Tichý vs. výkonný BIOS na Sapphire RX 6700 XT Nitro+

Frekvencie GPU

Sapphire RX 6700 XT Nitro+ v testoch síce nevychádzala vyložene hlučne, ale najnetichší chod to tiež nebol. To platilo pre použitie BIOSu „performance“. Vy si ale môžete nastaviť aj „silent“, s ktorým sme na porovnanie odmerali rozdiel nielen v hlučnosti, ale aj v zahrievaní, taktovacích frekvenciách GPU či hlučnosti. A veruže sa karta v tomto režime nespráva vždy podľa rovnakého vzorca.

Grafické karty Sapphire Nitro+ bývajú obvykle jedny z najtichších. Niekedy k tomu im ale treba prepnúť BIOS „silent“. My v štandardných testoch, aby sme grafiky výkonnostne neobmedzovali, volíme vždy na „performance“. Teda pokiaľ má karta dva a dáva používateľovi na výber. RX 6700 Nitro+ s ním dosahovala iba priemerné výsledky. Aby sme jej v hodnotení nekrivdili a ani vás o nič neochudobnili, tak teraz prinášame podrobné porovnanie prevádzkových vlastností naprieč BIOSmi.

Testovacie postupy na meranie frekvencií, zahrievania, spotrebyhladiny hluku sú štandardné, teda také, ako bežne na merania uplatňujeme. Bez dlhých príprav sa rovno vrhneme na výsledky. Prelúskať nimi sa môžete cez pruhové a čiarové grafy s priebehmi i bez nášho komentára. Ten potom tradične nájdete v záverečnej kapitole článku.

Voľbu BIOSu RX 6700 Nitro v popise grafoch rozlišujeme písmenom v zátvorke na konci označenia – S ako silent a P ako performance. Alebo i podľa farby, výsledky s BIOSom „silent“ sú vždy žlté a „performance“ červené.

Frekvencie GPU






  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?

Alan Wake II je prvá hra, v ktorej sú od začiatku podporované Nvidia DLSS 3.5. Okrem technologickej stránky je tu aj vysoká popularita hráčov. Tým máme pokope základné dôvody na to, prečo sa podrobne pozrieť na fungovanie pri rôznych nastaveniach. V prieniku s herným výkonom sa budeme zaujímať nielen o vizuálnu stránku, ale aj spotrebu. Nielen grafickej karty, ale i procesora. Celý článok „Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?“ »

  •  
  •  
  •  

Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet

Veľkú analýzu vplyvu pískania cievok grafických kariet v závislosti od použitého zdroja už máte za sebou. Na to, aby za ňou šlo dať bodku, chýba ešte jedna vec. A tou je doplnenie správania sa lacných zdrojov s nižšou kvalitou súčiastok. V opačnom prípade by sa dalo stále špekulovať o tom, že naprieč triedami sa môže situácia výrazne odlišovať. Môže? Na to sa zameriame v meraniach so zdrojmi „80 Plus“, z ktorých jeden je už aj pomerne starý. Celý článok „Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet“ »

  •  
  •  
  •  

Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…

„Po výmene zdroja prestali pískať cievky grafickej karty“. Mimoriadne časté tvrdenie a pritom zostáva vždy iba na subjektívnej úrovni, čo je škoda. Ale aj preto sa teraz na veci pozrieme exaktným spôsobom, číselne. To otestovaním viacerých grafických kariet, kde sa pri každej sleduje hlučnosti cievok VRM v závislosti od použitého zdroja ATX (3.0). Ako je to s tým „pískaním“? Kedy je silnejšie a kedy slabšie? Celý článok „Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *