AMD 4700S? V Číně se vyrábí miniPC s procesorem z Xboxu Series X

Semi-custom APU z Xboxu Series X už se také recyklují na PC procesory

Možná jste slyšeli o tom, že AMD pod jménem A9-9820 začalo prodávat přebytečná nebo nevyhovující APU z konzolí Xbox One, takže se objevily desky a Mini-PC s tímto (dost pomalým) procesorem s osmi jádry Jaguar. Vypadá to, že teď už se takto recyklují i mnohem výkonnější APU pro nový Xbox Series X: 7nm čipy s 8 jádry Zen 2. Na prodej už je první počítač s takovýmto procesorem. Zajímavé je, že používá paměti GDDR6, ale iGPU kupodivu ne.

Loni se v Číně objevila hardwarová kuriozita – desky a počítače založené na semicustom APU z konzole Xbox One, prodávaným pod označením AMD A9-9820. Procesor s osmi jádry Jaguar na nízké frekvenci není ale úplně terno v praktickém použití, pokud právě nevyhledáváte zvláštnosti, pochopitelně.

AMD (neRyzen) 4700S?

Vypadá to ale, že toto extempore už má pokračování. Teď se totiž zase objevil procesor označený pro změnu AMD 4700S („Ryzen“ v označení není), který má již jádra Zen 2 a zřejmě by měl být 7nm. Ale co je zvláštnější, zdá se, že jako paměť používá GDDR6.

Nejprve se objevily názory, že by mohlo jít o identifikátor procesoru z vývojářského kitu pro Xbox Series X nebo S, ale vypadá to, že pravda je zajímavější. AMD zřejmě už takto brzy začalo prodávat zmetky z výroby těchto nových konzolových APU (patrně čipy s defekty v grafické části) čínským výrobcům a úplně stejně jako v případě A9-9820 se tak s určitými úpravami dostávají na trh osobních počítačů a desktopových desek. Osmijádrový Zen 2 přitom není zrovna špatné CPU.

Procesor AMD 4700S objevil například InstLatX64, nalezen byl také v databázi GeekBench. Má osm jader a 16 vláken, základní takt 3,6 GHz a maximální boost 4,0 GHz. L1 cache je 32 +32 KB, L2 cache 512 KB a L3 cache je ve dvou blocích po 4 MB, což sedí k implementaci Zenu 2 v APU Ryzen 4000, ale také právě v semi-custom APU pro nynější nové konzole. Podle popisu se zdá, že procesor nebyl testován v nějaké regulérní desktopové desce se socktem AM4.

Specifikace procesoru AMD 4700S (Zdroj: Tmall)

ITX počítač z Číny

Tento týden se pak AMD 4700S objevil znovu, ale tentokrát oficiálně. V Číně se objevilo na prodej kompaktní mini PC formátu Mini-ITX, jehož výrobce 麦本本 se chlubí, že je v něm právě procesor AMD 4700S. Potvrzuje přitom výše uvedené parametry, výslovně už ale také uvádí, že CPU je 7nm a má architekturu Zen 2. Deska se prý jmenuje „AMD Cardinal“, což by mohla být vývojová platforma nebo její odvozenina, nezní to zrovna jako nějaký standardní model. Je proto hodně pravděpodobné, že procesor není v socketu, ale je napájený přímo na PCB, protože se opravdu zdá, že jde o čip z konzolí. V takovém případě by měl určitě stejné pouzdro BGA, jaké používají ony.

Čínské Mini-ITX PC s procesorem AMD 4700S z konzole Xbox Series X nebo S: deska (Zdroj: Tmall)

Výrobce či prodejce tohoto počítače totiž uvádí, že je osazeno 16 GB paměti GDDR6. Na fotce není skutečně vidět sloty DIMM s DDR4, i když nemůžeme vyloučit, že nejsou schované za skrumáží kabelů od zdroje. Čipy GDDR6 by měly být osazené okolo samotného procesoru a schované pod chladičem, kvůli kvalitě signálu musí být blízko (a také nejspíš vyžadují, aby byl procesor napevno připájený).

Jakou má deska rozšiřitelnost, není na fotkách moc dobře vidět. Je-li RAM typu GDDR6, je samozřejmě nerozšiřitelná. Podle výrobce a fotky zadního panelu je osazeno 500 GB SSD (jinde je uvedeno 5 TB, to je asi vyšší konfigurace s přidaným HDD), na zadním portu by mělo být 4× USB 2.0, 3 × 10Gb/s USB 3.2 typu A a 1× 5Gb/s USB 3.2 typu A, integrovány jsou také Ethernet a audio, Wi-Fi ne. Na PCB jsou nejspíš i porty SATA a je vidět slot PCI Express ×16 (ale je možné až velmi pravděpodobné, že má méně linek, třeba jen ×4 nebo ×8). Podle viditelného pasivu je asi osazený čipset (možná derivát A320/B450).

Čínské Mini-ITX PC s procesorem AMD 4700S z konzole Xbox Series X nebo S: zadní porty (Zdroj: Tmall)

V slotu ×16 je totiž osazená grafická karta. Počítač má zřejmě regulérní samostatný Radeon RX 550, tedy levnou základní grafiku generace Polaris (s 14nm čipem Polaris 12) s 2GB pamětí GDDR5 a třemi výstupy: po jednom DisplayPortu, DVI a HDMI 2.0. Zdá se, že procesor AMD 4700S nevyužívá integrované grafické jádro, kterým je konzolové APU vybaveno. Nebo se možná dá říct spíš, že je jím hlavně tvořeno, jádra CPU jsou toiž menší část.

Výrobce v propagačních materiálech má tento oficiální render semicustom APU z Xboxu Series X, který by měl být buď od AMD, nebo dokonce od Microsoftu. Není ale zaručené, že to sedí se skutečně osazeným procesorem (Zdroj: Tmall)

Možná, že AMD nechce těmto procesorům povolit moc grafického výkonu, protože Sony nebo Microsoft (nevíme jistě, z které konzole tento recyklovaný procesor pochází, ale vzhledem k minulosti je asi pravděpodobnější Xbox a na ilustračním renderu patrně od AMD je ukázané APU z Xboxu Seires X) by se mohly zlobit, kdyby čip měl moc grafického výkonu. Vývoj APU pro své konzole totiž tyto firmy platily. Takže by mohly mít oprávněné námitky, pokud by AMD tímto křemíkem jejich konzolím konkurovalo. Pokud by se ale zmetky využívaly jen jako běžné CPU bez herní grafiky, pak by jim to asi tak moc vadit nemuselo.

Budou i samostatné desky?

Vypadá to tedy, že milovníci bizarností související s AMD tu mají další potenciální objekt zájmu, tentokrát ovšem víc použitelný jako běžné PC. Je možné, že eventuálně se opět objeví na prodej i samotné desky (jako v případě A9-9820), nebo alespoň někdo toto PC koupí a podělí se o fotky desky bez chladiče, což by pak mohlo potvrdit teorii, že tento zvláštně označený procesor opravdu je levoboček z výroby konzolí.

Benchmarky AMD 4700S (Zdroj: Tmall)

Výrobce počítače publikoval různé propagační materiály. Jsou mezi nimi i oficiálně naměřené benchmarky, podle kterých má AMD 4700S údajně podávat výkon 3669 bodů v Cinebench R20. To je méně, než zvládne Ryzen 7 4700G, takže je možná 4700S nastavený na nižší spotřebu, pokud nejde o nějaký efekt použit pamětí GDDR6, které asi mají horší latenci, než DDR4. Také jednovláknový výkon je nižší, což je zase kvůli tomu, že maximální takt je jen 4,0 GHz.

Zdroje: VideoCardz, Tmall, Momomo_us

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

AMD Radeon RX 6600 a 6600 XT: unikly parametry grafik s Navi 23

Po zprávě o oficiálním uvedení nových levných grafik Nvidia GeForce RTX pro notebooky tu máme i něco o konkurenčních kartách Radeon. Zde to ovšem bude o desktopových kartách. Z čínských zdrojů na Chiphellu teď máme únik parametrů Radeonu RX 6600 XT a Radeonu RX 6600, tedy možná příštích dvou modelů, které by AMD mohlo uvést na trh teď, když už se RX 6700 XT začal prodávat. Celý článok „AMD Radeon RX 6600 a 6600 XT: unikly parametry grafik s Navi 23“ »

 •  
 •  
 •  

Chystá AMD highendový Radeon RX 6900 XTX s vodním chladičem?

Vypadá to, že AMD možná vedle referenčního Radeonu RX 6900 XT s vzduchovým chlazením vyvinulo nebo vyvíjelo i kartu, která by pro chlazení používala all-in-one vodní okruh s externím radiátorem. AMD ho použilo u highendových modelů v minulosti a mají ho i některé nereferenční karty. Teď ale unikly fotky, na nichž je taková karta přímo od AMD. Mohlo by jít o chystaný nový, vyšší model, stojící na Radeonem RX 6900 XT. Celý článok „Chystá AMD highendový Radeon RX 6900 XTX s vodním chladičem?“ »

 •  
 •  
 •  

AMD potichu vydalo rychlejší highendové GPU, čip Navi 21 XTXH

Před pár dny jsme psali o nových „Ultimate“ Radeonech RX 6900 XT od PowerColoru, které mají o hodně vyšší takty a výkon. Teď se ukazuje, že je za tím víc, než se zdá. V těchto kartách totiž není stejný čip Navi 21 XTX jako v ostatních RX 6900 XT. AMD totiž nachystalo de facto novou verzi tohoto GPU označenou Navi 21 XTXH. Ale místo aby s ním vydalo nový model grafiky, bude čip osazován v podobných speciálních edicích RX 6900 XT. Celý článok „AMD potichu vydalo rychlejší highendové GPU, čip Navi 21 XTXH“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *