Väčšina skriniek MSI začne podporovať USB 3.2 gen. 2×2

MSI pridá skrinám podporu 20 Gb USB. Ale až po vydaní nových dosiek s Intel LGA 1700

MSI sa 20-gigabitovému štandardu USB 3.2 gen. 2×2 venuje dlhodobo a intenzívne. Zatiaľ ale len čo sa týka externých konektorov na zadnom paneli základných dosiek s čipsetmi Intel. Podľa aktuálnych informácií však bude toto rozhranie podporované aj interne a MSI ho vytiahne na skrinky. Týkať sa to má ale nadchádzajúcej generácie základných dosiek, hoci kompatibilita by mohla byť aj na súčasnom hardvéri a je okolo tejto témy zopár nejasností.

Rozhranie USB 3.2 gen. 2×2 má dvojnásobnú teoretickú priepustnosť ako bežne používané USB 3.2 gen. 2 (alebo teda USB 3.2 gen. 2×1) – 20 oproti 10 Gb/s. Tomuto prechodnému štandardu sa ale venuje pomerne malá pozornosť výrobcov. Nielen základných dosiek, ale prirodzene aj zariadení, ktoré majú podporu a ťažia z vyššej priepustnosti USB 3.2 gen. 2×2. Najväčšiu dôveru do tohto rozhrania vkladá firma MSI. Takto rýchle USB vyvádzala už na zadné paneli niektorých dosiek s čipsetom Intel B460 a Z490. Na B560 z Z590 je výskyt USB 3.2 gen. 2×2 ešte častejší, keďže sa už nevyžaduje externý radič (ako na generácii dosiek predtým) a podpora je na úrovni čipsetov základných dosiek.

Ale zdá sa, že podpora sa stále týka iba externých konektorov USB-C, hoci býva na doskách aj interný header USB-C s 20 pinmi na pripojenie konektora, ktorý je na skrinke. Ten by mohol mať teoreticky takisto podporu, fyzicky by sa odlišovať nemusel, ale je možné, že je z nejakých dôvodov k čipsetu pripojený iba ako USB 3.2 gen. 2×1. MSI totiž uvádza, že podpora USB 3.2 gen. 2×2 pribudne až s novými doskami vybavenými čipsetmi Z690 a B660 a päticou Intel LGA 1700.

Nedá sa však vylúčiť ani to, že predsa len sa nejako dopracujeme aj k podpore na starších doskách, ale tá bude keď, tak zrejme tzv. „neoficiálna“. Možno aj na Z490 a B460 je interný header pripojený k USB 3.2 gen. 2×2, ale bez garancie stopercentnej funkčnosti či spoľahlivosti, pretože to neprešlo riadnou kontrolou. Nakoniec k nej ani nebol dobrý dôvod, nakoľko oficiálne nepodporované sú aj skrinky, hoci tie takisto majú konektory USB-C, a zrejme i plnohodnotné pre 20-gigabitové rozhranie. Vodiče budú mať obsiahnuté zrejme všetky, v opačnom prípade by zrejme nefungovalo obojstranné pripojenie. Tu to ale môže „stroskotávať“ na dátovom kábli, ktorý spĺňa iba požiadavky pre USB 3.2 gen. 2×1.

Rýchlejšie rozhranie je na kvalitu prenosu prirodzene náročnejšie a je možné, že MSI sa v rámci podpory zameria aj na tento aspekt. Teda upraví káblové pripojenie tak, aby vyhovovalo aj USB 3.2 gen. 2×2, pričom sa samozrejme zachová i spätná kompatibilita s 10 Gb štandardom. Sú to trochu špekulácie, ale bohužiaľ nikto nikde neobjasnil, prečo podporu nemajú aj súčasné dosky a skrinky. Môže to byť aj z marketingových dôvodov a z dôvodu prezentácie „nových“ vecí na nových doskách a vsugerovanie istej exkluzivity toho typu, že je všetko perfektne optimalizované iba v rámci komponentov firmy MSI. Teda, že najlepšie výsledky budú dosahované s doskami MSI v skrinkách MSI. Samozrejme i to je reálne, keďže málokto bude mať motiváciu to ladiť tak, ako práve MSI. Dokonca sa ukazujú aj prvé testy výkonu z CrystalDiskMarku, kde rôzne skrinky dosahujú rôzne rýchlosti.

Pre väčšinu sú to skôr nižšie rýchlosti (aj keď v jednotkách MB/s) a vyššie rýchlosti sa dostáva iba päť z jedenástich skriniek MSI, ktoré budú mať oficiálnu podporu USB 3.2 gen. 2×2. Jedna sa prakticky o všetky modely, ktoré majú na čelnom paneli fyzicky konektor USB-C.

Zo skriniek MPG sú to modely Gungnir (110R, 110M111R), Sekira (100R100P), Velox (100R a 100P Airflow) a Quietude 100S. pričom s Gungnir a Sekira by mali byť dosahované tie vyššie prenosové rýchlosti, o ktorých sme písali. A potom sú tu ešte skrinky Vampiric 300R (300R Pacific BlueMidnight Green i variant bez prídavného označenia) v rôznych farebných vyhotoveniach.

K tejto téme sa zrejme znovu vrátime po vydaní nových základných dosiek MSI s čipsetmi Intel Z690 a B660, keď už bude možno aj viac konkrétností. Vrátane tých, ktoré budú ukazovať na skrinky s podporou USB 3.2 gen. 2×1. Tie by snáď potom mohli byť s trochu iným označením.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

MSI Modern AM271: All-in-one s Core i7 a 27″ displejom

AIO počítače sú v našich končinách pomerne ojedinelé a okrem pracovného využitia v predajniach ich vo veľa domácnostiach nenájdete. Jednou z možných príčin je, že tejto kategórii počítačov sa nedostáva toľko pozornosti od výrobcov a tým pádom ani od používateľov. Veď povedzte si sami, koľko AIO počítačov poznáte? MSI chce túto situácia zmeniť a model AM271 zo série Modern je toho dobrý príklad. Celý článok „MSI Modern AM271: All-in-one s Core i7 a 27″ displejom“ »

 •  
 •  
 •  

MSI v minipočítačoch Cubi N nahrádza staré procesory za nové

Lacnejšie konfigurácie počítačov MSI Cubi N prešli modernizáciou. Namiesto procesorov Gemini Lake sa budú dodávať už čoskoro s 10-nanometrovými modelmi Jasper Lake. Tie si zachovávajú nízku spotrebu, ale sú efektívnejšie, majú vyššie IPC a teda i vyšší výkon. Okrem toho sú Cubi N vybavené rýchlejšími portami USB, podporujú WiFi 6 a o trochu menšia, než bývala, je aj skrinka. Celý článok „MSI v minipočítačoch Cubi N nahrádza staré procesory za nové“ »

 •  
 •  
 •  

MSI to myslí vážne aj s ventilátormi. Má MEG Silent Gale P12

Na spresnenie titulku je dôležité dodať, že je reč o ventilátoroch „samostatných“. Teda takých, čo sa dajú kúpiť zvlášť. Že MSI neberie na ľahkú váhu ventilátory v grafických kartách vieme už dlho. A nejaké skúsenosti z ich výroby sa určite pretavia aj do nového 120-milimetrovom Silent Gale P12. Dobré je, že tento ventilátor MSI nezhodilo z radiátora AIO vodníka, ale je postavený na svojim spôsobom originálnom návrhu. Celý článok „MSI to myslí vážne aj s ventilátormi. Má MEG Silent Gale P12“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *