Boxík na M.2 SSD? Akasa má dva nové, pasívny i s ventilátorom

Vyšli nové puzdrá Akasa na stavbu externého SSD

Pre používateľov, ktorí mávajú výhrady k hotovým externým SSD, Akasa vydala nové boxíky na samostatné SSD M.2. Oba sú hybridné, čiže podporujú SSD SATA aj PCIe (NVMe) a spoločné majú takisto komunikačné rozhranie USB-C gen. 2. Vizuálne sú však nezameniteľné. Zatiaľ čo Vegas SSD Mate s RGB LED má namierené skôr do vreciek hráčov, tak druhá možnosť už naopak veľmi decentný vzhľad.

Akasa je dobre známa produkciou rôzneho príslušenstva, vrátane puzdier na externé SSD. Tých už táto anglická firma zopár má, hoci väčšinou ide o také, čo podporujú iba SATA alebo keď aj SSD PCI Express, tak iba výhradne tie. Radič najnovších boxíkov Akasa vie pracovať tak s SSD SATA ako i PCIe.

Vegas SSD Mate (AK-ENU3M2-05) je drahší z dvojice nových modelov. Vrchná časť nad SSD sa vyznačuje rebrovaným profilom so strieškou. To spolu vytvára tunel, cez ktorý vzduch preháňa miniatúrny ventilátor s radiálnymi lopatkami.

Rozmer rotora špecifikácie neuvádzajú, ale vzhľadom na celkovú šírku boxíka 28 mm a to, že po stranách sú od ventilátora väčšie okraje, by mohol mať 16 mm. Otáčky ani informácie o spôsobe regulácie výrobca neprezrádza. Zrejme však bude aktívny nepretržite bez ohľadu na záťaž a zahrievanie SSD.

Akasa vegas Mate SSD (AK-ENU3M2-06)

Teplotné snímače sa nikde nespomínajú a na fotkách otvoreného boxíku ich nevidno. Ale nedá sa vylúčiť, že budú súčasťou dodávky. Na ilustráciách, ani tých z manuálu s postupom inštalácie, sa neukazujú ani thermalpady, ktoré, predpokladáme, budú medzi príslušenstvom.

Akasa vyzdvihuje (de)montáž, na ktorú nepotrebujete žiadne náradie. Dvojdielna konštrukciu drží pokope západkový systém. Podporované sú všetky SSD M.2 (tj. s kľúčmi A/SATA aj M/PCIe ) s dĺžkami 30, 42, 60 a 80 mm. Pre menšie formáty je možné si naskrutkovať dištančný stĺpik so závitom, pre 80 mm je na konci istiaca páčka.

Odporúčaná maloobchodná cena je 59 eur. To sa môže zdať ako pomerne vysoká cena a vysoká aj je, ale tieto boxíky s podporou SSD PCIe sú všetky podstatne drahšie než tie, ktoré podporujú iba SSD SATA.

O 12 eur lacnejší je jednoduchší variant (AK-ENU3M2-06) bez ventilátora. S rozmermi 110 × 14,6 × 28 mm je toto elegantnejšie puzdro síce o 2,5 mm užšie, ale je dlhšie (o 12 mm) u širšie (o 8 mm) ako Vegas Mate SSD. Podpora zostáva rovnaká – SSD SATA a PCIe 40–80 mm.

Akasa Portable M.2 SATA/NVMe SSD (AK-ENU3M2-05)

Podpora zostáva rovnaká – SSD SATA a PCIe 30–80 mm. Chladenie tu bude už asi slabšie. Odhliadnuc od absencie ventilátora je tu i hladký, nečlenitý povrch šasi. Treba ale poznamenať, že sa nepočíta s použitím výkonnejších SSD, čo platí aj pre Vegas SSD Mate. Cez 10-gigabitové USB-C budú značne brzdené aj dvojlinkové modely PCIe. Spotreba by tak nemala byť so súčasnými SSD alarmujúca. To však nemusí platiť pre SSD so staršími radičmi, ktoré sa výrazne zahrievajú aj pri nižšom výkone.

Dobrá správa na záver je, že boxíky sú už skladom vo viacerých českých i slovenských e-shopoch.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Akasa Gem (Pro) je nová atraktívna skrinka pre Raspberry Pi 4

Jednodoskový počítač Raspberry Pi 4 oproti predošlým generáciam výrazne pridal na výkone a spolu s ním adekvátne stúpla spotreba i zahrievanie. Týmto témam sme sa v článkoch viackrát venovali. Nové možnosti chladenia a vôbec uskladnenia teraz prinášajú skrinky Akasy – Gem. Dostupné sú v dvoch variantoch, „obyčajná“ bez prívlastku a „Pro“. Charakterizuje ich pasívny dizajn a neortodoxný vzhľad. Celý článok „Akasa Gem (Pro) je nová atraktívna skrinka pre Raspberry Pi 4“ »

 •  
 •  
 •  

Akasa Venom R20 – mají levné vodníky smysl?

Již dlouho se vede neutichající debata o tom, zda má smysl kupovat levné AIO chladiče. Naskytla se mi příležitost otestovat cenově zajímavý chladič Akasa Venom R20, což je kapalinový AIO chladič se 240 mm radiátorem. Cenovka je na první pohled atraktivní a nechybí samozřejmě ani podsvícení RGB. U chladiče však především záleží, jak si povede v zátěžových testech, a také jak je hlučný při provozu. Pojďme jej tedy otestovat. Celý článok „Akasa Venom R20 – mají levné vodníky smysl?“ »

 •  
 •  
 •  

Modulární herní počítače na bázi Intel Compute Elementu jsou tu

Loni jsme psali o NUCu 9 od Intelu používajícím modulární konstrukci se základním prvkem „Compute Element“ ve formě vyměnitelné karty nesoucí procesor, sloty pro paměti/SSD a tak dále. Nyní Intel tento produkt uvedl na trh a vypadá to, že ona modularita by mohla fungovat. Minipočítače založené na této „základní kartě“ teď totiž uvedlo několik dalších firem, takže tu máme ekosystém, na němž může vzniknout nový SFF standard. Celý článok „Modulární herní počítače na bázi Intel Compute Elementu jsou tu“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *