Nový, 47 mm nízky chladič AXP90-X47 (s TDP 125 W?) čoskoro

Vydanie nízkoprofilového chladiča Thermalright AXP90-X47 prebehne po veľkonočných sviatkoch

Malých chladičov typu top-flow je pomerne málo. Také, čo výkonnostne prekonajú tie dodávané s procesormi a zároveň ich výškovo nepresahujú, spočítate na prstoch jednej ruky. Čerstvou nádejou zostáv SFF je Thermalright AXP90-X47. Ten stavia na základoch svojho predchodcu (AXP-90R), od ktorého sa podľa všetkého odlišuje iba v detailoch. Najväčšia zmena je lepšia podpora, tentokrát už i pre platformy Intel.

Chladič AXP90-X47 vyjde až 7. apríla, no už teraz je k nemu pomerne dosť informácií, a to i na stránkach jeho výrobcu (Thermalrightu). V prvom rade treba uviesť, že sa jedná o nízkoprofilový typ určený pre počítače, v ktorých je málo miesta nad procesorovou päticou.

Na výšku má spolu s ventilátorom 47 mm, s ktorými je AXP90-X47 iba o 1–2 mm vyšší ako stock chladič Intelu a na AMD Wraith Stealth stráca 8 mm. Tam, kde sa zmestia dodávané chladiče s procesormi, teda dostanete aj Thermalright AXP90-X47.

  

Tento nový chladič sa nápadne podobá na starší model AXP-90R. Špecifikácie a okórované miery však naznačujú, že zrejme nepôjde o identické pasívy. Dostupné materiály sú však trochu nepresné.

V osi, ako sú rebrá jedno za druhým nastohované, Thermalright od prvého po posledné rebro uvádza rovnakých 92 mm. To však zrejme nebude pravda, pretože špecifikácie uvádzajú, že pri rovnakej hrúbke (0,3 mm) i rozstupoch rebier (1,6 mm), má nový AXP90-X47 o tri rebrá menej. A že by to tak naozaj mohlo byť, sa javí aj podľa proporcií. Červené vodiace linky v náčrtkoch ukazujú na to, že AXP90-X47 je o tie tri rebrá kratší. To naznačuje aj pohľad z profilu. Na ňom však proporčne nedáva zmysel výška, ktorá by mala byť od základne po vrch totožná  (32 mm), ale AXP-90R je zakreslený ako výrazne nižší chladič.

Nový Thermalright AXP90-X47 (vľavo) a starší AXP-90R v porovnaní rozmerov

AXP90-X47 by mal mať navyše o milimeter nižšie a dva milimetre užšie rebrá. Ako to je naozaj ukáže ale asi až fyzické porovnanie obidvoch chladičov vedľa seba. Nový AXP90-X47 sa zdá byť menší, ale udávaná hmotnosť zostáva rovnaká, 255 g bez ventilátora.

Základné veci, ako počet (4), priemer (6 mm) a priechod heatpipe rebrovaním zostali zachované. Starší AXP-90R (Co) bol aj v celomedenom vyhotovení, ale oznámené bolo až neskôr. Možno podobný osud čaká aj AXP90-X47, ktorý je zatiaľ z hliníku (rebrá) a medi (základňa) s poniklovaním.

Ventilátor je tiež dedičná záležitosť, AXP90-X47 používa TL-9015 rovnako ako AXP-90R. Jeho formát je 90 mm a z profilu má 15 mm. Maximálnu rýchlosť potom 2700 ot./min, pripojenie tradične 4-pinové (PWM) a ložiská sú hydraulické. Hodnotu MTBF výrobca neudáva. Thermalright zatiaľ nezmienil ani tepelný výkon. Na základe výraznej podobnosti však môžeme usudzovať, že bude zase okolo 125 W tak, ako u AXP-90R.

Dôležitá informácia je i rozšírená podpora, AXP90-X47 už nainštalujete aj platformy Intel LGA 115x a 1200. AXP-90R končil pri AMD AM4, ktorú podporuje i novinka AXP90-X47. Odporučenú cenu Thermalright zatiaľ neprezradil, ale znovu si môžeme trochu pomôcť s AXP-90R, ktorý sa dá kúpiť od 29 eur. Teda lacnejšie, než podobný Cryorig C7 či Noctua NH-L9i/a. Tak snáď to bude platiť aj pre AXP90-X47. Informácie o cene očakávame budúci týždeň, po oficálnom vydaní chladiča..


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Noctua o podpore Alder Lake. Pre LGA 1700 bude „upgrade kit“

V budúcej generácii desktopových procesorov Alder Lake dôjde po veľmi dlhej dobe k fyzickej zmene rozmerov. Minimálne čo sa týka PCB, to dokonca ani nebude štvorcové. Súčasné montážne súpravy pre chladiče CPU môžu byť nevyhovujúce z viacerých dôvodov. Vyzerá to tak, že po dvanástich rokoch, od Lynnfieldu, čaká mainstreamové platformy Intelu zmena spojovacieho materiálu. Nenápadne to naznačila i Noctua. Celý článok „Noctua o podpore Alder Lake. Pre LGA 1700 bude „upgrade kit““ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Čerstvá posila v strednej triede chladičov CPU, TA 120 EX

Už to skoro vyzerá tak, že Thermalrightu tie správy o nových chladičoch píšeme na objednávku. Pravda je však taká, že táto firma v krátkom časovom slede oznamuje a vydáva samé pozoruhodné veci. Aktuálne je to procesorový chladič s jednou podpriemerne vysokou vežou, ale inak s parametrami pokojne na „zostrelenie“ Noctua NH-U12S. A to pri výrazne nižšej obstarávajúcej cene. Celý článok „Čerstvá posila v strednej triede chladičov CPU, TA 120 EX“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

SilentiumPC Fera 3 Evo ARGB – Do třetice všeho dobrého?

Dnešní článek uzavírá trilogii recenzí chladičů z řady Fera od firmy SilentiumPC. Po prověřené klasice v podobě Fera 3 jsme otestovali barevnou a tišší variantu Fera 3 RGB. A nyní přichází na řadu varianta Fera 3 Evo ARGB. Tento chladič je jen drobnou evolucí předchozího modelu a liší se prakticky pouze v použitém ventilátoru. Tato změna však může změnit účinnost chlazení i hlučnost, na což se podíváme v dnešní recenzi. Celý článok „SilentiumPC Fera 3 Evo ARGB – Do třetice všeho dobrého?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *