Vyšiel nízkorozpočtový chladič Noctua, NH-U12S redux za 50 eur

Nový chladič NH-U12S redux má dosahovať rovnaký výkon ako drahší NH-U12S

Jedna príjemná správa na utorňajšie popoludnie – lacnejší chladič z radu „redux“, ktorý Noctua v ostanom čase pripravovala, si už môžete objednať. Nové chladiče NH-U12S sú skladom a zdá sa, že i v dostatočnom počte. Chladiaci výkon by podľa interných testov Noctuy mal zodpovedať štandardnému chladiču NH-U12S s tým rozdielom, že reduxový variant bude síce o trochu hlučnejší, ale zase ušetríte.

Nakoniec to neboli ani tri týždne, odkedy Noctua na svojom Twittri navnadila na čoskoro vydanie chladiča, ktorý nakoniec označuje NH-U12S redux. Je to prvý chladič Noctuy, ktorý sa dodáva s lacnejšími ventilátormi redux, ktoré používajú ložiská (SSO) a osvedčené tvary rotorov a rámčekov z prvej generácie, len teda v sivej farbe namiesto pôvodnej béžovo-hnedej.

Nielen lacnejšie ventilátory, ale i jednoduchší pasív tlačia na čo najnižšiu cenu chladiča. NH-U12S redux má úplne nový pasív, ktorý vychádza s U12S (bez redux). Rozdiel je iba v počte heatpipe. V lacnejšom chladiči redux teplo rozvážajú namiesto piatich (NH-U12S) už štyri heatpipe.

Tvar ani plocha rebier sa nezmenili. Dokonca sa zachoval aj priechod trubíc, ktoré rebrá pretínajú v rovnakých miestach. Z návrhu tak Noctua vyhodila iba prostrednú trubicu, ktorá bola v strede medzi zvyšnými. Z pohľadu čo najrovnomernejšieho využívania dostupnej plochy rebrovania to bol samozrejme najlepší možný škrt. A ešte v jednej veci je konštrukcia toho pasívu iná než na staršom drahšom modely. namiesto spájkovania (u NH-U12S) sú rebrá k heatpipe už len lisované. To by však nemalo príliš degradovať koeficient prestupu tepla.

Jedna z úspor je aj predinštalovaná pasta na základni. Stále však ide o veľmi slušnú NT-H1, len ju už teda nedostanete v tubičke s možnosťou viacnásobného použitia.

Teplovodivú pasta NT-H1 dostanete už predinštalovanú na základni chladiča

Montážny systém je tradične SecuFirm 2 so podporou pätíc AMD AM4, Intel LGA 1200/115x, LGA 2011(v3) a LGA 2066. na úplnosť a informáciu o kompatibilite so skrinkami je treba dodať i výšku, tú má NH-U12S redux spolu s ventilátorom 158 mm. Chladič je pritom natoľko úzky (125 mm), že nezasahuje do priestoru slotov DIMM na pamäte.

Na maximalizáciu výkonu je možné tento nový chladič rozšíriť ešte o druhý ventilátor. Slúžiť na to má súprava NA-FK-1 redux, ktorá obsahuje aj pár spôn, ktorý v štandardnom príslušenstve nenájdete. To je pomerne šikovná úspora výrobných nákladov hodná inšpirácie. Táto súprava za 16,90 eur obsahuje ypsilonovú rozdvojku a dva spomaľovacie adaptéry.

Odporúčaná cena za NH-U12S redux je 49,90 eur, čím sa zmestí aj pod výkonnejšie chladiče Scythe Fuma (2), Ninja 5 či Mugen 5. NH-U12S redux v ponuke Noctuy má byť chladič s najpriaznivejším pomerom chladiaceho výkonu k cene. Oproti NH-U12S je lacnejší o 12–14 eur. Chladič NH-U12S redux je už oddnes dostupný skladom na Amazone (comcaco.ukdeesfritsgnlcom.mx), takisto ako aj rozširujúca súprava s druhým ventilátorom. Čoskoro bude možné tieto novinky objednať aj na TichéPC.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Gelid Tranquillo 5 – pátá revize legendárního chladiče

Chladiče Tranquillo od Gelid Solutions byly v minulosti velmi oblíbené pro solidní účinnost chlazení za příznivou cenu. Nedávno byla na trh uvedena pátá revize tohoto chladiče, která nabízí změnu celkového designu a je opatřena matně černou povrchovou úpravou. Cenově je však Gelid Tranquillo rev. 5 přímým soupeřem několika velmi solidních chladičů z poslední doby a jsem tedy velmi zvědavý, jak si proti nim povede v dnešní recenzi. Celý článok „Gelid Tranquillo 5 – pátá revize legendárního chladiče“ »

 •  
 •  
 •  

Po 10 rokoch prichádza nový dvojvežový chladič Akasa, Soho H7

Pri príležitosti uvedenia chladičov Akasa Alucia H4 a Soho H4 s prívlastkami Plus (t.j. konečne s podporou LGA 1700) sa na jednej snímke objavil aj robustný chladič s dvoma vežami. Známe sú už aj všetky jeho parametre. Po veľmi dlhom čase sa tak doposiaľ najvýkonnejší chladič Akasy – model Venom Medusa – dočká nástupcu. Materiály Akasy uvádzajú, že tento chladič je optimalizovaný na najvýkonnejšie procesory Intel Alder Lake. Celý článok „Po 10 rokoch prichádza nový dvojvežový chladič Akasa, Soho H7“ »

 •  
 •  
 •  

MAG CoreLiquid B je značka pre nové, lacnejšie vodníky MSI

Kvapalinové chladiče AIO sa pomaly vyšplhali na celkom astronomické ceny. Tým sa v pomere cena/výkon už veľmi výrazne oddialili vežovitým konštrukciám s heatpipe. MSI to teraz zase trochu tlačí smerom nadol, uvedením radu CoreLiquid B. Tieto chladiče majú stále populárne osvetlenie RGB LED, ale konštrukcia (najmä bloku) je jednoduchšia, účelnejšia, čo je voda na mlyn pre dosiahnutie nižších výrobných a následne i predajných cien. Celý článok „MAG CoreLiquid B je značka pre nové, lacnejšie vodníky MSI“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *