Známe PL2 procesorů Intel Rocket Lake: spotřeba boostu až 251 W

Jaké jsou reálné limity spotřeby u nových desktopových CPU Intel?

Intel u procesorů uvádí spotřebu „TDP“, ale pravděpodobně víte, že těchto 65 W nebo 125 W platí jen pro základní frekvence a v turbu (které je aktivní pořád) může mít CPU spotřebu klidně vyšší. Teď máme informace o tom, kolik nové procesory Rocket Lake pro desktop v boostu mohou konzumovat, a tyto hodnoty mohou být reálně o hodně vyšší než TDP. V některých případech se mohou lišit i víc než trojnásobně.

Intel minulý týden odhalil kompletní nabídku procesorů Rocket Lake (11. generace Core pro desktop) i s jejich parametry a později jsme se také dozvěděli o extra funkci Adaptive Boost Technology, kterou budou mít 125W modely Core i9. Chyběla v tom ovšem jedna věc: tzv hodnoty PL2, což jsou limity pro to, jaká může být spotřeba těchto procesorů v boostu.

Protože toto PL2 bývá u K-modelů i dvojnásobné (a u 65W třeba i trojnásobné) proti samotnému TDP, jde o docela důležitý parametr provozních vlastností. Ovšem podobně jako maximální spotřebu v boostu u AMD (PTT) ve specifikacích není uváděna.

Ačkoliv ale spotřeba v turbu (PL2) chybí v přehledových tabulkách se specifikacemi a také v databázi ARK, Intel ji zdá se měl ve slajdech. Podle tabulky, kterou můžete vidět níže, jsou limity stanovené ne zvlášť pro jednotlivé modely, ale jsou společné vždy pro všechny procesory s určitým počtem jader a určitým TDP, to znamená například osmijádra řady K se 125W TDP, nebo 65W osmijádry, 65W šestijádra a tak podobně.

V tabulce jsou hodnoty také pro maximální proudy a další parametry napájení, pro nás jsou ale víceméně důležité jen poslední tři řádky tabulky. PL1 je hodnota stejná jako TDP, a udává, jakou spotřebu nesmí procesor překročit při základních frekvencích, když není aplikován boost. PL2 je pak maximální spotřeba, která je povolená, když je procesor v boostu. Standardní doporučení Intelu je, že turbo konzumující až PL2 wattů může procesor používat po dobu nazvanou Tau, pak by se měl vrátit spotřebou na úroveň nižší nebo rovnou hodnotě PL1 (TDP).

Podle tohoto záměru by tedy „žravé turbo“ s vysokou spotřebou mělo vždy být jen krátkodobé. Ovšem řada desek umožňuje čas Tau nastavit na nekonečno, nebo tak je dokonce nastavená z výroby. Intel toto povoluje, dokonce připouští i PL2 (nebo i PL1) dál zvýšit. S takovou deskou se pak procesor trvale pohybuje v pásmu vysoké spotřeby.

Jak to tedy bude vypadat u konkrétních procesorů? Ukazuje se, že osmijádra Rocket Lake budou mít v boostu povolenou stejnou spotřebu jako desetijádra Comet Lake. Pro 125W modely (tedy verze K/KF s odemčeným násobičem – Core i9-11900K, i9-11900KFCore i7-11700Ki7-11700KF) Intel předepisuje, že maximální spotřeba v boostu je 251 W – o jeden watt víc, než byl limit pro 125W 10jádra Comet Lake. Doba Tau je 56 sekund, toto je proti Comet Lake nezměněné.

Hodnoty limitu spotřeby v boostu PL2 u procesorů Rocket Lake (ZDroj: Momomo_us)

Zajímavé je, že kromě 251W limitu PL2, který je v tabulce označený jako režim „Performance“, Intel separátně uvádí ještě „Base PL2“. Popravdě o něm slyším poprvé, ale mohlo by jít o separátní hodnotu doporučenou pro levné desky, zatímco dražší by měly povoleno oněch 250 W („Performance PL2“). Base hodnota PL2 je pro 125W 10jádra Comet Lake 177 W, u Rocket Lake narostla na 203 W. Co z těchto hodnot brát za hlavní a výchozí hodnotu je otázka. Bude záviset na tom, co bude častěji nastaveno jako výchozí limit na deskách. Ale je možné poukázat na to, že u Comet Lake byly zdá ve specifikacích uváděné primárně Performance hodnoty a o Base hodnotách popravdě slyším poprvé, takže raději buďte konzervativně připravení na to, že Rocket Lake pojedou v boostech až na vyšší Performance PL2.

Osmijádra s 65W TDP (i9-11900, i7-11700i9-11900F, i7-11700F), tedy mají přes velký rozdíl v TDP, který by na první pohled měl indikovat úspornost, pořád PL2 hodně vysoké. V režimu Performance je maximální spotřeba v boostu 224 W (téměř 3,5násobek TDP). Režim Base PL2 ovšem byl zmírněn na 154 W (u Comet Lake to bývalo 176 W). Vypadá to, že desky budou mít na výběr v Tau, které může být buď 28, nebo 56 sekund (to je novinka, u 65W Comet Lake se doporučovalo jen 28 sekund). Nebo samozřejmě deska nemusí poslouchat a Tau ignorovat.

Šestijádrové 65W modely Rocket Lake (Core i5-11600, i5-11500, i5-11400/i5-11400F) pak mají stejné 28 nebo volitelné 56 sekundové Tau. PL2 může v případě nastavení Performance být až 154 W, v režimu Base 119 W. První hodnota znamená navýšení, druhá naopak snížení, protože u Comet Lake byly prý obě hodnoty 134 W (a Tau jen 28 sekund).

35W procesory mohou brát až 115 W

Tabulka jinak uvádí také hodnoty PL2 pro 35W modely řady T (těch 35W je samozřejmě TDP/PL1). Šestijádrové modely budou mít PL2 84 W, což je zlepšení proti Comet Lake (92 W). Stejně tak na tom budou o trošku lepší 35W osmijádra Rocket Lake proti 10jádrům Comet Lake. Zatímco minulá generace s 10 jádry měla PL2 92 W (Base) až 123 W (Performance), u 35W osmijader Rocket budou hodnoty PL2 „jen“ 84 W (Base) až 115 W (Performance). Ovšem pořád to bude 2,5× až 3,3× TDP.

Procesor Intel Rocket Lake po delidu, detail (Zdroj: Overclock.net/MoBen)

Tip: Core i7-11700K už bylo delidováno. Čip Intel Rocket Lake je opravdu velký

Pokud tedy nechcete mít omezený výkon, musíte u procesorů Rocket Lake pořídit takové chlazení, které tyto spotřeby utáhne. Procesory nebudou při turbu tyto hodnoty wattů spotřebovávat vždy, často by snad mohly být výrazně pod nimi, protože spotřeba se liší úlohu od úlohy. Například ve hrách nebývá CPU zatíženo plně, takže by příkon měl být o dost mírnější.

Ovšem v náročných aplikacích, kdy všechny jádra běží naplno (enkódování, rendering), se můžete dostat k PL2 blízko a zejména úlohy s instrukcemi AVX2 nebo AVX-512 by asi mohly tento limit plně využívat. Toto už je daň za použití dnes už energeticky neefektivního 14nm procesu a rozhodnutí Intelu navzdory tomu nastavit pro boost vysoké frekvence.

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Intel chystá 38jádro Ice Lake pro pracovní stanice/desktop

Intel konečně v desktopu vydal procesory s novou architekturou (Rocket Lake) a v noteboocích a serverech už ji má také (a na 10 nm). Ale na highendový desktop se zapomnělo: pořád je v něm jen staré Skylake. Teď unikla roadmapa ukazující, že Intel přece jen něco nového chystá: 10nm Xeony W-3300 s až 38 jádry Ice Lake pro pracovní stanice. Dokonce by prý měly vyjít dost rychle, což jinak roadmapa říká i o desktopovém Alder Lake. Celý článok „Intel chystá 38jádro Ice Lake pro pracovní stanice/desktop“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Intel Xeon Sapphire Rapids: unikly parametry i TDP, má 64GB HBM2e

Zhruba za rok mají vyjít 10nm procesory Xeon „Sapphire Rapids“, kterými se má Intel naplno vrátit do boje o serverový trůn proti Epycům od AMD. Teď k nim unikly informace a vypadá to zajímavě: 56 jader, TDP až 350 W, ale také výrazně zlepšení konektivita s PCI Expressem 5.0, koherentním CXL a osmi kanály DDR5-4800. Nejzajímavější ale je paměť HBM2e přímo v CPU. Má mít kapacitu až 64 GB a propustnost až 1 TB/s. Celý článok „Intel Xeon Sapphire Rapids: unikly parametry i TDP, má 64GB HBM2e“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Unikly fotky herní grafiky Intel Xe HPG. Výkon ~RTX 3070 Ti?

Možná trochu dřív, než by se dalo čekat, unikly na svět vůbec první fotky druhé generace samostatného GPU Intel. Tentokrát to ale není rozpačité malé mobilní GPU Iris Xe Max, které konkurovalo jen adaptérům typu GeForce MX, ale čip Xe HPG určený pro hráče. Karta na fotkách má údajně TDP až 275 W, umí raytracing, AI upscaling a její výkon by prý měl být někde okolo Nvidia GeForce RTX 3070 Ti. Celý článok „Unikly fotky herní grafiky Intel Xe HPG. Výkon ~RTX 3070 Ti?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Příplatek za úsporné modely tak vypadá spíš o něco adekvátnější, než tomu bylo před „zavedením“ těch „limitů“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *