Portfólio ventilátorov Fractal Design sa rozrastá o sériu Aspect

Nové Aspecty Fractal Design zapĺňajú medzeru medzi ventilátormi Dynamic a Prisma

Po ventilátoroch Dynamic a Prisma má už Fractal Design aj Aspecty, ktoré predstavujú akúsi strednú triedu. Vychádzajú v hojnom počte na dvanásť rôznych spôsobov, ktoré striedajú formáty, typ pripojenia, farby rámčeka a vybrať si môžete s variantov s pestrofarebným osvetlením i bez neho. A ak už viete, že jeden ventilátor bude málo, je možnosť siahnuť i po trojbalení za zvýhodnenú cenu. Čo parametre?

Nové ventilátory Fractal Design Aspect sú dostupné v dvoch najrozšírenejších formátoch – 120 a 140 mm. Vernisáž zoberieme postupne od najlacnejších modelov. Tými sú 120 mm ventilátory Aspect 12 Black a Aspect 12 White za odporúčanú cenu 10,99 USD.

V našich obchodoch bude ale koncová cena pravdepodobne o trochu vyššia a asi od nej nebudete ďaleko, keď budete namiesto amerických dolárov kalkulovať s eurami (teda okolo 11 eur). Väčší 140-milimetrový formát ventilátorov vás vyjde približne na 2-eurový príplatok.

Je však dôležité dodať, že tak Aspect 12 ako i Aspect 14 používajú na pripojenie trojpinový regulátor, ktorý otáčky riadi lineárne, zmenou fixného napätia a ich maximálna rýchlosť končí na 1200 ot./min (Aspect 12), respektíve 1000 ot./min (Aspect 14).

Tvarom rovnaké ventilátory sú ale dostupné aj s reguláciou PWM (a teda so 4-pinovým konektorom). Tie sú okrem nej aj vždy rýchlejšie a tým pádom i výkonnejšie.

Fractal Design parametre prietoku a statického tlaku dokonca uvádza v rozpätí, to znamená, že i pre spodnú hranicu. Aspect 12 PWM majú pomerne rýchlostný široký rozsah 500–2000 or./min. Zodpovedajúci prietok vzduchu má byť 22,1–95,1 m³/h a statický tlak 0.23–2.34 mm H2O.

Aspect 14 PWM sú o trochu pomalšie (500–1700 ot./min), ale vďaka väčšiemu rotoru budú i tak dosahovať  väčšie prietok vzduchu (34–132,5 m³/h), ale zase nižší statický tlak (0,30–2,05 mm H2O). Tento iný motorček s vyššími otáčkami a reguláciou prostredníctvom PWM vychádza na približne 4-eurový príplatok.

Pozoruhodné je, že okrem tradičnej čiernej verzie je k dispozícii aj exotická kompletne snehovo-biela. To sa týka aj pomalších variantov bez PWM.

Väčšina ventilátorov Aspect je vybavená osvetlením šiestimi RGB LED, konkrétne ARGB, teda adresovateľnými LED s 5 V pripojením, ktoré používa 3-pinový konektor.

Rovnako ako pri neosvetlených variantoch i tu sú na výber najlacnejšie modely DC s rýchlosťami do 1200 (120 mm modely) a 1000 ot./min (140 mm modely). Tie sú za cenu PWM variantov vez osvetlenia, teda orientačne za trinásť eur. Príplatok za PWM je tu znova 4 eurá a takisto platí, že tieto varianty sú rýchlejšie, do 2000 (120 mm modely), resp. 1700 ot./min (140 mm modely). Zachované sú aj všetky ostatné parametre, vrátane tvaru rotorov, ložísk a všetkých ostatných vecí, ku ktorým sa ešte dostaneme.

Výber medzi dvoma farebnými variantmi je možný i tu, akurát teda rotor je pre svoju svetlovodivosť vždy biely. K nemu môže byť biely ale i rámček, prípadne je v ponuke variant s čiernym rámčekom. Táto voľba je možná ale iba v prípade, že máte záujem o DC model, varianty PWM majú rámček vždy čierny.

A potom je tu niekoľko spoločných znakov, ktoré majú všetky ventilátory. Fractal Design hovorí o statorových vzperách za lopatkami, ktoré majú znižovať nežiaduce turbulentné prúdenie. Za pozornosť stoja aj výstupky na lopatkách, ktoré sú za nábežnou hranou a tiahnu sa po celej jej šírke.

Ložiská sú typu „rifle“, ktoré stavajú na podobných princípoch ako klzné, akurát s tým rozdielom, že by snáď trecia plocha mala byť robustnejší. Stredná doba medzi poruchami (MTBF) je totiž výrazne vyššia, než pri obyčajných klzných, a síce až 90 000 hodín.

Posledný bod, na ktorý FD v rámci konštrukcie prízvukuje, je možnosť jednoduchého reťazenia ventilátorov do série, ktoré sa hodí tak na radiátore kvapalinového chladiča ako i za čelným panelom skrinky, kde je nad sebou viac vstupných ventilátorov. Ako ste si už mohli všimnúť na obrázku vyššie, kábliky majú spred koncov vždy odbočky na pripojenie ďalšieho ventilátora do série.

Ventilátory s ARGB LED je možné si kúpiť aj v trojbalení. S ním na jednom ventilátore ušetríte cca euro.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia

Jednu skrinku charakteristickú dreveným predným panelom sme tu už mali. Pre niekoho potreby ale nemusela byť „dosť veľká“, čo však teraz rieši variant XL. Okrem iného v tomto článku nájdete aj testy s dvoma rôznymi konfiguráciami ventilátorov. A tiež porovnanie chladenia s menším modelom North Mesh. A  nielen s ním, vo výsledkovej databáze máme už na porovnanie celkom 25 iných skriniek. Celý článok „Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia“ »

  •  
  •  
  •  

Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie

Ventilátory Venturi majú jedny z najmäkších montážnych rohov. Prenos vibrácií z pohyblivých častí ďalej na čokoľvek (plechy skrinky, rebrá pasívu, …) je tak veľmi výrazne tlmený. Oproti iným (aj modernejším modelom Fractal Design) tieto ventilátory majú robustnejšie lopatky, tie sú hrubšie i širšie a vo výsledku je pri porovnateľnej rýchlosti dosahovaný takisto vyšší statický tlak. Čo by na tieto ventilátory povedal fyzik Venturi, po ktorom sú pomenované? Celý článok „Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie“ »

  •  
  •  
  •  

Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy

Vzhľadom na to, že pre držiaky Flex 2 z nedávnej recenzie nemáme žiadne redakčné využitie a zároveň Fractal Design ich nechce naspäť, sme sa rozhodli, že ich podarujeme. Tým čitateľom, ktorí využijú vertikálnu montáž grafickej karty. K dispozícii sú iba dva (čierny a biely), takže rozhodujúca je tu rýchlosť. Prvý, kto na túto výzvu zareaguje, si môže vybrať farbu, druhému v prípade záujmu pošleme tú, čo zostala a tretí v poradí už píše neskoro. Celý článok „Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *