Testy SilentiumPC Spartan 5 Max pod vyššou záťažou (125 W)

Klíčové vlastnosti

Procesorový chladič SilentiumPC Spartan 5 Max sme už síce testovali, ale s pomerne úsporným procesorom. Jeho výsledky tak splývali s jednoduchším modelom (Spartan 5) bez „Max“ v názve. Na výkonnejších procesorom s väčším výdajom tepla, sa však situácia trochu mení. Aký je v porovnaní s inými chladičmi Spartan 5 Max na procesore so 125 W, teda na úrovni TDP „K“ modelov Intel?

Ku konštrukčnému rozboru chladiča Silentium Spartan 5 Max sa v rámci tohto článku vracať nebudeme. Ten nájdete v staršej analýze v testoch na Core i5-12400. Tento procesor Spartan 5 Max príliš nepotrápil ani v režime bez obmedzení napájania pri vyšších frekvenciách a príkone okolo 93 W.

Rozdiel v chladení oproti modelu Spartan 5, ktorý nemá štyri heatpipe (tak ako Spartan 5 Max), ale iba dve, bol pri takejto záťaži minimálny. Výkonnejší chladič ako Spartan 5 v takýchto podmienkach na platforme Intel netreba, nepomôžete si. Pri rovnakej hlučnosti bude zahrievanie prakticky rovnaké, a to i v porovnaní s ešte výkonnejšími chladičmi, ako je zo stajne SilentiumPC Endorfy napríklad aj Fera 5.

So zvyšujúcou spotrebou sa však zväčšuje aj rozdiel chladiaceho výkonu a prejavovať sa začína už aj väčší počet heatpipe, keďže teplo je potrené odvádzať rýchlejšie. Na zistenie, ako si chladič poradí s vyššou záťažou, ho štandardnou metodikou na výkonnejšie modely prevetral Pavel Sekerka. Pri 125 W je efektivita Spartan 5 Max stále veľmi vysoká a drží sa tesne za Fera 5, a to aj pri nižšej hlučnosti. Staršia Fera 3 rovnako ako veľa iných chladičov (vrátane Arctic Freezer 34 či Noctua NH-U12S redux) sú pri takejto záťaži naprieč celým rýchlostným spektrom pri rovnakej hladine hluku menej efektívne možnosti.

Na základe týchto testov môžeme konštatovať, že je Spartan 5 Max z lacnejších chladičov veľmi atraktívna voľba, pokiaľ chcete používať procesory Intel na s obmedzeným napájaním na úrovni TDP.

Podporovaná je, samozrejme, aj platforma AMD AM5 a vhodný bude tento chladič aj na nižšie rady procesorov Ryzen 7000, ktoré nepresahujú 100 W. Pre horšiu intenzitu prestupu tepla (než u procesorov Intel Raptor Lake či Alder Lake) z malých čipletov sú nároky na chladenie u procesorov AMD pri rovnakej spotrebe vyššie. Spartan 5 Max je spôsobilý chladiť aj procesory so spotrebou nad 125 W (v špecifikáciách je TDP uvádzané až 180 W), ale v optimálnych podmienkach, ku ktorým sa konštrukčne viac blížia čipy (a TIM) Intelu.

Testovacím režimom s 210 W už Spartan 5 Max neprešiel. „Na hrane“ je tu už aj Fera 5 (tu treba zdôrazniť, že hodnoty v grafoch nie sú konečné teploty, ale rozdiel oproti okolitej teplote vzduchu, čiže zhruba +20–25 ºC), ktorá potrebuje vyššie otáčky. Pre nižšiu hlučnosť pri takto vysokej záťaži sú tu iné, väčšie chladiče.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Enermax Aquafusion ADV 240 – Krásný vodník s velkým hlukem

Aquafusion ADV 240 je prvním AIO chladičem od výrobce Enermax, který mám tu čest otestovat. Předmětem dnešní recenze je navíc designově zajímavá bílá varianta, což v kombinaci s RGB podsvícením ventilátorů a s efektem nekonečného zrcadla na bloku chladiče působí vysloveně prémiově. Cenově tento chladič vychází na přijatelných 105 € (2840 Kč), což by mohlo při dobrých výsledcích v testech zajistit solidní poměr ceny a výkonu. Celý článok „Enermax Aquafusion ADV 240 – Krásný vodník s velkým hlukem“ »

  •  
  •  
  •  

Pôsobivý top-flow chladič Jiushark: TDP 265 W, cena 40 EUR

Ak v pomerne presýtenej ponuke procesorových chladičov niečo chýba, tak je to poriadne výkonný model typu top-flow. S jedným takým teraz prichádza Čínska firma Jiushark. Hoci nejde úplne originálnu konštrukciu (historicky tu už podobný chladič bol), tak momentálne pôsobí pomerne unikátnym dojmom. Alternatívu s porovnateľným TDP k chladiču JF13K-Diamond v jeho cenovej relácii budete hľadať márne. Celý článok „Pôsobivý top-flow chladič Jiushark: TDP 265 W, cena 40 EUR“ »

  •  
  •  
  •  

Kotetsu Mark III, Scythe zmodernizoval strednú triedu chladičov CPU

Ani malý, ani veľký, jednoducho Kotetsu Mark. Najnovší, tretí variant tohto procesorového chladiča prichádza najmä s podporou platforiem AMD AM5 a Intel LGA 1700. Stavbou tela sa Kotetsu Mark III v mnohých smeroch drží rysov svojho predchodcu, ale minimálne jedna zmena u nového pasívu vyvoláva otázky. Odpoveďou na ňu sú možno vlastnosti ventilátora Kaze Flex II, ktorý bude nakoniec používaný aj v tomto rade (chladičov Kotetsu). Celý článok „Kotetsu Mark III, Scythe zmodernizoval strednú triedu chladičov CPU“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *