Asus na Intel Rocket Lake už postavil malý podnikový počítač

Nový počítač Asus PB62: Objem 1,3 litra, až 65 W procesory Rocket Lake a odolné telo

Veľmi krátko po svojom vydaní sa procesory Rocket Lake dostali aj to minimalistického počítača PB62. A to dokonca i v 65 W podobe Core i7-11700. V rámci voliteľnej konfigurácie je ale i mnoho ďalších modelov, vrátane úspornejších s „T“ na konci označenia. Široká, moderná a variabilná je i konektivita s eventuálne až troma videovýstupmi, dvoma slotmi na SSD M.2 NVMe či WiFi 6. A to v nadštandardne odolnom vyhotovení i do nečasu.

Len málokedy sa podarí vydať prakticky súbežne s novou platformou hotový počítač. Nedávno sme tu písali o mini PC Axiomtek, ktoré sa bude dať kúpiť až o mesiac a pritom bude v konfigurácii so „starými“ procesormi Whiskey Lake. Ale napríklad i Shuttle býva pri vydávaní svojich počítačov o generáciu pozadu. Nejaký čas predsa len trvá, kým sa firma dostane k novému procesoru a podľa neho optimalizuje zvyšok (vrátane typicky neštandardizovanej základnej dosky).

Asus mal procesory Rocket lake ale evidentne k dispozícii vo výraznejšom predstihu a v hojnom počte konfigurácií ich bude ponúkať v počítačoch označovaných PB62. A bude to prierez všetkými modelovými radmi. Od Celeronu postupne až ku Core i7. Osadzované budú tak procesory s TDP 65 W ako i 35 W. Zo 65 W to sú Core i7-11700, Core i5-11500, Core i5-11400 a tento rad ešte dopĺňa 58-wattové Pentium G6405. Potom sú tu ale ešte úspornejšie Core i7-11700T, Core i5-11500T, Core i5-11400TCeleron G5905T.

Procesorov na výber podľa potreby je naozaj dosť. Počítače sa napájajú externe, adaptérom. Tie sa v závislosti od procesorového TDP dodávajú v rôznych výkonnostných variantoch s 90, 120 a 150 W. Rezerva je vždy dostatočná, počíta s optimálnym zhruba polovičným zaťažením i v prípade ďalších rozšírení.

Základná doska tohto počítača má čipovú súpravu Intel B560 a na pomery tohto typu počítačov sa vyznačuje i nadštandardnou výbavou interných konektorov. Pre SSD M.2 sú vyvedené dva plnohodnotné sloty so štyrmi linkami, k ktorých jeden je z podporou PCIe 4.0. Nechýba ale ani štandardný konektorov SATA na pripojenie 2,5 “ SSD alebo HDD.

Na akceleráciu ľubovoľného úložiska ej podporovaný aj Intel Optane. Pamäť (RAM) je možné osadiť do dvoch slotov SO-DIMM a oficiálne je podporovaných dvojkanálovo 64 GB s 3200 MHz. Modul pre bezdrôtové siete podporuje WiFi 6 (A201) a rýchly BlueTooth 5.2. Pre pevnú sieť je vyhradený jeden gigabitový konektor RJ-45 na zadnej stene zariadenia.

Počítač PB62 je určený predovšetkým do podnikového prostredia ku kasám, do, inteligentných automatov, systémov na digitálny podpis, do nemocníc, kuchýň, kioskov i na letiská. V základnej výbave má dva videovýstupy DisplayPort (1.2), ale cez konfiguráciu voliteľného portu môžete pridať HDMI (2.0), s ktorým bude možná zobrazovanie vysokého rozlíšenia (4K@60 Hz) na troch monitoroch súčasne. V rámci jedného rozširujúceho portu, ktorý si vybrať prispôsobiť, môžete dal ale prednosť i D-Subu, sériovému konektoru DB9 (COM) či druhému RJ-45.

Systém chladenia výrobca nerozvádza, hoci by boli tieto informácie zaujímavé. Chladiť 65 W procesory v takto malom tele (175 × 175 × 42 mm) v tichosti bude celkom výzva. Z návrhu konštrukcie sa však dá usudzovať, že chladenie bude aktívne, s ventilátorom. Asus prízvukuje aj na prítomnosť prachových filtrov, ktoré v malých počítačoch nebývajú bežné. V špinavšom prostredí (a že aj s takými sa počíta) budú však mimoriadne užitočné. Počítač by mal byť celkovo dobre odolný, aj voči mechanickým nárazom, vibráciám, vysokej vlhkosti či vysokým mínusovým alebo plusovým teplotám okolia, od -40 až cez +60 °C. PB62 má podliehať vojenským štandardom MIL-STD-810H.

Nadštandardná a moderná je i externá výbava konektorov. Spredu sú to štyri 10-gigabitové porty USB 3.2 gen. 2 a jeden 5gigabitový USB-C. Vyvedené sú i dva 3,5 mm jacky, ktoré v podobne malých multimediálnych počítačoch nebývajú (tam je to obvykle o jednom 4-pólovom). Zvyšok konektorov vrátane vymeniteľnej šachty na ten prispôsobiteľný, ktorý sme si už spomínali, sú zozadu.

Ceny ani termíny dostupnosti zatiaľ nie sú známe. Za zmienku ale ešte stojí to, že sa okrem čierneho bude dať tento PB62 kúpiť aj s bielym povrchom šasi.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Create the Uncreated: Hardvérové novinky Asusu pre tvorcov

Na akcii s krycím názvom „Create the Uncreated“ Asus ukázal kopu inovatívnych zariadení, s ktorými mieri predovšetkým na profesionálov. Teda na takých používateľov, čo trávia čas pri počítači najmä pracovne. Jedná sa o produkty z väčšiny divízií Asusu. Od notebookov, stolových počítačov cez monitory, projektory a pre procesory AMD sa črtá aj high-endová doska kombinujúca čipset X570 a pasívnym chladením. Celý článok „Create the Uncreated: Hardvérové novinky Asusu pre tvorcov“ »

 •  
 •  
 •  

Asus má pasívnu GeForce GT 730 so štymi výstupmi HDMI

V júni na trh grafických kariet GeForce GT 730 vo väčšom objeme vrátilo MSI, teraz sa pre niečo podobné rozhodol aj Asus. Tentokrát ale pôjde o kartu s konektorovou výbavou, ktorá je na low-end pomerne netradičná. Tak ako aj vyššie triedy graficky kariet má štyri digitálne výstupy s možnosťou pripojenia štyroch monitorov súčasne. A pozoruhodné je i pasívne vyhotovenie, ktoré sa zmestí do jedného slotu. Celý článok „Asus má pasívnu GeForce GT 730 so štymi výstupmi HDMI“ »

 •  
 •  
 •  

Nástup dosiek s CPU Jasper Lake je strnulý, Asus ale jednu má

Lacné a úsporné procesory Intel Jasper Lake sú k dispozícii už viac než pol roka, ale do štandardizovaných základných dosiek sa nedostávajú. Najviac týchto procesorov končí v mini-počítačoch a sem tam i v nejakom notebooku. Je tu však jedna novinka, ktorá poteší záujemcov o samostatnú dosku. Novinku Asusu si síce do domáceho počítača najskôr nekúpite, ale zato je atraktívna na priemyselné použitie. Celý článok „Nástup dosiek s CPU Jasper Lake je strnulý, Asus ale jednu má“ »

 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Na situaci s dostupností a návazně výčet instrukčních sad u Pentií je teda dost smutný pohled. Z pekla je ještě dlouhá cesta.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *