První grafiky Nvidia dostaly patch s podporou PCIe Resizable BAR

Galaxy a Gainward už vydaly nástroj přidávající podporu PCIe Resizable BAR kartám GeForce RTX 3090, 3080, 3070 a 3060 Ti

Z grafik Nvidia mají zatím PCIe Resizable BAR, což je obdoba Smart Access Memory u AMD, jenom nové GeForce RTX 3060. Pro ostatní dříve vyšlé karty generace Ampere ale Nvidia také přislíbila podporu. Mají ji zapnout aktualizace BIOSů těchto grafik. Dosud jsme na ně čekali, ale vypadá to, že už toto zlepšení výkonu bude už brzo tady: první výrobci karet už začali distribuovat nástroje, které na karty podporu přidávají.

Když AMD vydalo grafiky Radeon RX 6000, měly výhodu ve funkci Smart Access Memory, která dokáže přidat pár procent výkonu. Nvidia pak začala pracovat na vlastní implementaci PCIe Resizable BAR, kterou jako první měly grafiky GeForce RTX 3060, jež už jsou na trhu. Pro předchozí modely GeForce RTX 3000 (od RTX 3090 pro RTX 3060 Ti) ale nebylo možné zapnout funkci jen pomocí ovladačů. Tato GPU také funkci mají dostat, ale je pro to třeba naflashovat do karty nový BIOS.

A tyto aktualizace teď zdá se začaly vycházet, takže GeForce RTX 3060 už nebude jediný model Ampere, který ze SAM/Resizable BAR bude profitovat. Nevýhoda je samozřejmě, že by to teď chtělo všechny modely znovu testovat i s tímto zlepšovákem, ale výkon navíc pro existující vlastníky, který nestojí žádné peníze navíc, je rozhodně příjemná věc.

První aktualizace pro RTX 3060 Ti až RTX 3090 se objevily v Číně

Prvními výrobci, kteří aktualizace vydali, jsou Galax/Galaxy (tyto karty se u nás moc neprodávají, snad by se to ale mohlo týkat i podznačky KFA2) a pak Gainward, jehož karty už u nás běžně k dostání jsou. Aby to ale nebylo hned dokonalé, tak tyto BIOSy zdá se zatím byly publikované v Číně a ke stažení jsou jen u karet, které se prodávají v Číně a nikoliv na západním trhu, takže reálně ještě slavit nemůžeme. Je možné, že jde o nějakou beta verzi (a čínský trh je pokusným králíkem), ale publikování by mělo znamenat, že se relativně brzo dostane i na karty prodávané u nás.

Patch zprovozňující PCIe Resizable BAR na GeForcce RTX 3090 (Zdroj: VideoCardz)

Zajímavé je, že tyto aktualizace zdá se nebudou mít formu nových BIOSů pro všechny karty, což by znamenalo aktualizovat každý jednotlivý model, kterých už je poměrně dost. Aktualizace od Gainwardu a Galaxy zdá se totiž nejsou klasické obrazy BIOSu karty k naflashování, ale jde o generický nástroj (pro Windows mimochodem), který patchuje existující BIOS. Zřejmě by měl fungovat tak, že si firmware z karty stáhne, provede úpravu jen potřebné části, a pak nahraje upravený obraz zpět.

Patch zprovozňující PCIe Resizable BAR (Zdroj: VideoCardz)

Toto by mohlo umožnit, aby nástroj fungoval plošně na všechny grafiky Ampere – respektive tedy všechny karty s určitým GPU, protože pro RTX 3090, RTX 3080, RTX 3070 a RTX 3060 Ti je pro každou ke stažení zvláštní soubor. Díky této koncepci by se snad nemělo stát, že se na některé karty výrobci vykašlou. Uživatelé Redditu zatím úspěšně vyzkoušeli, že nástroj od Galaxy funguje na nečínské modely této značky, ale zda je patch opravdu generický, nebo funguje jen na karty jednoho výrobce, není jasné.

Patche zprovozňující PCIe Resizable BAR jsou zdá se zvlášť pro jednotlivé modely GeForce RTX 3000 (Zdroj: VideoCardz)

Aktualizování BIOSu je citlivá operace, takže doporučujeme zatím s těmito nástroji z Číny neexperimentovat a počkat, až bude aktualizace dostupná oficiálně přímo od výrobce vaší karta. Snad to už nebude dlouho trvat. Pokud víte co děláte a chcete si to „lajznout“ jako experiment, najdete odkazy a návod (plus nějaké komentáře prvních pionýrů) zde na Redditu.

GeForce RTX 3090 s PCIe Resizable BAR aktivním po té, co uživatel aplikoval patch (Zdroj: VideoCardz)

Pro Founders Edition zatím nic

Původně Nvidia uváděla, že do konce tohoto měsíce (března) by měly být vydané BIOSy také pro modely Founders Edition, tedy karty, které vyrábí a prodává přímo Nvidia s vlastním návrhem chladiče a PCB. Není jasné, zda v u nich nenastane nějaké zdržení, protože zatím se přímo od Nvidie aktualizace neobjevily. Ovšem pár dní ještě zbývá a je možné, že přijdou co nevidět, když už začaly BIOSy být publikované dalšími výrobci.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nvidia zkusí znovu omezit těžbu, vydá refresh všech GeForce RTX

Omezení výkonu těžby kryptoměn, které Nvidia oznámila pro grafiku RTX 3060, bylo prakticky vzápětí prolomeno, netrvalo dlouho a kryptotěžaři si kolem něj našli cestičky. Nvidia se však nevzdává a údajně se pokusí ochranu zase obnovit. Plánuje kvůli tomu dokonce vydat nové revize všech grafik Ampere, dokonce i jen nedávno vydané RTX 3060. Tato GPU dostanou nové čipy GA106-302, GA104-302 a tak podobně. Celý článok „Nvidia zkusí znovu omezit těžbu, vydá refresh všech GeForce RTX“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Nvidia už neblokuje virtualizaci, GeForce umí GPU Passthrough

Nvidia odstranila jedno z dlouho trvajících omezení u hráčských grafik GeForce. Doteď na nich nefungoval GPU Passthrough, takže nebylo možné přiřadit GPU virtualizovaném operačnímu systému. Například, když jste na Linuxu chtěli hrát hry (nebo používat GPU akceleraci) ve Windows běžících ve VM. Nvidia teď ale tuto funkci v nových ovladačích zapnula a můžete ji použít se všemi levnými kartami. Celý článok „Nvidia už neblokuje virtualizaci, GeForce umí GPU Passthrough“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Nvidia uvádí Resizable BAR na grafikách GeForce: BIOSy, ovladač

Nvidia konečně uvádí PCI Express Resizable BAR, jenž je alternativou Smart Access Memory u Radeonů a může až o několik procent zlepšit herní výkon všech GeForce RTX 3000. Byly vydány aktualizace BIOSu pro karty všech výrobců, nový ovladač, který ReBAR zprovozňuje. Nvidia ale také rozšířila seznam her, v kterých bude funkce zapnutá, už je jich 17. Máme odkazy na stažení i další informace. Celý článok „Nvidia uvádí Resizable BAR na grafikách GeForce: BIOSy, ovladač“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *