HAL3000 Workstation Ultimate – keď sú výpočty priorita

Parametre a detaily

Stolovým počítačom sa vo väčšine prípadov venujeme v spojitosti s herným použitím. Hranie hier však nie je jediná náročná činnosť, kde zaváži každé percento výkonu. V pracovnej sfére je výkon ešte dôležitejší, nakoľko šetrí čas. Pracovné počítače zamerané na vysoký výpočtový výkon označujeme ako workstation a nám do redakcie dorazila s takýmto prívlastkom zostava HAL3000. Čo má s bežným PC spoločné a v čom sa líši?

Základné parametre


Detaily

Balenia počítačov HAL3000 sme už videli viackrát a WS Ultimate sa v tomto ohľade nijako nelíši. Opäť sa tak stretávame s bielou kartónovou škatuľou s veľkým logom výrobcu.

Po otvorení škatule ako prvé uvidíte menšiu škatuľku, v ktorej sa nachádza príslušenstvo k použitým komponentom, typicky k základnej doske či zdroju. V tomto prípade boli v balení káble k zdroju, antény WiFi pre základnú dosku a takisto návod a ovládače na DVD.

Samotný počítač je v škatuli chránený niekoľkými penovými výstuhami. Oproti predchádzajúcim zostavám pribudli dve nové na oboch bokoch, čo oceníte najmä pri zostavách so sklenenými bočnicami.

Rovnako ako vonkajšok, aj vnútro počítača je chránené proti poškodeniu počas prepravy. Nájdete tu výplň vytvarovanú tak, aby podopierala grafickú kartu a zabránila počas prepravy akémukoľvek pohybu komponentov vo vnútri skrinky.

Ako už môžete na obrázkoch vidieť, skrinka je na dnešnú dobu nezvyčajne strohá a ponúka kovové nepriehľadné bočnice na oboch stranách. Pri pracovnom zameraní tejto zostavy však môže ísť skôr o výhodu ako nevýhodu. V prípade umiestnenia na stôl nebudete rušený prvkami RGB na komponentoch.

Po odňatí zadného panelu máme opäť možnosť pozrieť sa na prepracovanú kabeláž, s ktorou sa technici z HAL3000 vždy vyhrajú.. Ja som totiž príliš lenivý na to, aby som si dal takto záležať na vyviazaní káblov, preto je vždy radosť vidieť, ako to robia profesionáli.

Všímajte si ako sú jednotlivé káble združené do väčších celkov a na viacerých miestach upevnené o konštrukciu skrinky, aby sa samovoľne nehýbali.

Rovnaký zmysel pre detail vidieť aj v oblasti zdroja, kde je vďaka modulárnej kabeláži poriadok a nie zväzky nepotrebných káblov, ako je to pri niektorých zostavách zvykom. Za zmienku stojí aj fakt, že zostava používa zdroj od výrobcu Seasonic, ktorý je považovaný za jedného z najlepších na trhu. Sám dlhodobo využívam zdroje tohto výrobcu a zatiaľ som s nimi nemal jediný problém.

Rovnaký poriadok ak nie ešte väčší vidíme aj pri pohľade na hlavnú časť skrinky s komponentami. Opäť sú všetky káble minimalisticky zviazané do zväzkov, až sa zdá, akoby v skrinke vôbec neboli. Zostava tak pôsobí veľmi čistým a prehľadným dojmom.

Pri pohľade na hlavnú časť zostavy si povedzme aj niečo o komponentoch, zameraní a zmysle takéhoto počítača. Ako už bolo v úvode naznačené, ide o pracovný počítač, kvôli čomu tu nájdeme najvýkonnejší Ryzen 9 5950X so 16 jadrami. Aktuálne ide o najlepší mainstreamový procesor na multitasking, rendering ale aj hranie hier. Podrobnejší test procesora vám prinesieme v najbližšej dobe, ale prehľad štandardných testov zostavy nájdete už v nasledujúcej kapitole.

Procesor, podobne ako väčšinu iných komponentov si môžete prispôsobiť podľa vašich potrieb. Alternatíva je slabší Ryzen 9 5900X, ktorým ušetríte cca 290 eur/7600 Kč. Použitá základná doska je MSI MAG X570 Tomahawk s prídavkom WiFi pre bezdrôtovú sieťovú konektivitu. Základná doska pritom ako jediná v zostave neumožňuje výmenu. Dôvodom je zaručenie kompatibility a testovanie spoľahlivosti takejto konfigurácie výrobcom, pričom pri viacerých možnostiach základnej dosky by už toto nebolo možné garantovať.

Ďalej v zostave vidíme RTX 3060 od Gigabyte, ktorej podrobnú recenziu sme vám už priniesli. Štandardne je však zostava dodávaná s GT 1030 Aero od MSI, čiže naozaj základnou grafickou kartou, ktorá slúži ako zobrazovadlo. Dôvod použitia takejto low-end karty je opäť jednoduchý. Pre tých, ktorí grafickú kartu pri práci nepotrebujú sú výkonnejšie modely zbytočným zaťažením rozpočtu, a naopak pre ľudí, čo grafický výkon potrebujú, je jednoduchšie si v konfigurátore vybrať vhodný model grafiky, či už pôjde o nejakú RTX 3060–3090, prípadne niektorú z profesionálnych grafík Quadro, podľa potreby a rozpočtu.

Základná verzia zostavy štandardne ponúka 16 GB operačnej pamäti. Testovaná konfigurácia má viac, 32 GB o rýchlosti 3200 MHz, no v prípade potreby si ju jedným klikom môžete rozšíriť až na 64 GB. Nič sa nemení ani pri úložisku, kde možnosti prispôsobenia sú ešte väčšie ako pri iných komponentoch. Na výber máte z až 5 pozícii, 2× M.2, 1× 2,5″ SSD a 2× 3,5″ HDD. Testovaná zostava má opäť trochu upravenú konfiguráciu a ponúka 1 TB verziu WD_Black SN850, čo je SSD s podporou PCIe 4.0, ktoré bude určite ponúkať vysoké rýchlosti. To si, samozrejme, overíme počas testov. Zabudnúť netreba ani na 360 mm AIO chladič od SilentiumPC s možnosťou vylepšenia na Kraken X73 od NZXT a takisto si môžete pridať optickú mechaniku či čítačku pamäťových kariet. A na úplný záver si môžete ešte zvoliť verziu Windows a pribaliť aj balíček MS Office podľa vašich preferencií. Možnosti prispôsobenia zostavy sú tak naozaj široké a záleží len na vašich preferenciách a potrebách, aké komponenty si vyberiete.

Pokračujme v obhliadke zostavy. Predná strana skrinky SilentiumPC pripomína brúsený hliník, ale je to len imitácia – maska je z plastu. Po dlhej dobe tiež ide o skrinku, ktorá ponúka 5,25″ pozície pre rozličné príslušenstvo. Na prednom paneli je mimo iné aj ovládanie podsvietenia, intenzity ventilátorov ako aj dvojica 5-gigabitových konektorov USB (3.2 gen. 1) a 3,5 mm jackov.

Zadná strana je ponúka celý arzenál konektorov základnej dosky a grafickej karty. Za vyzdvihnutie tu stojí 2,5 Gb konektor RJ-45 aj WiFi 6 takisto ako aj štvorica 10 Gb USB, z ktorých je jeden typu-C.

Konektor USB-C využijete napríklad na pripojenie nových rýchlych externých SSD, medzi ktoré patrí aj Sandisk Extreme SSD druhej generácie, na ktorý sa čoskoro pozrieme v samostatnom článku.

Predný panel umožňuje odpojenie pre prístup k ventilátorom a ich čisteniu, pozor si však dajte na káble vedúce z predného I/O. Nakoľko sú všetky káble tesne vyviazané, predný panel nemá veľkú vôľu na manipuláciu.

Ventilácia po bokoch obsahuje odnímateľné prachové filtre, ktoré bude rozumné v pravidelných intervaloch čistiť, nakoľko ide o jediný vstup vzduchu cez predný panel.

Keď už je reč o prachových filtroch, ďalší nájdete na vrchu skrinky, kde je uchytený magneticky.

Ďalší filter je na spodku skrinky, kde prekrýva ventilačné otvory zdroja. Na rozdiel od často osadzovaných plastových filtrov má tento jemné sito (to znamená, že bude efektívny) a zasúva sa medzi malé výstupkoch v skrinke. Drží dobre.

Ako sme už videli z pohľadu na vrchnú časť skrinky, o chladenie sa stará 360 mm kvapalinový chladič AIO od SilentiumPC. Vzhľadom na vysoký výkon procesora a predpokladané dlhodobé vysoké vyťaženie pri renderoch a pod ide o ideálne riešenie.

Hoci je zostava zameraná primárne na prácu, jej herný výkon a to obzvlášť pri konfiguráciách s vyššími modelmi grafických kariet bude tiež veľmi zaujímavý. Herný duch sa pri spomínanom chladiči rozhodne nezaprie, má totiž RGB LED osvetlené ventilátory a aj bloku s pumpou. V prípade, že vás tento dizajnový prvok zaujíma, môžete siahnuť po presklenej bočnici.

Jeden z najzaujímavejších prvkov zostavy je SSD, ktoré podobne ako operačná pamäť či grafická karta nie je v základnej konfigurácii. Namiesto 500 GB SSD  Kingston tu je 1 TB WD_Black SN850 z novej generácie s podporou PCIe 4.0. Aké vysoké rýchlosti dosahuje, sa dozviete v teste, ale podľa špecifikácií predpoklady na popredné priečky v našej databáze.

Zostavu sme si podrobne prehliadli a pozreli sa na jej zaujímavosti, ktoré ukrýva. Ostáva nám teda už len ohodnotiť jej výkon. Poďme na to!

 

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Dve dekády a takmer štvrť milóna PC zostáv, bilancia Hal3000

Od vzniku značky Hal3000 ubehlo už 20 rokov. Český výrobca hotových počítačov musel hneď na začiatku reagovať na vzostup procesorov Intel (Core), neskôr na silný návrat AMD (Ryzen), ale napríklad aj na postupnú adaptáciu SSD na trhu bežných spotrebiteľov. V priebehu času Hal3000 čelil aj meniacej sa výhodnosti konkrétnych skriniek, chladičov či napájacích zdrojov. A dlhá história je dôkazom toho, že sa všetky výzvy skončili úspešne. Celý článok „Dve dekády a takmer štvrť milóna PC zostáv, bilancia Hal3000“ »

  •  
  •  
  •  

Test HAL3000 Alfa Gamer Elite s R7 5800X3D a RTX 3070 Ti

Určite poznáte príslovie „to najlepšie na záver“, ktorým môžeme označiť počin s menom Alfa Gamer Elite od HAL3000. Počítačová zostava prináša asi najlepšiu kombináciu výkonných, no stále cenovo dostupných komponentov, v závere životného cyklu Ryzen 5000 a RTX 3000, aby ste si ukrátili čakanie na novú generáciu, či prípadne spestrili letné obdobie s hrami. Najväčším trhákoch zostavy je procesor 5800X3D, ktorý vraj skrýva neprebádaný potenciál. Celý článok „Test HAL3000 Alfa Gamer Elite s R7 5800X3D a RTX 3070 Ti“ »

  •  
  •  
  •  

HAL3000 MCR 2020 Ultimate – AMD je späť v hre

Už je to pol rok, čo sme sa naposledy pozreli na nejaký hotový PC. Vďaka spolupráci s českou firmou HAL3000 sa nám do redakcie dostal ďalší zaujímavý kúsok. Tentokrát ide o high-end zostavu, ktorá sa však nesnaží za každú cenu ohúriť najdrahšími komponentami, ale prekvapivo predstavuje voľbu rozumu. Áno, tušíte správne. Poháňaná je procesorom zo série Ryzen 3000. Celý článok „HAL3000 MCR 2020 Ultimate – AMD je späť v hre“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (5) Pridať komentár

  1. Ty fórové (pro mechaniku a disky nehodící se) 5,25″ pozice se dají něčím užitečným vyplnit (porty, čtečkou). X570 dá 8GB/s, disků dám do bedny poskrovnu, co jinak s tím? Škoda, že se nad tím nezamysleli.

    1. Dobrý den,
      jak se uvádí i v recenzi, u sestav kategorie Workstation nabízíme extenzivní možnosti úprav přes náš konfigurátor – včetně dalších disků, čtečky karet a tak dále. Tovární konfigurace tak slouží jako výstupní bod, kde se snažíme uživatelům nabídnout co nejširší možnosti úpravy konfigurace s ohledem na to, že zaručujeme kompatibilitu i bezproblémovou funkčnost.

      Zvolili jsme pak danou skříň právě proto, že v sobě kombinuje několik dobrých a často žádaných vlastností, jako např.:
      – velmi dobré možnosti odvodu tepla z výkonného hardware a to tiše a během dlouhodobé zátěže
      – dobrý poměr cena/výkon
      – široké možnosti rozšíření
      – odolnost, jednoduchost
      – klasický, nerušivý design pro pracovní prostředí

      S pozdravem
      Hlobil Filip, HAL3000

      1. Těch pár palců teď vem čert. Docela k pobavení ovšem je, jak Home edicí Windows ve výchozí konfiguraci podlézáte cenovou laťku.

        1. Dobrý den,
          jak bylo uvedeno, sestava ve výchozí konfiguraci slouží jako základ, který je určen k modifikaci podle potřeb – ne každý má pro vyšší edici Windows využití a nechceme ji tak vnucovat.

          S pozdravem
          Hlobil Filip, HAL3000

  2. PS: Podsvícené AIO se v sestavě nachází z čistě praktických důvodů – jakožto nejnovější edice prověřeného modelu je nám od výrobce dobře dostupný a za stabilní, dobrou cenu. Byť je podsvícení samozřejmě v tomto případě zbytečné, tak ničemu neškodí a nám tato volba umožňuje nabídnout co nejlepší poměr cena/výkon a to i s ohledem na současnou celosvětovou situaci.

    S pozdravem
    Hlobil Filip, HAL3000

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *