Neúspěch Raji Koduriho? Intel reorganizuje tým GPU, ruší divizi AXG

Raja Koduri už nebude v Intelu viceprezidentem a ředitelem samostatné divize GPU

Na konci roku došlo k dost významnému personálnímu zemětřesení v Intelu, přesněji v těch jeho zákoutích, která pracují na projektu jeho vlastních samostatných GPU. Tento projekt prochází významnými změnami, řezy či reformami, které ho asi nezastaví, jak občas komentátoři prorokují, ale mohou dost ovlivnit, jak se bude dál vyvíjet. Velké změny nastávají pro celou divizi GPU i pro jejího šéfa a symbol Raju Koduriho.

Intel pro vývoj GPU vyčlenil ve své organizaci zvláštní divizi Accelerated Computing Group (zkráceně označovanou AXG). Není to tak dávno, co byla ustavena – v červnu 2021, pokud se nepleteme. Jejím úkolem bylo vyvíjet samostatné GPU pro hráče (grafické karty Arc), ale také výpočetní GPU pro servery a superpočítače (architektury Xe HP, Xe HPC). Raja Koduri, kterého Intel v roce 2017 přetáhnul z AMD coby hlavní tvář svého programu GPU, se tehdy stal generálním šéfem této divize (s titulem výkonný viceprezident).

Nicméně, herní GPU Arc měla při vývoji značné zpoždění a nejsou zrovna skvěle konkurenceschopná s předchozími generacemi GPU od Nvidie a AMD, které byly na trhu o rok a půl dříve. Serverová GPU Xe HP byla zrušená a GPU Ponte Vecchio určené pro superpočítač Aurora mají také velké zpoždění (pravda, Aurora je asi zpožděná i rovněž skoro dvouletým zpožděním procesorů Sapphire Rapids). Intel teď zároveň má horší finanční výsledky a vyhlásil, že bude znovu přehodnocovat řadu svých aktivit a některé může omezit či zaříznout. To bývalo často interpretováno jako Damoklův meč visící právě nad divizí GPU, která zatím příliš nevydělává, ale je velmi náročná na vývoj a investice.

Změny pro program GPU

Teď Intel oznámil, že divize AXG jako samostatná jednotka zase skončí a její týmy by měly být převedeny pod zbývající jednotky Intelu. Znamená to rozdělení, protože část programu GPU zaměřená na herní oblast bude začleněná do Client Computing Group, což je v podstatě divize zodpovědná za procesory Core pro PC. Naopak výpočetní GPU budou zase začleněná do serverové divize odpovědné za procesory Xeon (Data Center and AI Group).

Intel Arc A770 Limited Edition (zdroj: Intel)

Připojení herní části bývalé AXG, tedy grafik Arc, do klientské divize nemusí mít nutně nějaké negativní důsledky. Je nicméně možné, že s tímto spojením do vývoje architektur GPU může víc promlouvat procesorová „klika“ a může upřednostňovat takové funkce a vlastnosti, která budou konvenovat hlavně integrovaným GPU v procesorech, zatímco samostatná GPU pro herní karty a notebooky mohou mít menší fokus. Ale je to jen možnost, jestli to tímto směrem opravdu půjde, to říct nedokážeme.

Samotný Raja Koduri tímto, zdá se, bude poněkud degradován. Zatímco v AXG byl generální manažer s titulem viceprezidenta, nyní bude mít titul Intel Chief Architect jako před ustavením AXG. Neměl by striktně patřit jen do jednoho z obou teď rozdělených týmů, protože podle vyjádření Intelu by měl spravovat různé programy jak z oblasti GPU, tak CPU a akcelerace AI. Má zejména jít i o jejich integraci dohromady, jako například v budoucím „XPU“ procesoru pro superpočítače Falcon Shores, které bude spojovat procesory a výkonná GPU do jednoho (AMD tomu říká APU, Intel pro to má označení XPU).

Raja Koduri (zdroj: Intel)

Koduri má v současnosti zdravotní problémy, při cestování musel být hospitalizován a operován pro problém s vyhřezlou ploténkou a ischiasem. Takže je možné, že určité omezení jeho působnosti souvisí i s tím a má za cíl snížení zátěže pro organismus. V práci by teď minimálně jeden měsíc neměl být, takže přeorganizování divize zodpovědné za GPU možná proběhne, zatímco bude mimo.

Vývoj herních GPU nekončí, Battlemage a Celestial na cestě

Intel oficiálně sdělil, že tyto změny neznamenají, že by byly zrušeny herní grafiky Arc, jejich roadmapu firma bude dál naplňovat a výslovně potvrdila (plánované) uvedení příštích generací. Ty mají kódové označení Battlemage (druhá generace Arc) a Celestial (třetí). Čtvrtá generace Druid přímo zmíněna nebyla. Ale je možné, že se Intel prostě neobtěžoval všechno vyjmenovávat, a neznamená to, že by si tímto vyhrazoval právo si čtvrtou generaci ještě rozmyslet, kdyby to po prvních třech přece jen chtěl s hráčskými GPU zabalit.

Více: Herní GPU Intelu se jmenují Arc. V Q1 2022 vyjde „Alchemist“, pak Battlemage, Celestial, Druid

Zdroj: Tom’s Hardware

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Založil a vedl samostatná GPU Intel Arc. Teď Raja Koduri končí

Je to pět let, co Intel oznámil, že začne konkurovat Nvidii a AMD jako třetí výrobce samostatných GPU (herních i výpočetních). Tváří tohoto epochálního kroku Intelu byl Raja Koduri, který do Intelu přešel rovnou z pozice šéfa GPU divize AMD. Celé to tím získalo ještě třaskavější charakter, a to i proto, že po ne úplně povedené generaci GPU Vega byl Koduri vnímán kontroverzně. A drama je kolem něj opět, protože nyní končí i v Intelu. Celý článok „Založil a vedl samostatná GPU Intel Arc. Teď Raja Koduri končí“ »

 •  
 •  
 •  

Intel zrušil nová výpočetní GPU, problémy i u XPU Falcon Shores

V posledních týdnech se objevovaly informace o údajných problémech Intelu s vývojem budoucích 4nm procesorů Meteor Lake3nm Arrow Lake. Firma má ale, zdá se, potíže i jinde – ve svém projektu špičkových GPU pro superpočítače. První generace Ponte Vecchio byla velmi opožděná, ale teď Intel ke všemu ještě zrušil jejich druhou generaci a také se stahují mraky nad „XPU“ Falcon Shores, kterými měly ambice Intelu v GPU vyvrcholit. Celý článok „Intel zrušil nová výpočetní GPU, problémy i u XPU Falcon Shores“ »

 •  
 •  
 •  

Procesory Intel budou mít integrované „LPG“ verze grafik Arc

Procesory Core 13. generace „Raptor Lake“ už jsou venku a pomalu se blíží příští generace Meteor Lake a to, co přijde po ní. K těmto budoucím počinům Intelu se už sbírají informace. Po těch o platformě LGA 1851 se teď objevily také zvěsti, jak budou vypadat integrované grafiky. A to nejen generací Meteor Lake a Arrow Lake, ale i těch, které přijdou poté. A jde o informace z dobrého zdroje, protože je prozradil přímo zaměstnanec Intelu. Celý článok „Procesory Intel budou mít integrované „LPG“ verze grafik Arc“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *