Nvidia uvádí PCIe Resizable BAR: Smart Access Memory pro GeForce

PCIe Resizable BAR (Smart Access Memory) už i na grafikách GeForce

Když AMD odhalilo grafiky Radeon RX 6000 a procesory Ryzen 5000, dalo jim funkci Smart Access Memory, která měla fungovat jen mezi nimi a zlepšuje výkon GPU díky tomu, že procesor má přístup k celé jeho paměti. Nakonec ale tato technologie nebude exkluzivní. Nvidia teď oznámila totéž pod jménem PCI Resizable BAR a na podporu se můžete těšit už u GeForce RTX 3060. Starší karty ovšem potřebují aktualizaci BIOSu.

Zprávy, že Nvidia začala pracovat na vlastní alternativě Smart Access Memory, přišly poměrně záhy po vydání Radeonů. Už v polovině listopadu/novembra Nvidia vydala prohlášení, že plánuje takovouto funkci přidat grafikám GeForce. To je možné proto, že Smart Access Memory stojí na standardní funkci rozhraní PCI Express, tzv. technologii Resizable BAR. Ta právě zajišťuje ono rozšíření rozsahu, který procesor může z paměti grafiky vidět a přistupovat k němu.

Tehdy ještě nebylo jasné, kolik času bude vyvinutí a testování vyžadovat a kdy by se tedy s rozběháním alternativy na kartách GeForce mohlo počítat. Nyní během CES 2021 Nvidia prozradila, že to bude nakonec docela brzo a že této funkci bude říkat jejím „generickým označením“, tedy PCI Express Resizable BAR.

 

Podle Nvidie bude tato technologie jako první zprovozněná na noteboocích s mobilními grafikami generace Ampere neboli GeForce RTX 3000, které by na trh měly přijít co nevidět. Resizable BAR u nich bude podporováno jak v kombinaci s procesory AMD, tak s Intelem. Technologii ale nebudou muset mít automaticky/povinně, bude na výrobci notebooku, zda ji v BIOSu přidá a zapne.

Hned při uvedení bude mít tuto funkci potom k dispozici také tento týden odhalená desktopová karta GeForce RTX 3060 s čipem GA106. Asi zhruba spolu s jejím vydáním vyjde na konci února/februára také ovladač, přidávající podporu na straně softwaru. U GeForce RTX 3060 bude firmware grafiky připraven hned z továrny a stejně tomu by pak mělo být u dalších karet Ampere, které Nvidia nově vydá po ní.

Předchozí grafiky generace GeForce RTX 3000 dostanou podporu, ale je třeba přeflashovat BIOS

Nvidia dodá podporu pro Resizable BAR poté také předchozím grafikám generace Ampere: GeForce RTX 3090, 3080, 3070 a 3060 Ti. U těch to ale bude komplikovanější: nebude stačit aktualizace ovladače, ale bude nutné aktualizovat firmware grafiky (VBIOS), aby bylo možná Resizable BAR aktivovat. Tyto updaty budou distribuovat výrobci karet a zřejmě je bude muset ručně (respektive přes nějakou utilitu) nahrávat uživatel. Tyto aktualizace by měly být vydávány v březnu/marci.

Mimo podporu samotné karty bude ale také potřeba mít podporu na straně procesoru a základní desky, reálně to bude záviset na jejím vlastním BIOSu. Zde to bude tedy stejné jako s AMD Smart Access Memory a podpora jedné technologie na desce bude asi znamenat současně i podporu druhé.

Nakonec by připravených mělo být docela dost desek/procesorů, ačkoliv AMD původně slibovalo jen Ryzen 5000 na desky platformy A520/B550/X570. Výrobci desek už oznámili nebo i vydali aktualizace BIOSu i pro platformu AMD B450/X470 (a dokonce Threadripper/TRX40) a pro procesory Intel Core 10. generace na platformě LGA 1200. Minimálně od některých výrobců ale nakonec podpora bude také na starší platformě Intel LGA 1151, pokud bude deska mít čipset H310, B360, H370 nebo Z390 (pro tyto plánuje podporu například MSI).

Smart Access Memory neboli Resizeable PCIe BAR umožňuje procesoru přístup k celému rozsahu paměti na grafice

S funkcí Resizable BAR (respektive Smart Access Memory) se tedy asi brzo bude dát počítat jako se součástí základního výchozího výkonu grafik a už asi nepůjde o něco, co využije jen menšina uživatelů, což je příjemná prognóza.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nvidia zkusí znovu omezit těžbu, vydá refresh všech GeForce RTX

Omezení výkonu těžby kryptoměn, které Nvidia oznámila pro grafiku RTX 3060, bylo prakticky vzápětí prolomeno, netrvalo dlouho a kryptotěžaři si kolem něj našli cestičky. Nvidia se však nevzdává a údajně se pokusí ochranu zase obnovit. Plánuje kvůli tomu dokonce vydat nové revize všech grafik Ampere, dokonce i jen nedávno vydané RTX 3060. Tato GPU dostanou nové čipy GA106-302, GA104-302 a tak podobně. Celý článok „Nvidia zkusí znovu omezit těžbu, vydá refresh všech GeForce RTX“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Nvidia už neblokuje virtualizaci, GeForce umí GPU Passthrough

Nvidia odstranila jedno z dlouho trvajících omezení u hráčských grafik GeForce. Doteď na nich nefungoval GPU Passthrough, takže nebylo možné přiřadit GPU virtualizovaném operačnímu systému. Například, když jste na Linuxu chtěli hrát hry (nebo používat GPU akceleraci) ve Windows běžících ve VM. Nvidia teď ale tuto funkci v nových ovladačích zapnula a můžete ji použít se všemi levnými kartami. Celý článok „Nvidia už neblokuje virtualizaci, GeForce umí GPU Passthrough“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Nvidia uvádí Resizable BAR na grafikách GeForce: BIOSy, ovladač

Nvidia konečně uvádí PCI Express Resizable BAR, jenž je alternativou Smart Access Memory u Radeonů a může až o několik procent zlepšit herní výkon všech GeForce RTX 3000. Byly vydány aktualizace BIOSu pro karty všech výrobců, nový ovladač, který ReBAR zprovozňuje. Nvidia ale také rozšířila seznam her, v kterých bude funkce zapnutá, už je jich 17. Máme odkazy na stažení i další informace. Celý článok „Nvidia uvádí Resizable BAR na grafikách GeForce: BIOSy, ovladač“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *