Nvidia uvádí Resizable BAR na grafikách GeForce: BIOSy, ovladač

PCI Express Resizable BAR má oficiální premiéru

Nvidia konečně uvádí PCI Express Resizable BAR, jenž je alternativou Smart Access Memory u Radeonů a může až o několik procent zlepšit herní výkon všech GeForce RTX 3000. Byly vydány aktualizace BIOSu pro karty všech výrobců, nový ovladač, který ReBAR zprovozňuje. Nvidia ale také rozšířila seznam her, v kterých bude funkce zapnutá, už je jich 17. Máme odkazy na stažení i další informace.

Už to sice probublalo předčasně, když v Číně výrobci tyto aktualizace vydali předčasně, ale nyní po pár dnech již oficiálně vychází očekávané aktualizace, kterými karty Nvidia GeForce RTX 3000 dostanou podporu funkce PCI Express Resizable BAR ve hrách. Dosud ji měla jen GeForce RTX 3060, nyní ji ale dostávají zpětně i předchozí modely GPU generace Ampere.

PCIe Resizable BAR v podporovaných hrách zvyšuje výkon, takže tato novinka pomůže Nvidii v konkurenci s grafikami AMD Radeon RX 6000, které již toto pod označením Smart Access Memory podporují od vydání.

Co všechno potřebujete?

Pro podporu na předchozích grafikách Ampere je třeba úprava jejich grafického BIOSu (firmwaru, který GPU mají podobně jako základní desky), takže Nvidia tuto novinku nemohla prostě jen přidat do ovladačů. Firma přislíbila, že pro tyto grafiky budou dostupné aktualizace BIOSů a původně avizovala, že by měly vyjít ještě v březnu. To se také stihlo – byť těsně – protože tyto aktualizace byly včera (30. 3.) po leaknutí o pár dní dřív už opravdu oficiálně vydány.

Tip: PCI Express Resizable BAR: Smart Access Memory pro karty GeForce

Aktualizace jsou řešené nástrojem, který BIOS sám aktualizuje, nemusíte tedy shánět nějaký speciální program pro flashování nebo hledat návody, jak na věc. Tento nástroj najdete na webu výrobce své karty. Nvidia varuje, že byste neměli používat nástroj pro karty jedné značky na jiné. Jak velké je riziko nekompatibility, to sice nevíme, ale u podobné operace je vždy lepší zbytečně neriskovat.

Níže můžete vidět odkazy na na stažení nástroje pro jednotlivé značky. Typicky odkaz najdete v položkách ke stažení pro váš konkrétní model, jak už to asi znáte, některé značky na to ale mají i speciální stránku.

Kromě BIOSu jsou také pro provoz potřeba aktuální ovladače GeForce (minimálně verze 465.89, kterou Nvidia vydala ve stejný den). A stejně jako u AMD Smart Access memory také potřebujete, aby podporu pro tuto funkci měla vaše deska, kde ji musíte zapnout v BIOSu.

V desce pak samozřejmě také musí být podporovaný procesor. Nvidia má pěkný přehled podporovaných čipsetů/platforem a podporovaných procesorů, který můžete vidět níže.

Procesory a platformy podporujcící PCIe Resizable BAR na grafikách GeForce (Zdroj: Nvidia)

Než ale budete v BIOSu desky moci zapnout podporu, obvykle budete také muset nejdřív aktualizovat jeho verzi, protože výrobci přidávali tuto funkci jen nedávno. Zda vám po tom všem PCIe Resizable BAR funguje, můžete zkontrolovat v ovládacích panelech ovladače Nvidie v sekci „System Information“.


Nvidia Control Panel ukazuje. jestli je PCIe Resizable BAR zapnutý (Zdroj: Nvidia)

Nvidia: Nárůst výkonu až 12 %

Když jsme psali o prvním pokoutním testování této funkce na RTX 3090, vyplývaly z něj poměrně malé nárůsty výkonu (v průměru něco přes 3 %). To však bylo v rozlišení 4K a také možná se starším ovladačem. Nvidia uvádí, že lze čekat zlepšení od pár procent až po 12 %, což jsou podobná čísla, jaké sdělovalo pro orientaci AMD. Zde můžete vidět graf s vybranými hrami, který Nvidia ukazuje.

Výkonnostní přínos PCIe Resizable BAR na grafikách GeForce v některých hrách (Zdroj: Nvidia)

Ovšem výkon se nemusí jen zvednout, v některých hrách je údajně možné narazit i na regresi opačným směrem. Nvidia proto bude tuto funkci povolovat postupně nejprve jen na hrách, kde si aktivně ověří, že Resizable BAR pomáhá.

Hry podporující PCIe Resizable BAR na grafikách GeForce (Zdroj: Nvidia)

Nyní by jich mělo být 17 (od minula jich tedy jak vidíte řada přibyla, což asi bude dál pokračovat). V ostatních hrách ovladače funkci automaticky vypnou, aby se předešlo problémům nebo zpomalení.

Nyní si tedy už můžete tuto novinku na platformě Nvidie i sami vyzkoušet, máte-li potřebný hardware.

Zdroj: Nvidia

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

AMD chystá aktualizaci AGESA 1.1.9.0 pro Ryzeny: co se zlepší?

Pokud jedete na procesorech AMD Ryzen, asi dobře znáte aktualizace tzv. kódu AGESA, který je zabudován v BIOSu základních desek (a spolu s ním se také aktualizuje). Ty u nově vydaných procesorů AMD mohou zlepšovat výkon a také většinou opravují různé chyby. Taková aktualizace se teď chystá pro nové Ryzeny 5000 s architekturou AM4: AGESA 1.1.9.0 by měla přinášet několik zlepšení, mimo jiné prý stability. Celý článok „AMD chystá aktualizaci AGESA 1.1.9.0 pro Ryzeny: co se zlepší?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Desky ASRock s čipsetem X370/B350/A320 mají podporu pro Zen 3

Ryzeny 5000 při vydání fungovaly jen na deskách s čipsety X570, B550 a A520 a čipsety řady 400 dostávají podporu až teď. Původně ji dostat neměly a jde o ústupek, takže to dlouho vypadalo, že podpora ještě starších čipsetů generace 300 je vyloučená. Ale zde máme dobrou zprávu: nakonec takový upgrade možná půjde udělat. Vynořily se totiž BIOSy, s kterými lze Ryzeny 5000 rozjet na deskách X370, B350 i A320 od ASRocku. Celý článok „Desky ASRock s čipsetem X370/B350/A320 mají podporu pro Zen 3“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Desky pro CPU Intel dostávají podporu AMD Smart Access Memory

S vydáním Radeonů RX 6000 minulý měsíc vydalo AMD také novinku pojmenovanou Smart Access Memory, která dovoluje na Radeonech RX 6000 „otevřít“ celý rozsah grafické paměti pro přístup z procesoru, což může u řady her o pár procent zvýšit výkon. Toto ale původně mělo být možné jenom v kombinaci s Ryzenem 5000. Nakonec to ale exkluzivní nebude, tento bonus už je teď možné použít i s Intelem na deskách Z490. Celý článok „Desky pro CPU Intel dostávají podporu AMD Smart Access Memory“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *