Kingston NV1: k A2000 se přidává nové ještě levnější NVMe SSD

Nové nejzákladnější NVMe SSD v nabídce Kingstonu

Mezi SSD Kingston byla hodně populární řada A2000, což byly jedny z prvních opravdu levných NVMe modulů, u kterých se moc nepřiplácelo proti SATA diskům. Kingston teď vydává moduly NV1, které by měly být zřejmě ještě levnější. Firma ale nechává poměrně specifikace volné, takže by tyto moduly možná mohly patřit mezi SSD, v kterých se během výroby mohou střídat řadiče a měnit použitá NAND.

Značka Kingston funguje ve světě SSD spíše ve sféře levnějších modelů. Hodně populární byly jeho moduly A2000, které byly jedny z nejdostupnějších vstupenek do světa NVMe úložišť v době, kdy za tuto technologii jinak výrobci účtovali vysoký příplatek proti SATA diskům. Kingston teď vydává další lowendové NVMe moduly, které by možná mohly převzít štafetu po modelu A2000, nebo asi být ještě levnější.

Tato novinka nese označení Kingston NV1, což trošku evokuje, že by mohlo jít o úplně nejzákladnější model v nabídce firmy. Tato SSD mají provedení 80mm jednovrstvého modulu M.2, rozhraní je PCI Express 3.0 ×4 (v tomto segmentu ještě PCIe 4.0 nehrozí). Kapacity budou nabízené 500 GB, 1 TB a 2 TB. Toto jsou dvakrát větší kapacity, než se dají koupit u Kingstonu A2000.

QLC?

U tohoto levného modelu Kingston vůbec neuvádí typ NAND ani řadič. Vypadá to, že by tu proto mohlo být praktikované něco, co není úplně populární: tedy že model nebude mít dané specifikace co do toho, jaký řadič v něm najdete a jaký výrobce NAND bude použitý. Ba dokonce asi ani nemusí být garantováno, zda je uvnitř TLC nebo QLC NAND. Není také uvedeno, zda je použitá mezipaměť DRAM, ale u lowendového SSD s tím nepočítejte, není-li explicitně uvedeno jinak.

Kingston by mohl u těchto modulů pružně měnit hardware podle toho, co bude ekonomicky lépe vycházet, takže v průběhu výroby modulů NV1 se může stát, že se vystřídá více řadičů a typů paměti NAND.

Zapisovací výdrž je u těchto modulů uváděná jen nějakých 240 cyklů – 120 TB u 500GB verze, 240 TB u 1TB a 480 TB zápisu u 2TB modelu. To spolu s kapacitami od 500 do 2000 GB možná může znamenat, že by tato SSD mohla uvnitř používat QLC NAND. Nebo že do nich Kingston jednou může začít QLC osazovat, i pokud by teď ze začátku byla založená na TLC. S QLC NAND a svými kapacitami by Kingston NV1 vlastně byl jakousi levnější a jistě také pomalejší a méně výkonnostně optimalizovanou verzí Intel SSD 660p.

Výkon, který má disk dosahovat, je Kingstonem specifikován jen v rychlostech sekvenčního čtení, které má být 2100 MB/s, a v sekvenčním zápisu, jenž má být až 1700 MB/s. Toto má platit pro všechny kapacity od 500 GB až po 2 TB. Tento zápis se ovšem týká jen zápisu do SLC cache, je dost otázka, na jaké úrovni by se ustálil po jejím vyčerpání. IOPS už ale ve specifikacích nejsou.

Moduly mají příjemně nízkou spotřebu, což ovšem asi také souvisí s relativně základním výkonem. Maximální spotřeba v zápisu má být 3,3 W a ve čtení jen 1,1 W. Průměrná spotřeba má být 205 mW, 220 mW až 340 mW podle kapacity. Ovšem spotřeba v nečinnosti má být dělat pouhých 5 mW, takže se toto SSD zdá být vhodné i pro notebook.

NV1 už se objevuje v obchodech

Oficiální ceny jsou zdá se 63,70 $, 115,70 $ a 224,90 $, přičemž záruka je tříletá. Možná, že oficiální cena je, jak už to bývá, ze začátku trochu nadnesená a postupně si cena „sedne“, aby tyto moduly byly o nějaké nezanedbatelné peníze levnější než A2000 se stejnou kapacitou.

Heuréka zatím u nás zachycuje výskyt Kingstonů NV1 jen v malých eshopech, přičemž nejnižší cena za 500GB verzi je 1411 Kč nebo v SR 58,18 €, za 1TB 2559 Kč/102,68 € a za 2TB 5157 Kč/194,33 €. U větších prodejců to asi bude o trošku víc.

Zdroje: Kingston, ComputerBase, AnandTech

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Fury Renegade: výkonnější hráčské PCIe 4.0 SSD od Kignstonu

Tento týden už tu byla zpráva o prvním PCIe 4.0 SSD od Kingstonu, modulech KC3000, které by měly poskytovat highendový výkon snad za přívětivější ceny než obvykle. Stejná firma vzápětí odhalila ještě jedno SSD, nazvané Kingston Fury Renegade. To asi bude ještě o něco výkonnější s rychlostmi až 7300 MB/s a zřejmě by mělo představovat lehce luxusnější „hráčský“ model. Také ale bude dostupné v kapacitě až 4 TB. Celý článok „Fury Renegade: výkonnější hráčské PCIe 4.0 SSD od Kignstonu“ »

  •  
  •  
  •  

Kingston má první SSD pro PCI Express 4.0. Levný highend?

PCI Express 4.0 se už v osobních počítačích docela zabydlel a asi jsme na cestě k tomu, že ho bude používat většina nových SSD. Teď vydává modul využívající možnosti PCI Expressu 4.0 také jedna z největších značek z levnější oblasti trhu: Kingston. Jeho moduly KC3000 budou nabízené i v kapacitě 4TB a pravděpodobně používají 176vrstvou NAND, takže s rychlostí až 7000 MB/s a až milionem IOPS budou na špičce úložišť pro PC. Celý článok „Kingston má první SSD pro PCI Express 4.0. Levný highend?“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *