Testy SilentiumPC Spartan 5 Max pod vyššou záťažou (125 W)

Klíčové vlastnosti

Procesorový chladič SilentiumPC Spartan 5 Max sme už síce testovali, ale s pomerne úsporným procesorom. Jeho výsledky tak splývali s jednoduchším modelom (Spartan 5) bez „Max“ v názve. Na výkonnejších procesorom s väčším výdajom tepla, sa však situácia trochu mení. Aký je v porovnaní s inými chladičmi Spartan 5 Max na procesore so 125 W, teda na úrovni TDP „K“ modelov Intel?

Ku konštrukčnému rozboru chladiča Silentium Spartan 5 Max sa v rámci tohto článku vracať nebudeme. Ten nájdete v staršej analýze v testoch na Core i5-12400. Tento procesor Spartan 5 Max príliš nepotrápil ani v režime bez obmedzení napájania pri vyšších frekvenciách a príkone okolo 93 W.

Rozdiel v chladení oproti modelu Spartan 5, ktorý nemá štyri heatpipe (tak ako Spartan 5 Max), ale iba dve, bol pri takejto záťaži minimálny. Výkonnejší chladič ako Spartan 5 v takýchto podmienkach na platforme Intel netreba, nepomôžete si. Pri rovnakej hlučnosti bude zahrievanie prakticky rovnaké, a to i v porovnaní s ešte výkonnejšími chladičmi, ako je zo stajne SilentiumPC Endorfy napríklad aj Fera 5.

So zvyšujúcou spotrebou sa však zväčšuje aj rozdiel chladiaceho výkonu a prejavovať sa začína už aj väčší počet heatpipe, keďže teplo je potrené odvádzať rýchlejšie. Na zistenie, ako si chladič poradí s vyššou záťažou, ho štandardnou metodikou na výkonnejšie modely prevetral Pavel Sekerka. Pri 125 W je efektivita Spartan 5 Max stále veľmi vysoká a drží sa tesne za Fera 5, a to aj pri nižšej hlučnosti. Staršia Fera 3 rovnako ako veľa iných chladičov (vrátane Arctic Freezer 34 či Noctua NH-U12S redux) sú pri takejto záťaži naprieč celým rýchlostným spektrom pri rovnakej hladine hluku menej efektívne možnosti.

Na základe týchto testov môžeme konštatovať, že je Spartan 5 Max z lacnejších chladičov veľmi atraktívna voľba, pokiaľ chcete používať procesory Intel na s obmedzeným napájaním na úrovni TDP.

Podporovaná je, samozrejme, aj platforma AMD AM5 a vhodný bude tento chladič aj na nižšie rady procesorov Ryzen 7000, ktoré nepresahujú 100 W. Pre horšiu intenzitu prestupu tepla (než u procesorov Intel Raptor Lake či Alder Lake) z malých čipletov sú nároky na chladenie u procesorov AMD pri rovnakej spotrebe vyššie. Spartan 5 Max je spôsobilý chladiť aj procesory so spotrebou nad 125 W (v špecifikáciách je TDP uvádzané až 180 W), ale v optimálnych podmienkach, ku ktorým sa konštrukčne viac blížia čipy (a TIM) Intelu.

Testovacím režimom s 210 W už Spartan 5 Max neprešiel. „Na hrane“ je tu už aj Fera 5 (tu treba zdôrazniť, že hodnoty v grafoch nie sú konečné teploty, ale rozdiel oproti okolitej teplote vzduchu, čiže zhruba +20–25 ºC), ktorá potrebuje vyššie otáčky. Pre nižšiu hlučnosť pri takto vysokej záťaži sú tu iné, väčšie chladiče.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Noctua NH-D15 G2 – Naplnění všech našich očekávání?

Tak jsme se letos konečně dočkali, protože před pár týdny představila společnost Noctua dlouho očekávaný chladič NH-D15 G2, který má za sebou roky vývoje, optimalizací, ale také odkladů. Očekávání jsou tak extrémně vysoká a jsem sám zvědavý, zda se dočkáme nového krále mezi chladiči. Čeká na nás skutečně zajímavý souboj, protože na trhu se mezitím objevilo hned několik špičkových chladičů, které bude muset NH-D15 G2 porazit. Celý článok „Noctua NH-D15 G2 – Naplnění všech našich očekávání?“ »

  •  
  •  
  •  

Čo čakať od nových top-end chladičov (a ventilátorov) Noctua?

Tak predsa! Chladič NH-D15 G2 sa už v roadmapách Noctuy posúvať nebude. Rovnako tak ani samostatné balenie 140-milimetrových ventilátorov NF-A14x25r G2 PWM, ktoré používa. Tak nový vlajkový chladič Noctuy ako aj prvé ventilátory z novej generácie idú do predaja. To po rokoch vývoja a detailných ladení. My sa teraz môžeme pozrieť na kľúčové prvky, ktoré sa týchto chladiacich komponentov týkajú. Celý článok „Čo čakať od nových top-end chladičov (a ventilátorov) Noctua?“ »

  •  
  •  
  •  

DeepCool Mystique 360 – Jeden displej vládne všem

Za dobu, co zde testuji chladiče, mi prošlo rukama hned několik vodníků od společnosti DeepCool. Dnes k nim přidám Mystique 360 což je nový prémiový vodník, který se pyšní velkým TFT displejem na chladicím bloku a vylepšenými ventilátory, které by měly nabízet vysoký statický tlak. Cenou je tento chladič na poměry své třídy také zajímavý, takže už zbývá jen zjistit, jak si povede proti rozpálenému procesoru v testovací sestavě. Celý článok „DeepCool Mystique 360 – Jeden displej vládne všem“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *