štvor a osemgramové balenie aj so špachtličkou na rozotieranie. Čitatelia HWCoolingu však dobre vedia, že zdržovať sa netreba (Nanášame termopastu: akou technikou a koľko?). 🙂


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Vieme, ako to Arctic bude mať s podporou pätice Intel LGA 1700

S príchodom procesorov Alder Lake sa mení pätica a LGA 1700 tentokrát z pohľadu montáže výrazne mení situáciu. Na to aktuálne reaguje Arctic s oznamom pre súčasných aj budúcich majiteľov chladičov tejto firmy. Sú tu dve dobré správy. Prvá a hlavná je, že na nové procesory Intel nainštalujete aj staršie chladiče Arctic (a nemusí vás to ani nič stáť) a druhá správa odkazuje na pripravovaný chladič, ktorý bude mať natívnu podporu. Celý článok „Vieme, ako to Arctic bude mať s podporou pätice Intel LGA 1700“ »

 •  
 •  
 •  

Arctic Liquid Freezer II 240 je už i s osvetlením (A)RGB LED

Kvapalinový chladič Liquid Freezer II 240 v našich testoch podával veľmi dobré výsledky. Napríklad v porovnaní s väčším FD Celsius+ S36 Prisma je účinnejší a hlavne podstatne lacnejší. Niekomu však môže chýbať svietiace vyhotovenie. Ale i to už má Arctic odpoveď, hoci zatiaľ len pre variant s 240-milimetrovým radiátorom. Samotný radiátor zostáva rovnaký, ale zmenil sa výkon ventilátorov. Celý článok „Arctic Liquid Freezer II 240 je už i s osvetlením (A)RGB LED“ »

 •  
 •  
 •  

Novinka: Arctic verí svojim veciam, 6-ročná záruka na všetko

Najprv z dvoch na šesť rokov záruky pre chladiče Liquid Freezer II a teraz na zvyšok toho, čo má Arctic v ponuke. Dlhší čas na eventuálnu reklamáciu sa vzťahuje aj na tovar zakúpený spätne, vrátane najlacnejších ventilátorov, čo dáva pri rozhodovaní pri výbere veľmi peknú pridanú hodnotu. Konkurenčné riešenia až takto prozákaznícky orientované obvykle nebývajú. Celý článok „Novinka: Arctic verí svojim veciam, 6-ročná záruka na všetko“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (7) Pridať komentár

  1. Á, jasné, díky! Hmm, aj to formátovanie vrchných indexov pri vkladaní textu nejako zaniklo, sakra. 🙂

   1. Ešte tam ostalo „Hustota materiálu s 3,2 g/m3 pritom“
    Inak tá pasta vyzerá zaujímavo MX-2 som používal strašne rád, ale v poslednom čase nejako nebola dostupná keď som chcel kúpiť, tak som začal používať MX-4 ale s tou sa mi pracuje o čosi horšie

  1. Arctic neplatí za kdovíjak věhlasnou značku, na to se spoléhat nemůže. Zvlášť, pokud je u konkurence zvykem hodnotu vodivosti uvádět.

  2. Ono je to stejně jedno, všechny šedivé pasty mají tepelnou vodivost cca stejnou, na teplotách CPU nic moc nepoznáš, to je v rámci chyby měření. Podstatný je u arcticu hlavně to že jsou s nim zkušenosti za víc než 10 let a ví se že ta pasta nezkamení a má furt stojí konzistenci a chladič jde bez problému sundat. MX-5 je nová pasta u který tohle nevíme jak se bude chovat, kdo se často hrabe v počítačích by měl asi spíš zustat u MX-2 která je osvědčená a fakt dobrá.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *