Jaké budou Ryzeny 5000 s iGPU? Už víme modely a parametry

Specifikace desktopových APU Ryzen 5000G

Mezi procesory AMD Ryzen 5000 pro desktop teď chybí modely s integrovaným GPU. Teď v létě by ale měla vyjít tzv. APU Cezanne, což budou monolitické 7nm procesory s jádry Zen 3 a zároveň integrovanou grafikou, založené na stejném křemíku jako mobilní Ryzeny 5000. Teď už známe specifikace pro tři modely určené pro socket AM4: Ryzen 3 5300G, Ryzen 5 5600G a nejrychlejší osmijádrový Ryzen 7 5700G.

Ryzeny 5000 sice mají novou architekturu jader CPU Zen 3, která sklidila slušný úspěch, ale trpí na tu slabinu, že neobsahují integrovanou grafiku, takže vždy vyžadují doplnění samostatné (což není problém v herním PC, ale v kancelářském nebo pracovním může). Tento problém by částečně mělo vyřešit, až AMD vydá desktopovou verzi APU Cezanne, které také obsahuje jádra Zen 3, ale má i to GPU.

Firma odhalila na začátku roku mobilní verzi Ryzen 5000U/H pro notebooky, ale desktopovou verzi dosud ne. Ale AMD ji chystá a teď už unikly přímo jednotlivé modely rovnou i s parametry. Publikoval je osvědčený leaker Momomo_us. Ovšem zdroj úniku je dokument snad od HP, popisující konfigurace stolního PC, které na těchto procesorech/APU bude postavené. To je zajímavý poznatek, protože když už existují letáky a marketingové materiály k počítačům, nebude asi vydání třeba půl roku vzdálené.

Podle tohoto úniku by v nabídce zase mohly být tři základní modely, stejně jako u 7nm APU Renoir (Ryzen 4000G): Ryzen 3 5300G, Ryzen 5 5600G a Ryzen 7 5700G. Od těchto ale pravděpodobně budou odvozené ještě 35W verze „GE“ a od obojího pak ještě modely Pro. Ale ty v uniklém dokumentu nejsou.

Modely APU Cezanne pro desktop v dokumentu HP (Zdroj: Momomo_us)

Nabídka bude začínat čtyřjádrovým modelem s SMT (8 vlákny), což je Ryzen 3 5300G. Podle dokumentu bude mít základní frekvenci 4,0 GHz a maximální boost 4,2 GHz. Oboje je přesně o 200 MHz vyšší takt, než měl Ryzen 3 4300G (a jeho verze Pro 4350G), což se pak kupodivu opakuje i u ostatních modelů, ale nepředbíhejme. L3 cache je uvedená 8 MB.

Nad tímto bude posazený Ryzen 5 5600G, šestijádro (s 12 vlákny), u kterého je již uvedeno 16 MB L3 cache. To znamená, že musí mít architekturu Zen 3 (zatímco u předchozího modelu by teoreticky mohlo jít o přeznačený Zen 2, APU Renoir mělo 4+4 MB L3 cache). Frekvence se opět zvýšily o 200 MHz – základní takt je 3,9 GHz, maximální boost je 4,4 GHz.

Nejvýkonnější model se opět bude jmenovat Ryzen 7 5700G a má plných osm jader (16 vláken) a také 16 MB L3 cache. Jeho základní frekvence je 3,8 GHz v základu a 4,6 GHz v maximálním boostu.

AMD Ryzen 5000G v dokumentu zřejmě od HP (Zdroj: Momomo_us)

Bohužel nemáme informace o tom, jak bude vybavená grafika, ale z notebookové verze víme, že čip má stále jen 512 shaderů architektury Vega, což asi ještě bude u modelů Ryzen 3 a Ryzen 5 ořezáno. iGPU bude pravděpodobně podobné, jako u loňského modelu Renoir, jen by mohlo mít vyšší takty.

Procesorový výkon by ale měl přinášet pěkné zlepšení, protože vedle navýšení frekvence se přidává také vyšší výkon na 1 MHz kvůli vyššímu IPC architektury Zen 3. Úplně jisté zatím není TDP. Asi by se dalo očekávat 65W, což byl u APU Ryzenů zatím vždy standard, ale není to zatím potvrzené.

Shrnující srovnání Zenu 2 a Zenu 3 od AMD

Více: Detaily Zenu 3: rozbor změn a vylepšení nové CPU architektury AMD

Bude v obchodech?

Před nedávnem se objevila zpráva, podle které prý by AMD mohlo tyto procesory vydat nebo aspoň odhalit v červnu. Zatím ale není jasné, zda je firma tentokrát bude prodávat i běžně v obchodech pro koncové zákazníky a stavitele sestav, nebo bude Cezanne pro socket AM4 zase vyhrazené jen pro OEM sektor jako Renoir. To by znamenalo, že se budou dát koupit jen jako součást celého počítače a samostatně jen výjimečně.

ES vzorek procesoru AMD Ryzen 5000G Cezanne, patrně čtyřjádrová verze (Zdroj: Tom’s Hardware)

Na druhou stranu ale loni AMD uvádělo, že nějaká next-gen APU pro běžný trh by měla na socketu AM4 být dostupná, takže je možné, že Cezanne už takto omezené nebude a bude se na rozdíl od Renoiru normálně prodávat – doufejme.

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

AMD chystá levné 7nm Ryzeny a Athlony založené na čipu Renoir

Krize dostupnosti čipů a hardwaru mimo jiného způsobila, že jsou těžko sehnatelné levné procesory. Zvlášť ty od AMD, od nějž zmizely z eshopů prakticky všechny Athlony a Ryzeny s integrovanou grafikou. Teď ale možná budou vydané nové lowendové procesory, založené na architektuře Zen 2 a 7nm křemíku, což by také trošku zapracovalo na problému, že levná CPU a APU mělo AMD pořád jen se starou architekturou Zen na 12/14nm procesu. Celý článok „AMD chystá levné 7nm Ryzeny a Athlony založené na čipu Renoir“ »

 •  
 •  
 •  

Radeon RX 6600 XT prý vyjde v srpnu, cena nepříjemné překvapení

Konečně se začíná rýsovat vydání a také cena levnějších modelů grafik Radeon RX 6000 s architekturou RDNA 2. Další karta má po delším čekání přibýt příští měsíc, a bude to mainstreamový model Radeon RX 6600 XT. Bude založená na již třetím GPU z linie RDNA 2, čipu Navi 23. Nepůjde ale zdaleka o nějakou lowendovou kartu, má mít celkem vysokou cenu a mířit proti GeForce RTX 3060 Ti. Pokud to tedy nezmění současné klesání cen. Celý článok „Radeon RX 6600 XT prý vyjde v srpnu, cena nepříjemné překvapení“ »

 •  
 •  
 •  

Referenční Radeon RX 6600 XT unikl: chladič a 8pinové napájení

Už víceméně víme, že po poslední nové grafice s architekturou RDNA 2, kterou byl Radeon RX 6700 XT, chystá AMD ještě další levnější a asi také úspornější karty. Ostatně, Radeon RX 6600M používající čip Navi 23 byl již vydaný pro notebooky, takže by měla eventuálně vyjít také verze pro desktopová PC do slotu PCI Express ×16. K té teď opravdu něco uniklo – první detailní obrázek jejího referenčního provedení. Celý článok „Referenční Radeon RX 6600 XT unikl: chladič a 8pinové napájení“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *