Jaké budou Ryzeny 5000 s iGPU? Už víme modely a parametry

Specifikace desktopových APU Ryzen 5000G

Mezi procesory AMD Ryzen 5000 pro desktop teď chybí modely s integrovaným GPU. Teď v létě by ale měla vyjít tzv. APU Cezanne, což budou monolitické 7nm procesory s jádry Zen 3 a zároveň integrovanou grafikou, založené na stejném křemíku jako mobilní Ryzeny 5000. Teď už známe specifikace pro tři modely určené pro socket AM4: Ryzen 3 5300G, Ryzen 5 5600G a nejrychlejší osmijádrový Ryzen 7 5700G.

Ryzeny 5000 sice mají novou architekturu jader CPU Zen 3, která sklidila slušný úspěch, ale trpí na tu slabinu, že neobsahují integrovanou grafiku, takže vždy vyžadují doplnění samostatné (což není problém v herním PC, ale v kancelářském nebo pracovním může). Tento problém by částečně mělo vyřešit, až AMD vydá desktopovou verzi APU Cezanne, které také obsahuje jádra Zen 3, ale má i to GPU.

Firma odhalila na začátku roku mobilní verzi Ryzen 5000U/H pro notebooky, ale desktopovou verzi dosud ne. Ale AMD ji chystá a teď už unikly přímo jednotlivé modely rovnou i s parametry. Publikoval je osvědčený leaker Momomo_us. Ovšem zdroj úniku je dokument snad od HP, popisující konfigurace stolního PC, které na těchto procesorech/APU bude postavené. To je zajímavý poznatek, protože když už existují letáky a marketingové materiály k počítačům, nebude asi vydání třeba půl roku vzdálené.

Podle tohoto úniku by v nabídce zase mohly být tři základní modely, stejně jako u 7nm APU Renoir (Ryzen 4000G): Ryzen 3 5300G, Ryzen 5 5600G a Ryzen 7 5700G. Od těchto ale pravděpodobně budou odvozené ještě 35W verze „GE“ a od obojího pak ještě modely Pro. Ale ty v uniklém dokumentu nejsou.

Modely APU Cezanne pro desktop v dokumentu HP (Zdroj: Momomo_us)

Nabídka bude začínat čtyřjádrovým modelem s SMT (8 vlákny), což je Ryzen 3 5300G. Podle dokumentu bude mít základní frekvenci 4,0 GHz a maximální boost 4,2 GHz. Oboje je přesně o 200 MHz vyšší takt, než měl Ryzen 3 4300G (a jeho verze Pro 4350G), což se pak kupodivu opakuje i u ostatních modelů, ale nepředbíhejme. L3 cache je uvedená 8 MB.

Nad tímto bude posazený Ryzen 5 5600G, šestijádro (s 12 vlákny), u kterého je již uvedeno 16 MB L3 cache. To znamená, že musí mít architekturu Zen 3 (zatímco u předchozího modelu by teoreticky mohlo jít o přeznačený Zen 2, APU Renoir mělo 4+4 MB L3 cache). Frekvence se opět zvýšily o 200 MHz – základní takt je 3,9 GHz, maximální boost je 4,4 GHz.

Nejvýkonnější model se opět bude jmenovat Ryzen 7 5700G a má plných osm jader (16 vláken) a také 16 MB L3 cache. Jeho základní frekvence je 3,8 GHz v základu a 4,6 GHz v maximálním boostu.

AMD Ryzen 5000G v dokumentu zřejmě od HP (Zdroj: Momomo_us)

Bohužel nemáme informace o tom, jak bude vybavená grafika, ale z notebookové verze víme, že čip má stále jen 512 shaderů architektury Vega, což asi ještě bude u modelů Ryzen 3 a Ryzen 5 ořezáno. iGPU bude pravděpodobně podobné, jako u loňského modelu Renoir, jen by mohlo mít vyšší takty.

Procesorový výkon by ale měl přinášet pěkné zlepšení, protože vedle navýšení frekvence se přidává také vyšší výkon na 1 MHz kvůli vyššímu IPC architektury Zen 3. Úplně jisté zatím není TDP. Asi by se dalo očekávat 65W, což byl u APU Ryzenů zatím vždy standard, ale není to zatím potvrzené.

Shrnující srovnání Zenu 2 a Zenu 3 od AMD

Více: Detaily Zenu 3: rozbor změn a vylepšení nové CPU architektury AMD

Bude v obchodech?

Před nedávnem se objevila zpráva, podle které prý by AMD mohlo tyto procesory vydat nebo aspoň odhalit v červnu. Zatím ale není jasné, zda je firma tentokrát bude prodávat i běžně v obchodech pro koncové zákazníky a stavitele sestav, nebo bude Cezanne pro socket AM4 zase vyhrazené jen pro OEM sektor jako Renoir. To by znamenalo, že se budou dát koupit jen jako součást celého počítače a samostatně jen výjimečně.

ES vzorek procesoru AMD Ryzen 5000G Cezanne, patrně čtyřjádrová verze (Zdroj: Tom’s Hardware)

Na druhou stranu ale loni AMD uvádělo, že nějaká next-gen APU pro běžný trh by měla na socketu AM4 být dostupná, takže je možné, že Cezanne už takto omezené nebude a bude se na rozdíl od Renoiru normálně prodávat – doufejme.

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

AMD potichu vydalo rychlejší highendové GPU, čip Navi 21 XTXH

Před pár dny jsme psali o nových „Ultimate“ Radeonech RX 6900 XT od PowerColoru, které mají o hodně vyšší takty a výkon. Teď se ukazuje, že je za tím víc, než se zdá. V těchto kartách totiž není stejný čip Navi 21 XTX jako v ostatních RX 6900 XT. AMD totiž nachystalo de facto novou verzi tohoto GPU označenou Navi 21 XTXH. Ale místo aby s ním vydalo nový model grafiky, bude čip osazován v podobných speciálních edicích RX 6900 XT. Celý článok „AMD potichu vydalo rychlejší highendové GPU, čip Navi 21 XTXH“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

AMD Ryzen 5000G vychází: Zen 3 s iGPU, bude i v běžném prodeji

Ryzeny 5000 s architekturou Zen 3 konečně jsou k mání i ve verzi s integrovanou grafikou: AMD vydává desktopovou verzi APU Cezanne, použitého v Ryzenech 5000 pro notebooky, pro socket AM4. Čipy se 4 až 8 jádry mají 65W a 35W TDP a oproti předchozí generaci by neměly být vyhrazené jen pro OEM trh, budou se zase prodávat i samostatně v obchodech. Ovšem vydání v retailu bude až „později letos“. Celý článok „AMD Ryzen 5000G vychází: Zen 3 s iGPU, bude i v běžném prodeji“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Intel prý chce přeznačit výrobní procesy na menší nanometry

Jsme zvyklí na přeznačování nebo procesorů starší generace na „novou“. Intel ale teď údajně přemýšlí o tom, že by přeznačování aplikoval i na své výrobní procesy. Má to být proto, aby se jeho značení „sladilo“ se standardy platnými v křemíkovém průmyslu a u procesů Intelu, které bývají lepší než ty od TSMC se stejným číslem, to může dávat smysl. Ale nyní, když Intel trápí zpoždění a problémy, to nutně bude vypadat jako snaha lakovat selhání na růžovo. Celý článok „Intel prý chce přeznačit výrobní procesy na menší nanometry“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *