Nvidia uvádí Resizable BAR na grafikách GeForce: BIOSy, ovladač

PCI Express Resizable BAR má oficiální premiéru

Nvidia konečně uvádí PCI Express Resizable BAR, jenž je alternativou Smart Access Memory u Radeonů a může až o několik procent zlepšit herní výkon všech GeForce RTX 3000. Byly vydány aktualizace BIOSu pro karty všech výrobců, nový ovladač, který ReBAR zprovozňuje. Nvidia ale také rozšířila seznam her, v kterých bude funkce zapnutá, už je jich 17. Máme odkazy na stažení i další informace.

Už to sice probublalo předčasně, když v Číně výrobci tyto aktualizace vydali předčasně, ale nyní po pár dnech již oficiálně vychází očekávané aktualizace, kterými karty Nvidia GeForce RTX 3000 dostanou podporu funkce PCI Express Resizable BAR ve hrách. Dosud ji měla jen GeForce RTX 3060, nyní ji ale dostávají zpětně i předchozí modely GPU generace Ampere.

PCIe Resizable BAR v podporovaných hrách zvyšuje výkon, takže tato novinka pomůže Nvidii v konkurenci s grafikami AMD Radeon RX 6000, které již toto pod označením Smart Access Memory podporují od vydání.

Co všechno potřebujete?

Pro podporu na předchozích grafikách Ampere je třeba úprava jejich grafického BIOSu (firmwaru, který GPU mají podobně jako základní desky), takže Nvidia tuto novinku nemohla prostě jen přidat do ovladačů. Firma přislíbila, že pro tyto grafiky budou dostupné aktualizace BIOSů a původně avizovala, že by měly vyjít ještě v březnu. To se také stihlo – byť těsně – protože tyto aktualizace byly včera (30. 3.) po leaknutí o pár dní dřív už opravdu oficiálně vydány.

Tip: PCI Express Resizable BAR: Smart Access Memory pro karty GeForce

Aktualizace jsou řešené nástrojem, který BIOS sám aktualizuje, nemusíte tedy shánět nějaký speciální program pro flashování nebo hledat návody, jak na věc. Tento nástroj najdete na webu výrobce své karty. Nvidia varuje, že byste neměli používat nástroj pro karty jedné značky na jiné. Jak velké je riziko nekompatibility, to sice nevíme, ale u podobné operace je vždy lepší zbytečně neriskovat.

Níže můžete vidět odkazy na na stažení nástroje pro jednotlivé značky. Typicky odkaz najdete v položkách ke stažení pro váš konkrétní model, jak už to asi znáte, některé značky na to ale mají i speciální stránku.

Kromě BIOSu jsou také pro provoz potřeba aktuální ovladače GeForce (minimálně verze 465.89, kterou Nvidia vydala ve stejný den). A stejně jako u AMD Smart Access memory také potřebujete, aby podporu pro tuto funkci měla vaše deska, kde ji musíte zapnout v BIOSu.

V desce pak samozřejmě také musí být podporovaný procesor. Nvidia má pěkný přehled podporovaných čipsetů/platforem a podporovaných procesorů, který můžete vidět níže.

Procesory a platformy podporujcící PCIe Resizable BAR na grafikách GeForce (Zdroj: Nvidia)

Než ale budete v BIOSu desky moci zapnout podporu, obvykle budete také muset nejdřív aktualizovat jeho verzi, protože výrobci přidávali tuto funkci jen nedávno. Zda vám po tom všem PCIe Resizable BAR funguje, můžete zkontrolovat v ovládacích panelech ovladače Nvidie v sekci „System Information“.


Nvidia Control Panel ukazuje. jestli je PCIe Resizable BAR zapnutý (Zdroj: Nvidia)

Nvidia: Nárůst výkonu až 12 %

Když jsme psali o prvním pokoutním testování této funkce na RTX 3090, vyplývaly z něj poměrně malé nárůsty výkonu (v průměru něco přes 3 %). To však bylo v rozlišení 4K a také možná se starším ovladačem. Nvidia uvádí, že lze čekat zlepšení od pár procent až po 12 %, což jsou podobná čísla, jaké sdělovalo pro orientaci AMD. Zde můžete vidět graf s vybranými hrami, který Nvidia ukazuje.

Výkonnostní přínos PCIe Resizable BAR na grafikách GeForce v některých hrách (Zdroj: Nvidia)

Ovšem výkon se nemusí jen zvednout, v některých hrách je údajně možné narazit i na regresi opačným směrem. Nvidia proto bude tuto funkci povolovat postupně nejprve jen na hrách, kde si aktivně ověří, že Resizable BAR pomáhá.

Hry podporující PCIe Resizable BAR na grafikách GeForce (Zdroj: Nvidia)

Nyní by jich mělo být 17 (od minula jich tedy jak vidíte řada přibyla, což asi bude dál pokračovat). V ostatních hrách ovladače funkci automaticky vypnou, aby se předešlo problémům nebo zpomalení.

Nyní si tedy už můžete tuto novinku na platformě Nvidie i sami vyzkoušet, máte-li potřebný hardware.

Zdroj: Nvidia

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Intel vydává další opravu proti selhávání procesorů Raptor Lake

Mohlo se zdát, že kauza s nestabilitou a selháváním procesorů Intel Raptor Lake (Core 13. a 14. generace pro desktop) už skončila – a Intel by si to určitě přál – když minulý měsíc začaly vycházet BIOSy s opravami mikrokódu. Ale není tomu tak. Firma nyní vydala nové prohlášení, podle kterého ani tehdejší opravy ještě nejsou dostatečné, a majitelé budou potřebovat ještě jednu aktualizaci, aby se zamezilo pozvolnému selhávání těchto procesorů. Celý článok „Intel vydává další opravu proti selhávání procesorů Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Lepší výkon Zenu 5 s AGESA 1.2.0.2? AMD opraví latence mezi CCX

Vydání procesorů s architekturou Zen 5 bylo letos spojeno se značnou porcí postupného „zrání“ oproti tomu, jaký výkon měly procesory v prvních recenzích. Došlo na zvyšování TDP (ovšem jen volitelné), také se ukázalo, že se výkon těchto procesorů zvedl s aktualizacemi Windows. A vypadá to, že přijde minimálně ještě jeden posun ve výkonu kvůli úpravě nebo opravě, která se teď chystá v tzv. kódu AGESA a firmwaru pro základní desky. Celý článok „Lepší výkon Zenu 5 s AGESA 1.2.0.2? AMD opraví latence mezi CCX“ »

  •  
  •  
  •  

105W TDP na Ryzenu 9600X a 9700X už podporují i Gigabyte a Asus

Po vydání procesorů platformy AM5 byly stížnosti na to, že mají šestijádrové a osmijádrové modely jenom 65W TDP, a zároveň už před vydáním začaly vycházet zprávy o tom, že jim AMD zpětně TDP zvýší. To se nakonec potvrdilo, je to ale udělané rozumnější cestou – jako přepínač v nastaveních desky, kde si 105W režim může zájemce aktivovat. Jako první se tato funkce objevila u MSI, teď už ji ale rychle přebírají i ostatní výrobci desek. Celý článok „105W TDP na Ryzenu 9600X a 9700X už podporují i Gigabyte a Asus“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *