Create the Uncreated: Hardvérové novinky Asusu pre tvorcov

Expozícia nových produktov Asus. Zamerané na profesionálov

Na akcii s krycím názvom „Create the Uncreated“ Asus ukázal kopu inovatívnych zariadení, s ktorými mieri predovšetkým na profesionálov. Teda na takých používateľov, čo trávia čas pri počítači najmä pracovne. Jedná sa o produkty z väčšiny divízií Asusu. Od notebookov, stolových počítačov cez monitory, projektory a pre procesory AMD sa črtá aj high-endová doska kombinujúca čipset X570 a pasívnym chladením.

Predstavovanie nových hardvérových produktov Asus zobral útokom, sú to desiatky noviniek. Skôr, než rozoberať všetko podrobne, sa zameriame na veci, ktoré najviac pútajú pozornosť.

V pyramídke notebookov sú na špičke nové notebooky ProArt Studiobook (Pro) 16 OLED, ktoré sú v konfiguráciách s procesormi AMD Ryzen 9 (5900HX) alebo Intel Xeon (W-11955M) a Core i9 (11900H) Tiger Lake s TDP 45 W. Grafická karta môže byť voliteľné podľa konfigurácie GeForce RTX 3060, 3070 alebo pre varianty s prívlastkom „Pro“ RTX A2000 alebo výkonnejšia A5000.

Tieto notebooky ProArt sa od iných odlišujú aj tým, že majú vyššie displeje. Na uhlopriečke 16″ majú na šírku 3840 px a na výšku 2400 px. To je na výšku o 240 px viac, než je bežné a tento extra priestor je možné využiť na panel nástrojov niektorého z editorov. Netradičný prvok oproti iným a hlavne konkurenčným notebookom je Asus Dialpad, teda rolovacie multifunkčné koliesko, ktoré Asusu považuje ako dobrý nápad na zefektívnenie práce.

Modernizuje sa aj Zenbook Pro, respektíve Zenbook Pro Duo s dvoma poriadnymi displejmi. Najnižší rad pre začínajúcich tvorcov je potom Vivobook Pro a Pro X, kde model s „X“ má podobne ako Studiobooky panel s pomerom strán 16:10, ale vždy menší – 14-palcový – a okrem rozlíšenia 3840 × 2400 px aj s 2880 × 1800 px. Aj tieto notebooky majú panely OLED, čo je podľa presvedčenia Asusu správna voľba. Viac na túto tému sa dočítate v článku Asus nahrazuje LCD v noteboocích OLED displeji. Velký skok?

Pre používateľov s pevným pracoviskom sú tu nové počítače ProArt Station PD5, ktoré začínajú na konfiguráciách s procesormi Intel Core i5 (11400F) a končia na Core i9 (11900). Použitá základná doska je pritom zo strednej triedy, s čipsetom Intel B560, takže pomerne zaujímavá by mohla byť nakoniec i cena počítača. Na jej zverejnenie si ale ešte chvíľu počkáte. Grafické karty budú na výber RTX 3060 alebo RTX 3070 LHR (teda tie so zníženým výkonom pre ťaženie kryptomien).

Počítač ProArt Station PD5

Skrinka ProArt Station PD5 je pritom menšia, má iba 30,6 litra, ale zase taká malá ako skrinky počítačov PN51-S1, PN41-S1 či PB62 nie je. Ta touto trojicou označení sa skrývajú mini počítače vybavené úpornými APU AMD Ryzen 5000U (PN51-S1) a Intel Celeron a Pentium Silver (PN41-S1), teda 10 nm Jasper Lake. O PB62 (takisto s Intel Jasper Lake) sme už písali dávnejšie. To je už viac-menej podnikový počítač, ktorý sa hodí ku kasám, na recepcie alebo i do kioskov a podobne. Všetky tieto počítače aj notebooky sú pripravené aj na nový operačný systém Windows 11.

Monitory Asus predviedol mobilné i stolové. Z prenosných napríklad ľahký, polkilový ZenScreen MQ13AH, ktorý sa chváli tým, že sa jedná o prvý 13,3 “ monitor na svete. Týmto klišé „prvý na svete“ Asusu pre používanie panelov OLED vo svojich materiáloch pracuje, mimochodom, dosť často. Tak snáď bude MQ13AH aspoň výrazne lacnejší ako extrémne drahý ProArt PQ22UC. K dispozícii bude aj väčší variant s 15,6″ uhlopriečkou (MQ16AH). V oboch prípadoch má byť široké farebné pokrytie (100 % DCI-P3) s vysokou presnosťou s ΔE pod 2,0. Rozlíšenie je Full HD (1920 × 1080 px) a pripojenie cez mini HDMI a USB-C s podporou DP alt.

Externý monitor ZenScreen MQ13AH

Úplná rarita medzi externými monitormi je ProArt PA147CDV. Ten má na šírku takisto 1920 px, ale v pomere k 550 px na výšku. Je to teda rovnaká špageta ako v notebookoch Zenbook Pro Duo či Zephyrus Duo. Maximálny jas má podľa špecifikácií až 400 nitov, čo ja na externý monitor vysoký nadpriemer, pokrývať má 100 % farebných priestorov sRGB a Rec. 709 a ΔE je nižšia než 2,0, takže sú farby i pomerne presné. Navyše má zboku ovládacie koliesko Asus Dial. Panel je už ale LCD s matricou IPS.

Netradičný, mimoriadne širokouhlý prenosný monitor ProArt PA147CDV

Stolový monitor PA32DC zase vyniká automatickou kalibráciou, ktorá používateľa informuje o posune farebnej presnosti, ktorý je možné následne skorigovať cez softvér ProArt 2.0 Ten má navyše umožňovať jednoduchú implementáciu kalorimetrických aplikácií tretích strán, ako sú Calman alebo Light illusion ColorSpace. Na uhlopriečke 31,5 “ je rozlíšenie 3840 × 2160 px a to hlavné, aj tu je použitý panel s mimoriadne vysokým kontrastom. Farebne má monitor pokrývať až 99 % štandardov DCI-P3 a Adobe RGB pri presnosti ΔE < 1. Súčasťou príslušenstva sú aj tienidlá. O cene zatiaľ nepadla žiadna zmienka, ale očakávame, že to bude poriadna pálka.

Stolový monitor PA32DC

Lacnejší variant k PA32DC bude zrejme monitor ProArt PA32UCR. Uhlopriečka je rovnaká (32″), rozlíšenie takisto (3840 × 2160 px), ale panel už je LCD (matrica IPS). Ale s podsvietením MiniLED v 576 zónach s lokálnym stmievaním. Takže čierna, kontrast i uniformita podsvietenia by mali byť na vysokej úrovni. Za zmienku stojí aj podpora HDR1000 a špičkový jas 1000 nitov. Mimo obsah HDR je samozrejme maximálny jas nižší, koľko to ale je, špecifikácie neuvádzajú. Na základne podobných monitorov sa dá ale predpokladať, že pre pevné manuálne nastavenie bude strop 400 nitov.

Na podujatí sa objavili aj dva bežnejšie monitory, herný TUF Gaming VG30VQL1A (30″, zakrivenie 1500R, 21:9,  2560 × 1080 px, 200 Hz, VA, max. 300 nitov, s podporou FreeSync Premium) a kancelársky model BE27ACSBK (27″, rovný panel IPS, 16:9, 2560 × 1080 px, 60 Hz, IPS, max. 350 nitov, 2× stereofónny reproduktor s 2 W).

Z príslušenstva je tu nová myš a podložka. Myš ProArt MD300 je prvá s kolieskom Asus dial. To je na boku, za rolovacím tlačidlom, bližšie k palcu. Snímač MD300 je laserový (aký model presne zatiaľ nevieme) s rozlíšením do 4200 DPI. K myške má Asus aj podložku – ProArt PS201. Tá je charakteristická snorením magnetov do vrchnej časti, kde môžete týmto (magnetickým) spôsobom prichytiť napríklad pero stylus. Podložka má navyše taký odtieň sivej, že ju môžu fotografi použiť ako referenčnú kartu na vyváženej bielej.

Myš ProArt MD300 na podložke ProArt PS201

Asus má aj dva nové a navzájom celkom odlišné projektory. ProArt A1 má stelesňovať vysokú obrazovú kvalitu s 98 % farebným pokrytím priestorov sRGB a Rec. 709. Vysoká má byť aj presnosť farieb, ΔE nemá presahovať hodnotu 2,0. To garantuje aj kalibračný protokol, s ktorým sa monitor dodáva. Svietivosť je už pomerne bežná, 3000 lumenov.

Projektor so špičkovými parametrami, ProArt A1

Druhý projektor (ZenBeam E2) je vreckového typu, doslova. Má totiž rozmery iba 110 × 107,5 × 39,5 mm hmotnosť 410 g. Daňou za to je ale malý displej DLP s 0,2″ a nízke rozlíšenie 854 × 480 px. Nižšia je i svietivosť 300 lumenov, takže na prezentáciu v presvetlených priestoroch príliš nebude, ale je to kompromis pre vyššiu výdrž na baterku. Parametre uvádzajú štyri hodiny. Na úplnosť treba dodať, že farebné priestory sRGB a Rec. 709 pokrytím presahuje o 25 % a statický kontrast je 400:1.

Maličký projektor ZenBeam E2

A nakoniec Asus pripravil aj niečo pre priaznivcov PC komponentov, a síce základnú dosku ProArt X570-Creator WiFi pre procesory AMD. Jej chladenie je kompletne pasívne, vrátane čipsetu. Aj keď teda nejde o čipset X570S so znížením TDP, ale o X570, nad ktorý väčšina konkurenčných výrobcov dáva ventilátor. Na druhej strane, ten je často iba ako poistka a v skrinkách s dobre zabezpečenou cirkuláciou vzruchu sa ani neroztáča. Tu Asus chladenie naddimenzoval väčšou plochou s pomerne dobre členeného pasívu. Vždy slušnú rezervu bude mať aj 16-fázová (14+2) napájacia kaskáda.

Procesory Ryzen 9, ktoré do tejto dosky dávajú zmysel, majú spotrebu okolo 140 W. Po pretaktovaní PBO 2.0 to bude viac, ale nič, s čím by si ProArt X570-Creator WiFi neporadila. Pozoruhodné je pri tejto doske aj dvojica Thunderbolt 4 a DisplayPort 1.4 v úlohe vstupu. To na prepojenie s výstupom grafickej karty a sfunkčnenie obidvoch konektorov TB4 na paneli I/O.

Séria základných dosiek ProArt sa rozrastá o nový model – X570-Creator WiFi

Kedy a za aké ceny budú jednotlivé produkty prichádzať na trh je zatiaľ Asus nekonkretizoval.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Otestovali sme tri dostupné routre Asus. Najdite si favorita

Sieťová divízia Asus ponúka smerovače azda pre každé použitie a do akéhokoľvek prostredia. Či už hľadáte dostupný router WiFI alebo alebo sa ako vášnivý hráč nezaobídete bez osvetlenia RGB LED. To isté platí, aj ak potrebujete pokryť väčšiu plochu, napríklad domu, na čo sú už potrebné Mesh riešenia, A práve funkcia AiMesh je jednou z hlavných predností smerovačov tohto výrobcu. Celý článok „Otestovali sme tri dostupné routre Asus. Najdite si favorita“ »

 •  
 •  
 •  

Asus ROG Strix Flare II Animate: Ktoré spínače? Kde aké potrebujete

Vymeniteľné mechanické spínače, ktoré môžete i rôzne kombinovať, a LED diplej s možnosťou personalizácie textu robia z ROG Strix Flare II Animate pomerene výnimočnú klávesnicu. Podobne ako väčšina drahších modelov má i táto poriadnu (a pohodlnú) opierku pod zápästia. Celkovo sa tu príliš nešetrilo, vyhotovenie je robustné a aj v rámci tejto klávesnice Asus obišiel spínače tretích strán a použil svoje vlastné. Celý článok „Asus ROG Strix Flare II Animate: Ktoré spínače? Kde aké potrebujete“ »

 •  
 •  
 •  

Asus oznámil 500Hz monitor s G-Sync. Nejrychlejší Esports LCD

Zdá se, že tu máme další průlom v rychlosti speciálních herních monitorů. Před pár lety Nvidia (která dodává moduly G-Sync pro svou technologii adaptivního obnovování) s výrobci monitorů oznámila LCD s frekvencí 360 Hz. Teď na Computexu 2022 představil Asus spolu s Nvidií plán dostat na trh monitory s obnovovací frekvencí rovnou 500 Hz. Pochopitelně to má být spojeno s proprietární technologií G-Sync a má jít o monitor série Asus ROG. Celý článok „Asus oznámil 500Hz monitor s G-Sync. Nejrychlejší Esports LCD“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *