Test HAL3000 Alfa Gamer Elite s R7 5800X3D a RTX 3070 Ti

Parametre a detaily

Určite poznáte príslovie „to najlepšie na záver“, ktorým môžeme označiť počin s menom Alfa Gamer Elite od HAL3000. Počítačová zostava prináša asi najlepšiu kombináciu výkonných, no stále cenovo dostupných komponentov, v závere životného cyklu Ryzen 5000 a RTX 3000, aby ste si ukrátili čakanie na novú generáciu, či prípadne spestrili letné obdobie s hrami. Najväčším trhákoch zostavy je procesor 5800X3D, ktorý vraj skrýva neprebádaný potenciál.

Základné parametre


Detaily

V redakcii sme už mali viacero zostáv od HAL3000 a nový Alfa Gamer Elite sa škatuľou nijako nelíši. Typický biely kártón s jasným červeným logom je jasné poznávacie znamenie.

Na vrch škatule v porovnaní s predchodcami pribudla bublinková fólia, ktorá zabráni vertikálnemu pohybu počítača a hrkaniu škatuľky vo vnútri.

Po otvorení kartónovej škatuľky nájdete príslušenstvo ku skrinke, zdroju a základnej doske, ako už je pri výrobcovi zvykom.

Počítač samotný je opäť a niečo lepšie chránený, aj v tomto prípade vďaka dodatočnej bublinkovej fólii, ktorá chráni obe bočnice.

Poďme sa pozrieť, čo sa ukrýva vo vnútri skrinky a začneme zadnou stranou.

Tu čaká perfektne vyviazaná kabeláž, kde je vidieť, že technici v dielni HAL3000 vedia, čo robia a ani jeden kábel neušiel ich pozornosti.

   

Najviac ma zaujala kabeláž na vodníkovi SilentiumPC Navis F240 ARGB, ktorý sme u nás už testovali.

Hoci nejde o recenziu skrinky, ale celej zostavy, nevyhneme sa zopár bližším detailom SilentiumPC Regnum RG6V EVO TG ARGB.

Hore aj dole nájdete magnetické prachové filtre, ktoré viete za pár sekúnd vybrať a umyť.

Alfa Gamer Elite je ďalším kúskom z rodiny zostáv, do ktorej patrí aj Alfa Gamer Pro, ktorý sme už u nás testovali. Prekvapením preto nie je použitie rovnakej skrinky, či základnej dosky MSI MAG B550 Tomahawk, ktorú sme u nás tiež už testovali.

Novinkou v porovnaní so súredencom je nový procesor AMD Ryzen 7 5800X3D, ktorý je akousi vylepšenou verziou už známeho 5800X, no tentokrát s prepracovanou 3D V-Cache pamäťou o veľkosti 96 MB, ktorý je podľa AMD najrýchlejším herným procesorom, čo budeme musieť overiť v podrobnej recenzii. Do dosky výrobca okrem procesora osadil aj 32 GB operačnej pamäte ADATA XPG Spectrix D50 o rýchlosti 3600 MHz a tiež 1 TB WD Black SN750 SE SSD disk.

Herný výkon má na starosti RTX 3070 Ti od MSI v edícii Ventus 3X OC a zostavu poháňa 750 W zdroj Supremo FM2 Gold od SilentiumPC. Táto konfigurácia má cenovku 57 990 kč/2350 eur a v ponuke je aj alternatívna verzia s AMD Radeon RX 6750 XT od Sapphire vo verzii Pulse Gaming, pričom táto verzia Alfa Gamer Elite je o niečo drahšia s cenou 59 990 kč/2420 eur. Cenový rozdiel nie je veľký a vy si tak môžete vybrať, či sa pridáte do zeleného alebo červeného tímu.

Pokračujme ďalej v obhliadke zostavy. Temperované tmavé sklo decentne prepúšťa podsvietenie RGB LED, k dokonalosti asi chýba len viditeľné podsvietenie grafiky na boku, a potom by aj najväčší fanúšikovia podsvietenia nemohli mať najmenšie výhrady.

Predný panel je odnímateľný pre ľahšie čistenie mriežky a ventilátorov. Než sa pustíme do testov tak by sme sa mali pozrieť ešte na spomínané podsvietenie v praxi.

Šestica podsvietených ventilátorov je synchronizovaná a prepínanie medzi režimami je možné vďaka tlačidlu na vrchu skrinky. Ide prakticky o rovnaké vybavenie, aké sme videli pri Alfa Gamer Pro s tým rozdielom, že v tomto prípade je tu vodník s dvoma ventilátormi namiesto vzduchového chladiča s jedným. Po predstavení dizajnu a komponentov Alfa Gamer Elite sa poďme pozrieť na jeho výkon.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Dve dekády a takmer štvrť milóna PC zostáv, bilancia Hal3000

Od vzniku značky Hal3000 ubehlo už 20 rokov. Český výrobca hotových počítačov musel hneď na začiatku reagovať na vzostup procesorov Intel (Core), neskôr na silný návrat AMD (Ryzen), ale napríklad aj na postupnú adaptáciu SSD na trhu bežných spotrebiteľov. V priebehu času Hal3000 čelil aj meniacej sa výhodnosti konkrétnych skriniek, chladičov či napájacích zdrojov. A dlhá história je dôkazom toho, že sa všetky výzvy skončili úspešne. Celý článok „Dve dekády a takmer štvrť milóna PC zostáv, bilancia Hal3000“ »

  •  
  •  
  •  

HAL3000 Workstation Ultimate – keď sú výpočty priorita

Stolovým počítačom sa vo väčšine prípadov venujeme v spojitosti s herným použitím. Hranie hier však nie je jediná náročná činnosť, kde zaváži každé percento výkonu. V pracovnej sfére je výkon ešte dôležitejší, nakoľko šetrí čas. Pracovné počítače zamerané na vysoký výpočtový výkon označujeme ako workstation a nám do redakcie dorazila s takýmto prívlastkom zostava HAL3000. Čo má s bežným PC spoločné a v čom sa líši? Celý článok „HAL3000 Workstation Ultimate – keď sú výpočty priorita“ »

  •  
  •  
  •  

HAL3000 MCR 2020 Ultimate – AMD je späť v hre

Už je to pol rok, čo sme sa naposledy pozreli na nejaký hotový PC. Vďaka spolupráci s českou firmou HAL3000 sa nám do redakcie dostal ďalší zaujímavý kúsok. Tentokrát ide o high-end zostavu, ktorá sa však nesnaží za každú cenu ohúriť najdrahšími komponentami, ale prekvapivo predstavuje voľbu rozumu. Áno, tušíte správne. Poháňaná je procesorom zo série Ryzen 3000. Celý článok „HAL3000 MCR 2020 Ultimate – AMD je späť v hre“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (7) Pridať komentár

  1. Výborný test, děkuji.
    Pouze mám malou připomínku k závěrečnému hodnocení, ale to bude asi pouze jiný úhel pohledu. Jde o to, že základní deska nemá integrovaný wi-fi a BT modul. Podle mě je to u desktopu spíše plus. Důvodů je několik. Obvykle mívají moduly výstupy zezadu, což je právě u desktopu problém, ať už tím, že mohou překážet antény, navíc bývají schované za bednou a to snižuje jejich účinnost kvůli stínění signálu. Také bývají obvykle instalovány pouze základní modely bez možnosti rozšíření, což vidím také jako problém. Takže u desktopu je podle mě mnohem lepší, když zbytečně nezvyšují cenu základní desky a uživatel si může přikoupit to, co mu vyhovuje a nemusí dělat kompromisy. Toť můj pohled.

    Jinak test je perfektní, ukazuje možnosti přidané CPU cache v širokém spektru použití. Jenom trošku škoda, že nemáte porovnání s R7-5800X (R7-5700X) bez 3DCache ve stejné sestavě (stejná deska, paměti, grafika). Bylo by pak mnohem lépe vidět, kde má tato cache význam a kde nikoliv. Výborné je porovnání oproti starší generaci s R9-3900X, kde se ukazuje posun IPC nového CPU.

    Pokud tuto technologii hodlá AMD používat u běžných CPU nové generace, pak bude mít intel dost velké problémy toto dohnat. Na druhou stranu, dost mě právě intel překvapuje, protože něco podobného už dávno vyzkoušel u procesorů páté generace (Broadwell), kde přidal k integrované grafice paměť 128MB přímo na čip a umožnil CPU jádrům přístup v případě nepoužití integrované grafiky. Tyto procesory měly pak při nižší frekvenci o dost vyšší výkon, než předchozí generace (Haswell). Jenže Broadwell byl vyráběn pouze krátce, k sehnání skoro nebyl a přišel Skylake, který byl zase na starém konceptu bez iGPU cache a výkon Broadwellu předehnal hlavně výrazně vyšší frekvencí, což umožnil nový výrobní proces. Docela by mě zajímalo, jak by si vedl tento Broadwell proti Skylake, kdyby byl vyroben na stejném procesu, ale to se bohužel nedovím. Pravděpodobně intel má pár interních testů, ale ty pro veřejnost uvolněny určitě nebudou, nehledě na to, že je to už historie 🙂

    1. Ďakujeme za výživný komentár. Ryzen 7 5800X3D sa výhľadovo ukáže v našich štandardných testoch procesorov. Najprv sme dali prednosť predávanejším modelom R7 5700X a R5 5600, ale samozrejme do porovnania pribudne aj R7 5800X3D. A chystáme aj taký retro test procesora z obdobia (Haswell/Broadwell), ktoré spomínate. 🙂

  2. Ušetřil bych na paměti, odpustil si vodníka a přidal na kapacitě disku. Bednu bych asi v takovémto případě zvolil s riserem a možností kartu usadit vertikálně. Z pohledu servisu a výkonu je ocenění asi oprávněné, ale provedení a cena/výkon mohou být lepší.

  3. pro toho kdo pc nerozumí a nemá se kde poradit je to ok, já bych si to nekoupil
    (vodník, zdroj, win, vlastně celé bych to postavil jinak)

  4. Kombinace CPU a GPU je spravne, ostatni komponenty jsou ponekud … podivne.
    Ale je mozne ze firma HALL zna sveho zakaznika a tak vi ze obal na PC musi svitit jak kolotoc, take vi ze dat vodu do krabice s vykonou elktronikou je squele a vylepsit tuto jiskrnou kombinaci tak ze zdroj s 220V je dole aby to do nej v pripade potreby teklo, je jiste dobry napad.

    Asi jsem stary.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *