AMD Adrenalin 21.3.2 reagujú na DXR v Dirt 5 či Outriders

Vyšli nové ovládače AMD. Podpora nových hier, staré chyby z minula ale zostávajú nevyriešené

Sotva vyšli 21.3.1 WHQL a už tu máme 21.3.2. AMD chrlí jedny ovládače za druhými. Tieto (21.3.2) však neprinášajú zásadné zmeny, ale hlavne zahŕňajú oficiálnu podporu pre herné novinky Outriders a Evil Genius 2: World Domination. Ale takisto sú optimalizované s ohľadom na poslednú aktualizáciu (4.0) Dirt 5, s ktorou sa do hry dostáva ray tracing z ranných propagačných videí.

Zatiaľ čo Nvidia svoje herné ovládače vydáva pomerne pravidelne, jeden za mesiac, tak AMD má v správe trochy iný systém. Dlhú prestávku (od novembra do februára) teraz strieda pomerne turbulentné obdobie, v ktorom v krátkom časovom slede vychádza po Adrenalin 21.3.1 z utorka minulého týždňa ďalší číslovaný ovládač –  Adrenalin 21.3.1. Ten na rozdiel od toho predošlého však neprichádza s takými rozsiahlymi úpravami a ide o taký „prílepok“. Ale ten môže byť dôležitý. To trebárs pre hráčov Dirt 5.

S najnovšou aktualizáciou hra konečne podporuje DXR, ktorý Codemaster tak vehementne prezentoval. Prvé a z tohto pohľadu už staršie verzie napriek tomu ray-tracingovú grafiku nepodporovali a posledná voľba grafických nastavení sa týkala AMD FidelityFX. To sa však teraz mení a najnovšie ovládače Adrenalin sa ladili i s ohľadom na správne fungovanie DXR v Dirt 5.

Adrenalin 21.3.2 sú pripravované aj na dve hry, ktoré ste ešte nehrali. Jednou z nich je trojáčkový Outriders od Square Enix, ktorý vychádza zajtra, 1. apríla.

Wallpaper z hry Outriders

Druhá hra, pre ktoré majú nové ovládače oficiálnu podporu, je Evil Genius 2: World Domination. Zneužívať virtuálne svety vo svoj prospech môžete už dnes od 17:00, kedy Evil Genius 2: World Domination vychádza.

Tak čo, láka vás pozícia celosvetovej škodnej v hre Evil Genius 2: World Domination? ?

Ovládače opravili aj niektoré z minulých chýb. Nepresnú detekciu frekvencií GPU pri ladení, miznúce tlačidlá záťažového testu po zmenšení okna či problematické tiene v hre Insurgency: Sandstorm a povoleným FreeSync v kombinácii s bezokrajovým zobrazením na celú obrazovku by už nemalo dochádzať k black screenom. Nič z toho by sa už diať nemalo.

Tradične je tu ale zopár známych chýb, pre ktoré sa vám aktualizácia nemusí oplatiť. Z pretrvávajúcich vecí z predošlých ovládačov je to možné trhanie obrazu (stuttering) alebo ghosting v Rocket League s povolenou vertikálnou synchronizáciou v obvyklom zobrazení na „full-screen“. Nevyriešený zostal aj možný TDR (Timeout Detection and Recovery) počas prehrávania videa či blikanie jasu s aktívnym FreeSyncom. Enhanced Sync v niektorých hrách môže i naďalej privolať čiernu obrazovku. A nakoniec je tu zase možné blikanie obrazu na Vegách v systémoch s viacerými zobrazovacími zariadeniami. To už na zozname vyriešených chýb mali aj Adrenalin 21.3.2, ale nakoniec to ešte asi predsa len AMD úplne nedotiahlo.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

V ovládačoch Adrenalin 21.3.1 AMD hlási mnoho nových vecí

Nové grafické ovládače AMD vydalo až po prvej vlne testov RX 6700 XT. Táto postupnosť je pomerne zvláštna, ale možno je taká i preto, že tieto verejné ovládače reagujú už na niektoré jednoduchšie chyby tých „novinárskych“. Nech je to tak alebo inak, Adrenalin 21.3.1 prinášajú pomerne veľkú porciu záplat, rozšírení a optimalizácií, aj keď sú stále vo verzii beta. Po novom Radeon Software má napríklad vlastný záťažový test. Celý článok „V ovládačoch Adrenalin 21.3.1 AMD hlási mnoho nových vecí“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pozrite sa, čo riešia nové grafické ovládače AMD Adrenalin 21.2.2

Po zhruba troch mesiacoch AMD aktualizovalo ovládače Adrenalin, ktoré sú určené pre všetky Radeony. Nová verzia 21.2.2 opravuje na niektorých grafikách možné chyby v Blenderi pri renderovaní cez Eevee alebo dostáva do Wolfenstein: Youngblood so zapnutým SAM očakávané zvýšenie výkonu, ktoré sa so staršími ovládačmi nedostavilo. Ale tak, ako to už býva, je tu i niekoľko dôvodov, prečo môže byť dobré túto verziu radšej vynechať. Celý článok „Pozrite sa, čo riešia nové grafické ovládače AMD Adrenalin 21.2.2“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

 1. Frekvencia VRAM na max v idle zostala, pomáha len nanútiť monitoru nižšiu zobrazovaciu frekvenciu, čo pri 60Hz monitore je riadne prasácke riešenie. Softvéroví inžinieri AMD sa môžu hanbiť. O probléme, ktorý existuje od novembrových ovládačov vedia a veselo ho ignorujú.

  1. jop to maju ako featuru 😀 ale pri niektorych konfiguraciach (gpu+monitor) sa to da obist cez „cru“ editnutim timing-u pre profil rozlisenia monitora pri zachovani daneho rozlisenia a vysokej obnovovacej freq. bud nastavenim standart lcd timing alebo manualne prist na vhodny konfig (niektore monitory to maju jednoduchsie, pretoze je na ne dostupne odskusane nastavenie od inych uzivatelov)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *