AMD 4700S? V Číně se vyrábí miniPC s procesorem z Xboxu Series X

Semi-custom APU z Xboxu Series X už se také recyklují na PC procesory

Možná jste slyšeli o tom, že AMD pod jménem A9-9820 začalo prodávat přebytečná nebo nevyhovující APU z konzolí Xbox One, takže se objevily desky a Mini-PC s tímto (dost pomalým) procesorem s osmi jádry Jaguar. Vypadá to, že teď už se takto recyklují i mnohem výkonnější APU pro nový Xbox Series X: 7nm čipy s 8 jádry Zen 2. Na prodej už je první počítač s takovýmto procesorem. Zajímavé je, že používá paměti GDDR6, ale iGPU kupodivu ne.

Loni se v Číně objevila hardwarová kuriozita – desky a počítače založené na semicustom APU z konzole Xbox One, prodávaným pod označením AMD A9-9820. Procesor s osmi jádry Jaguar na nízké frekvenci není ale úplně terno v praktickém použití, pokud právě nevyhledáváte zvláštnosti, pochopitelně.

AMD (neRyzen) 4700S?

Vypadá to ale, že toto extempore už má pokračování. Teď se totiž zase objevil procesor označený pro změnu AMD 4700S („Ryzen“ v označení není), který má již jádra Zen 2 a zřejmě by měl být 7nm. Ale co je zvláštnější, zdá se, že jako paměť používá GDDR6.

Nejprve se objevily názory, že by mohlo jít o identifikátor procesoru z vývojářského kitu pro Xbox Series X nebo S, ale vypadá to, že pravda je zajímavější. AMD zřejmě už takto brzy začalo prodávat zmetky z výroby těchto nových konzolových APU (patrně čipy s defekty v grafické části) čínským výrobcům a úplně stejně jako v případě A9-9820 se tak s určitými úpravami dostávají na trh osobních počítačů a desktopových desek. Osmijádrový Zen 2 přitom není zrovna špatné CPU.

Procesor AMD 4700S objevil například InstLatX64, nalezen byl také v databázi GeekBench. Má osm jader a 16 vláken, základní takt 3,6 GHz a maximální boost 4,0 GHz. L1 cache je 32 +32 KB, L2 cache 512 KB a L3 cache je ve dvou blocích po 4 MB, což sedí k implementaci Zenu 2 v APU Ryzen 4000, ale také právě v semi-custom APU pro nynější nové konzole. Podle popisu se zdá, že procesor nebyl testován v nějaké regulérní desktopové desce se socktem AM4.

Specifikace procesoru AMD 4700S (Zdroj: Tmall)

ITX počítač z Číny

Tento týden se pak AMD 4700S objevil znovu, ale tentokrát oficiálně. V Číně se objevilo na prodej kompaktní mini PC formátu Mini-ITX, jehož výrobce 麦本本 se chlubí, že je v něm právě procesor AMD 4700S. Potvrzuje přitom výše uvedené parametry, výslovně už ale také uvádí, že CPU je 7nm a má architekturu Zen 2. Deska se prý jmenuje „AMD Cardinal“, což by mohla být vývojová platforma nebo její odvozenina, nezní to zrovna jako nějaký standardní model. Je proto hodně pravděpodobné, že procesor není v socketu, ale je napájený přímo na PCB, protože se opravdu zdá, že jde o čip z konzolí. V takovém případě by měl určitě stejné pouzdro BGA, jaké používají ony.

Čínské Mini-ITX PC s procesorem AMD 4700S z konzole Xbox Series X nebo S: deska (Zdroj: Tmall)

Výrobce či prodejce tohoto počítače totiž uvádí, že je osazeno 16 GB paměti GDDR6. Na fotce není skutečně vidět sloty DIMM s DDR4, i když nemůžeme vyloučit, že nejsou schované za skrumáží kabelů od zdroje. Čipy GDDR6 by měly být osazené okolo samotného procesoru a schované pod chladičem, kvůli kvalitě signálu musí být blízko (a také nejspíš vyžadují, aby byl procesor napevno připájený).

Jakou má deska rozšiřitelnost, není na fotkách moc dobře vidět. Je-li RAM typu GDDR6, je samozřejmě nerozšiřitelná. Podle výrobce a fotky zadního panelu je osazeno 500 GB SSD (jinde je uvedeno 5 TB, to je asi vyšší konfigurace s přidaným HDD), na zadním portu by mělo být 4× USB 2.0, 3 × 10Gb/s USB 3.2 typu A a 1× 5Gb/s USB 3.2 typu A, integrovány jsou také Ethernet a audio, Wi-Fi ne. Na PCB jsou nejspíš i porty SATA a je vidět slot PCI Express ×16 (ale je možné až velmi pravděpodobné, že má méně linek, třeba jen ×4 nebo ×8). Podle viditelného pasivu je asi osazený čipset (možná derivát A320/B450).

Čínské Mini-ITX PC s procesorem AMD 4700S z konzole Xbox Series X nebo S: zadní porty (Zdroj: Tmall)

V slotu ×16 je totiž osazená grafická karta. Počítač má zřejmě regulérní samostatný Radeon RX 550, tedy levnou základní grafiku generace Polaris (s 14nm čipem Polaris 12) s 2GB pamětí GDDR5 a třemi výstupy: po jednom DisplayPortu, DVI a HDMI 2.0. Zdá se, že procesor AMD 4700S nevyužívá integrované grafické jádro, kterým je konzolové APU vybaveno. Nebo se možná dá říct spíš, že je jím hlavně tvořeno, jádra CPU jsou toiž menší část.

Výrobce v propagačních materiálech má tento oficiální render semicustom APU z Xboxu Series X, který by měl být buď od AMD, nebo dokonce od Microsoftu. Není ale zaručené, že to sedí se skutečně osazeným procesorem (Zdroj: Tmall)

Možná, že AMD nechce těmto procesorům povolit moc grafického výkonu, protože Sony nebo Microsoft (nevíme jistě, z které konzole tento recyklovaný procesor pochází, ale vzhledem k minulosti je asi pravděpodobnější Xbox a na ilustračním renderu patrně od AMD je ukázané APU z Xboxu Seires X) by se mohly zlobit, kdyby čip měl moc grafického výkonu. Vývoj APU pro své konzole totiž tyto firmy platily. Takže by mohly mít oprávněné námitky, pokud by AMD tímto křemíkem jejich konzolím konkurovalo. Pokud by se ale zmetky využívaly jen jako běžné CPU bez herní grafiky, pak by jim to asi tak moc vadit nemuselo.

Budou i samostatné desky?

Vypadá to tedy, že milovníci bizarností související s AMD tu mají další potenciální objekt zájmu, tentokrát ovšem víc použitelný jako běžné PC. Je možné, že eventuálně se opět objeví na prodej i samotné desky (jako v případě A9-9820), nebo alespoň někdo toto PC koupí a podělí se o fotky desky bez chladiče, což by pak mohlo potvrdit teorii, že tento zvláštně označený procesor opravdu je levoboček z výroby konzolí.

Benchmarky AMD 4700S (Zdroj: Tmall)

Výrobce počítače publikoval různé propagační materiály. Jsou mezi nimi i oficiálně naměřené benchmarky, podle kterých má AMD 4700S údajně podávat výkon 3669 bodů v Cinebench R20. To je méně, než zvládne Ryzen 7 4700G, takže je možná 4700S nastavený na nižší spotřebu, pokud nejde o nějaký efekt použit pamětí GDDR6, které asi mají horší latenci, než DDR4. Také jednovláknový výkon je nižší, což je zase kvůli tomu, že maximální takt je jen 4,0 GHz.

Zdroje: VideoCardz, Tmall, Momomo_us

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Intel prodloužil záruku problematických procesorů Raptor Lake

Od zimy sílí kauza vadných procesorů Intel Raptor Lake, které postupně odcházejí kvůli vysokým napětím, což se typicky projeví nestabilitou ve hrách. Intel přislíbil opravu mikrokódu, která má problém eliminovat (nebo aspoň výrazně zpomalit?), již vzniklé existující poškození ale zůstane. Intel nehodlá procesory plošně vyměnit, ale udělá alespoň jeden pozitivní krok – prodlouží jejich záruku, aby majitelé měli větší jistotu do budoucna. Celý článok „Intel prodloužil záruku problematických procesorů Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Víc k degradaci procesorů Raptor Lake: Čipy se ničí i mimo zátěž?

Minulý týden Intel přišel s vysvětlením, co se děje s procesory Raptor Lake (Core 13. a 14. generace) pro desktop, u nichž je široce hlášena nestabilita, pády her a postupná ztráta fungování. Podle vyšetřování Intelu dochází k tomu, že do procesoru se dostává příliš vysoké napětí, které ho postupně poškozuje (nevratně, bohužel), až přestane být stabilní. Intel k tomu neřekl moc detailů, ale ty teď prosákly na internet a konečně víme víc. Celý článok „Víc k degradaci procesorů Raptor Lake: Čipy se ničí i mimo zátěž?“ »

  •  
  •  
  •  

Trpí degradací čipů Raptor Lake i mobilní procesory Intel?

V poslední době jsme několikrát psali o problémech s nestabilitou projevující se nejčastěji padáním her, kterou jsou stižené procesory Intel Core 13. a 14. generace a která je možná spojená i s fyzickým degradováním jejich čipů. Vynořuje se k tomu hodně údajných informací, ale často není jasné, jak podložené jsou a zda opravdu souvisejí. V posledních dnech přišla zpráva, že mimo desktopových chybou trpí dokonce i procesory pro notebooky. Celý článok „Trpí degradací čipů Raptor Lake i mobilní procesory Intel?“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *