Tichý vs. výkonný BIOS na Sapphire RX 6700 XT Nitro+

Záver

Sapphire RX 6700 XT Nitro+ v testoch síce nevychádzala vyložene hlučne, ale najnetichší chod to tiež nebol. To platilo pre použitie BIOSu „performance“. Vy si ale môžete nastaviť aj „silent“, s ktorým sme na porovnanie odmerali rozdiel nielen v hlučnosti, ale aj v zahrievaní, taktovacích frekvenciách GPU či hlučnosti. A veruže sa karta v tomto režime nespráva vždy podľa rovnakého vzorca.

Záver

Vplyv BIOSov má rôznu intenzitu. Záleží od aplikácie, respektíve hry. Vždy je to trochu iný príbeh. Najväčší rozdiel sme zaznamenali v hre F1 2020, kde frekvencie GPU na „silent“ v priemere poklesli pomerne výrazne, o 65 MHz. Tomu, prirodzene, zodpovedá aj najvýraznejšie zníženie spotreby o 10 % (24 W). Najväčší je v tejto hre aj rozdiel v hlučnosti – 1,4 dBA. Rýchlosť ventilátorov sa tu zo zhruba 1600 ot./min dostala pod úroveň 1400 ot./min. To ale stále RX 6700 XT Nitro+ nepribližuje k veľmi tichým grafickým kartám MSI s chladičmi Twin Troz 2. Je to i z dôvodu pomerne hlučných cievok, ktoré sa výrazne podieľajú na zložení zvuku. Znižovať tak otáčky ešte výraznejšie, než to profil „silent“ vo východiskových nastaveniach, tak skoro ani nemá zmysel, pretože ventilátory prehlušia cievky.

Situácia od situácie sa môže karta správať trochu inak. Svedčia o tom aj menšie rozdiely v Shadow of the Tomb Raider. Strata megahertzov „silent“ na „performance“ je polovičná (31 MHz), rozdiel v spotrebe je už iba 7 W a výrazne nižšia nie je už ani hlučnosť.

Trojpolohový prepínač umožňuje „natvrdo“ vynútiť BIOS. Pri ponechaní v krajnej polohe si ho môžete nastaviť aj softvérovo, cez aplikáciu Sapphire TriXX

V nenáročnom Counter-Strike:GO sa už výsledky úplne zlievajú, čo je spôsobené tým, že táto hra ani v jenom prípade z karty nežmýka maximum a nenaráža na limity TDP.

Pozoruhodné je, že nakoniec sa misky váh preklopili do polohy, keď v Blenderi pod OpenCL na „silent“ je grafika dokonca o chlp rýchlejšie a paradoxne aj hlučnejšia. Rozdiely sú vždy veľmi malé, čo je zároveň pre RX 6700 XT Nitro+ znamená, že neexistuje nastavenie, pri ktorom by sa dalo hovoriť o tichej karte. Chladič má síce nejakú rezervu na ladenie, ale aj po manuálnom nastavení krivky otáčok sú úzke hrdlo nepríjemné cievky. Nejde síce o extrém, ktorý bude znepokojovať hráčov s headsetmi na ušiach, no na tichosť počítača náročný používateľ bude mať výhrady.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?

Alan Wake II je prvá hra, v ktorej sú od začiatku podporované Nvidia DLSS 3.5. Okrem technologickej stránky je tu aj vysoká popularita hráčov. Tým máme pokope základné dôvody na to, prečo sa podrobne pozrieť na fungovanie pri rôznych nastaveniach. V prieniku s herným výkonom sa budeme zaujímať nielen o vizuálnu stránku, ale aj spotrebu. Nielen grafickej karty, ale i procesora. Celý článok „Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?“ »

  •  
  •  
  •  

Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet

Veľkú analýzu vplyvu pískania cievok grafických kariet v závislosti od použitého zdroja už máte za sebou. Na to, aby za ňou šlo dať bodku, chýba ešte jedna vec. A tou je doplnenie správania sa lacných zdrojov s nižšou kvalitou súčiastok. V opačnom prípade by sa dalo stále špekulovať o tom, že naprieč triedami sa môže situácia výrazne odlišovať. Môže? Na to sa zameriame v meraniach so zdrojmi „80 Plus“, z ktorých jeden je už aj pomerne starý. Celý článok „Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet“ »

  •  
  •  
  •  

Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…

„Po výmene zdroja prestali pískať cievky grafickej karty“. Mimoriadne časté tvrdenie a pritom zostáva vždy iba na subjektívnej úrovni, čo je škoda. Ale aj preto sa teraz na veci pozrieme exaktným spôsobom, číselne. To otestovaním viacerých grafických kariet, kde sa pri každej sleduje hlučnosti cievok VRM v závislosti od použitého zdroja ATX (3.0). Ako je to s tým „pískaním“? Kedy je silnejšie a kedy slabšie? Celý článok „Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *