Nvidia mění plán: GeForce RTX 3080 Ti v máji, RTX 3070 Ti 16GB?

GeForce RTX 3080 Ti byla odložená z dubna na květen

Před nedávnem jsme psali, že GeForce RTX 3080 Ti vyjde v dubnu/apríli. Krátce poté to bohužel musíme vzít zpět, Nvidia údajně vydání pozdržela a vypustí ji až zhruba o měsíc později. Zatím není jasné, jestli kvůli tomu bude posunutá také GeForce 3070 Ti, nebo obě karty vyjdou v květnu/máji. K GeForce RTX 3070 Ti se ale objevila další zajímavost: údajně by nemusela existovat jen v 8GB verzi a Nvidia by mohla vydat i 16GB karty.

Jen nedávno jsme tu měli zprávu o tom, že GeForce RTX 3080 Ti vyjde jen za pár týdnů (mělo to být okolo poloviny příštího měsíce), ale vypadá to, že Nvidia do tohoto plánu ještě hodila vidle. Neznamená to, že by tato karta byla zrušená, ale firma o něco odložila její vydání a zřejmě ji vypustí až zhruba o měsíc později.

Tato informace pochází od webu ITHome, takže na ní asi není tak velké spolehnutí jako na předchozí, která byla od VideoCardz – ten k tomu dodává, že získal stejnou informaci, ale nepovedlo se mu ji ještě nezávisle ověřit.

Podle zdrojů ITHome údajně Nvidia posunula vydání GeForce RTX 3080 Ti o něco dál. Místo prostředku dubna je teď plánované na prostředek května (mája). Toto už bylo údajně komunikováno partnerům.

Odklad vydání karty, která je asi víceméně hotová, by neměl věstit žádné technické problémy. Pravděpodobně je jeho příčinou jen čistě současná situace na trhu, kdy je tak jako tak vše vyprodané a panuje nedostatek komponent pro výrobu. Podle VideoCardz Nvidia plánuje nějakou výkonnější kartu jako doplněk k GeForce RTX 3080 už dlouhou dobu, ale už čtyřikrát byly tyto plány odloženy (a toto by měl být snad už pátý odklad). Během toho se ovšem měnila podoba toho, jak měla být karta hardwarově vyzbrojena – původně by snad šlo o 20GB verzi RTX 3080, nyní je v plánu GeForce „RTX 3080 Ti“ s 12GB pamětí.

Parametry karty v minulosti postupně probublávaly a zdá se z nich, že tento model bude mít 10 240 shaderů (jen o 256 méně než u GeForce RTX 3090). Frekvence by prý podle leakera Kopite7kimi měla být 1665 MHz, zatímco RTX 3090 běží na 1695 MHz. Grafika by tedy měla mít asi 95,8 % hrubého výkonu RTX 3090, ovšem toto bude ještě záviset i na TDP a kvalitě čipů (jak vysoko budou boostovat), takže to berte s rezervou. Nvidia postupně parametry měnila a ještě to asi pořád může udělat.

Paměti budou v kapacitě 12 GB, což znamená plně aktivní 384bitovou sběrnici, a typu GDDR6X. Frekvence bude prý opět dle starších informací od Kopite7kimi 19,0 GHz efektivně. Pak by propustnost dělala 912 GB/s (RTX 3090 má 936 GB/s díky 19,5GHz frekvenci). Ale opět, musíme počítat s tím, že Nvidia ještě do parametrů může sáhnout.

Nyní to tedy vypadá, že by GeForce RTX 3080 Ti mohla být odhalená (a možná i vydaná) současně spolu s kartou GeForce RTX 3070 Ti – pokud tedy její odložení nezpůsobilo posun i v termínu pro GeForce RTX 3070 Ti. Uvidíme tedy v půli května, kdy se RTX 3080 Ti má začít prodávat. I když je pravděpodobné, že samotné odhalení proběhne o 2–3 týdny dříve a mohlo by tedy nastet ještě před koncem dubna.

PCB grafiky GeForce RTX 3080 Founders Edition s GPU Ampere GA102. RTX 3080 Ti bude mít dvě volné pozice pro paměti obsazené (Zdroj: Nvidia)

GeForce RTX 3070 Ti: varianta s větší pamětí zase na stole?

O GeForce RTX 3070 Ti nyní mimochodem také kolují aktualizované zvěsti. Podle předchozího úniku měla mít 8GB paměť, ale Uniko’s Hardware teď sděluje, že by prý snad mohla existovat jak 8GB, tak 16GB verze.

VideoCardz k tomu ale píše, že o takových kartách nemá zprávy. A také je pravda, že 16GB konfigurace s GDDR6X by vyžadovala buď oboustranné PCB (ovšem Nvidia bude stejně muset vyrobit jiné než pro RTX 3070, protože GDDR6X není kompatibilní s GDDR6, takže toto nelze vyloučit), nebo by se musely použít 2GB (16Gb) čipy GDDR6X. O těch ale nevíme, zda je již má Micron připravené. Zatím všechny karty používaly 1GB (8Gb) čipy, proto RTX 3090 potřebuje osazení z obou stran PCB. Ještě se tedy na dostupnost 16GB verze RTX 3070 Ti úplně nespoléhejte.

GeForce RTX 3070 Ti nebude nahrazovat model GeForce RTX 3070 a oboje by se mělo prodávat paralelně, model Ti samozřejmě za o něco vyšší cenu. Je údajně možné, že Nvidia bude spíš klást důraz na model RTX 3070 Ti (který bude výkonově lépe konkurovat Radeonu RX 6800), ale to by asi nemělo znamenat, že se RTX 3070 nebude dát normálně koupit. Tedy když z toho odečteme faktor těžařů kryptoměn a obecnou špatnou dostupnost karet Ampere.

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nvidia zkusí znovu omezit těžbu, vydá refresh všech GeForce RTX

Omezení výkonu těžby kryptoměn, které Nvidia oznámila pro grafiku RTX 3060, bylo prakticky vzápětí prolomeno, netrvalo dlouho a kryptotěžaři si kolem něj našli cestičky. Nvidia se však nevzdává a údajně se pokusí ochranu zase obnovit. Plánuje kvůli tomu dokonce vydat nové revize všech grafik Ampere, dokonce i jen nedávno vydané RTX 3060. Tato GPU dostanou nové čipy GA106-302, GA104-302 a tak podobně. Celý článok „Nvidia zkusí znovu omezit těžbu, vydá refresh všech GeForce RTX“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Nvidia už neblokuje virtualizaci, GeForce umí GPU Passthrough

Nvidia odstranila jedno z dlouho trvajících omezení u hráčských grafik GeForce. Doteď na nich nefungoval GPU Passthrough, takže nebylo možné přiřadit GPU virtualizovaném operačnímu systému. Například, když jste na Linuxu chtěli hrát hry (nebo používat GPU akceleraci) ve Windows běžících ve VM. Nvidia teď ale tuto funkci v nových ovladačích zapnula a můžete ji použít se všemi levnými kartami. Celý článok „Nvidia už neblokuje virtualizaci, GeForce umí GPU Passthrough“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Nvidia uvádí Resizable BAR na grafikách GeForce: BIOSy, ovladač

Nvidia konečně uvádí PCI Express Resizable BAR, jenž je alternativou Smart Access Memory u Radeonů a může až o několik procent zlepšit herní výkon všech GeForce RTX 3000. Byly vydány aktualizace BIOSu pro karty všech výrobců, nový ovladač, který ReBAR zprovozňuje. Nvidia ale také rozšířila seznam her, v kterých bude funkce zapnutá, už je jich 17. Máme odkazy na stažení i další informace. Celý článok „Nvidia uvádí Resizable BAR na grafikách GeForce: BIOSy, ovladač“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *