Neúspěch Raji Koduriho? Intel reorganizuje tým GPU, ruší divizi AXG

Raja Koduri už nebude v Intelu viceprezidentem a ředitelem samostatné divize GPU

Na konci roku došlo k dost významnému personálnímu zemětřesení v Intelu, přesněji v těch jeho zákoutích, která pracují na projektu jeho vlastních samostatných GPU. Tento projekt prochází významnými změnami, řezy či reformami, které ho asi nezastaví, jak občas komentátoři prorokují, ale mohou dost ovlivnit, jak se bude dál vyvíjet. Velké změny nastávají pro celou divizi GPU i pro jejího šéfa a symbol Raju Koduriho.

Intel pro vývoj GPU vyčlenil ve své organizaci zvláštní divizi Accelerated Computing Group (zkráceně označovanou AXG). Není to tak dávno, co byla ustavena – v červnu 2021, pokud se nepleteme. Jejím úkolem bylo vyvíjet samostatné GPU pro hráče (grafické karty Arc), ale také výpočetní GPU pro servery a superpočítače (architektury Xe HP, Xe HPC). Raja Koduri, kterého Intel v roce 2017 přetáhnul z AMD coby hlavní tvář svého programu GPU, se tehdy stal generálním šéfem této divize (s titulem výkonný viceprezident).

Nicméně, herní GPU Arc měla při vývoji značné zpoždění a nejsou zrovna skvěle konkurenceschopná s předchozími generacemi GPU od Nvidie a AMD, které byly na trhu o rok a půl dříve. Serverová GPU Xe HP byla zrušená a GPU Ponte Vecchio určené pro superpočítač Aurora mají také velké zpoždění (pravda, Aurora je asi zpožděná i rovněž skoro dvouletým zpožděním procesorů Sapphire Rapids). Intel teď zároveň má horší finanční výsledky a vyhlásil, že bude znovu přehodnocovat řadu svých aktivit a některé může omezit či zaříznout. To bývalo často interpretováno jako Damoklův meč visící právě nad divizí GPU, která zatím příliš nevydělává, ale je velmi náročná na vývoj a investice.

Změny pro program GPU

Teď Intel oznámil, že divize AXG jako samostatná jednotka zase skončí a její týmy by měly být převedeny pod zbývající jednotky Intelu. Znamená to rozdělení, protože část programu GPU zaměřená na herní oblast bude začleněná do Client Computing Group, což je v podstatě divize zodpovědná za procesory Core pro PC. Naopak výpočetní GPU budou zase začleněná do serverové divize odpovědné za procesory Xeon (Data Center and AI Group).

Intel Arc A770 Limited Edition (zdroj: Intel)

Připojení herní části bývalé AXG, tedy grafik Arc, do klientské divize nemusí mít nutně nějaké negativní důsledky. Je nicméně možné, že s tímto spojením do vývoje architektur GPU může víc promlouvat procesorová „klika“ a může upřednostňovat takové funkce a vlastnosti, která budou konvenovat hlavně integrovaným GPU v procesorech, zatímco samostatná GPU pro herní karty a notebooky mohou mít menší fokus. Ale je to jen možnost, jestli to tímto směrem opravdu půjde, to říct nedokážeme.

Samotný Raja Koduri tímto, zdá se, bude poněkud degradován. Zatímco v AXG byl generální manažer s titulem viceprezidenta, nyní bude mít titul Intel Chief Architect jako před ustavením AXG. Neměl by striktně patřit jen do jednoho z obou teď rozdělených týmů, protože podle vyjádření Intelu by měl spravovat různé programy jak z oblasti GPU, tak CPU a akcelerace AI. Má zejména jít i o jejich integraci dohromady, jako například v budoucím „XPU“ procesoru pro superpočítače Falcon Shores, které bude spojovat procesory a výkonná GPU do jednoho (AMD tomu říká APU, Intel pro to má označení XPU).

Raja Koduri (zdroj: Intel)

Koduri má v současnosti zdravotní problémy, při cestování musel být hospitalizován a operován pro problém s vyhřezlou ploténkou a ischiasem. Takže je možné, že určité omezení jeho působnosti souvisí i s tím a má za cíl snížení zátěže pro organismus. V práci by teď minimálně jeden měsíc neměl být, takže přeorganizování divize zodpovědné za GPU možná proběhne, zatímco bude mimo.

Vývoj herních GPU nekončí, Battlemage a Celestial na cestě

Intel oficiálně sdělil, že tyto změny neznamenají, že by byly zrušeny herní grafiky Arc, jejich roadmapu firma bude dál naplňovat a výslovně potvrdila (plánované) uvedení příštích generací. Ty mají kódové označení Battlemage (druhá generace Arc) a Celestial (třetí). Čtvrtá generace Druid přímo zmíněna nebyla. Ale je možné, že se Intel prostě neobtěžoval všechno vyjmenovávat, a neznamená to, že by si tímto vyhrazoval právo si čtvrtou generaci ještě rozmyslet, kdyby to po prvních třech přece jen chtěl s hráčskými GPU zabalit.

Více: Herní GPU Intelu se jmenují Arc. V Q1 2022 vyjde „Alchemist“, pak Battlemage, Celestial, Druid

Zdroj: Tom’s Hardware

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Samostatná GPU Intel Arc Battlemage používají 4nm proces TSMC

Intel by měl koncem roku konečně vydat generaci svých samostatných grafik „Battlemage“ s architekturou Xe2 HPG, která už ale bude po většinu svého působení konkurovat kartám Radeon RX 8000 od AMD a Nvidia GeForce RTX 5000. Vypadá to ale, že Intel bude mít jednu výhodu na své straně – Battlemage bude na stejném výrobním procesu, a aspoň tak nebude znevýhodněný hned na startovních pozicích. Celý článok „Samostatná GPU Intel Arc Battlemage používají 4nm proces TSMC“ »

 •  
 •  
 •  

Next-gen GPU Intel Arc poprvé spatřené: Battlemage je mainstream

Nvidia a AMD už mají nějakou dobu venku novou generaci herních GPU, zatím ale stále není jasné, kdy vyjdou next-gen grafiky Intel Arc, které mají kódové označení Battlemage. Vypadá to ale, že se objevila první stopa jejich vzorků. To indikuje, že Intel už má v laboratořích křemík, a během několika měsíců by tak možná tato GPU mohla jít na trh. I když Intelu první generace Alchemist také trvala hodně dlouho, takže vydání letos zaručeno není. Celý článok „Next-gen GPU Intel Arc poprvé spatřené: Battlemage je mainstream“ »

 •  
 •  
 •  

Roadmapa Intelu slibuje vydání grafik Arc Battlemage v roce 2024

To, že první generace herních samostatných grafik Intel Arc přišla pomalu a nejspíš o něco zaostala za výkony, které Intel zamýšlel, vyvolalo řadu spekulací o tom, zda Intel tento projekt neopustí. Zvlášť vzhledem k tomu, že na jiných místech už firma řeže a ruší různé produkty. Herních GPU se to ale zatím nedotklo, na internet unikla roadmapa, která slibuje vydání nové generace v nadcházejícím roce – možná tedy není zas tak daleko. Celý článok „Roadmapa Intelu slibuje vydání grafik Arc Battlemage v roce 2024“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *