S Core i5, pasívne a stále do dlane. Nové mini PC Axiomtek

Minimalistický počítač eBOX560-52R-FL sa začne predávať v máji tohto roku

Firma Axiomtek uviedla na trh minimalistický počítač s procesormi pre vstavané systémy (Embedded). eBOX560-52R-FL má objem iba 0,8 litra, nepoužíva žiadny ventilátor a pritom bude dostupný aj v konfigurácii s 15-wattovým CPU triedy Core i5, ktorý by mal plnohodnotne zvládať aj pri teplote vzduchu 50 °C. Ale možno vám bude do jednoduchšieho automatu stačiť Celeron. Ten je tiež jedna z možností.

Požiadavky na počítače určené do iných koncových zariadení, než sú oni sami, bývajú pestré. A to či už ide o rozmery, výkon, odolnosť voči rôznym vplyvom alebo konektivitu. Keď to zoberieme rad radom, tak veľkostne novinka Axiomtek tlačí na každú os. Dominantná je šírka (141,6 mm), na hĺbku má 106 mm a na výšku 55 mm.

eBOX560-52R-FL, ako výrobca počítač označuje, je vybavený procesormi Intel Whiskey Lake s TDP 15 W. Core i5-8365UE so štyrmi jadrami v ôsmich vláknach je vhodný aj do systémov s vyššími nárokmi na výpočtový výkon. Do jednoduchších zariadení sa zase hodí dvojjadrový Celeron 4305UE. Z týchto dvoch konfigurácií máte na výber.

Chladenie procesora je realizované hliníkovým, dobre členitým plášťom skrinky, ktorý teplo absorbuje a následne predáva do okolia. Tento systém môžete poznať aj z nášho testu skrinky Akasa Euler MX. Okrem hliníka konštrukcia miestami obsahuje i pevnejšiu oceľ.

S použitím SSD eBOX560-52R-FL podlieha štandardom IEC 60068-2-27 a 60068-2-64. Tie špecifikujú maximálnu možnú intenzitu vibrácií a nárazov. Stupeň krytia (IP) má kód 40. To znamená, že nejde o zariadenie odolné voči vode ani prachu, ale nejaké menšie čiastočky (trebárs) kovové piliny okolo nevadia.

Vlhkosť pracovného prostredia sa môže pritom pohybovať v rozmedzí 10–90 %. Teplota vzduchu okolia potom -10–50 °C za predpokladu, že je prietok vzduchu v prostredí 0,7 m/s a súčasne ako úložisko nemáte použitý HDD, ale SSD.

Počítač sa predáva ako barebone, teda s napevno (BGA) osadeným procesorom, ale bez interného úložiska a RAM. Pre pamäte typu DDR4 má základná doska k dispozícii jeden slot SO-DIMM a oficiálna podpora uvádza maximálnu kapacitu 32 GB a rýchlosť 2400 MHz. Na pripojenie interného úložiska je podľa datasheetu dostupný iba káblový konektor SATA. Slot M.2 je iba s kľúčom „E“ pre modul WiFi.

Externá výbava konektorov je už bohatšia (než tá interná). Vyvedené sú štyri porty USB, z ktorých predné sú rýchle štandardu 3.2 gen. 2. Vzadu sú pomalšie USB 2. Typicky na pripojenie ovládacích periférií. Nechýbajú ani pre tento typ počítačov zaužívaní dva sériové porty COM s podporou RS-232/422/485. Vo dvojici sú aj eternetové konektory RJ-45. Tie sú dvojgigabitové a na každý sa viaže vlastný sieťový adaptér Intel (i219-LM a i211-AT). A nakoniec dva sú aj videovýstupy. Jeden vo forme konektoru HDMI (1.4) a druhý DisplayPort (1.2a).

Za zmienku stojí aj pomerne atypický prepínač AT/ATX a na prednom panely sú aj výrezy na pripojenie externých antén WiFi. Konštrukcia a príslušenstvo skrinky je pritom uspôsobené na inštaláciu na stenu ako aj na lištu DIN. Výpis podporovaných OS v tabuľke špecifikácií zahŕňa Windows 10 IoT a Linux. Nainštalovať si takisto môžete firemný softvér AMS.AXView, ktorý slúži na monitorovanie a správu pripojených zariadení.

eBOX560-52R-FL bude dostupný od mája 2021. Cenu zatiaľ Axiomtek nezverejnil.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *