Testy SilentiumPC Spartan 5 Max pod vyššou záťažou (125 W)

Klíčové vlastnosti

Procesorový chladič SilentiumPC Spartan 5 Max sme už síce testovali, ale s pomerne úsporným procesorom. Jeho výsledky tak splývali s jednoduchším modelom (Spartan 5) bez „Max“ v názve. Na výkonnejších procesorom s väčším výdajom tepla, sa však situácia trochu mení. Aký je v porovnaní s inými chladičmi Spartan 5 Max na procesore so 125 W, teda na úrovni TDP „K“ modelov Intel?

Ku konštrukčnému rozboru chladiča Silentium Spartan 5 Max sa v rámci tohto článku vracať nebudeme. Ten nájdete v staršej analýze v testoch na Core i5-12400. Tento procesor Spartan 5 Max príliš nepotrápil ani v režime bez obmedzení napájania pri vyšších frekvenciách a príkone okolo 93 W.

Rozdiel v chladení oproti modelu Spartan 5, ktorý nemá štyri heatpipe (tak ako Spartan 5 Max), ale iba dve, bol pri takejto záťaži minimálny. Výkonnejší chladič ako Spartan 5 v takýchto podmienkach na platforme Intel netreba, nepomôžete si. Pri rovnakej hlučnosti bude zahrievanie prakticky rovnaké, a to i v porovnaní s ešte výkonnejšími chladičmi, ako je zo stajne SilentiumPC Endorfy napríklad aj Fera 5.

So zvyšujúcou spotrebou sa však zväčšuje aj rozdiel chladiaceho výkonu a prejavovať sa začína už aj väčší počet heatpipe, keďže teplo je potrené odvádzať rýchlejšie. Na zistenie, ako si chladič poradí s vyššou záťažou, ho štandardnou metodikou na výkonnejšie modely prevetral Pavel Sekerka. Pri 125 W je efektivita Spartan 5 Max stále veľmi vysoká a drží sa tesne za Fera 5, a to aj pri nižšej hlučnosti. Staršia Fera 3 rovnako ako veľa iných chladičov (vrátane Arctic Freezer 34 či Noctua NH-U12S redux) sú pri takejto záťaži naprieč celým rýchlostným spektrom pri rovnakej hladine hluku menej efektívne možnosti.

Na základe týchto testov môžeme konštatovať, že je Spartan 5 Max z lacnejších chladičov veľmi atraktívna voľba, pokiaľ chcete používať procesory Intel na s obmedzeným napájaním na úrovni TDP.

Podporovaná je, samozrejme, aj platforma AMD AM5 a vhodný bude tento chladič aj na nižšie rady procesorov Ryzen 7000, ktoré nepresahujú 100 W. Pre horšiu intenzitu prestupu tepla (než u procesorov Intel Raptor Lake či Alder Lake) z malých čipletov sú nároky na chladenie u procesorov AMD pri rovnakej spotrebe vyššie. Spartan 5 Max je spôsobilý chladiť aj procesory so spotrebou nad 125 W (v špecifikáciách je TDP uvádzané až 180 W), ale v optimálnych podmienkach, ku ktorým sa konštrukčne viac blížia čipy (a TIM) Intelu.

Testovacím režimom s 210 W už Spartan 5 Max neprešiel. „Na hrane“ je tu už aj Fera 5 (tu treba zdôrazniť, že hodnoty v grafoch nie sú konečné teploty, ale rozdiel oproti okolitej teplote vzduchu, čiže zhruba +20–25 ºC), ktorá potrebuje vyššie otáčky. Pre nižšiu hlučnosť pri takto vysokej záťaži sú tu iné, väčšie chladiče.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua

Pre používateľov, ktorý nesympatizujú s tradičnou hnedo-béžovou farebnou schémou Noctuy, chladič NH-D12L vychádza vo variante chromax.black. Ten sa od väčšiny konkurenčných modelov odlišuje nižšou výškou (pritom rebier má stále dosť). A ako jeden z mála dvojvežových procesorových chladičov NH-D12L chromax.black pri vertikálnej orientácii nikdy nekoliduje s pamäťovými modulmi na základnej doske. Celý článok „Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua“ »

  •  
  •  
  •  

High-end s nižšou cenou. DeepCool vydáva chladič Assassin 4S

Mínus jeden ventilátor robí z  Assassin 4S o dvadsať eur lacnejší chladič, než akým je Assassin IV, z ktorého vychádza. Pasív je, zdá sa, rovnaký, a jediný rozdiel je v počte ventilátorov – jeden namiesto dvoch. Chladiaci výkon bude síce celkom určite nižší, ale očakávame, že jeho pokles nebude taký výrazný ako čiastka, ktorá sa dá s týmto lacnejším modelom ušetriť. Okrem toho je tu aj širšia kompatibilita. Celý článok „High-end s nižšou cenou. DeepCool vydáva chladič Assassin 4S“ »

  •  
  •  
  •  

Vydanie 140 mm next-gen ventilátorov Noctua sa drží plánu

Do nadpisu sa už nezmestil dovetok „aj napriek komplikáciám s rámčekom“. Hoci v pokročilejšej fáze prototypov Noctua prišla na to, že lopatky ventilátorov môžu za nepriaznivých okolností vplyvom deformácie rámčeka kolidovať, zdá sa, že opravy tejto nepríjemnosti neboli na dlho. Znovu sme v bode, keď to vyzerá, že 140-milimetrové LCP ventilátory Noctua sú za dverami maloobchodného trhu. Celý článok „Vydanie 140 mm next-gen ventilátorov Noctua sa drží plánu“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *