Väčšina skriniek MSI začne podporovať USB 3.2 gen. 2×2

MSI pridá skrinám podporu 20 Gb USB. Ale až po vydaní nových dosiek s Intel LGA 1700

MSI sa 20-gigabitovému štandardu USB 3.2 gen. 2×2 venuje dlhodobo a intenzívne. Zatiaľ ale len čo sa týka externých konektorov na zadnom paneli základných dosiek s čipsetmi Intel. Podľa aktuálnych informácií však bude toto rozhranie podporované aj interne a MSI ho vytiahne na skrinky. Týkať sa to má ale nadchádzajúcej generácie základných dosiek, hoci kompatibilita by mohla byť aj na súčasnom hardvéri a je okolo tejto témy zopár nejasností.

Rozhranie USB 3.2 gen. 2×2 má dvojnásobnú teoretickú priepustnosť ako bežne používané USB 3.2 gen. 2 (alebo teda USB 3.2 gen. 2×1) – 20 oproti 10 Gb/s. Tomuto prechodnému štandardu sa ale venuje pomerne malá pozornosť výrobcov. Nielen základných dosiek, ale prirodzene aj zariadení, ktoré majú podporu a ťažia z vyššej priepustnosti USB 3.2 gen. 2×2. Najväčšiu dôveru do tohto rozhrania vkladá firma MSI. Takto rýchle USB vyvádzala už na zadné paneli niektorých dosiek s čipsetom Intel B460 a Z490. Na B560 z Z590 je výskyt USB 3.2 gen. 2×2 ešte častejší, keďže sa už nevyžaduje externý radič (ako na generácii dosiek predtým) a podpora je na úrovni čipsetov základných dosiek.

Ale zdá sa, že podpora sa stále týka iba externých konektorov USB-C, hoci býva na doskách aj interný header USB-C s 20 pinmi na pripojenie konektora, ktorý je na skrinke. Ten by mohol mať teoreticky takisto podporu, fyzicky by sa odlišovať nemusel, ale je možné, že je z nejakých dôvodov k čipsetu pripojený iba ako USB 3.2 gen. 2×1. MSI totiž uvádza, že podpora USB 3.2 gen. 2×2 pribudne až s novými doskami vybavenými čipsetmi Z690 a B660 a päticou Intel LGA 1700.

Nedá sa však vylúčiť ani to, že predsa len sa nejako dopracujeme aj k podpore na starších doskách, ale tá bude keď, tak zrejme tzv. „neoficiálna“. Možno aj na Z490 a B460 je interný header pripojený k USB 3.2 gen. 2×2, ale bez garancie stopercentnej funkčnosti či spoľahlivosti, pretože to neprešlo riadnou kontrolou. Nakoniec k nej ani nebol dobrý dôvod, nakoľko oficiálne nepodporované sú aj skrinky, hoci tie takisto majú konektory USB-C, a zrejme i plnohodnotné pre 20-gigabitové rozhranie. Vodiče budú mať obsiahnuté zrejme všetky, v opačnom prípade by zrejme nefungovalo obojstranné pripojenie. Tu to ale môže „stroskotávať“ na dátovom kábli, ktorý spĺňa iba požiadavky pre USB 3.2 gen. 2×1.

Rýchlejšie rozhranie je na kvalitu prenosu prirodzene náročnejšie a je možné, že MSI sa v rámci podpory zameria aj na tento aspekt. Teda upraví káblové pripojenie tak, aby vyhovovalo aj USB 3.2 gen. 2×2, pričom sa samozrejme zachová i spätná kompatibilita s 10 Gb štandardom. Sú to trochu špekulácie, ale bohužiaľ nikto nikde neobjasnil, prečo podporu nemajú aj súčasné dosky a skrinky. Môže to byť aj z marketingových dôvodov a z dôvodu prezentácie „nových“ vecí na nových doskách a vsugerovanie istej exkluzivity toho typu, že je všetko perfektne optimalizované iba v rámci komponentov firmy MSI. Teda, že najlepšie výsledky budú dosahované s doskami MSI v skrinkách MSI. Samozrejme i to je reálne, keďže málokto bude mať motiváciu to ladiť tak, ako práve MSI. Dokonca sa ukazujú aj prvé testy výkonu z CrystalDiskMarku, kde rôzne skrinky dosahujú rôzne rýchlosti.

Pre väčšinu sú to skôr nižšie rýchlosti (aj keď v jednotkách MB/s) a vyššie rýchlosti sa dostáva iba päť z jedenástich skriniek MSI, ktoré budú mať oficiálnu podporu USB 3.2 gen. 2×2. Jedna sa prakticky o všetky modely, ktoré majú na čelnom paneli fyzicky konektor USB-C.

Zo skriniek MPG sú to modely Gungnir (110R, 110M111R), Sekira (100R100P), Velox (100R a 100P Airflow) a Quietude 100S. pričom s Gungnir a Sekira by mali byť dosahované tie vyššie prenosové rýchlosti, o ktorých sme písali. A potom sú tu ešte skrinky Vampiric 300R (300R Pacific BlueMidnight Green i variant bez prídavného označenia) v rôznych farebných vyhotoveniach.

K tejto téme sa zrejme znovu vrátime po vydaní nových základných dosiek MSI s čipsetmi Intel Z690 a B660, keď už bude možno aj viac konkrétností. Vrátane tých, ktoré budú ukazovať na skrinky s podporou USB 3.2 gen. 2×1. Tie by snáď potom mohli byť s trochu iným označením.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED

Ako sa hovorí, do tretice všetko dobré. Tretí OLED u nás v teste je po širokáči MSI a obrovi ROG opäť z dielne MSI a tentokrát konečne tradičnejší 32″ formát so 4K rozlíšením a s obnovovacou frekvenciou obrazu až 240 Hz, čo sú špičkové parametre. Okrem toho prináša MPG 321URX tretiu generáciu QD-OLED s 3-ročnou zárukou a veľkým množstvom funkcií, na ktoré sa pozrieme podrobnejšie. Celý článok „Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED“ »

  •  
  •  
  •  

MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s

Prakticky všechna SSD s rozhraním PCIe 5.0 ×4 jsou teď založená na řadiči Phison E26 (i když vyhlížíme alternativy). Většina jich ještě úplně nevyčerpává potenciál tohoto rozhraní, ale letos přišla aktualizace označená Max14um. A právě s tou teď MSI uvádí SSD, které bude jedním z nejrychlejších (pokud ne nejrychlejším) NVMe modulem na trhu – MSI Spatium M580 Frozr, které má svištět rychlostí až 14,6 GB/s. I chladič bude mít jeden z největších. Celý článok „MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s“ »

  •  
  •  
  •  

Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS

Grafická karta GeForce RTX 4070 Ti Super Ventus 3X vyšla s BIOSom, s ktorým v MSI (a ani v Nvidii) neboli spokojní. Po jeho druhej revízii existuje aj tretia revízia BIOSu, posledná. Tá zvyšuje limit napájania, ktoré umožňujú dosahovanie vyšších frekvencií GPU. Ide to ale trochu na úkor energetickej efektivity. Aktualizovať, neaktualizovať? To si už musí rozhodnúť každý sám, pokiaľ bude možnosť. Celý článok „Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *